ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2010
ÎNSCRIS: 17.03.08
MAR-2010
single

Castelul Bran - un simbol

De curand am ajuns din nou – la castelul Bran.

Spre deosebire de data trecuta – acum cativa ani - de data asta castelul este in proprietate privata, nu mai este al statului. Din fericire este in continuare muzeu si se poate vizita.

Nu pot sa spun daca este mai bine ca acest muzeu este acum in proprietatea urmasilor Principesei Ileana de Romania (si de Habsburg) sau era mai bine sa ramana in proprietatea statului.

Este evident ca acest castel a fost al familiei regale, trebuie respectat dreptul la proprietate pt toata lumea, dar cred ca statul ar trebui sa rascumpere castelul, daca ar fi posibil. La fel si Pelesul.

Sunt 2 simboluri ale Romaniei, sunt 2 muzee importante, care – dupa parerea mea – trebuie sa ramana muzee, trebuie sa genereze traffic de turisti.

Nu insist asupra istoriei castelului si a importantei sale de-a lungul vremii, pt ca – probabil – cei interesati cunosc aceste lucruri.

Detalii despre acestea gasiti aici:

brancastlemuseum

sau aici:

bran-castle

precum si pe alte site-uri.

De asemenea, este notorie “legatura” acestui castel cu Dracula, “legatura” creata prin asocierea unor legende despre Vlat Tepes, a unor fapte reale, dar si datorita succesului cartii si a filmelor facute dupa cartea lui Bram Stoker.

Dupa parerea mea acest lucru ar trebui exploatat turistic, pt ca potentialul este imens.

OK, avem castelul, avem cartea, filmul si mai ales legenda lui Dracula. Hai sa aducem turistii aici.

Cand am fost eu, erau cativa turisti, aprox 10 (cu tot cu mine) in castel. Mai mult de jumatate erau asiatici.

Nu stiu daca e bine ca erau doar 10 de turisti. 10 turisti este mai bine decat nimic, dar poate ca era mai bine daca erau 100.

Imi amintesc ca acum vreo 8 ani am fost in Grecia, la Paralia. Cautand ce obiective sunt prin apropiere, am gasit si “castelul” de la Platamonas. Am fost si eu atunci la acest castel, este frumos, langa mare, peisaj superb, etc, dar – dupa parerea mea – Branul este mai “tare”.

In schimb la Platamonas erau cateva autocare pline cu turisti si zeci de alte masini. Practic, fluxul de vizitatori era continuu, ne-am inghesuit sa ne facem poza cu tunurile castelului si cred ca am si platit cativa euro intrare, nu mai retin exact.

Ar fi super daca am ajunge si noi cu Branul la nivelul de “traffic turistic” pe care il au alte “castele” din alte tari apropiate, chiar daca trebuie sa folosim legenda lui Dracula ca pretext. Turistilor le plac acest gen de “asocieri”.

Avem si noi castele super tari – Bran, Peles, Hunedoara (ca sa enumar doar primele care imi vin in minte), fiecare cu “legenda” sa, dar trebuie sa le “exploatam” mai mult.

Na, ca am inceput cu Branu’ si am terminat asa - in general.

Revenind la Bran.

Puncte pozitive

Castelul in sine, precum si exponatele din castel, intreaga zona Bran – care e super.

Vinurile nou aparute – Chateau Bran, se pot cumpara de la mag de suveniruri din curtea castelului.

Puncte negative

Afara erau 5 grade, iar in castel cred ca erau -5 grade. Nu era pic de incalzire, practic turistii, atat cei romani, cat si cei asiatici, inghetau de frig prin camerele castelului

Magazinele (unele) aflate pe aleea ce duce spre castel, vind doar prostii, care nu au nici o legatura cu castelul. Doar unele, nu toate.

PS - La Bran se plateste taxa de intrare de 20 Ron (aprox 5 Eur) – cam mica dupa parerea mea. In aceasta taxa este permisa fotografierea.

Trimis de presario in 09.03.10 15:20:16

VIZUALIZĂRI: 3485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Castelul Bran vazut jos de pe alee

magdalena
[09.03.10 15:42:26]

Tin minte si eu frigul de la Bran, zidurile alea atat de reci... EEE, pe vremea aia, incalzirea, chiar, cum se facea??

Acum ce ar putea baga, calorifere electrice? Am fost si eu de cateva ori acolo, am apreciat gradina.

presarioAUTOR REVIEW
[09.03.10 15:53:42]

Magdalena, probabil ca pe vremea aia se incalzeau la sobele care se vad si astazi in castel.

Astazi, cea mai buna varianta (moderna) de incalzire este probabil cu o centrala mare pe gaz si o instalatie cu calorifere sau ceva de genul asta.

Asa ceva exista la Castelul (cetatea) din Gyula - Ungaria, unde am fost recent. La Gyula afara erau tot cam 5 grade, dar inauntru era chiar cald, deci cu totul altceva.

Asta e o chestie care ma "deranjeaza" - la altii se poate, dar la noi nu.

PS - Intrarea la cetatea Gyula era cam tot 20 RON (1300 HUF) ca si la Bran, deci nu de 10 mai scump.

ancamariagadea*
[09.03.10 21:43:57]

magdalena, se foloseau pentru incalzire sobele. Soba nu lipseste niciunei camere.

Cristian_h*
[10.03.10 00:52:04]

in momentul cand legi numele lui Dracula de castelul Bran trebuie sa dai si explicatii, asta ar insemna denaturarea istoriei, dupa mine castelul nu are nevoie de asa ceva, si tot dupa parerea mea acum este mai ingrijit dacat atunci cand era administrat de catre statul roman, nu stiu daca ai remarcat multitudinea de fotografii cu familia regala si mobilierul care a fost adus !

magdalena
[10.03.10 08:03:06]

M-ati facut curioasa sa il revad, nu am mai fost de ceva ani acolo! Cred ca voi face o vizita in acest an!!

presarioAUTOR REVIEW
[10.03.10 11:38:31]

Cristian, de acord cu mobilierul, fotografiile, etc - le-am si trecut la puncte pozitive.

In ceea ce il priveste pe Dracula, eu nu am zis sa "denaturam istoria" ci sa "exploatam" aceasta "asociere" a castelului cu Dracula pt a aduce mai multi turisti.

Evident ca trebuie sa li se explice turistilor care e treaba cu castelul si care e treaba cu Dracula, adica sa se dea explicatiile corecte. La sfarsitul turului - sa li se multumeasca pt vizita si pt faptul ca au inteles pana unde merge istoria si de unde incepe legenda.

ancamariagadea*
[12.03.10 20:12:18]

Vizitandu-l ultima data in februarie 2010 si facand comparatie cu felul in care arata inainte, pot spune ca am fost placut surprinsa. Familia regala a adus aici foarte multe piese de mibiliersi obiecte valoroase din colectia proprie. Se ofera si informatii foarte multe, istorice si nu numai.

Intr-adevar, parca nu mi-a cazut bine cand am auzit ca nu mai apartine statului roman si ca a fost retrocedat descendentilor familiei regale. La urma urmei, acest castel i-a fost facut CADOU reginei Maria, datorita implicarii sale in razboi (ca sora medicala) si in viata politica a Romaniei. I-a fost facut cadou, nu a fost al sau! Nu vreau sa intru intr-o polemica: daca li se cuvine sau nu castelul descendentilor sai insa, felul in care arata acum, ma bucura. Sper, totusi, ca acest minunat izvor de istorie sa ramana mereu deschis ca muzeu.

M-a pus oarecum pe ganduri faptul ca revista americana Forbes a plasat Castelul Bran pe pozitia a doua in randul celor mai scumpe proprietati din lume, cu o valoare estimata la 140 milioane de dolari...

Mobilierul si obiectele care se aflau inainte in castel se afla acum, toate, la Muzeul Vama Bran, localizat la "poalele" castelului Bran.

creivean
[21.05.10 19:48:28]

presario

400 PMA de la mine. La obiect ca de obicei.

Absolut de acord, mare păcat că nu ne cunoaştem/recunoaştem valorile.

catalinalupu
[11.10.10 15:42:37]

Sper sa ramana muzeu... o fila din istoria noastra...

arghiracrist_AG, catalinalupu, creivean, magdalena, presario
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Bran: