ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
MAR-2010

Popas Romanesti - o alegere buna

Un popas bun pe DN1, la cca 50 de km de Bucuresti si 10 km de Ploiesti.

Restaurantul este cochet, luminos, iar terasa de afara este mare si acoperita. Pe vremea cand am fost noi aici la o nunta nu era acoperita si ne-a prins ploaia... , noroc ca a fost una scurta de vara!

Este un restaurant cu vechime, nu este modernizat, aici veti intalni scaune imbracate in plus si mocheta pe jos, perdele la geamuri, asa cum erau pe vremea bunicii... Are un iz vechi, trezeste amintiri pentru cei trecuti de prima tinerete...

Insa e curat si personalul extrem de amabil. Preturile sunt acceptabile. Garniturile si salatele sunt intre 2-5 lei, preparatele din carne intre 10-25 de lei si mancarurile cca 12 lei portia, sucurile 5 lei, cafeaua 2-3 lei. Gama este destul de variata si mancarea arata bine pentru un restaurant de popas, pentru ca aici se fac frecvent nunti si botezuri si vor sa isi pastreze renumele.

Din restaurant se poate ajunge si in hotel pe un coridor lung si luminos, dar si inverzit, inconjurat numai de plante si copacei, un culoar foarte placut si estetic.

O camera este 95 de lei cu mic dejun si au camere si cu pat matrimonial si cu paturi twin. Nu sunt foarte mari, dar aranjate cu gust si curate. Cele de la etaj au si balcon.

Eu cred ca e un popas bun chiar pentru turistii care vin din nordul tarii si vor sa ajunga intr-un sejur in sudul Bulgariei...

Trimis de magdalena in 08.03.10 16:15:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PLOIEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 7083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Terasa Romanesti

gushpi
[08.03.10 16:21:03]

Ce bine ca a scris cineva despre el!

Eu am mancat deseori (in facultate) aici...

Cel mai mult mici, dar uneori (cand aveam un pospai de bani) si ciorba de burta!

Va pot spune ca era un popas agreat foarte mult de colegii mei din Grecia si de arabi (era in drumul lor spre Bucuresti).

Mereu imi aduc aminte cum, pe atunci, reuseam sa inghit 10-15 mici, iar acum dupa 5-6 sunt ghiftuit (sa fie umplutura sau varsta?)

magdalenaAUTOR REVIEW
[08.03.10 16:32:56]

Hi, hi, ma bucur ca mai stie cineva de pe aici de el! Ce-i drept, multi dintre ploiesteni vin aici sa traga un chef...

Rog web-ul sa rectifice data ian cu martie 2010, am uitat sa o pun a aparut implicit!

[08.03.10 19:07:52]

rezolvat (corectat data)

cosminp
[09.03.10 10:24:30]

hehehe gushpi ....... de la o vreme nu mai intra cum intra.

Sanziana
[09.03.10 15:20:52]

cosminp, sa-ti creasca in frunte la ce te-ai gandit... sau mai bine nu ca dupa aia tabarasc femeile pe tine (gluma)

cosminp
[10.03.10 08:31:54]

sanziana, il inteleg pe gushpi pentru ca nici eu nu mai pot sa mananc mai mult de 8 mici pe stomacu' gol. asa ca, stiu despre ce este vorba. tu la ce te-ai gandit? )))))))) (glumeam, fireste)

Sanziana
[10.03.10 08:33:59]

cosmin, deci suntem pe aceeasi lungime de unda ,bineinteles ca la un mic ma refeream

dudu_by93
[31.05.10 20:55:52]

he he nu ma asteptam sa vad topic cu restaurantu romanesti sncer sapt trecute a imbracta hotelu a modernizat

dudu_by93
[31.05.10 20:59:47]

bn a zis gushpi date de contact magda

magdalenaAUTOR REVIEW
[23.08.11 22:08:07]

Aleg sa scriu un ecou, desi titlul nu se mai potriveste, insa am fost iar aici, la o nunta, si trebuie sa povestesc ce am gasit nepotrivit la restaurantul Romanesti.

De aceasta data - o alegere nepotrivita!

Cand am auzit ca evenimentul se desfasoara la acest restaurant, m-am bucurat, deoarece cunosteam locatia si m-am gandit ca ma voi simti bine, insa nu a fost sa fie asa si doresc sa expun partile negative:

1. Locatia nu este potrivita pentru copiii mici, atunci cand evenimentul se desfasoara afara, deoarece intre terasa si DN1 nu se afla decat un mic gardulet care poate fi sarit de orice copil, iar "portile", sunt deschise larg. Mare atentie cand mergeti cu copiii, nu ii slabiti din ochi, mai ales daca sunt multe persoane, e greu sa ii ai mereu in bataia ochiului si pana in strada plina de masini nu este decat un pas! Eu am ales sa ma tin dupa fi-mea, motiv pentru care nu am "gustat" evenimentul. In afara de asta, scena este pe un postament, tot nepotrivita pentru copiii mici, pod cadea foarte usor din neatentie sau oboseala.

2. Servirea a fost extrem de proasta. Ospatarii nici nu aduceau bine un fel de mancare, ca il si luau din fata ochilor, fara sa cunoasca regulile elementare. Adica, nu se ia o farfurie atata vreme cat furculita si cutitul sunt sprijinite de marginea acesteia! In afara de asta, atunci cand debarasau paharele golite (ceea ce nu am inteles, de ce sa imi ia paharul din care am baut din fata mea??), nu mai veneau cu altele inapoi. Trebuia sa iau de la o masa goala alte pahare. Servetelele (vesnica mea problema) erau insuficiente, adica un singur servetel pentru fiecare oaspete si alte 4-5 pe un suport pentru o masa mare. Cand am cerut in plus, mi-au adus 4 bucati dupa o jumatate de ora!! Nu gaseai un ospatar cand aveai nevoie. Daca mergeai inauntru la toaleta, ii gaseai stand de vorba la o masa. Apropo de toaleta...

3. Toaleta mirosea ingrozitor a pipi. Nu pot spune ca era murdara, insa din usa te pocnea mirosul pestilential de urina. Nu cred sa miroasa asa o toaleta spalata zilnic. Este totusi un restaurant! Si mocheta din interiorul restaurantului mi s-a parut destul de "puturoasa".

4. Nu exceleaza nici la mancare. Sarmalele au fost bune, insa fripturile nu. La aperitiv, oul in aspic avea un aspect indoielnic, motiv pentru care nu l-am incercat. Salata a fost adusa intr-un bol gen scrumiera, asa era de mic.

Pe scurt, nu as recomanda acum. Poate numai pentru o sticla de suc si atat.

cosminp, dudu_by93, gushpi, magdalena, Sanziana

• pagină generată în 0.05913782119751 sec