ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2016
ÎNSCRIS: 05.09.10
AUG-2016

Recomand

M-am intors de ceva timp din Kemer. Anul acesta, spre deosebire de ceilalti ani, am avut parte de ceva emotii inainte de plecare. Mi-am facut early booking inca din noiembrie anul trecut, apoi, cand lucrurile au luat-o razna, am vrut sa anulez concediul. Penalizarile impuse de agentie erau foarte mari, asa ca... tot raul spre bine.

Totul a decurs perfect pana am ajuns in resort. Cazarea s-a facut pe la 14,30, in conditiile in care, ca in fiecare an am cotizat cu 20 Euro. Hotelul a fost plin de turci, rusi (ucraineni), dar si alte nationalitati. Putini romani, cred ca 2 sau 3 familii.

Camera standard este extrem de mica, in comparatie cu alte hoteluri, insa a fost curata pe toata perioada sejurului. Chiar daca menajera nu intra in camera dupa amiaza, cei de la guest relations te contactau si te intrebau daca doresti sa curete camera seara, in intervalul 18,30 – 22,00. Desi camera m-a dezamagit un pic prin dimensiunile ei, serviciile si locatia si-au meritat din plin toti banii.

Resortul este unul din cele mai frumoase pe care le-am vazut pana acum, se intinde pe o suprafata de 186,000 mp si dispune de toate facilitatile pe care si le-ar putea dori cineva.

Nu vreau sa repet acum tot ce au spus ceilalti useri, cert e ca dispune de baruri si restaurante suficiente, in masura sa satisfaca si cele mai pretentioase gusturi. Aici am avut parte de cele mai gustoase mancaruri si bauturi pe care le-am incercat de-a lungul celor 8 ani de cand imi petrec concediile prin Turcia, parerea mea e ca a fost chiar putin peste lantul Delphin (am fost la Delphin DeLux/ Alanya, Delphin Exclusive / Lara). Aveau pana si o casa a inghetatei, deschisa pana la ora 23,00.

Faptul ca exista acel Rixy Club in resort (cu amfiteatru propriu, sali de jocuri si activitati, cu terenuri de joaca in aer liber si tobogane), care separa intr-o oarecare masura activitatile dorite de copii, de cele ale adultilor mi-a placut foarte tare pentru ca iesea din tiparele standard ale celorlalte resorturi vizitate.

N-am intampinat niciodata greutati in a ne gasi sezlonguri libere pe plaja sau la piscina. Mi-a placut conceptul de a lua prosoapele fara card si de a le lasa pe sezlong dupa ce plecai.

Serviciile au fost foarte prompte, nu exista sa te asezi la masa si sa nu te intrebe cineva imediat ce doresti sa bei. Debarasarea se facea extrem de rapid.

Faptul ca resortul se intinde pe o suprafata atat de mare, desi era full, nu am simtit aglomeratia, nici in restaurante, nici pe plaja sau in alta parte. Muzica live la pian, in lounge, ne-a rasfatat zilnic, oferind o nota de eleganta si stil.

Aqua parcul este minunat, desi situat un pic cam departe de plaja, a completat distractia.

Plaja este bine amenajata, cu bar, frigidere cu apa si sucuri la discretie, goezleme, dusuri, cabine de schimb, etc. Marea, minunata, calda si limpede, chiar daca se adancea repede si existau pietre. Ne-am luat incaltaminte speciala de acasa, asa ca n-am simtit nici un disconfort.

Recomand fara rezerve acest resort! Din punctul meu de vedere si-a meritat toti banii, iar vacanta mea a fost cu siguranta una pe care nu o voi uita curand.

Trimis de celena2 in 08.09.16 21:47:01
Validat / Publicat: 08.09.16 22:27:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara, Side, Alanya, Kusadasi, Fethye, Kemer

VIZUALIZĂRI: 2977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celena2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vf. Tahtali

ginette
    [09.09.16 11:23:02]

Noi am fost in acest hotel in anul 2002 anul de deschidere si ne -am simtit extraordinar. Ma bucur ca inca pastreza obiceiurile de a face turistii sa se simta cu adevarat in vacanta

cloverina
    [09.09.16 13:32:26]

Mă bucur de fiecare dată când citesc un review despre Rixos Tekirova, de parcă ar fi resortul meu.

Părinții și socrii mei revin la acest hotel de 3 ani, fiind foarte mulțumiți de servicii și de atmosferă. Acum, nu pentru a stârni vreo invidie (poate doar a mea, când am auzit), o să vă spun o poveste amuzantă.

Anul acesta a fost primul în care au plecat fără noi, "copiii". Nici părinții mei, nici socrii nu știu engleză. Au acceptat să plece, știind foarte bine rostul hotelului, fiind aproape imposibil să li se întâmple ceva și să nu mă poată suna pe mine (țin să precizez că au plecat înainte de evenimentele triste...). Ajung din Istanbul la Rixos și primesc apel video de la mama, aproape speriată: "mamă, fata asta de la recepție zice ceva cum că nu ne dă camerele! ". Șoc și groază, noi fiind iresponsabilii ce i-am încurajat să plece la 1500 km depărtare! Mi-o dă la telefon pe domnișoara cu pricina, care mă anunță - cu scuzele de rigoare! - că nu mai au libere camere standard, oferindu-le în schimb două suite cu piscină privată!!!

Aproape mi-a picat telefonul din mână. Cu 1 minut în urmă mă vedeam certându-mă cu două agenții de turism (cumpărând voucherele de vacanță din două locuri diferite), iar acum aflu că primesc "cado" așa ceva, la care tânjeam când treceam spre tobogane... Și nu, nu au pus nici măcar 1 euro în pașapoarte. Doar norocul. Sau cum se zice pe la noi: la barza chioară, Dumnezeu îi face cuib.

celena2AUTOR REVIEW
    [09.09.16 13:42:30]

@cloverina: Foarte tare! Si eu m-am suparat un pic in momentul cand ne-au dat camera (1188) in capatul dinspre mare al hotelului, insa pana seara mi-am dat seama ca de fapt este foarte bine pozitionata, in 2 min. eram pe plaja, apoi pe alee ajungeam la terasa restaurantului (zona cu gratare), asa ca tot raul a fost spre bine.

A, sa nu uit, plecasem pregatita sa comunic prin semne, pentru ca citisem o gramada de review-uri din care reiesea ca personalul nu cunoaste limba engleza. Am fost surprinsa cand am constatat ca, inclusiv cei din restaurant, intelegeau minimum necesar (exceptie camerista, cu ea n-am reusit in nici un fel :-)).

cristina2009
    [01.11.16 19:10:50]

buna, ,,intrarea la aqua park se plateste? pt ca am vazut pe alte site uri ca nu este gratuita. ms

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.11.16 20:01:19]