ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
JUL-2009

Terasa Kolarik's Schweizerhaus - Parcul de distractie Prater Vienna

Daca Ileana s-a axat mai mult pe produse care iti pot ridica glicemia si provoca diabetul, eu incerc sa va ademenesc cu produse din binecunoscutul si traditionalul "porc", ca doar si austriecii sunt oameni.

Vizitind Praterul am decis dupa multe zbeguieli prin citeva masinari din parc sa ne oprim sa mincam ceva. Erau asa de multe terase care te imbiau cu diferite produse traditionale dintre care nu lipsea "jnitelul vienez" dar care drept sa va spun nu m-a dat pe spate. Am cautat o terasa sa aiba mai multa umbra si cit de cit mai populata.

Asa am gasit terasa "Kolarik's Schweizerhaus" unde se serveste gustosul ""ciolan rotisat", care este defapt ciolan de porc fiert cu ceva mirodenii si pus la rotisor pina la rumenire, cred ca ii mai fac ceva ca acasa am incercat si nu a iesit asa de gustos sau porcu era de alta rasa??? . Ciolanul are soriciul pe el care devine crocant dupa ce sta la rotisor.

Terasa "Kolarik's Schweizerhaus" este imensa dar aproape mereu plina, dar daca este sa nimeriti in zile de simbata sau duminica iar locurile la mese nu prea exista, veti intimpinati la intrarea in terasa de un domn in halat alb (la prima vedere am crezut ca este doctor) care are menirea sa iti gaseasca loc unde sa te asezi.

Cind a venit primul chelner la masa primul lucru care ne-a intrebat a fost ce bem, iar noi am raspuns ca vrem sa mincam dar el a plecat foarte suparat ca noi nu doream sa bem ceva. Al doilea ospatar la fel de suparat a plecat ca nu doream sa bem nimici intr-un tirziu ne-am hotarit sa comandam ceva de baut ca sa ne serveasca si ceva de mincare.

De la comanda pina cind am fost serviti nu a durat mai mult de 10-15 minute, acolo era o forfota permanenta de ospatari.

O portie de ciolan cu salata si hrean sau ce condimente doresti este de ajuns pentru 2 persoane si este in jur de 18 euro.

Dupa fiecare comanda ospatarul iti aduce bonul fiscal pe care il pune intr-un paharel ca de teqila dar cu gura in jos. De bere nu mai povestesc halbele (sau tapul) au acel guler de spuma perfect parcas ar fi desenat, iar ospatarii cara acele tavi cu ciolane si halbe de parca sunt prinse cu magneti de miinele lor.

La aceasta terasa se pot servi si alte produsele traditionale austriece.

Daca ajungeti in Parcul Prater nu ratati acesta terasa, nu se pregatesti nicaieri in Austria acel ciolan decit la "Kolarik's Schweizerhaus" sau cel putin asa mi-au spus receptionerele de la hotel.

Adresa este, pentru ca are adresa aceasta terasa este: Schweizerhaus Prater 116 A-1020 Wien.

aici gasiti si meniul de la terasa.

rog administratorul daca poate atasa videoclipul

http://www. youtube.com/watch?v=8uXVEhTPWlE

Trimis de dannek in 08.03.10 00:25:10

VIZUALIZĂRI: 8395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 chiar si meniu avea miros de ciolan

biancuta
[08.03.10 08:18:45]

Imi faci pofta de mancare cu ciolan afumat, pentru care te punctez cu 400 pma!

Costi
[08.03.10 09:13:10]

Interesantă temă, mai ales pentru gurmanzi.

Dar un review atât de neglijent redactat, ca să folosesc un eufemism, cu greu poţi găsi pe acest site.

Mi-a tăiat practic pofta de mâncare, ceea ce acum, dimineaţa, pentru mine este perfect, nu s-ar fi potrivit un ciolan cu cafeaua. Aşa că, un vot de la mine!

[08.03.10 09:40:43]

adaugat videoclipul care sa insoteasca impresiile conform dorintei autorului.

dannekAUTOR REVIEW
[08.03.10 09:45:29]

M.S

si pofta buna

ileanaxperta*
[08.03.10 15:04:15]

Stimate coleg, dupa un asemenea "ciolan rotisat" din care am vazut clar ce-a mai ramas dupa "marea devoreala" zii si tu: nu merge ca desert o portie zdravana de sachertorte sau o cat de mica bucatica de apfelstrudel???

Ah, sa te si votez, pt. oasele ramase "golase"...din ditamai ciolanul!..

dannekAUTOR REVIEW
[08.03.10 15:19:02]

Normal ca merge dar la mine dupa bere nu prea mergea

geordan
[03.03.11 11:23:13]

marog...

Ideea e ca la "casa porcului" traditia o reprezinta berea

Ai vazut (sau nu) ca pe o latura a cladirii este un "bier-o-meter" unde sunt puse pozele tuturor campionilor.

De ani buni pe primul loc, la o distanta IMENSA de restul e poza unui mosnegut tipic austriac (cu palariuta verde de alpenjager. 78 beri. saptezecisiopt beri! La o consumatie. Nu se specifica daca ala a stat o saptamana la masa sau cum.

Revenind.

Ciolanul il gasesti preparat mai peste tot in austria. Il gasesti chiar si in locuri muuult mai putin cocoficoase, gen restauranturile de la Intersparr (Huma sau SCS). Nu mai vorbesc de restaurantele traditionale sau de "bauerhaus"-urile din zona de sud.

biancuta, Costi, dannek, geordan, ileanaxperta*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Viena? :