ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2016
AUG-2016

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Dezamagitor...

Dupa mai bine de 10 ani, am decis sa ma intorc pe litoralul romanesc pentru o vacanta de 7 zile. Dupa ce m-am informat, am citit o gramada de rewiew-uri, am comparat facilitatile oferite de hoteluri (voiam plaja privata neaparat, pentru a evita aglomeratia si vanzoleala de pe litoral), am ales hotelul Inter, fiind influentata de faptul ca nu prea am gasit impresii negative legate de aceasta locatie.

Am ajuns la hotel pe 23 august, am reusit sa ne cazam la 15,30 (un plus pentru hotel, deci ne-am gandit ca am inceput bine, deoarece cazarea se face la ora 18...), intram in camera de 5 stele (cu vedere laterala la mare, spuneau pe site) si descoperim ca aveam vedere frontala spre parcare, spre hotelul Afrodita care avea o instalatie de aer conditionat extrem de galagioasa si oarecum si spre mare...

camera este extrem de mica pentru 5 stele, abia am reusit sa-mi asez haine, cosmetice, etc... patul e mare, in schimb, si confortabil :)).

In fine, decidem ca nu e cazul sa ne stricam concediul pentru atata lucru, ne echipam pentru plaja si plecam; sezlonguri suficiente, baldachine destule dar cu panzele sfasiate, umbrele mari, frumoase, dar din pacate inchise pe toata perioada sejurului, deoarece batea vantul :)). Prosoapele pentru piscina si plaja erau disponibile pe toata perioada zilei, mari, curate, deci ok.

Noi am avut demipensiune, mancarea a fost ok, la micul dejun aveau cateva sortimente de mezeluri, omleta, fresh de portocale, cafea espresso, dar trebuia sa ai nervii tari, voiai cafea, nu avea aparatul apa, sau cafea, sau nu era golit recipientul de colectare a cafelei... daca mergea aparatul, nu erau cesti, sau nu era paine, tot timpul lipsea ceva... am cerut pahare si au venit doar cu 2, cu urme de detergent pe ele, in conditiile in care era coada in spatele meu si toti voiau pahare, 2 dintre chelneri erau recalcitranti, comentau mereu, indiferent ce le cereai, iar cand catadicseau sa-ti indeplineasca doleantele (dupa 20 min de asteptare), o faceau cu aerul ca ti-au facut o mare favoare... eu la micul dejun mananc 2 felii de paine cu telemea sau cascaval si cafea, stateam cate o jumatate de ora sa le " adun" pe toate, cu nervi, nu vreau sa-mi imaginez ce pateau cei care mananca mai mult si variat :)

Curat in camera se facea zinic, aici a fost ok, nu am verificat cat de temeinic se facea, ca doar eram in concediu :))

Dupa 2 zile de trezit in zgomote facute de masinile de alimentare si instalatiile de tot felul ale hotelului Afrodita, vazand ca se elibereaza tot timpul camere pe partea spre piscina si cu vedere spre mare (asa cum trebuia sa am si eu) am solicitat la receptie schimbarea camerei; mi s-a spus ca i se va comunica sefei de receptie si ma vor contacta, a doua zi am fost din mou la receptie (venise sefa) si am repetat solicitarea iar ea mi-a repetat raspunsul :)) evident nu am fost schimbati si nu m-a contactat nimeni, nici macar pentru a-mi spune ca sunt full si ca nu pot raspunde pozitiv la solicitarea mea, mi s-a facut lehamite si nu am mai solicitat nimic, ca doar eram in concediu, nu?

Dupa ce au lasat pe plaja un skijet care luase apa, un turist i-a atras atentia baiatului ce strangea prosoapele, ca se scurge benzina din el, acesta i-a replicat ceva usturator, omul a insistat, spunandu-i ca toata benzina curge in apa din golfulet, unde faceau baie toti bebelusii din hotel... angajatul a inceput sa tipe spunand ca nu are ce sa faca si ca "sunt multe chestii in apa, nu numai benzina"... acelasi angajat, micut de statura si blond, cu o zi inainte mi-a smuls prosopul de plaja de sub geanta, de pe sezlong, la ora 18,30, de pe plaja, probabil ca trebuia sa plec la 18 :))

Mancarea de la pranz a fost foarte buna, scumpa intr-adevar, dar noi oricum trebuia sa ne incadram in 75 lei de persoana/pranz. Si aici era o chestie ciudata: daca depaseai bugetul, plateai, daca erai sub buget, nu se reporta pe alta zi :)

Divertismentul era spectaculos dar lipsea cu desavarsire, noroc cu cei de la Afrodita, care aveau muzica live in fiecare seara...

Una peste alta, mi-a trecut de litoralul romanesc, iar la Inter nu voi mai merge nici macar intr-un week-end

Trimis de danapop in 31.08.16 23:33:32
Validat / Publicat: 31.08.16 23:55:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 4183 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danapop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.08.16 23:39:48]

Bun review de debut.

@danapop: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 36&ridAnt=73023

[01.09.16 08:53:17]

@danapop: Un review de inceput oferit cu multe amanunte, felicitari, esti una dintre persoanele care insa spera si care in continuare este dezamagita.

Si eu mai sper, in disparitia nesimtirii si a faptului ca de fapt din turisti le ies banii. Cat inca mai exista persoane dispuse sa le accepte comportamentul insa, ei vor supravietui fericiti, speram insa nu pana la adinci batraneti.

Felicitari, votat cu placere.

[01.09.16 17:21:38]

@webmasterX: Multumesc frumos, am incarcat si 3 poze (cu plaja, pentru ca altceva nu merita fotografiat), as fi preferat sa fie " de bine" review-ul meu...

[01.09.16 17:29:38]

@mishu: Multumesc pentru aprecieri, intr-adevar, speram ca s-au mai schimbat lucrurile si la noi, insa personal mai indolent decat aici nu cred ca am mai vazut... nici macar nu pot spune ca e pacat de locatie, deoarece e un hotel mic, amplasat direct in strada si lipit de hotelul vecin; plaja e frumoasa, cu conditia sa fie ingrijita, ceea ce nu se intampla...

[01.09.16 21:36:37]

@danapop: Sincer, parca am trait universuri paralele vizitand acest hotel. Stiu ca fiecare are dreptul sa se simta bine sau rau undeva sau in preajma cuiva (si mie mi se intampla acelasi lucru), dar hotelul acesta chiar mi s-a parut unul foarte bun.

Nu as vrea sa ma apuc acum sa trec asa, cu liniuta, fiecare lucru mentionat de tine si apoi sa il compar cu ceea ce am trait eu, insa unele lucruri chiar sunt importante. De exemplu, cele legate de mobilierul de plaja... as, cum sa fie in conditii proaste? Pai mergeti la Eforie Nord si platiti 50 de lei pe 2 sezlonguri, acolo sa vedeti mizerie. Cele de la Inter erau in conditii foarte bune, credeti-ma. Sau, sunteti suparata ca nu v-au schimbat camera pentru ca auzeati nu stiu ce camioane de pe strada situata la 10 m de hotel. Ok, si acum ce vreti sa fie liniste ca la un resort intins pe 10 hectare? Se mai aude un motor de masina, uneori, NUMAI daca stai cu geamul deschis.

Sau faptul ca nu schimba chelnerii recipientul cu zat de cafea in secunda imediat urmatoare umplerii lui... Ei, hai sa fim sinceri... suntem in vacanta.

Dar statia de omlete cu somon, 7 tipuri de brazeturi, legume si nu stiu cate alte ingrediente nu ati remarcat-o? Pe unde in Romania ati mai vazut-o?

Chestia cu smulsul prosopului de pe sezlong la 18.30 nu o cred. Normal ca inchideau si ei barul de plaja, nu va obliga nimeni sa plecati de acolo, dar strangeau si ei prosoapele poate... Ce ~nemiloasa~ sunteti

Eu chiar credeam despre mine ca sunt prea pretentios (am mai avut niste mici dispute cu colegii de site), dar dvs. ma intreceti inzecit, desi nu prea m-as fi asteptat dupa profil. Sunt curios pe unde ati mai fost in lumea aceasta... e drept, daca standardul dvs. de calitate Ritz si Mandarin Oriental... mda, Inter e cam dezastru, corect. Altfel... nu stiu ce s-a intamplat acolo, nu pot sa imi explic decat prin faptul ca, poate, au scazut nivelul serviciilor o data cu finalul sezonului... dar perceptia dvs mi se pare exagerata rau.

Opinia mea e ferma si am scris-o in repetate randuri, ultima data in iulie, la ultimul review, Inter este poate cel mai bun hotel de pe litoralul nostru, daca vi se pare cam necorespuzator, dati o fuga la IAKI sa vedeti ce insemna furtisag pe bani de 3x, la propriu, mai multi platiti decat la Inter.

Eu recomand tuturor celor pretentiosi acest hotel si, credeti-ma, cred ca stiu cat de cat ce inseamna acest lucru.

[02.09.16 17:46:49]

@rentea:Asa cum ai spus, asteptarile difera, suntem diferiti si ne putem simti sau nu bine intr-un loc, independent de modul in care se simt ceilalti, insa eu nu am contestat nimic din postul tau, chiar daca el m-a convins oarecum sa merg acolo, deoarece parea cel mai detaliat. Deoarece, printre randuri, am avut senzatia ca ma acuzi ca exagerez, mai mult, ca mint (la faza cu prosopul) o sa detaliez si eu:

Plaja era murdara, panzele de la baldachine sunt RUPTE, iar umbrelele nu am avut voie sa le desfacem. Nu vreau sa fac comparatie cu plaja din Eforie, deoarece nu am vrut sa merg in Eforie, am vrut un hotel cu plaja privata, curata. Iar faza cu prosopul este reala, eram in apa cu bebelusul prietenilor nostri, abia reusisem sa o " imprietenim " cu apa si am decis sa mai stam. Geanta mea de plaja era pe sezlong, iar pe celalalt sezlong era cartea pe care-o citeam, a venit respectivul angajat, a luat prosopul de sub geanta, care s-a rasturnat, a pus cartea pe o masuta si a luat si celalalt prosop (eu eram in apa, pe o laterala a pontonului, pe care se aflau respectivele sezlonguri si urmaream scena amuzata)... am iesit din apa cu bebelusul, si l-am rugat sa-mi lase prosopul, si a spus ca nu m-a vazut...

Masa am spus ca a fost ok, dar ca nu gaseam de nici unele. Poate in timpul sejurului vostru a fost omleta cu somon, wow, la noi a fost ceva care semana cu o omleta, sotul meu nu s-a atins de ea, iar 7 feluri de branzeturi nici vorba, asa cum am mai spus, eu doar asta mananc dimineata si aveau un cascaval, o rulada si un tip de telemea pe care de la 8,30 incolo nu-l mai gaseam. La espressor ii puneam eu apa, goleam si recipientul de deseuri, iar cand i-am spus unui chelner ca nu mai e cafea, mi-a raspuns acid: "stiu si eu, doamna, ca nu e cafea". Nu sunt genul certaret si m-am dus frumos la masa, am mancat, mi-am verificat noutatile pe mail si am revenit dupa mai bine de 20 min, evident nu pusese boabe de cafea si abia atunci l-am cautat si i-am spus ca, daca e nevoie, o sa vin cu punga de cafea la masa

Cat despre schimbarea camerei, daca citeai cu atentie, ai fi vazut ca nu eram suparata neaparat ca nu mi-au schimbat camera ci ca nu au dat dovada de profesionalism, trebuia ca dupa 2 sesizari sa ma contacteze si sa-mi dea un raspuns, indiferent care ar fi fost acela. Iar masinile de alimentare veneau in parcare, sub fereastra mea si faceau super galagie... nu pot sa stau cu fereastra inchisa intr-o camera atat de mica deoarece sunt semiclaustrofoba.

Insa nu asta m-a suparat foarte tare, noi am plecat in fiecare seara, suntem mari amatori de peste si am vizitat toate pescariile din zona, am ajuns si la Pescaria lui Matei care era cam la 30 km distanta, asa ca nu prea stateam in camera... sa nu mai spun ca in ultima noapte, am avut "norocul" sa fim intampinati la lift de un turist austriac GOL, care a bantuit prin receptie vreo 2 ore, pana sa reuseasca domnisoara de la receptie sa cheme pe cineva... nici asta nu e relevant, a fost un accident pentru care nu erau pregatiti si nu l-au gestionat corect deoarece nu au paza iar turistul nu stia engleza si receptionera nu stia germana

Una peste alta, ai dreptul sa fii incantat de hotel, asa cum si eu am dreptul sa fiu dezamagita. NU am plecat cu idei preconcepute, nu l-am comparat cu resorturile din Kos, Santorini, Mykonos sau cu cele din Turcia unde am fost verile trecute la plaja (pentru mine vacanta de vara inseamna mare), insa ma asteptam la niste conditii decente si la un personal macar politicos...

[02.09.16 17:50:07]

@danapop:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[02.09.16 18:17:02]

@rentea: Legat de profilul meu, mi-am facut contul la 11 noaptea, si m-am gandit ca e relevant sa trec tarile in care am facut macar o zi de plaja (chiar daca la Oostende, in Belgia si in peninsula Howth in Irlanda a fost destul de frig si nu prea se poate numi plaja O sa-mi modific profilul si o sa trec si tarile in care am fost doar in vizita.

Nu vreau sa intru in polemica cu tine, am raspuns pentru ca modul caustic in care ai scris ecoul de dinainte a fost deranjant, eu vreau sa folosesc acest forum doar pentru a schimba impresii de calatorie si atat...

[02.09.16 18:21:00]

@webmasterX: O sa incerc, urmaresc AFA de la inceputuri, dar pana acum doar am "profitat" de experientele celorlalti, asa cum profit si de experientele celor de pe booking, etc, fara sa-mi fac profil, deoarece programul meu de 12 ore de munca pe zi nu prea-mi permite sa scriu si sa fiu si coerenta

[02.09.16 20:56:36]

@danapop: Cred ca, pana la urma, am inteles De 10 ani nu ai mai facut o vcaanta pe litoralul nostru. Poate ca nici eu nu as mai fi trecut pe aici daca nu as fi nevoit sa o fac pentru cel mic.

Intr-adevar, daca compari serviciile si hotelul, in general, cu cele similare din tari dezvoltate turistic, este o dezamagire.

Si atunci sunt de inteles pretentiile tale. Si eu le am, dar nu le aplic NICIODATA cand vizitez un hotel de pe litoralul nostru.

Trebuie sa fi constienta totusi ca nimic nu se va schimba in viitorul pe termen mediu, practic atat putem in materie de servicii. Nimeni nu aduce niste profesionisti care sa lucreze maxim 3 luni pe an la mare... si nici nu o va face.

Cu toate acestea, eu nu am gasit pe litralul nostru nimic mai bun decat hotelul Inter, adaptandu-mi insa pretentiile si asteptarile.

Daca merita, daca nu, e o alta discutie... pentru mine va mai merita inca cativa ani, macar pana copilul se va face mare. Altfel, iti garantez ca nici macar nu as fi trecut pe la noi pe la mare

[02.09.16 21:23:36]

@rentea: Asa imi spune si sotul meu, ca angajatii sunt sezonieri si ca nu sunt motivati. Bebelusul (fetita) prietenilor mei a fost foarte incantata de golfuletul acela mic unde mai erau multi copii, deci te inteleg, mai ales ca am fost bona sezoniera (e atat de draguta, incat am acceptat aceasta insarcinare benevol). Frumoase review-urile tale, dupa ce m-ai "atacat" am intrat pe profilul tau si am citit cateva O seara frumoasa si la cat mai multe bucurii aduse de cel mic!

[02.09.16 21:41:50]

@danapop: Iti multumesc si iti doresc numai bine.

[16.03.17 21:55:22]

@GreatRaz : Dacă tot ai votat și argumentat,

Am fost doi ani la rand si nici macar 10% din ce e descris nu e adevarat. Numai bine!

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

lucian1979
[20.07.17 13:01:59]

@danapop: am citit cu un an intarziere

am fost 2 ani la rand la hotelul inter (august 2015 si iunie 2016). In 2015 am fost foarte incantat de conditiile de cazare, de restaurant, de mic dejun, de piscina, plaja si de atentia personalului, linistea din hotel si zona de gradina cocheta, ingrijita si intima.

In sejurul din Iunie 2016 am observat ca standardul hotelului a scazut de la 5 stele la 4 stele la toate capitolele de la atentia personalului pana la servicii, conditii de cazare, aveam camera cu pat matrimonia ne-au dat twin si nu au rezolvat problema desi erau si alte camere libere pe partea cu piscina, din cabina de dus curgea apa si nu au reusit sa remedieze, in piscina lipseau capacele de plastic de protectie de pe fundul acesteia si recurgeau la tot felul de improvizatii, riscai sa te lovesti... etc. Cu toate astea ramane unul din hotelurile bune ale litoralului. La ce conditii am intalnit la un hotel mare din centrul Atenei anul acesta de exemplu am ajuns la concluzia ca nu suntem singurii cu astfel de probleme

danapop, lucian1979, mishu, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂInter Hotel (ex Carmen) :