ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2010
    JUN-2007
    2 AD. + 2 (5 si 7 ani) COPII

Un fost hotel de 5* care inca se mai tine bine

Un scurt preambul:

Atunci cand cititi/scrieti impresii trebuie sa tineti cont de cateva lucruri:

1. de cate ori ati fost in afara tarii (la prima iesire sunteti entuziasmati si uimiti de cum stiu altii -turci, bulgari, greci- sa faca turism si sunteti mai dispusi sa scuzati micile neplaceri; la urmatoarele iesiri pretentiile cresc) ;

2. cat va tine punga (nu-i invidiati pe cei ce au mai mult si nu-i dispretuiti pe cei ce au mai putin decat voi) ;

3. comparati hoteluri de categorii asemanatoare, altfel ajungem sa comparam Loganul cu Lincoln si, desi amandoua sunt foarte bune pentru piata careia i se adreseaza, compararea lor nu poate fi de vre-un folos;

4. tineti cont ca impresiile sunt scrise de o persoana, deci sunt subiective.

Stiu ca suntem in 2010 si unora e posibil sa li se para tardiva relatarea mea despre cum am petrecut in iunie 2007 la Grand Blue Sky.

M-am incumetat, totusi, pentru ca, dupa ce anul trecut am fost la Sealight Resort (un hotel mult mai tanar) as avea cate ceva de spus.

Grand Blue Sky este un hotel impresionant ca arhitectura. Din pacate, partea se servicii de cazare este slaba. In rest, mie mi-a placut foarte mult.

Hotelul

Are o arhitectura spectaculoasa, iar camerele sunt suficient de mari si cu un balcon generos. Privelistea din balcon este grozava atat ziua cat si noaptea.

ATENTIE! Refuzati inca de la receptie sa va cazati in corpul 3 (numerele de camere 3000) pentru ca:

1. La parter (urcarea in lift) se afla gura de evacuare de la spalatorie si, deseori, iese pe acolo aer cald si umed cu miros de spalatorie (cam cum mirosea pe vremuri la "Nufarul", dar mult mai tare).

2. In capatul dinspre mare al pavilionului se afla cosul de fum de la bucatarie care produce... fum, funingine si un puternic miros de ulei de masline incins.

Noi am stat o noapte in corpul 3 si, dupa ce dimineata a nins cu funingine de la cos (eram chiar in capatul pavilionului), am cerut o alta camera.

Am primit o camera in pavilionul 2 (cel central) unde totul a fost ok cu exceptia faptului ca aerul conditionat se oprea dupa-amiaza cam 2-3 ore. Am reclamat, dupa doua zile de suferinta si s-a rezolvat.

Lasand camera in urma, ar mai fi doua lucruri de care am fost nemultumit: animatorii cu prea multe aere de vedeta si plaja/ intrarea in mare in care mai sunt pietre si unde mi-am scrantit un deget de la picior.

Mi-a placut masa in special pentru ca la pranz si seara se pregateau la gratar tot felul de preparate. Diversitatea, calitatea si cantitatea produselor a fost superioara celor de la Sealight Resort.

Piscinele ok.

Plaja ok (dupa ce treceai de prima parte, la intrarea in apa).

Barurile ok, cu tot felul de cocteiluri pentru doamne si destule "tarii" pentru barbati. Foarte bun barul aflat langa scena (zona de divertisment).

Spectaculoasa, vegetatia!

Nu va recomand restaurantele "a la catre". Mancarea, chiar si cea specifica, turceasca, este mai buna la "all inclusive".

Concluzie

Hotelul este un fost resort de 5* in privinta conditiilor de dormit (sa zicem), dar este la nivel de 5* (turcesti, bineinteles) in rest. Daca obtineti un pret bun, nu il ocoliti. Daca ceva nu este in regula, reclamati. Faceti-o civilizat, dar hotarat si veti vedea ca lucrurile se rezolva.

Vacanta placuta!

Trimis de magamuru* in 08.03.10 20:22:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi: Pigale Beach Hotel, Sealight Resort Istambul

VIZUALIZĂRI: 2045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (magamuru*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Barul de noapte, piscina adanca, piscina mica si barul din picina. In stanga, intrarea la Spa.

pepsi70ro
    [08.03.10 20:36:27]

Bine ai venit printre noi. Foarte cuprinzatoare informatiile tale si utile, mai ales acelora care calatoresc prima data in Kusadasi. Speram sa ne impartasesti si alte impresii din destinatii asemanatoare. Felicitari!

cosminp
    [09.03.10 09:13:14]

magamuru, bine ai venit.

cam multe sfaturi si completari la acestea si mai putine detalii. spune-ne cum a fost camera (suprafata, mobilier), mancarea, pisciniele (ai zis ca-s ok. adica?), plaja ("Plaja ok (dupa ce treceai de prima parte, la intrarea in apa". adica?)

magamuru*AUTOR REVIEW
    [22.03.10 22:45:26]

Camera este suficient de mare incat sa incapa 2 extra-bed -uri. Ce mi-a placut a fost balconul care e mai mult o terasa foarte mare (pentru un hotel). Ca dotari, camera nu are nimic spectaculos. Nu mi-a retinut atentia cu nimic (nici bun, nici rau).

Mancarea e mai buna decat pe la altii pentru ca pregatesc gratare (in cantitati suficiente) la mesele de pranz si de seara. In rest, este in nota obisnuita a unui hotel turcesc.

Piscinele sunt doua (plus " ligheanul" pentru pitici). Cea superioara, mai adanca (nu imi amintesc exact cat, dar parca 1, 80) e de dimensiune medie (pentru o piscina de hotel) si are in mijloc o insula. Cea inferioara este tot semirotunda si are bar in (la) piscina.

Plaja. Da, la intrarea in apa mai erau pietre. Nu pietricele ci pietre (Eu mi-am zapacit un deget de la picior pentru ca nu am fost atent. ). Dupa ce treci de aceasta zona (max. 5 metri), nu mai e decat nisip.

Sfaturi... etc. am dat pentru ca sunt uimit de cata patima pun unii vis-a-vis de impresiile pe care le scrie un necunoscut. Nu suntem toti la fel si e normal sa avem pareri diferite. Dar pentru asta nu trebuie sa ne dam in cap.

La Blue Sky am avut si momente placute si neplacute. Comparandu-l cu Sealight Resort (la care am fost anul trecut si care este alaturi de Blue Sky) mi-am dat seama ca, exceptand problemele cu mirosurile neplacute si defectiunile aerului conditionat (amandoua inacceptabile), nu e un hotel asa rau cum se povesteste pe aici.

Parerea mea...

cosminp
    [23.03.10 08:22:06]

multumim magamuru. esti binevenit in randurile noastre. impresiile tale au valoare pentru cei interesati si de aceea punctez si eu.

cosminp, magamuru*
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Blue Sky Hotel [Ladies Beach]: