ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2016
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2016

la PMM* = 25 GBP

Adamton Country House Hotel - Glasgow

După o zi cu multă alergătură, seara târziu, îndreptându-ne spre cazare, înaintam pe un drum de țară întunecat, mărginit de câmpuri și uneori de desișuri cu arbori înalți. În lumina farurilor, când și când vedeam iepuri speriați țâșnind dintre ierburi, tăindu-ne calea. După avioanele care zburau la mică înălțime, am dedus că nu suntem prea departe de aeroport. În cele din urmă autocarul a oprit lângă o clădire înconjurată de verdeață, pierdută în izolarea pădurii dese și întunecate. Era ora 24.00 atunci când am debarcat și ne-a mai trebuit încă o oră și ceva până să ne putem așterne la multrâvnita odihnă.

Adamton Country House Hotel - situat în apropiere de Glasgow - este de fapt un vechi palat datând de prin sec. XI care a fost ulterior transformat, modernizat și mărit foarte mult.

Hotelul are două intrări, una dintre ele deservind partea mai luxoasă, cu scară interioară fastuoasă, cu perdele meșteșugit drapate, cu corpuri de iluminat amintind de alte vremuri și cu câteva încăperi cu rol de lobby pentru privilegiați (dotate cu șemineu, lambriuri sculptate, fotolii cu perne, televizor și bibelouri de epocă). Am aflat că Prințul Charles și renumitul actor Clark Gable se numără printre personalitățile care au poposit la acest hotel.

În afara câtorva apartamente de lux situate în vechiul palat, în aripile anexă, în cele 265 de camere (majoritatea cu vedere la pădure), hotelul poate oferi cazare și la prețuri mai moderate.

Deasupra celei de-a doua intrări, cea folosită frecvent, scrie "Reception". Decorat cu flori și cu câteva statui, spațiul larg din fața noii aripi este cel în care sunt primiți turiștii sosiți în grupuri mari.

Parcarea se face în fața hotelului și pe lângă ziduri, dar există și un spațiu de parcare foarte mare mai jos, la care se ajunge ocolind hotelul sau coborând niște scări. În acest loc larg, amenajat, situat alături de terenurile de sport și de locul de joacă pentru copii parchează toate autocarele. În cealaltă parte, tot în vale, pe iarba deasă și tunsă frumos, sunt câteva mese din lemn cu umbreluțe și mult spațiu pentru joacă sau plajă dacă vremea nu este prea rece. În august, atunci când am fost noi acolo, deși însorită, vremea nu era propice pentru așa ceva.

În pădure, iepurii sunt o prezență surprinzătoare și plăcută totodată. I-am văzut nu doar seara, atunci când am sosit de la Glasgow, dar și dimineața. Țopăiau nestingheriți pe sub geamul camerei care dădea spre pădure și i-am întâlnit și în plimbările mele matinale pe aleile din jurul hotelului.

Camera. Camera 2041 care mi-a fost repartizată, situată la etajul 2, este dificil de găsit. De fapt, la Adamton Country House Hotel - Glasgow etaj 2 înseamnă primul nivel deasupra recepției. Parterul este considerat etaj 1. Hotelul are multe aripi și coridoare numai bune să-l facă pe noul venit, cel căruia nu-i este familiară arhitectura palatului modernizat, să orbecăie în căutarea ușii camerei sale. Așteptând împărțirea cheilor, urmăream pe ecranul de la recepție un spot publicitar referitor la hotel. Imaginile filmate din aer înfățișau o construcție ciudată, cu mai multe aripi pornind de la clădirea principală, ceva care aducea cu un păianjen uriaș. După ce am urcat un etaj, am străbătut trei coridoare - fiecare în prelungirea celuilalt - până am descoperit ușa pe care scria 2041. Probabil că există și o cale mai scurtă, dar cum drumul cel mai bun este cel cunoscut, nu am căutat și alte căi mai ales că în drumurile ulterioare n-am mai fost împovărată cu bagaje.

Camera 2041 pardosită cu mochetă, are două paturi (fără noptiere) deasupra cărora se află un tablou cu Marilyn Monroe zâmbind, în cea mai cunoscută ipostază a sa. O comodă mai mare și o alta mai mică, ambele cu sertare, un dulap cu 4 umerașe și cu niște pilote de rezervă, un scaun pe care l-am folosit drept suport pentru bagaj (fiindcă așa ceva nu exista), alcătuiesc mobilierul încăperii. Mai pot menționa prezența detectorului de fum, a veiozei, precum și a televizorului (la care nu am reușit să recepționez nici un post).

Serviciul pentru ceai/cafea (cană electrică, cești cu farfurioare, plicuri cu ceai și cafea solubilă decofeinizată sau cu cofeină, lapte semidegresat în doze de 10 ml, zahăr alb și brun) prezent și aici, a fost apreciat ca fiind foarte necesar și chiar l-am folosit.

Nu trebuie să uit a menționa că pe timpul nopții caloriferul s-a încălzit, ceea ce s-a întâmplat în fiecare din cele trei nopți în care am stat la Adamton Country House Hotel - Glasgow.

Baia. Cu cadă și duș, baia este frumoasă, dotată cu perdeluță și covoraș de cauciuc, precum și cu consumabile (două săpunuri tip turist, gel de duș, pahare de plastic și hârtie igienică). Nu există perie pentru toaletă.

Corpurile sanitare sunt toate în aceeași nuanță delicată de roz. Chiuveta are două robinete - unul pentru apa caldă și celălalt pentru apa rece. Apa caldă era caldă, iar cea rece era - bineînțeles - rece. Pentru potrivirea temperaturii, nu le puteai combina decât dacă foloseai chiuveta drept lighean (în acest scop exista dop atașat) ceea ce n-aș fi acceptat în nici un chip. Alternativa era să lași ambele ape să curgă și să colectezi în pumn când apă caldă, când apă rece. Robinetele buclucașe erau și prea scurte, astfel încât adesea atingeai chiuveta.

Cel puțin pentru mine care - până la Adamton Country House Hotel - nu am mai întâlnit așa ceva (Marea Britanie urma să-mi mai ofere astfel de surprize) acest aspect a fost frapant.

Micul dejun. La Adamton Country House Hotel - Glasgow sunt mai multe săli de servire a micului dejun. Există una și la demisol. Acolo am mâncat și eu în ultima zi, înainte de a părăsi definitiv hotelul. Culoarea șervețelelor așezate pe mese (roșii, galbene, albastre și albe) diferențiază zonele acestor încăperi și sunt primul indiciu pentru consumatorii aparținând diverselor grupuri.

Fasole în sos, cârnați și șuncă prăjită, roșii în sos (mai degrabă în bulion pentru că nu aveau un gust prea apetisant), o specialitate de mezel, ceva gen sângerete pe care nu am avut curajul să o încerc decât a doua zi (dar nu m-a impresionat), ouă - omletă, ochiuri sau fierte, unt, gem (de portocale sau de căpșuni), pâine inclusiv feliată pentru a fi prăjită, triunghiuri de aluat prăjit, un fel de turte din cereale expandate, compot de prune sau asortat (piersici, struguri, ananas, mandarine), cam asta s-a servit la micul dejun de la Adamton Country House Hotel - Glasgow.

Sălile restaurantului sunt frumoase, cu mese rotunde (pentru 10 persoane) sau pătratice (pentru 2 și 4 persoane). Candelabrele, tablourile, draperiile de catifea, stucaturile, ferestrele cu vedere spre pădure fac aceste încăperi foarte potrivite pentru întâlniri fastuoase sau pentru mese de nuntă mai ales că împrejurimile vechiului palat oferă și fundaluri deosebite pentru fotografii.

În final adaug faptul că Adamton Country House Hotel - Glasgow are săli de conferință (pe care eu nu le-am văzut) și oferă Wi-Fi gratuit, disponibil doar în zonele publice.

După trei zile de ședere la Adamton Country House Hotel - Glasgow (mai bine-zis trei nopți) în ziua de 16 august 2016 am părăsit palatul din pădure și am plecat spre Cairnryan pentru transferul în Irlanda de Nord. Dar, după vreo 2 km de drum printre întinsele pajiști pe care vacile pășteau în tihnă, am fost nevoiți să ne întoarcem. Cineva își uitase aparatul foto în sala de mese. L-a găsit acolo, neatins.

Am fost cazată la Adamton Country House Hotel - Glasgow la 13,14 și 15 august 2016.

Trimis de iulianic in 07.09.16 10:27:41
Validat / Publicat: 07.09.16 11:36:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Adamton Country House Hotel - Aceste scări duc în parcarea cea mare și la terenurile de sport.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 GBP pe cameră

[07.09.16 11:36:00]

Mutat în rubrica "Adamton Country House Hotel [Prestwick], Glasgow" (nou-creată pe sait)

iulianicAUTOR REVIEW
    [07.09.16 11:45:38]

@webmasterX: Da, poziționarea este corectă.

[07.09.16 14:26:01]

@iulianic: Am citit articolul cu placer si asa cum descriai asteptam cu mare nerabdare sa vad si pozele. Acestea sunt asa cum ma asteptam, si recunosc cinstit ca mi-ar fi placut sa ma cazez acolo macar pentru o noapte, sa cutreier culoarele si sa fac plimbari placute prin curte.

Cat despre micul dejun in fine, nu cred ca m-as fi acomodat cu fasolea, in rest cred ca este ok.

Felicitari, votat cu mare placere.

iulianicAUTOR REVIEW
    [07.09.16 18:14:14]

@mishu: Mulțumesc pentru aprecieri!

O singură noapte de cazare n-ar fi fost de ajuns pentru a cunoaște acest hotel mai ales dacă soseai seara târziu și plecai relativ devreme așa cum am făcut noi de cele mai multe ori în acest circuit.

Dacă ai fi rămas acolo trei nopți ai fi avut timp și pentru explorări, dar nu culoarele și plimbările prin curte sunt cele mai frumoase acolo. Pădurea, iepurii și iarba deasă și moale ca un covor de bună calitate, aerul curat și aspectul insolit al hotelului merită toată admirația.

La micul dejun m-au impresionat sălile și nu mâncarea. Deși am încercat să gust și preparatele lor tradiționale, tot alimentele cu care sunt obișnuită mi-au plăcut mai mult.

iulianic, mishu