ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2010
ÎNSCRIS: 04.02.09
MAR-2010

ARTICOL ARHIVAT

Poti fi turist multumit si pe Valea Prahovei

In week-end-ul care tocmai a trecut am fost la Sinaia la un training. Hmm, nu m-a incatat deloc deplasarea la Sinaia, daca tot plec de acasa macar sa vad ceva nou, dar daca-i ordin…cu placere!

Ostilitatile s-au desfasurat in hotelul Rowa Dany…un hotel cu mult peste asteptari (care nu erau mici, doar mergeam la 4 stele, nu? ). Dar sa le trecem pe rand in revista, pe cele bune, cat si pe cele mai putin bune:

Localizare: in imediata apropiere a mai vechiului si cunoscutului Hotel International, cu intrare din strada principala. Hotelul este alcatuit din doua corpuri: A si B, fiecare deservit de cate doua lifturi si doua parcari subterane.

Parimul contact: receptia: o dra draguta ne intampina cu zambetul pe buze, ne intreaba carui grup apartinem si ne indruma spre camera, punandu-ne la dispozitie doua cartele de acces.

Camera: foarte frumoasa si primitoare. Culori calde, mocheta groasa si foarte curata, mobilier nou cu spatii ok pentru depozitare, seif, minibar, telefon, radio cu ceas desteptator, etc. Camera avea vedere spre principala artera din Sinaia, dar asta nu s-a simtit, o izolare destul de buna a geamurilor. Ca minus as aminti calitatea pilotei si a pernei: de o calitate mult inferioara comparativ cu celelalte dotari.

Baia: mare si bine utilata, cu finisaje la care putine aveai de carcotit (sa zicem ca tare bine i-ar fi stat chiuvetei cu o masca…sa nu mai vedem zona la care doar instalatorul ar tb sa aiba treaba). Am gasit cosmetice, halate de baie care aratau ca scoase din cutie, papuci de unica folosinta, si toate acestea pe langa prosoapele impecabile. Prosoapele ne-au fost schimbate toate, fara a fi lasate intr-un anume fel sau loc pt schimbare. Mi-a placut, mi-a dat un sentiment de “acasa”!

Am coborat la restaurant. Aceeasi dra de la receptie ne-a indrumat spre zona care era rezervata doar grupului nostru: 28 persoane. Asta mi-a placut in mod deosebit la acest hotel: fiecare grup avea sala sau zona lui pentru servit masa, astfel incat de vineri de la pranz pana duminica dimineata nu am luat masa de doua ori in acelasi loc. Foarte interesant si placut in acelasi timp, fiecare grup avand parte de “intimitate’ daca putem spune asa. Noi am avut in fiecare zi bufet suedez, dar din cate am mai zarit noi si portiile à la carte aratau demential.

Mancarea foarte buna, atat legumele cat si preparatele din carne foarte apetisante:). Micul dejun destul de bogat, iar piesa de rezistenta este sucul foarte bun (nu acea apa cu zahar colorata, deja traditionala la cele mai multe dintre restaurante). La fiecare masa am avut de ales din 3 ciorbe si 3-4 feluri doi…plus multe feluri de legume si salate. Dulciurile nu va mai povestesc …. numai daca amintesc de corabioarele cu fructe, de parfeul de cacao sau de tortul cu multa frisca si fructe de padure o sa strigati la mine sa va scutesc de chinuri. Ca bauturi am fost serviti cu vin rosu si alb imbuteliat, apa plata si minerala. As vrea sa subliniez ca nu s-a intamplat sa se termina vreun fel…de fiecare data a fost completat, ba mai mult…colega care a organizat deplasarea a uitat de trei dintre membrii grupului care tineau post... acest lucru a fost rezolvat imediat de ospatarite cu zambatul pe buze…le-a incropit imediat cateva legume calde, altele fata de cele care erau deja la bufet. Si toate acestea fara alte costuri suplimentare fata de cele achitate initial.

Si pentru ca am amintit de dumnealor, ospataritele (caci erau doar femei), pe mine m-au marcat: de cand am venit povestesc in stanga si in dreapta ca eu as personal nu am mai intalnit nici macar in restaurante cu fitze unde stiu ca la plecare vei lasa macar 10-15% tips. La fiecare masa am avut “alocate” cel putin 2 astfel de doamne care ne-au servit ireprosabil, nici nu le simteai prezenta si vesnic cu zambetul pe buze. Felicitari!!!

Barul – dragut, aprovizionat si bineinteles “dispunea” de un tanar foarte amabil. In holul hotelului sunt mai multe canapele confortabile, multe flori naturale si…da, umbrele pe care le puteai folosi in lupta cu vremea imprevizibila.

Centru SPA: piscina (apa cam rece, dar se putea face baie), sauna, sala de forta…si or mai fi fost:).

Din cate am inteles exista si o camera unde se poate depozita echipamentul de ski.

Si nu in ultimul rand: hotelul dispune de sala/sali de conferinta. Fiind doua grupuri care foloseam sala de conferinta, aceasta a fost despartita printr-un perete mobil, astfel incat s-a transformat cat ai zice peste in doua astfel de zone. Un minus ar fi proasta izolare fonica in acest caz…mai ales ca lectorul din sala cealalta facea adevarate vocalize cand isi prezenta cursul.

In loc de concluzie…se pare ca se poate si pe Valea Prahovei, important este sa gasesti locul potrivit! Sper ca si pe viitor sa gasim aceeasi atmosfera calda, curatenie impecabila si servicii de inalta calitate. Mi-a placut, iar daca ar fi sa dau o fuga la Sinaia nu as ocoli acest hotel. Pretul afisat la receptie mi s-a parut mai mult decat corect: 275 lei dubla, banuiesc ca prin agentie poti rezerva si cu mai putin.

Ps: imi cer scuze, dar fotografiile nu reflecta nici 5% din cele povestite: am avut parte de un ritm mai mult decat alert al cursurilor, asa ca in secunda doi in care eram libera somn scria pe mine:). Promit sa ma revansez data viitoare!!!

Trimis de mirelab in 10.03.10 09:51:20

VIZUALIZĂRI: 4157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cele doua paturi alaturate
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

Cris
    [10.03.10 10:00:28]

Se pare ca incet, incet, invata si proprietarii de la noi sa isi respecte clientii. E bine cand mai citesti si asa ceva.

Avem o tara frumoasa si este pacat sa nu profitam de asta pentru a aduce turisti si mai ales pentru a "tine" turistii romani aici.

Felicitari, mi-a placut rewie-ul tau, ne mai da sperante. Macar pt copiii nostri.

geni
    [10.03.10 10:18:38]

Vesti bune la cafeaua de dimineata! Deci se poate... daca se vrea!

Bravo Mirelo! (vorba cuiva)

lizuk
    [10.03.10 10:22:12]

Mirela, foarte tare ca ai avut o sedere placuta. Mare lucru sa nu prea ai ce carcoti... Totusi, nici pretul nu e mic... Cea mai ieftina camera dubla pe care am gasit-o eu pe net e 75 de euro, la unele agentii pretul ajungand si la 360 roni o dubla. Deci nu faci nici o afacere, daca platesti in alta parte si nu la receptie

pepsi70ro
    [10.03.10 10:29:53]

Citisem in urma cu ceva vreme cateva lucruri mai putin placute despre acest hotel. Mie personal mi-a placut acest hotel foarte mult, e drept, l-am vazut doar de la exterior, dar imi propusesem sa-l retin, ca o posibila viitoare destinatie.

Cele spuse de tine, privind si din interior, imi intareste convingerea ca este un hotel ce merita atentia cuiva care ajunge in Sinaia, mai ales privind si din prisma pozitie centrale, raportul calitate/pret este excelent! Felicitari!

Cristian_h*
    [10.03.10 10:46:05]

incep sa apreciez aceste "trainig-uri" cel putin in cazul mirelei_b a facut-o sa sparga lunga tacere, demn de retinut acest hotel, multumesc !

ancamariagadea*
    [10.03.10 11:00:35]

Deci...se poate face si la noi turism de calitate. Nu pot decat sa ma bucur si sa apreciez aceste randuri!

Valentina69
    [10.03.10 11:03:48]

Asa da imi place, in sfarsit si un om fericit care vine de pe Valea Prahovei, bravo o incantare sa citesti ca se mai intampla si la noi sa existe hoteluri unde sa te simti bine tratat.

[10.03.10 11:13:53]

Foarte bine ca exista si un astfel de hotel intr-o statiune asa de cautata. As fi curioasa mirela, daca ai nimerit si in Marami sau Bastion, ca si comparatie, tinand cont ca au preturi similare.

Insa, pretul este destul de marisor, dar in Romania numai la asemenea preturi putem avea parte de calitate. Presupun ca acesta includea micul dejun, curioasa sunt cat era masa. Nu mai spun ca nu stiu cate hoteluri au bufet suedez toate cele 3 mese...

[10.03.10 11:18:32]

70 eur / noapte (pretul de la receptie) nu poate fi niciodata un pret marisor. Daca e inclus si mic dejun e un pret corect pt un hotel de 4 stele intr-o statiune montana oarecum renumita si in timpul sezonului.

Bravo mirela, review f bun.. iar pt mine foarte util.

gushpi
    [10.03.10 11:48:46]

mirelab esti tendentioasa! cum adik? la 4* ai TV-lcd? si dus cu paravan???

revenind la ale noastre... intradevar 70 euroi este un pret de 4* in RO

l-as contrazice (dar numai putin) pe molko: SINAIA NU ESTE "... oarecum renumita... ", eu zic: SINAIA ESTE!

sunt sigur ca daca vor apare, in continuare, astfel de review-uri, pe acest site - proprietarii din turism vor avea de ales intre doua solutii:

1. se vor conforma categoriei din care vor sa faca parte, vor acorda servicii decente

2. vor interzice accesul cu ap de fotografiat (sau vor fi cerute la intrare pt a fi depozitate "in siguranta" in safe-le lor!!!

merci mirelab! sper ca cei ce scriu doar pt puncte sa moara de ciuda cand vor vedea cate puncte poate aduce un comentariu bine scris!!!

[10.03.10 11:59:06]

da gushpi.. ai dreptate.. cand spuneam "oarecum renumita" ma refeream la renumele pe plan european.. si nu national.

Alex_Macedo
    [10.03.10 12:04:38]

... sigur ca as putea aici adauga o sumedenie de comentarii, toate de factor pozitiv dar, au facut-o ca de obicei, colegii si amicii de mai sus pertinent, incat o adaugire ar fi superflua!!... singura oftica e ca nu am fost la timp pentru superbonus si raman doar cu un vot de 400!

Review bine conturat, pe puncte, fara lalaieli, cu aplicatii directe de/pe interes, ce mai... Me gusta !

Bravos Mirelo!!

ileanaxperta*
    [10.03.10 13:44:25]

Bine ai revenit, draga Mirela!!!. Foarte util si bine punctat review-ul tau. Ma bucur sa citesc ca tot mai multi romani-turisti sunt fericiti si multumiti de cazarile din tara noastra. Deci se poate si la noi. Si eu am o experienta foarte placuta la o pensiune din Predeal...

Un singur lucru ma cam "necajeste": cati dintre noi reusim sa ne rasfatam macar un week-end aici, la pretul pe care l-am gasit si eu pe net?! Pt. mine personal, este prea mult...cel putin deocamdata...Mai stii, poate castig si eu odata potul cel mare...si-atunci va invit pe toti de pe AFA...Ei, ce vise frumoase...

Astept alte si alte impresii la fel de utile si frumoase.

Numai bine si vacante de vis!

Si sunt a 13-a, cu noroc!!!!

georgiana
    [10.03.10 18:44:37]

Foarte frumoase pozele si un review pe care l-am citit pe nerasuflate, acum cu gandul la tine!

Pentru ca de ceva timp, numele Mirela b, are si un chip!

Te salut, cu drag, chiar daca sunt a 15 a!

[10.03.10 19:24:10]

Gushpi, iata-ne fotoreporteri fara voie, scoatem aparatul foto si pozam orice, oricum, oricand!! pazea ca vin forumisti AFA!!!

Ileanaexperta, avantaj cei care au parte de traininguri platite de firma........

[10.03.10 19:57:05]

...daca nu si-a inregistrat deja la OSIM molko expresia...am sa zic si eu la randu-mi...moooaamaa ce de ecouri si voturi...multam natziune!!!

Dar sa revenim la turismul nostru...blond DA, mai sunt si exceptii, si sunt sigura ca ii putem convinge pe ceilalti (care vor sa faca turism) ca suntem o mana de oameni care le vom sta in coasta si ne vom face din ce in ce mai auzit strigatul nostru de disperare dupa un turism decent!!!

Am sa incerc sa nu ma repet in cele scrise...dar chiar am gasit la acest hotel o altfel de abordare...departe de ceea ce gasesti in hotelurile romanesti. Eu sunt genul de turist care nu se prea se regaseste in hotelurile mari, impersonale, dar aici m-am simtit foarte bine.

Referitor la pret...continui sa cred ca este unul corect, data fiind statiunea si conditiile (imi pare sincer rau ca nu va pot lamuri daca era inclus micul dejun si/sau intrarile la centru SPA in pretul unei camere duble). Clar, in Sinaia poti gasi pensiuni cochete unde poti sta doua nopti la banii astia...dar daca iti doresti sa stai la hotel sau ai de organizat un eveniment...eu zic ca este o varianta de analizat. De exemplu, am mers ani la rand la hotel Sinaia (care din cate imi amintesc eu are preturi cel putin comparabile) si care este departe de a fi ceea ce isi doreste, cu toate renovarile lui de ani incoace (asta ca sa nu mai adaug serviciile oferite de restaurant....).

Si cu acestea fiind spuse...spor la carcotit, cine stie, poate printre noi se afla viitorul ministru al turismului si sa stie care sunt exigentele consumatorului

Sanziana
    [10.03.10 20:03:01]

hai sa nu asociem turismul cu o blonda, nu de alta dar se vor supara unele colege blonde, pentru ca dupa cum spunea un coleg de al nostru pe forum blondele au iesit in strada sa protesteze sub lozinca ca nu toate proastele sunt blonde deci... (persoanele care scriu acuma se exclud

[10.03.10 22:44:59]

hey, hey, hey

asta cu moooama nu e a mea... am citit-o undeva nu mai stiu daca aici pe site/forum sau la vreo concurenta.. dar mi-a placut si am adoptat-o.. nu pot cere drepturi de autor.

[10.03.10 23:23:59]

mirela, m-am gandit la aceasta melodie, daca nu-ti place schimbam!

pacat ca nu se numeste , my boss just care for me ar fi fost perfect!

[10.03.10 23:50:03]

...o melodie perfecta pentru o tolaneala pe una din canapelele rosii din holul hotelului...invaluit de fumul unei havane si un pahar de coniac...

(hmm, cred ca asta este atmosfera care ai vrut sa o creezi cu melodia atasata - daca intuiesc bine in spatele lui 13 este un domn, pardon un lord, nu?)

Multumesc frumos, ca de'obicei foarte inspirata alegerea!

mili1983
    [11.03.10 00:42:20]

Si ce as mai putea eu adauga? Laude fara numar , carcoteli de la mine... ioc... deci... o sa fiu nr 18...

Bravoooo ooooooooooo oooooooooo!!!

Te pupic

[11.03.10 08:03:11]

Webmaster, esti tare cu melodiile pe care le alegi - de fapt, toti sunteti -, pe bune, asa forum de suflet ca AFA nu am intalnit, suntem cei mai tari!!!

balasa violeta
    [02.05.10 22:17:46]

Mi-a placut postarea, pozele concludente. Apropo hotelul Sinaia are clanta la usa de la sauna din metal (eu nu am mai intalnit asa ceva) . Un vot cu drag.

[12.07.10 11:38:07]

Am intrat acum pe site-ul acestui hotel si-am vazut la rubrica oferte speciale tot felul... incepand de la sf. de saptamana romantic, platesti 3 si stai 4, noi am facut chiar acum rezervare pe mail la oferta speciala 3 nopti cu demipensiune 2 persoane la 730 ron. Asteptam confirmarea. Am vorbit si la telefon cu o doamna f. draguta, care ne-a spus ca nu-i nevoie sa trimitem avans, dar ca ne va raspunde intr-o ora, caci acum nu este la hotel.

Am o nedumerire... in review ai scris ca are doua aripi. Difera cu ceva una de cealalta? Pe site nu apare nimic de acest gen. Cand am intrebat daca putem alege ce tip de camera dorim, a spus ca putem alege intre cea matrimoniala si cea cu pat dublu. Rog un raspuns referitor la cele doua aripi, oricum voi suna din nou dupa ce primesc raspunsul de la ei. Sper sa nu ma trezesc cu vreo surpriza, desi ma indoiesc. Hotelul arata f. bine si nu cred sa aiba vreo surpriza neplacuta.

Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.

[12.07.10 12:29:56]

Da, asa este impartit hotelul, in doua corpuri. Noi am fost cazati in corpul deservit de lifturile din imediata apropiere a intrarii. Cred ca cele doua corpuri au rezultat in urma dezvoltarii hotelului. Cu parere de rau, dar chiar nu stiu daca exista diferente intre cele doua corpuri. Camerele care le-am avut noi (si au fost vreo 15) au fost TOATE fara repros. Asa cum te stiu eu cred ca vei avea un sejur mai mult decat placut acolo.

Distractie placuta si daca te mai pot ajuta cu ceva, cu mare placere!

[12.07.10 12:31:02]

Am primit raspuns chiar acum si sant deja impresionata de promptitudinea si amabilitatea cu care am fost tratata. Am primit raspuns la orice intrebare, m-am lamurit cu cele doua aripi, cea noua fiind doar o extindere a hotelului, dar conditiile sant identice. Voi posta impresii la intoarcerea din sejur, la sf. lunii. Vacante frumoase va doresc si vreme buna!

[12.07.10 12:32:01]

Multumesc frumos,mirelab !

stancuflorina
    [12.07.10 12:35:52]

Am fost si eu o data in interior, incercand sa aflu tarifele pentru cazare si am fost cucerita de amabilitatea fetei de la receptie. Si interiorul este foarte frumos, cred ca un wk aici este o alegere foarte buna.

Alex_Macedo, balasa violeta, geni, georgiana, gushpi, ileanaxperta*, lizuk, magdalena, mili1983, molko*, sniga, stancuflorina, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂCarpathia Hotel (ex Rowa Dany) :