ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2016
ÎNSCRIS: 14.06.15
MAY-2013

Vino înapoi, vară!

de dragul acestet vacante as vrea sa rog webmaster sa adauge aici o melodie https://www.youtube.com/watch?v=5dWeeUIZFgA

Cum a venit 1 septembrie, cum am capatat un dor de vara si de mare de imi vine sa plang...

Si uite asa am cautat prin fotografii si mi-am reamintit ce frumos a fost la Agadir.

Am ajuns acolo pentru 3 zile, parte dintr-o vacanta de 2 saptamani in Maroc, in Marrakesh mai ales. Am norocul de a avea acolo rude apropiate pe care le vad rar si de aceea orice revedere este o distractie continua.

In plus era prima vizita si gazdele s-au straduit sa ne distreze la maxim, cu tot ce era mai frumos.

Agadir ne-a intampinat cu mult soare, palmieri, flori, multa verdeata, o placere dupa drumul prin muntii rosiatici venind de la Marrakesh, pe o autostrada impecabila. Ma gandeam ca in Romania nu o sa se faca niciodata autostrada taind in stanca ca acolo, dar hai sa nu fim asa negativisti, sa continuam sa speram.

Am stat la un hotel de 3 stele, Club Al Moggar Garden Beach, cazare corecta pentru cat cred ca a costat (nu am platit noi). Un hol mare si foarte frumos, cu tavane lucrate cu migala si cu bun gust, gradina mare foarte verde plina de figurine taiate din gard viu, intretinuta permanent, piscina dubla, taiata la mijloc de un podet, numai bun de fotografii cu nazdravanii care plonjeaza razand sau pentru fete care vor sa isi faca selfiuri, plaja foarte lata din fata si oceanul Atlantic rece dar frumos.

Agadir are in afara de plaja asta foarte lata si foarte lunga, as zice de vreo 3 ori mai lunga decat la Mamaia, o faleza pe care te poti plima seara, care se termina cu un port mic pentru iahturi si barci si langa acesta un port pentru vapoare.

Ce am facut in Agadir? Am facut plaja, am facut baie in piscina, ca oceanul era ca apa de la frigider, am fost la cumparaturi de suveniruri in niste magazine pline de o multime de lucruri facute de mana din piele sau bumbac, am mancat la cherhanaua din spatele portului. Detaliu la cherhana: dupa masa cineva te astepta langa iesire langa o chiuveta cu un vas cu apa in mana, vreo 4 feluri de sapun lichid si multe prosoape curate, sa iti toarne sa te speli. :)

Am iesit si din Agadir pana la Taghazout, unde era plin de surferi, se spune ca acolo e cea mai tare zona de surf de pe coasta Marocului, si nu numai.

Dar cum o poza face cat 1000 de cuvinte, le las pe ele sa vorbeasca pentru mine :)

Trimis de crisv in 01.09.16 22:42:41
Validat / Publicat: 01.09.16 23:30:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAROC.

VIZUALIZĂRI: 4950 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.16 23:29:45]

[02.09.16 08:51:57]

@crisv: Foarte frumos, si mi-ar fi placut sa povestesti si mai mult si sa vad si mai multe poze. Intr-adevar am vazut tavanul pomenit in poza P08. O adevarata dantelarie, ei sunt atat de tipicari si atenti la detalii cum la fel de mult mi-a placut si poza P10.

Interesanta si ideea cu spalatul la iesire din cherhana, chiar plecu cu un sentiment placut mai ales daca si bucatele au fost bune.

Felicitari, votat cu placere.

Safta Radu
[28.09.16 13:36:45]

Vara n-o să mai vină decât anul viitor, dar până atunci vin eu cu un superbonus, pentru un articol frumos, cu fotografii pe măsură. Felicitări!

crisvAUTOR REVIEW
[28.09.16 14:16:13]

@Safta Radu: Multumeeesc!!!

costiangel
[03.03.17 00:40:42]

@crisv: CRISV- poti te rog sa ma informezi daca accesul la sezlong si sauna si sala de fitness inclusiv sezlongul pe plaja privata se platesc extra sau sunt incluse in pretul camerei? - multumesc

crisvAUTOR REVIEW
[05.03.17 09:12:53]

@costiangel: eu am calatorit la inceputul lunii iunie, oceanul era rece si nu s-a pus problema sa stam pe plaja, am preferat piscina.

Cum au trecut deja cativa ani de atunci, recunosc ca nu imi amintesc info pe care le vrei, iti recomand sa cauti detaliile pe site-ul hotelului.

Eu m-am simtit excelent, desi nu era hotel de 5*

costiangel, crisv, mishu, Safta Radu