ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2016
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
SEP-2016

Surpriza pentru mama

Majoritatea traitorilor acestei lumi considera pizza o hrana fast food. Majoritatea minus o persoana: mama mea! Pentru ea, pizza e o “aroganta” la care ea nu are acces foarte des.

Mamei mele ii place pizza. Mult! Dar nu-si cumpara, Prefera sa ia orice altceva, mai ales pentru mine si pentru Stefan. Pizza… eh… un vis frumos… Altadata!

Asa ca eu, cand si cand, s-ai fac o bucurie ii mai cumpar . Ba cand vin de la piata, ba cand cobor din microbuzul de la Bucuresti si n-am bagaj mare (rar, dar se mai intampla!)

Nici in vreo pizzerie, acum, dupa ’89, n-a fost! “Lasa, mama, ca si-acasa avem de toate… ”

Dar ieri, venind acasa, de la Bucuresti si stiind ca azi voi merge la Galati (va voi povesti si asta!), mi-au venit doua idei:

1. S-o iau la plimbare la Galati. Pentru asta am complotat cu prietena ei de-o viata (nu glumesc, sunt prietene de 60 de ani neintrerupt!) s-o astepte. Doua fericite dintr-o data: mama si tanti Anisoara. Mi-au dat lacrimile privindu-le! Varsta, distanta...Anul asta nu se vazusera decat de doua ori.

2. La intoarcerea de la Galati, am oprit un taxi, i-am soptit soferului o adresa, am urcat amandoua si…

Doamne, dac-ati fi vazut cat era de emotionata… Si mama e o fire tare, fosta asistenta medicala, trecuta prin greu, nu se pierde asa usor! Am dus-o la o pizzeria adevarata!

Am dus-o la AFTER DARK!

restaurant-after-dark-braila.promotur.ro

Pizzeria este pe strada Plevnei, nr. 64, o strada linistita, care duce la Dunare. Punct de reper e biserica Sf. Constantin si Elena.

Am intrat, am rugat-o sa se aseze la o masa, sub bolta, am comandat doua pizza si doua beri. A fost impresionata si de local, si de servire. Despre pizza, nu mai vorbesc. Am luat doua Pastrami d’a verro. Multa carne, cum ii place ei! Doua pizza, o apa minerala si doua beri Ursus = 60 lei cu bacsis cu tot.

Nu este foarte departe de casa noastra, dar ea n-a-ndraznit niciodata sa mearga acolo!

Azi, insa, era atat de vesela si fericita…

Eu mai fusesm. Am vrut sa vad cat si daca s-a schimbat ceva. In bine, da!

Are terasa, un salon la parter si-nca un salon la etaj. Toalete foarte curate si frumos mirositoare. E decorat rustic si cu gust, si are si preturi decente. 20 lei pizza de 600 gr., 6 lei o bere. Nu este doar pizzeria, este si restaurant, dar noi am fost acolo doar pentru pizza, care este delicioasa!

O recomand din tot sufletul! Si localul, dar si pizza!

Trimis de Zoazore in 03.09.16 22:06:43
Validat / Publicat: 03.09.16 23:34:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 1907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Terasa unde am stat cu mama.

crismis [03.09.16 23:43:24] »

@Zoazore: O idee mai buna nici ca putea sa-ti vina! Oricum, mult mai buna decat sa te plimbi de una singura pe faleza! Bravo, felicitari!

Si... Stiu ce o sa-i duc cadou mamei saptamana viitoare! Pentru ca toate mamele sunt la fel: se innebunesc dupa pizza, dar n-ar recunoaste in veci! "Ce, mama, n-avem de toate si acasa?!"

krisstinna [03.09.16 23:55:56] »

@Zoazore:

pizza o hrana fast food

-eu nu consider asta. Nu-i nimic rău acolo dacă știi ce să pui în ea.

Îmi fac acasă ce-i drept și știu ce conține. Dar nu neg, îmi place să ies din când în când și la o pizzerie, îmi aduce aminte de tinerețe.

Felicitări pentru idee!

Mi s-a făcut o foaaame! Îmi vine să te bat. Rău. M-a pus naiba să citesc la ora asta

mogly [04.09.16 01:32:18] »

O ideea stralucita, nasica, felicitari!

Mare dreptate are Krisstinna si pe mine m-a luat foamea rau, vezi daca stau treaza la ora asta?

Las ca o sa visez o pizza mare cu de toate cat si ca AFA! Pupici!

Carmen Ion [04.09.16 08:21:21] »

@Zoazore: Bravo, Nicoleta! Buna idee ai avut sa-i faci mamei o mica bucurie. Sa ne bucuram de parinti, atata timp cat ii mai avem aproape.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [04.09.16 10:49:54] »

Mamei mele nu ii place pizza dar e fericita cand o scoatem in oras iar eu sunt si mai fericita decat ea cand pot sa-i fac o bucurie. Cand esti foarte tanar si ai tot timpul din lume esti convins ca parintii si bunicii vor face parte vesnic din viata ta... pe masura ce trece timpul incepi sa multumesti Domnului pentru orice clipa, pentru orice bucurie pe care poti s-o imparti cu cei pe care ii iubesti.

De ceva vreme am constatat ca s-au inversat rolurile in familie. Mama si tata care m-au protejat de toate relele si mi-au facut viata mai usoara si mai frumoasa au inceput sa devina, putin cate putin, zi dupa zi, copiii mei in egala masura cu Nicu, baiatul meu. Poate mai mult decat Nicu pentru ca el se transforma cu pasi mici dar siguri intr-un barbat de nadejde cu care eu si tatal lui ne putem sfatui in aproape orice problema.

Zoa, stiu ca iubesti si pretuiesti fiecare clipa petrecuta alaturi de mama ta. Va doresc din suflet sa impartiti multe, multe bucurii pe care sa le aduni cu drag in sufletul tau frumos. Va imbratisez pe amandoua!

mishu [04.09.16 13:23:25] »

@Zoazore - Recunosc ca in perioada asta nu prea imi plac weekend-urile, mult de lucru prin curte si aseara am reusit doar sa citesc niste articole si sa le votez iar acum sunt intr-o mica pauza tehnologica. Am dat intamplator peste articolul tau si la acest moment este singurul pe care il pot citi. M-am gandit insa, oare mamei i-ar placea sa o duc la o pizza? , ca si ea considera ca in casa avem tot ce ne trebuie pentru o pizza foarte buna (adevarul este ca si face o pizza buna), insa am sa ma gandesc la un loc cu pizza buna si am sa ies cu ea odata acolo (nu stiu inca unde dar mi-ai dat o idee buna).

Cred ca mamele noastre oricat de tari ar fi se simt bine sa mai fie macar din cand in cand rasfatate. Adasar felicitari pentru idee si la cum arata pizza sunt convinsa ca s-a simtit bine.

Felicitari, votat cu cel mai mare drag.

elviramvio [04.09.16 15:44:48] »

@Zoazore:

Am citit articolul de dimineata, undeva pe malul Tabacariei. N-am reusit sa ma uit si la poze ori sa-ti dau un ecou, a trebuit sa plecam repede spre Bucuresti unde a ramas un ultim "copil/parinte" caruia-i si place pizza. Frumos articolul tau, fericita ideea. Si pot sa spun ca in viata fiecaruia dintre noi vine un moment cand ne dam seama ca suntem prea des cu piciorul pe acceleratie si pierdem esenta.

Sa fii iubita!

Safta Radu [04.09.16 16:01:57] »

Ce pot să spun? Excelentă ideea de a-ţi duce mama într-un loc frumos, sunt sigur că i-a plăcut gestul tău, până la urmă asemenea momente întăresc legătura dintre voi. Ideea este alta: la cum te cunosc eu, nu mă miră că ai făcut un asemenea gest, dac-ar fi toată lumea ca tine... multe s-ar schimba! Felicitări, Zoa!

Zoazore [04.09.16 19:49:05] »

@All: Vă mulțumesc tuturor pentru vizită și aprecieri. Dacă v-am dat idei bune, mă bucur.

Pentru mine, părinții mei au fost icoane. O iubesc pe mama din tot sufletul meu. Nimic din ce fac pentru ea nu mi se pare prea mult! Și mulțumită ei sunt ceea ce sunt azi! Și noi facem pizza acasă, dar acolo, la restaurant, e altceva. Iar After Dark e socotit coroana pizzeriilor in Brăila.

ANILU [04.09.16 21:40:03] »

@Zoazore: Te felicit pentru această inițiativă de a merge cu mama ta la o pizza.

Cu emoție am citit articolul și am simțit emoție și de la tine.

Profită cât o ai alături și mai fa-i mici surprize. Îți spun asta pentru că eu nu mai am mamă de 18 ani.

Și mă opresc aici pentru că mă apucă plânsul, m-am emoționat. Chiar trăiesc niște zile și ajung să mă întreb dacă trăia mama?

Gata. Te pup.

Toate cele bune.

AZE [04.09.16 21:42:45] »

@Zoazore: Buna, mi-a placut cum V-ati exprimat cand ati spus ca pizza este pentru mama Dvs o aroganta la care nu prea are acces. Mi-am adus aminte de mama mea in varsta de 85 de ani care la fel spune, pizza o considera ceva deosebit, nu isi cumpara niciodata dar din cand in cand comand eu proaspat si se bucura foarte mult. Ea nu a avut viata usoara, a fost saracie, razboiul mondial, pe urma foamete rusii au luat tot, pe urma Ceausescu-iar foamete (asta am trait-o si eu) deci este normal ca o pizza sau orice alta specialitate culinara de care nu a avut parte sa i se para deosebit.

Felicitari pentru articol, poate ajung si eu o data acolo.

Zoazore [04.09.16 22:37:27] »

@ANILU: Îi fac, Anilu, surprize de-astea, ba cadouri, ba o pizza...

O iubesc mult! Și pe tata, dar, din păcate, tata...

În fine, aveam în plan și-am făcut-o!

@AZE: Parcă te rugasem să renunți la Dvs!

Mici mama n-a avut o viață ușoară, de-asta acum încerc s-o mai înveselesc!

Te-aștept prin Brăila, doar să m-anunți când, să vin și eu!

Alina53 [05.09.16 08:19:24] »

@Zoazore: Ce poate fi mai frumos decât să povestești despre mama? Și să-i faci mici bucurii încă mulți, mulți ani de-acum încolo!

Zoazore [05.09.16 08:20:22] »

@Alina53: Multumesc mult, Alina! Asa sa fie!

Zoazore [05.09.16 10:27:56] »

@crismis: Acum am o "gura" de timp!

Ideea asta o "coc" de ceva vreme, dar n-a prea fost timp!

Acum era tocmai timpul potrivit sa duc la concret planul!

Multumesc pentru o zi perfecta!

Zoazore [05.09.16 19:27:53] »

@Safta Radu: Tare mi-aș dori, Radule, nu toată lumea, dar măcar un sfert să facă așa! D-aia am și scris! Poate mai dau idei!

Zoazore [05.09.16 19:30:51] »

@mogly: Finuță, cum ziceam, îmi propusesem de multă vreme! Așa, fără motiv, surpriza a fost mai mare.

Zoazore [05.09.16 19:34:50] »

@Carmen Ion: Mare vorbă ai spus, Carmen! Viața ei n-a fost tocmai roz! Încerc eu, cu micile mele puteri să i-o îmbujorez!

Zoazore [05.09.16 19:41:25] »

@Floria: A face o mică bucurie cuiva drag e o mare bucurie și pentru mine!

Când poți, du-o unde-și dorește, dar nu se-ndură să meargă singură!

Și ție-ți doresc la fel!

Zoazore [05.09.16 19:49:33] »

@elviramvio: De-aia am încetinit, am dat un pas în spate și mi-am zis că și-așa o vad rar și puțin, măcar cât se poate, s-o surprind plăcut!

Zoazore [05.09.16 19:53:00] »

@mishu: Dacă era vreun eveniment, sigur se prindea ce vreau să fac! Mă citește și-acum, tot așa repede ca atunci cânderam copil. Dar ziua ei e iarna, pe 4 ianuarie, de Sf Marii e ocupată cu cele câteva mătuși și colege care mai vin pe la ea...

Ia încearcă, vezi, îi place? Dar tu ai tot dus-o, eu... cam deloc!

Zoazore [05.09.16 19:55:13] »

@krisstinna: Ca și micii, și pizza e mai bună la crâșmă.

Deși știi ce pui în ea, deși o faci ” cu talent”, tot mai bună e cea ”cântată”, mai ales dacă-i pe vatră!

DaRKruCS [05.09.16 23:53:18] »

@Zoazore: Ca de copchil de fostă asistentă medicală la celalalt copchil de fostă asistentă medicală (îmi pare cunoscută discuția): "numai kkturi sunt alea ce le mâncați prin oraș. Pline de E-uri! La mine nu găsiți așa ceva! " Iar asta după ce i-am dus o pizza congelată, d'aia cu șuncă ???? M-ai binedispus și întristat în același timp cu rewul asta! Da' mi-a plăcut!

Am dus-o la AFTER DARK!

???? Un alt restaurant/pizzerie n-ai găsit prin toata Brăila aia? ????

adri-nico [06.09.16 08:21:20] »

zozo, dupa prima emotie declansata cind mi-am imaginat "o batrina intr-o gara" (cintec la care bocesc instantaneu) am zimbit in pumni la gindul ca in copilarie, daca nu erai cuminte iti facea injectie imediat!

tu erai linistita? stateai acolo une te puneau? uite, imi amintesc o faza : pentru ca nu ma miscam din locul unde ma puneau ai mei, intr-o seara de toamna ploioasa,la bunici fiind, tataia mi-a zis sa stau pe un scaunel mic, cu trei picioare, in fata sobei ca sa ma incalzesc si ca sa nu sara scintei pe mine, a pus o placa de azbest in gura sobei. nu stiu dupa cit timp, placa de azbest a explodat si o bucata incinsa mi-a sarit pe nas. mult timp copiii mi-au zis "soneria" ca aveam nasul ars in virf. deci, eram cumintenia pamintului neciolita. tu cum erai?

asa, sa revenim la poveste, mama mea saliveaza de cite ori ii povestesc ca am fost intr=o tara straina si ce bunatati am mincat. cind ajung pe la jumate imi zice "taci, nu mai spune ca imi ploua in gura! ". de un timp m-am tot gindit sa o iau si sa o duc la un all inclusive prin Bulgaria ca e mai aproape si sa manince si ea bunatati pina crapa. ea e genul ca daca pune mincare copiilor si ramine vreunuia prin farfurie ceva, zice ca de ce sa o arunce, mai bine o maninca ea si uite-asa abia se mai ridica de la masa. dar nu pot sa o dezlipesc din curte ca cica are animale si cui le lasa? totusi o sa insist!

Felicitari, mi-ai trasmis emotie!

Zoazore [06.09.16 08:26:26] »

@DaRKruCS: Da' ce-ai, bre cu After Darkul? E elegant, e mama si tata pizzeriilor, servire buna, timp scurt de asteptare...

A, ca n-o are pe Rucs... Pai e After, na!

printesa82 [05.10.16 20:03:40] »

@Zoazore: Felicitari pentru articol... si pentru initiativa... un gest foarte frumos... si emotionant.

Mi-ati dat o ideea buna sa ies intr-o seara cu mama la pizza in oras... cred ca va fii foarte fericita !

Doar ca nu prea are timp... traieste la tara... si de 2 ani de cand a plecat tata dintre noi... ea se ocupa cu tot ce inseamna viata la tara... are multe animale care nu prea ii dau timp pentru asemenea iesiri.

Dar cu siguranta voi gasii 1-2 ore pentru o iesire la o pizza... care sunt convinsa ca ii va da putere pentru munca ! O iubesc foarte mult... a-si da orice pentru ea.

Multumesc pentru idea minunata si va dau un vot din tot sufletul!!!

crismis [05.10.16 20:38:18] »

@printesa82: Fa tot posibilul si scoate-o pe mama la o pizza! Urmand sfatul lui Zoa, cu prima ocazie cand am ajuns la mama (si ea e tot singura, sta la vreo 200 km de mine, tata s-a prapadit acum aproape 4 ani, timp in care ea a slabit vreo 25 kg, deci iti dai seama cat mananca), i-am cumparat, printre altele, pizza (as fi scos-o in oras, dar mama are mari probleme de deplasare): "Stii ce ti-am adus? " "? " "Pizza! Mananci?! " "Sigur ca mananc! Mi-era asa o pofta!!! Chiar l-am rugat pe Costel intr-o zi sa-mi ia si mie o pizza, dar a zis ca nu se pricepe... "

Deci concluzia: Cu pizza nu dai niciodata gres! Chiar si in caz de semi-depresie!

Zoazore [05.10.16 21:05:16] »

@printesa82&@crismis: Mă bucur că v-am dat o idee bună! Și tatăl meu s-a prăpădit tot acum 4 ani, și eu sunt tot la 248 km de casă, dar o iubesc mult și-mi place cum se bucură ca un copil!

Iubiți-vă părinții cât încî-i mai aveți lângă voi și faceți tot posibilul să le faceți surprize plăcute. Așa, fără nici o ocazie!

Yersinia Pestis [31.10.16 16:16:24] »

@Zoazore: Mie, la pizza, cel mai mult îmi place berea din timpul mesei și după!

Zoazore [31.10.16 18:41:55] »

@Yersinia pestis: Adevărul e că mie-mi place și berea înainte de pizza! A se vedea în poza P06. Apa cu bulburuci a fost pentru mama. Îi era tare sete. Că dup-aia a trecut și dumneaei pe bere...

adri-nico, Alina53, ANILU, AZE, crismis, elviramvio, Floria, mishu, mogly, printesa82, Safta Radu, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brăila și împrejurimi: