ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2016
ÎNSCRIS: 08.09.16
SEP-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 4,10

Pensiunea San-Mar din Sulina... din pacate am fost acolo

Cand am ajuns la pensiune, prima impresie a fost buna - camere spatioase, mobilier nou, gresie, faianta, parchet noi. Doar este o pensiune noua, inteleg ca este deschisa abia anul acesta. Din pacate am facut cunostinta cu familia Comarzan, "gazdele" noastre pe perioada sejurului, care prin atitudinea pe care au avut-o, au lasat impresia ca vor sa se inavuteasca peste noapte, in schimbul unor servicii jalnice pe care le ofera.

Pentru ca, pe parcurs incepi sa descoperi neajunsurile si „amabilitatea” gazdelor...

Doriti curatenie in camera? Recomand sa va dotati cu matura si mop. Doar curatenia asigurata de „gazde” la primirea camerei nu prea ajunge.

Doriti sa folositi veiozele din camera? Recomand sa va dotati cu becuri. Doar cele 2 veioze fara becuri nu ajuta.

Doriti sa va protejati de tantari, in camera? Recomand sa va dotati cu aparat de tantari. Doar aparatul electric cu rezerva goala nu ajuta. Apropo de tantari, probabil o sa auziti de la "gazde" si povestea turistului care "a plecat" la vanatoare de tantari prin camera pentru a lasa o amintire, pe pereti. Oare de ce?

Doriti sa scapati de panza de paianjeni de pe la colturile ferestrei? Recomand sa va dotati cu pamatuf. „Gazdele” nu sunt deranjate.

Doriti sa faceti o sesizare de genul „Este o nesimtire ca nici pana la ora asta (candva dupa ora 13,00) nu ati ridicat gunoiul din camera. Oricum in afara de ridicat gunoiul si pus hartie igienica nu se mai face nimic. Si v-am rugat acum 2 zile sa reparati suportul de prosoape din baie care se dezmembreaza. Nu de alta dar cade pe jos si ma puneti sa va platesc si gresia ciobita”, gazdele va vor invita sa parasiti pensiunea si sa va cautati in alta parte. Doresc sa subliniez ca nu am fost cazul unor turisti „problema”, care sa faca galagie, sa bea, sa stea pana tarziu. Mai eram si cu 2 copii dupa noi. Dar ce conteaza pentru "gazdele" noastre.

Doriti sa beneficiati de excursia oferita gratuit pentru grupuri de minim 5 familii? Recomand sa va bucurati de cei 10% discount la cazare oferiti ca alternativa. „Excursia” oferita bonus este de fapt o scurta plimbare cu barca, pe canale, 5 minute colo, 5 minute colo...

Doriti o excursie completa, de neuitat? Recomand sa apelati serviciile oferite de cei pe care-i intalniti pe faleza. Sunt anunturi peste tot. Si merita. Pentru o excursie similara, puteti platiti 60 lei/adult si 30 lei/copil, in loc de 100 lei/persoana (adult sau copil) cat solicita „gazdele”.

Doriti sa mancati la pensiune? Mancarea este buna si suficienta, insa pentru specialitati, in principal din peste, este necesar sa va puneti de acord cu ceilalti „locatari” ai pensiunii. Sunt prea putini pretendenti la un anumit tip de meniu? Simplu, nu se serveste acel meniu. Ca alternativa, recomand restaurantul Coral. Se mananca bine, servirea este buna, preturile sunt similare celor de la pensiune.

Doriti sa faceti un gratar? Recomand sa va dotati inclusiv cu vesela necesara pentru servirea gratarului. „Gazdele" va pun la dispozitie doar un gratar „virgin”.

Doriti sa incalziti o mancare, un lapte pentru copii, sa serviti o cafea dimineata. Recomand sa va dotati cu vesela, tacamuri, fierbator etc. O data, de doua ori „gazdele” poate isi calca pe suflet si va servesc, dar nu mai mult. Apropo de vesela, probabil o sa auziti povestea "gazdelor" cu ziaristii care s-au imbatat si au lasat mizerie, au spart pahare, din cauza carora cei „98%” dintre turistii cuminti care au calcat pragul pensiunii sunt privati de bucuria de a folosi vesela „gazdelor”.

Doriti sa va incercati norocul la loteria bonurilor fiscale? Nu aveti nicio sansa pentru ca nu primiti bonuri pentru serviciile primite – transport, cazare, mese. Daca insistati, poate primiti pe e-mail, in copie, bonuri emise de la o casa de marcat disponibila in Tulcea. Conform spuselor gazdelor, „asa se procedeaza”.

Chiar daca am avut o astfel de experienta cu "gazdele" noastre, recomand sa ajungeti in Sulina. Pentru ca merita sa va relaxati la plaja din Sulina, sa va plimbati pe faleza, sa degustati preparatele din peste si nu numai, sa faceti macar o excursie cu barca pe canale, sa vedeti nuferii si pasarile, sa vedeti zona de varsare in mare, sa vizitati farul din Sulina si muzeul.

Concediu placut tuturor celor care vor ajunge in Sulina si nu numai.

Trimis de AlinD in 08.09.16 15:24:03
Validat / Publicat: 08.09.16 16:03:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA. A mai fost în/la: Litoral (Mamaia, Saturn, Eforie Nord), Bucovina, Voineasa...

VIZUALIZĂRI: 2053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlinD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [08.09.16 15:35:20] »

@AlinD: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 48&ridAnt=73397

O întrebare, cumva ați fost în vacanță cu userul @floripm care a scris acest set de impresii? vezi impresii

AlinD [08.09.16 16:31:15] »

@webmaster26: Multumesc pentru recomandari. Legat de intrebarea Dvs., daca am fost impreuna cu userul @floripm, confirm ca da, dar fiecare si-a scris propriile impresii si experienta traita.

In ce ma priveste nu prea postez review-uri, dar experienta traita a fost atat de dezamagitoare incat a meritat efortul.

Personal as fi trecut cu vederea toate neajunsurile din camera, daca atitudinea gazdelor ar fi fost alta.

Pentru ca daca tot vorbim de neajunsuri, as fi putut sa spun si ca te cazezi la o pensiune de 4 stele si nu ai suport pentru sapun la dus, nu ai cuier unde sa iti agati hainele (ca recomandare, daca improvizezi poti folosi clanta de la usa), te bucuri de un vas de WC suspendat pe suruburile de prindere in podea si te poti balansa in fata si in spate, ceea ce te poate face sa-ti pierzi concentrarea, ca in baia de la mansarda unde am fost cazat sunt ferestre Velux pe care poti sa le deschizi doar daca te folosesti un bat mai lung (eu am avut sansa sa ma folosesc de decorul din camera, un bat de papura din vaza de pe hol), ca Velux-urile nu au plasa de tantari (deci ar fi foarte util un aparat de tantari cu rezerva plina) si ... m-as opri aici.

floripm [08.09.16 16:44:27] »

Pentru cunoscatori... si asta nu a fost tot!

webmasterX [08.09.16 16:50:24] »

@AlinD:

Mulţumesc. În acest caz, review-ul va fi republicat FĂRĂ NOTE, cf Regulamentului.

floripm [08.09.16 16:57:16] »

@webmasterX:

Pentru claritate, impreuna inseamna la nivel de grup caci fiecare dintre noi a fost cu familia lui, in camera lui, cu experientele lui.

AIonut83, AlinD, floripm
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea San-Mar: