ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2016
ÎNSCRIS: 20.06.13
AUG-2016

Concediu la Detelina

Plusuri

Hotelul este situat in partea de sud a regiunii Nisipurile de Aur, facand parte din statiunea Chaika.

Are turisti, in general, familii cu copii sau pensionari, astfel este asigurata linistea concediului.

Zona este lipsita de agitatie, asa cum citisem pe un site "ca de pensionari", comparabila cu un Eforie Sud din Romania.

Personalul hotelului este dragut, insuficient, dar isi face treaba si te ajuta de fiecare data cand ai nevoie. Un membru din stuff-ul hotelului cunoaste bine romaneste si este util pentru cei care nu cunosc o limba de circulatie internationala.

Distanta de la hotel pana la plaja este de apx 7-10 minute, pe jos, coborandu-se un deal. Este ideal pentru cei care vor sa mai faca miscare.

Poti sa gasesti persoane cu care poti sa te distrezi sau sa incingi hore "ca la mama acasa".

Hotelul are o parcare care este pazita si gratuita.

Internetul WI-FI este disponibil atat in interiorul hotelului cat si in zona piscinei, gratuit.

Minusuri

Mirosul de canalizare ce te loveste, uneori, cand intri in camera, daca nu ai lasat usa de la balcon deschisa. Aceasta situatie s-ar putea remedia prin montarea unor cadite de dus, in prezent apa se scurge direct in sifonul din pardoseala.

Curatenie se face zilnic dar prosoapele se schimba la cateva zile.

Mancarea este suficienta, buna, dar nu diversificata, cam aceeasi in fiecare zi.

O bila neagra din partea mea o are acest hotel deoarece barul de all inclusive se inchide la ora 22, iar cand se organizeaza petreceri, de 2 ori pe saptamana, ce dureaza pana la ora 23 si vrei sa bei un pahar cu apa dupa o hora sau un dans... ramai cu gura uscata sau scoti leva din buzunar, asta daca nu ti-ai luat din timp.

Si daca tot a venit vorba de bani de scos din buzunar, gratuit, aveti grija pe unde parcati. Recomandarea mea este sa parcati DOAR in parcarile hotelurilor sau la cele platite. Eu am scos din buzunar 72 leva (70 amenda si 2 leva parcarea la ei) pentru o asa zisa parcare in loc nepermis, cu toate ca era in parcarea amanejata a unui hotel in constructie. Nu exista semn de interziciere a parcarii.

Masinile se duc in parcarea de la Hotel Riviera, la iesirea din sud a statiunii. La "hingherii" de masini erau doar masini de Romania. Mentionez ca pe strazile din Nisipuri erau masini bulgaresti parcate chiar sub semnele de interzicere a acestui lucru.

Trimis de Viodi in 31.08.16 22:13:08
Validat / Publicat: 31.08.16 23:14:23

VIZUALIZĂRI: 2987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Viodi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 plaja

webmaster26 [31.08.16 22:32:08] »

@Viodi: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 80&ridAnt=73017

mishu [01.09.16 09:41:17] »

@Viodi: In ceea ce priveste locatia in sine ai punctat frumos plusuri si minusuri ceea ce arata corectitudine.

Referitor la parcare, multumim pentru sfaturile oferite, cine stie poate vreodata o sa ne-o luam si nu stim de ce.

Cand am fost la Veliko Tarnovo gazda noastra ne-a atentionat asupra acestui fapt si ne-a spus ordinea in care sunt ridicate masinile:

1. Romania (sau alte tari)

2. Sofia (asta ca razbunare ca Veliko Tarnovo nu mai este capitala Bulgariei - deci din orgoliu)

3. locale.

Asa incat vezi de ce tie ti-au ridicat masina si lor nu.

Felicitari, votat cu placere.

Corina70 [01.09.16 09:44:29] »

@Viodi: Pfiu, ce simplu era si nu si-a dat seama nimeni pana acum : cred ca daca romanii si-ar pune placute (false) de inmatriculare cu numere de Bulgaria, imediat dupa ce parcheaza masina (chiar si in locuri unde nu e interzisa parcarea in mod explicit), s-ar termina si cu hinghereala de masini romanesti in Nisipurile de Aur...

Glumesc, desigur, mi se pare curata magarie cum procedeaza bulgarii... mai grav este atunci cand se fura masinile de-a dreptul, din parcari chipurile cu bariera, paznic si supraveghere video... totusi, parca anul asta n-au mai fost atatea stiri / relatari despre furturi de masini din Nisipurile de Aur...

webmasterX [04.09.16 21:00:17] »

@Viodi: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

RalucaDutu [14.06.18 11:42:11] »

Buna. As vrea sa stiu daca sunt locuri de parcate langa plaja. Multumesc.

Viodi [07.08.18 00:54:23] »

@RalucaDutu: Buna Raluca. Scuze pentru raspunsul meu care vine cu intarziere.

Problema pe care am patit-o a fost aproape de plaja iar singura parcare pe care o stiu in apropierea plajei, este cea in care se duc masinile ridicate adica la apx 2 km mai la sud de Hotel Admiral. Cu sigurante sunt si alte parcari dar poate nu le-am observat.

Concediu placut!

Corina70, mishu, RalucaDutu, Viodi