ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2016
single
1 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Către satisfăcător

Destul de bine

În perioada 27.08.2016 – 03.09.2016 am petrecut împreună cu fiica mea un sejur de 7 nopţi, all inclusive premium la complexul hotelier Mercur Minerva Family Club.

Acest complex hotelier este amplasat chiar pe malul mării fiind despărţită de aceasta de faleză şi este format din hotelul Mercur 3*, hotelul Minerva 3* şi Vila Maia 4*. Complexul hotelier este în mijlocul unei grădini foarte mari dar din păcate lăsată în părăsire adică în mare parte uscată. Se încerca irigarea ei dar totul parcă se făcea în bătaie de joc.

Am ajuns la hotel în jurul orei 13.00 iar camera am primit-o după aproximativ 2 ore. Am fost cazat în hotelul Minerva iar camera avea vederea spre Bulevardul Mamaia.

Camera este destul de încăpătoare, pat matrimonial, şifonier, frigider gol, televizor cu multe posturi, aer condiţionat. Usa de la balcon nu avea plasă de tânţari dar din fericire nu am avut probleme cu aceste insecte. Pe balcon se aflau 2 scaune şi o măsuţă din plastic. Exista şi sfoară pentru rufe. Un lucru pe care nu l-am mai întâlnit la alte hoteluri a fost acela că în baie am beneficiat doar de 1 prosop mare şi 1 prosop mic. Am anunţat menajera de acest lucru dar mi s-a spus că lipsesc prosoape iar în momentul când vor primi mi le vor complete, lucru care nu s-a întâmplat.

Hotelul dispune de 2 piscine, una de copii şi una de adulţi. Şezlonguri în jurul piscinelor, care nu se plăteau, precum şi umbrele, zic eu de ajuns în perioada în care am fost eu. În jurul piscinei era destul de multă mizerie şi acelaşi aspect neîngrijit. Din cauza copacilor din jurul piscinei, multe frunze cădeau în piscină şi erau strânse doar într-un târziu. De asemenea şi piscinele nu erau în cea mai bună stare.

Din păcate am întâlnit cocalari sau babuini (nu ştiu cum se numesc exact) care săreau în piscină fără ca nimeni să intervină. Oricum păreau de ai casei deoarece se întreţineau cordial cu cel de la piscină. Dar lucrul cel mai neplăcut a fost mizeria pe care am văzut-o la toaleta de la piscină. În viaţa mea nu am văzut toaletă mai murdară.

Lângă piscină exista un magazin cu articole pentru plajă precum şi cu dulciuri. De asemenea exista şi un bar pentru cei cu all inclusive.

Principalul atu al acestui complex este clubul Memi. Aici se ţineau diverse activităţi pentru copii. Aceste activităţi se mai ţineau în curtea interioară sau pe plajă. Cred că erau cam singurii care se acupau cu adevărat cu dăruire şi realizau actvităţi interesante pentru cei mici şi cei mari. Felicitări echipei de animatori.

Plaja hotelului este destul de curată iar intrarea lină în mare, propice pentru cei mici. În jurul orei 08.30 când ajungeam pe plajă găseam şezlonguri destul de aprape de mare. Din păcate multe umbrele erau deteriorate şi se puteau folosi cu greu. Un lucru bun este că pe plajă este bar de unde cei cu all inclusive beneficiau de bere, suc Prigat, Pepsi, Mirinda, 7Up, cafea tip nes. La ieşirea de pe plajă existau duşuri.

Programul de masă era următorul: 07.30 – 10.00 mic dejun, 13.00 – 15.00 prânz, 19.00 – 21.30 cina. Sper să nu greşesc. Restaurantul era mare, multe mese, precum şi o terasă foarte încăpătoare. Nu am întâmpinat probleme în găsirea unei mese. Poate începând cu 01.09.2016 când s-a aglomerat.

Mâncarea destul de variată şi bine gătită. Nu are rost să înşir felurile de mâncare deoare erau îndestulătoare. Dacă se termina un fel de mâncare acesta se înlocuia repede. Părerea mea. Îngheţata se servea doar la masa de seară iar începând cu 01.09 a fost scoasă definitiv. În fiecare seară la restaurant era o formaţie care încânta turiştii cu muzică.

Ca posibilităţi de distracţie pot să mai adaug 2 terenuri de tenis care se puteau folosi gratis de cei cu all inclusive, pe baza unei programări. Mai exista şi un teren de baschet foarte prăpădit.

Părerea mea este că este un hotel unde se poate petrece un sejur destul de reuşit dacă s-ar remedia puţin problemele pe care le-am enumerate. Oricum preţul este destul de mare pentru ceea ce oferă momentan, dar cred că şi ei profită de amplasarea hotelului chiar pe malul mării şi în Mamaia. Dacă unii dintre angajaţi ar fi puşi să muncească mai mult în favoarea turistului cred că ar fi foarte bine pentru toată lumea.

Eu însă sper ca la anul să nu mai fiu nevoit să revin pe litoralul românesc mult prea scump fată de ceea ce oferă. Dacă ar fi să nu pot pleca peste hotare cred că aş lua în considerare un nou sejur la acest hotel şi sper să remedieze măcar o parte din problemele pe care le au.

Trimis de calim in 05.09.16 23:13:08
Validat / Publicat: 05.09.16 23:45:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Mamaia, Venus, Băile Tuşnad, Sovata

VIZUALIZĂRI: 1816 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :