ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2016
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
AUG-2016

Bran - a doua zi după sau cum să-i faci pe unii să nu-şi uite aniversarea nunţii (II) [Bran Parc & Popasul Reginei]

Ăsta ar fi episodul doi, că-i din aceeași zi.

După hidratare, vezi impresii, o pornirăm agale, la vale, să găsim un locșor umbros și răcoros, unde să ne astâmpărăm șoriceii ce ne ronțăiau prin burtici.

Prima oara am găsit noi ceva frumos, rustic, luminos, umbros, curat, numit Bran Parc.

Oferta de la intrare era tentantă, așa că am intrat, am găsit o masă rustică, la umbră deasă, cu blănuri pe lavițelele de la masă, i-am lăsat zălog pe băieți acolo, iar noi, fetele, ne-am grăbit spre o cabină special amenajată pentru… ajustare.

Se zice că un restaurant se poate aprecia văzându-i toaleta. Restaurantul ăsta a trecut testul. Și la dus, și la-ntors, am aruncat o privire și pe la alte mese, dar și-n bucătărie! Suna promițător, dar, că fără dar nu se poate, ajungem la băieți, pe care-I găsim gata de… plecare!

Hopaaa, ce s-a-ntâmplat? Păăăii, cică așteaptă un grup de 40 de spanioli și nu ne pot oferi decât ciorbă și plăcintă! Iaca poznă! Cu cei 40 de spanioli, ospitalitatea românească s-a terminat! Leii noștri nu mai sunt buni! Eiii, lasă că nu s-au terminat restaurantele în Bran. Or mai fi și suflete milostive care, contra modestei sume, să ne pună dinainte un blid cu ceva comestibil.

Și, cum am fost copii cuminți, Doamne-Doamne ne-a ajutat. La cam 100-200 m mai spre parc, pe aceeași parte cu primul, o regină ne-a primit în inima ei: Popasul Reginei, Str. Dr. Aurel Stoian, Nr, 398, Bran, Brasov, Romania : popasul-reginei.ro

Hai aici! Hai! Și bine-am făcut!

Din stradă, se intră pe-o alee de cam 50 m și se ajunge la o locație superbă, unde există și spațiu de cazare. De cum am intrat, parc-ar fi fost altă lume, în altă dimensiune.

Liniște, curățenie, flori, multe flori, umbră sau soare, la alegere, piscină. Bonus, trei căprioare. Nu știam unde să ne uităm mai întâi, ce masă să alegem. Ne-am oprit într-un foișor și n-am stat mult. Cât ne-am luat câte un meniu și-am apucat să-l răsfoim puțin.

Aproape imediat a apărut o zgâtie de fată, iute-foc, pusă pe treabă și care știa să-și vândă marfa.

Ne-am hotărât, am comandat! Radu și Nina au poftit varză cu cârnați, mămăligă și ardei iute, Ștefan a luat pulpe de pui cu cartofi țărănești, iar eu, mulțumită lui Radu (că mă terminase cu pozele), tochitură. Desert- clătite brașovene, două porții la 4 persoane, iar de băut, Ice Tea de mentă cu lămâie pentru Ștefan, Pepsi Zero-Radu și Ice Tea de... ați ghicit... zmeură pentru mine. Timpul de așteptare între comandă și apariția farfuriilor n-a fost mare. Deodată s-a lăsat o liniște deplină, fiindcă noi nu vorbim cu gura plină.

Am mâncat, am băut, hai să plătim! Cu cardul? Sau cash? Cash, am zis noi. Ei bine, tot ce-am comandat noi a costat 156 lei. Preț bun, cinstit, corect pentru porțiile pe care le-am primit.

Mie mi-a plăcut! Profesionalism, eleganță, curățenie.

Am pornit (a se citi ne-am rostogolit) spre mașini și, cap-compas pensiune! Surpriză! Restaurantul era chiar lângă acea casă frumoasa, care era, parcă, și monument istoric.

Pe drum, am oprit pentru câteva sesiuni foto în aer curat, natură și frumusețe!

Dar, din nou, apare darul, cum pot eu să stau liniștită? La pensiune am rămas vreo jumătate de ora la soare, pe terasă, la o bere și-o bârfă. Și cum mi se părea prea comună aniversarea oamenilor, m- am gândit eu s-o fac de neuitat! Ce pot face eu în mare viteză? Nu, n-ați ghicit! AM FĂCUT INSOLAȚIE! Cu frisoane și tot tacâmul! Acuma-s bine!

Păi altfel cum ne-am fi amintit de excursia asta? Și ei cum și-ar fi amintit de cei 22 de ani trecuți de la nuntă? Trebuia să-mi pun amprenta cumva!

Voi, copii, nu faceți ca mine!

Trimis de Zoazore in 01.09.16 21:19:54
Validat / Publicat: 01.09.16 22:16:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2463 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Foișorul unde-am stat noi!

elviramvio
[01.09.16 22:21:28]

@Zoazore:

Nu degeaba am stat cu ochisorii in ecran precum mata la bolul cu peste: am fost a mai prima întai la vot!

Felicitari pentru tot, mai putin pentru insolatie!

DaRKruCS
[01.09.16 22:50:24]

@Zoazore: Felicitari pentru ieseala si multam mult de articolul ce ne-a stârnit niste amintiri placute! ???? P'acolo am halit si noi acum vreo 3-4 ani! Si a fost la fel de bine. ????

Safta Radu
[01.09.16 22:56:44]

Da, confirm tot ceea ce a menţionat Zoa în review-ul său. Într-adevăr, servire ireproşabilă, mâncare bună, ambient plăcut. Mai pe scurt, ne-am simţit bine.

Acum, ştii tu dragă Zoa, cum să-ţi explic, sper că mă-nţelegi, cei 40 de turişti străini care erau aşteptaţi la Bran Parc nu erau spanioli, ci... englezi!

Hai, să ne fie de bine!

ANILU
[02.09.16 07:57:01]

@Zoazore: Am reţinut recomandarea ta Popasul Reginei şi dacă zici că aţi mâncat bine şi locaţia arată foarte frumos.

La sfârşitul lunii când ajungem în Bran o masă spre să servim şi noi aici, mie mi-a plăcut şi sper să-mi conving jumătatea să poposim şi noi la Popas...

Şi cred că şi la Parc Bran se mănâncă bine, asta văzut doar din oferta lor stradală.

Aşa mult ai stat în soare până ai făcut insolaţie nu-mi vine să cred.

Să vă fie de bine.

Toate cele bune.

[02.09.16 08:15:29]

@All: Salut! Din pacate, aseara, exact dupa postarea articolului, mi-a picat netul. Cred ca de emotie, asa ca eu nici n-am vazut validarea, d-apai voturile si ecourile!

Asa ca va multumesc tuturor, in plen, pentru aprecieri si vizita.

@Radu, parca mai conteaza ce erau? A contat atitudinea personalului, deloc inspitata!

[02.09.16 08:36:20]

@ANILU: De parca eu as fi normala, ca toata lumea!

Pai cum sa-si aminteasca oamenii de vacante daca nu fac eu o nefacuta?

[02.09.16 09:23:50]

@Safta Radu: Cred ca turistii englezi faceau greva, ei erau dintre cei care la Brexit au votat sa ramana in Uniune si au vrut sa si demonstreze asta.

Si uite asa inca o data vedem cum noi suntem dati de o parte chiar de ai nostri pentru altii.

Si atunci ne mai miram de alte natii?

Noroc ca Regina Ursoaica Zoa si-a gasit Popasul potrivit .

[02.09.16 09:32:01]

@Zoazore: Zozo, zau ca nu trebuie sa ne mai demostrezi ca esti altfel, stim deja asa ca ai grija. Stiu ca voiai sa fii vedeta, dar asa?

Despre locul ales poate ca in final a fost mai bine. Imagineaza-ti ca daca ramanaeati acolo si veneau 40 de persoane, mai mancati voi acolo de abia la micul dejun, ca nu prea era loc/ timp si pentru voi.

Insa nu se poate spune ca nu ati nimerit-o bine, si dupa cate am vazut in poze, chiar foarte bine.

Insa n-a baut nimeni nici o bere? sunteti pocaiti? Stiu ca simpatizati cu soferii, dar exista si bere fara alcool.

Sau ati recuperat mai tarziu? Felicitari, un articol marca Zozo, plin de savoare si umor, votat cu mare placere.

[02.09.16 10:06:53]

@mishu: Pai nu zisai? Staturam la o bere si-o saratea pe terasa. ca de-acolo mi s-a tras! Io baui Staropramen, da' blonda!

[02.09.16 10:14:45]

@Zoazore: Cred ca de la blonda ti se trage , era prea stralucitoare, trebuia sa iei o bruneta .

adri-nico
[02.09.16 10:22:36]

zozo, sper ca esti bine! sa-ti iei si tu "copiris" la capu ala!

[02.09.16 10:28:30]

@adri-nico: , nu stiam pe ce litera sa pun accentul la "copiris" pana am realizat ca de fapt trebuie codita la ultima litera, eu puneam accent pe "p" si iesea ceva cu iz grecesc.

Ce vrei, sunt blonda .

[02.09.16 21:48:08]

@adri-nico: Eiii, bine nu ma mai fac! Si-atunci n-as mai fi ei! Nu suport "coperisuri", Dupa ce ca si-asa-s tot timpul uda pe fata, cu coperta ar picura deja! Nu pot! Nici iarna, nici vara!

@mishu: as fi vrut eu o bruneta, da' n-aveau!

In cinstea ta si-a lui Dan, am beut doua blonde! Poate-n alta parte oi bea o neagra!

[02.09.16 21:58:03]

@DaRKruCS: M-am tinut de cuvant si i-am dedicat Rucsandrei caprioarele mancand! (Rucsandra cu cs, da?)

adri-nico, ANILU, elviramvio, mishu, Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Bran?: