ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
FEB-2009

Pensiunea Soferul

Am dormit un weekend la Pensiunea “Soferul” din Bacau si am fost multumiti de camera, pentru ca era curata si frumoasa, mobilata elegant si decorata intr-o culoare placuta. Camera noastra nu dadea spre strada, asa ca era si linistita. Am stat intr-o camera de 3 stele, hotelul avand si camere de doua stele.

Sotul meu a ochit-o datorita fatadei, care pare sa fi fost “victima” unui accident rutier, dupa cum se poate vedea si din imaginea atasata.

Pensiunea nu este una centrala, dar se afla relativ aproape de mall, deci nu tocmai izolata. Nu am mancat la pensiune, ca sa pot caracteriza restaurantul, dar am fost multumiti de faptul ca puteam parca masina in curte, fiind suficiente locuri.

Ce ne-a cam dezamagit a fost faptul ca sotul meu a uitat niste lucruri personale (un prosop si slipul de baie) si, dupa ce s-a mutat de acolo in alta parte (el a stat mai mult in Bacau, fiind intr-o delegatie mai lunga, asa ca firma a inchiriat un apartament), s-a intors sa le ia (in aceeasi zi), dar nimeni nu mai stia nimic de ele…

Trimis de corinka in 07.03.10 22:35:44

VIZUALIZĂRI: 2688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fatada pensiunii ne-a atras datorita faptului ca este mai neobisnuita.

[08.03.10 08:19:39]

Asteptam pozele din curiozitate cu accidentul....Cumva e aceea in care jumatate de masina e afara si jumate inauntru???

[08.03.10 11:10:23]

Da, aceea e poza. Imi pare rau ca nu am mai multe fotografii si din interior. Nestiind pe atunci de existenta acestui site, nu am facut fotografii.

De acum incolo, voi avea grija sa fac poze peste tot pe unde voi sta, ca sa va impartasesc si voua experienta.

sbacau
[08.03.10 11:38:38]

pensiunea este destul de veche si nu este foarte frecventata, din ce stiu eu. In general prietenii patronului mai stau acolo; tipul a avut (sau mai are?) o firma care se ocupa de distributie de piese auto, foarte buna imediat dupa revolutie, parca si un service, facea si transport materiale.

Masina, un Audi, este intr-adevar bagata in constructie dupa ce in urma unui accident au scapat cu viata, desi masina era cam terfelita. Drept multumire, a luat-o cu el in casa...si findca nu o poti tine ca pe un pechinez, pe pernutza, a lasat si jumate afara sa nu se supere nimeni.Asta este practic partea cea mai atractiva a pensiunii, mascota acesteia. Au fost difuzate si la ProTv imagini de aici, acum ceva ani in urma.

Conditiile de la pensiune sunt decente si fiindca preturile sunt de bun simt, este preferata de cei in trecere prin zona. Mai nou, peste drum de pensiunea aceasta s-a deschis o alta, mai impunatoare.

[08.03.10 14:43:20]

Sotul meu a ochit pensiunea tocmai pentru ca are o fatada deosebita. A vazut-o pentru ca era aproape de firma, deci pentru el era foarte convenabil.

Ne deplasam cu masina si nu ne interesa ca nu este amplasata central, mai ales ca nici nu am stat foarte mult, eu doar un weekend, iar el era in delegatie, nu in vizita turistica.

[08.03.10 16:50:25]

Aha, am trecut si noi pe langa ea, nu aveam aparatul la noi atunci, acum o revad in poza ta.

Diaura*
[08.03.10 18:24:45]

Vad ca pensiune este si de 2 si de 3 stele. Care parte este de 2 si care de 3. Am mai intalnit situatia asta ;b cazarea era de x ....stele si restaurantul de ...y..

asta pentru ca nu ofereau conditii egale la masa si la cazare.

[08.03.10 20:23:54]

Este vorba despre diferente intre camere, unele au mai multe dotari si sunt mai spatioase. Restaurantul nu stiu cum este, noi am mancat in alte parti.

[08.03.10 21:09:19]

Diaura, noi la Hotel Alegra am intalnit situatia asta, in Nisipuri. Hotelul e de 4 stele si restaurantul de 3. Personal mi se pare aiurea.

sbacau
[09.03.10 09:27:43]

e cam ciudat intr-adevar; dar ar fi urat pentru noi ca turisti sa fie toata pensiunea clasata la 3 stele si sa aiba camere de 2...platesti pentru 3 si stai la 2, nu ar fi corect; asa ca presupun ca s-a luat aceasta masura de a anunta ca exista ambele tipuri de camere, sa poata alege clientul in functie de bani (presupun ca sunt diferite tarifele; asa ar fi normal) si de conditiile pe care le vrea.

La clasificarea camerelor se au in vedere mai multe aspecte printre care presupun si eu ca s-ar incadra: marimea camerei, amplasarea acesteia, dotarile din camera.

[09.03.10 09:38:34]

Pe site este clar specificat ca sunt doua tipuri de camere, de doua si trei stele, iar preturile, evident, difera. Din punctul acesta de vedere, sunt corecti. Doar nu am evaluat eu camerele, nici nu am vazut cum arata camerele de doua stele, despre ele stiu de pe site. Noi am stat intr-o camera de trei stele si mi-a placut.

La restaurant nu am fost nu pentru ca am fi avut ceva impotriva lui, probabil ca aveau mancare buna, ci pentru ca am fost tot plecati, asa ca am mancat pe unde ne-am dus (la Iasi, la mall-ul din Bacau etc.).

corinka, Diaura*, magdalena, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Șoferul: