ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2016
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 31.08.16
JUN-2016

Din Caciulata spre Transalpina

Anul acesta am ales sa facem un mic concediu, de o saptamana, in Caciulata, in luna iunie, deoarece simteam ca avem nevoie sa iesim din monotonie iar o saptamana intr-o zona frumoasa, in natura, ar fi fost raspunsul. Mai fusesem in Caciulata si pentru tratament si pentru relaxare si vizitare in anii trecuti, vizitasem cam tot ce puteam vizita in zona, asa ca ne-am gandit sa ne aventuram la o excursie mai lunga si am ales sa mergem catre Transalpina. Citisem ca Transalpina se deschide in iunie asa ca aveam mari sanse sa ne indeplinim obiectivul.

Am pus gps-ul si imediat am ajuns la intersectia spre Brezoi, am urmat drumul spre Voineasa si tot inainte spre Obarsia Lotrului. Pe drum am facut cateva opriri, am admirat peisajele frumoase, am cumparat miere de la un domn care avea proprii stupi si care ne-a spus ca pe timpul verii sta acolo in munte, pe drumul spre Obarsia Lotrului. Ne-am facut provizii de miere de toate felurile si sortimentele, ca unii ce suntem mari consumatori de miere si am plecat mai departe.

Drumul pana la Obarsia Lotrului este foarte frumos, este bun, nu are gropi, unele portiuni fiind proaspat asfaltate, se mai simt prin unele locuri mici denivelari insa pot fi trecute cu vederea deoarece peisajul natural fura privirile, pur si simplu nu te mai gandesti la altceva, doar la minunatiile de brazi care par aruncati cu mana pe coamele muntilor. Am facut cateva opriri la barajul Lotrului si am admirat/ respectiv fotografiat atat cu ochii mintii cat si cu aparatul din dotare frumusetea locului.

M-am intristat sa descopar ca si aici ca si in alte locuri au ajuns oamenii prost crescuti care nu stiu sa respecte natura si daca merg si se bucura de un gratar in sanul naturii uita sa isi stranga gunoaiele... :( ce sa mai zic... ne-am apucat si noi sa strangem cateva si sa le punem in mica punga pe care am gasit-o in portbagaj si ne-am hotarat, ca data viitoare cand mai mergem in natura, sa luam cu noi si saci de gunoi.

Sa nu las acum supararea pe marlani sa ma acapareze si sa nu stric reviewul, va spun ca am mers mai departe spre Obarsia Lotrului, ma asteptam sa fie o statiune mai dezvoltata insa sunt doar cateva hoteluri/pensiuni si un restaurant-doua, sper sa nu gresec, eu n-am vazut mai multe. Am facut un scurt popas la Manastirea Sf. Mina si ne-am continuat drumul spre crestele Transalpinei. Drumul este asfaltat insa lipsa parapetilor prin unele locuri mi-a dat ceva strangeri de inima... mi-a placut racoarea de pe munte si m-am bucurat in sinea mea ca am ales sa fugim de caldura. Ne-am oprit si noi ca tot turistul si la stana si sus unde erau tarabele cu suveniruri si alte cele, n-am stat prea mult pentru ca era prea mare inghesuiala si am ales sa zabovim mai sus, unde eram doar noi doi si vulturii care se plimbau linistiti pe cerul albastru.

Am ajuns apoi la Ranca si am hotarat ca dupa un asa drum ar fi bine sa mancam aici, asa ca am ales un restaurant la nimereala si am nimerit bine... sincer nu mai stiu cum se numea :)) dar avea mancare buna si nu prea scumpa... o vedere frumoasa spre munti... ce mai, cam tot ce isi poate dori un turist dupa un drum obositor care inca nu se terminase. Dupa masa, ne-am continuat drumul catre Caciulata, ajungand seara la asfintitul soarelui, obositi insa fericiti. :d

Trimis de ojitos in 03.09.16 23:12:09
Validat / Publicat: 04.09.16 07:57:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 5578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ojitos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [04.09.16 08:42:46] »

@ojitos: Frumoasă drumeția voastră către și pe Transalpina! De multă vreme ne dorim și noi să parcurgem Transalpina, după ce am abordat în ultimii doi ani alte drumuri la fel de spectaculoase (Transfăgărășan, Transrarău sau Cheile Bicazului); se pare însă că pe Transalpina nu vom ajunge anul acesta, așa că deocamdată mă mulțumesc cu fotografiile postate pe site.

În ceea ce privește gunoaiele, ieri am mers într-o mică drumeție la munte într-o altă zonă a țării și am văzut pe marginea potecii doze de bere, pahare de cafea, ambalaje fel și fel Chiar nu pot înțelege cum un ambalaj gol nu poate fi luat și pe drumul de întoarcere pentru a fi aruncat într-un tomberon!

Călătorii plăcute vă doresc!

cloverina [04.09.16 17:38:47] »

Îmi cer scuze, însă trebuie să intervin cu un comentariu. Poate drumul s-a stricat de la drumeția voastră, însă noi am făcut același traseu (doar că invers) weekendul trecut și există multe porțiuni între Obârșie și Voineasa unde asfaltul lipsește cu desăvârșire sau e plin de gropi. Nu e un drum ce nu poate fi practicat cu o mașină turism, însă nici vreo grozăvie de șosea nu este. În schimb de la Voineasa, prin Mălaia și apoi spre Brezoi... coală, extrem de bun!

ojitos [05.09.16 00:41:01] »

@cloverina: Tot ce-i posibil sa se fi stricat... ce-i drept am vazut si destule tiruri, din pacate, care transportau busteni... de la tiruri se strica cel mai usor drumul... probabil si viiturile or mai fi stricat... era si cand am fost noi o mica portiune unde asfaltul era rupt dar nu era mare...

ojitos [05.09.16 00:43:51] »

@Crazy_Mouse: Si noi am fost pe Transfagarasan si ne-a placut... peste tot in inima naturii este frumos, asta daca stii si sa apreciezi...

Am ajuns la concluzia ca acei oameni care arunca peste tot gunoaiele lor nu sunt in stare sa aprecieze frumusetea naturii!

Calatorii frumoase si voua!

calatorul [05.09.16 21:07:51] »

@ojitos: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Ma bucur sa adaug votul de SB al relatarii, cu felicitari pentru initiativa si atitudinea ecologista. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

ojitos [06.09.16 14:18:18] »

@calatorul: Multumesc frumos! Calatorii frumoase si voua!

calatorul, cloverina, ojitos
Alte impresii din această RUBRICĂDomeniul schiabil Transalpina: