ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2010
DE piti
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 16.11.09
JAN-2010

Hallstatt - o bijuterie pe malul unui lac

Inainte de a ajunge la aceasta destinatie, ma intrebam daca renumele acestei localitati este pe masura descrierilor din pliante, ghiduri poze. Am fost aici in iulie 2008, in ianuarie 2009 si in august 2009, asa ca impresiile nu sunt rodul unor conjuncturi favorabile sau nefavorabile, anotimp, vreme sau mai stiu eu ce factori sa denatureze un sejur. Sa vedem asadar:

Sosirea in Hallstatt se face pe un drum paralel cu malul lacului, cu privelisti spectaculoase. Lacul este intr-un fund de sac, inconjurat de munti, drumul trecand prin cateva tuneluri succesive, care au sapate in stanca cateva parcari cu plata. La iesirea din ultimul tunel, pe dreapta se afla o parcare mare cu plata, unde am lasat masina (6 euro 24 h).

Centrul din Hallstatt este pietonal, strajuit de case pitoresti. Langa piata centrala este cascada Muhlbach, ce se pravaleste de pe versantul muntelui la poalele caruia s-a cuibarit oraselul. Cazarile incercate de noi:

Hotel Gruner Baum (in iulie 2008) 90 euro camera/noapre, camera uriasa, curatenie impecabila, balcon mare, vedere spre lac, pat imens. Proprietatea celui mai bogat negustor de sare din zona in anii 1800, este cel mai mare hotel din oras.

Gasthof Simony (in august 2009) 60 euro camera/noapte, conditii ceva mai modeste ca si marime, dar tot cu balcon, tot cu vedere spre lac, insa mai intim, mai familial. Am negociat cazarea direct cu proprietara, o bunicuta de vreo 75 de ani parca desprinsa din povesti, ce citea in living si vorbea engleza la perfectie.

Legat de cazare sfatul meu este sa va faceti rezervari inainte, in sezon (vara) este foarte aglomerat, cu toate acestea atmosfera nu este apasatoare, isi pastreaza intimitatea si linistea. Iarna totul este mai estompat, lipseste verdeata, chestii care nu i-au descurajat pe turistii japonezi pe care i-am intalnit in ianuarie.

Farmecul incontestabil al localitatii il reprezinta lacul, pe care un mic vaporas face curse regulate de pe un mal pe celalalt in zig zag. Pe luciul apei plutesc rate salbatice, ce stau in dreptul teraselor, asteptand mila mesenilor, spre deliciul turistilor dar mai ales a copiilor. Mult mai gratioase, cateva perechi de lebede, completeaza imaginea idilica a zonei, care spre surprinderea noastra erau aici si in ianuarie!!! Pe apa, edilii locali au amplasat cateva statui, ce plutesc, de factura moderna, contrastand cu imprejurimile. Malurile lacului sunt intesate cu niste garaje din lemn, construite direct pe apa, in care localnicii isi parcheaza ambarcatiunile (chestia asta e un specific zonal - Salzkammergut).

Pont: luati-va o camera cu vedere la lac, iesiti dimineata cu o cafea aburinda pe balcon, admirati ceata care se ridica de parca ati fi intr-o localitate scotiana si va garantez eu ca tot stresul acumulat intr-un an se spulbera.

Am mancat la terasele din jur, nimic special, preturi pentru toate buzunarele. Doua mentiuni: langa parcarea mare cu plata de care tot vorbim, intr-o rulota mare, se vindea pui grill delicios 7 euro jumatatea, iar berea ce am baut-o aici, dupa Germania a fost cea mai buna.

Hallstatt si-a datorat dezvoltarea in mare parte exploatarii sarii, veche de acum 4. 500 ani, asa ca nu putem pleca de aici fara sa vizitam ocnele. Pentru aceasta urcam cu un funicular (o cabina moderna actionat de un cablu ce ruleaza pe cremaliera) pe versantul muntelui, de unde avem un peisaj ce va v-a urni foarte greu de acolo. 10 minute pe jos si ajungem la o gaura de mina, unde primim salopete si inauntru cu noi impreuna cu un ghid (vorbitor si de engleza). Coborarea de la un nivel la altul se facea pe niste tobogane de lemn (pentru asta erau salopetele) se fotografiaza fiecare "miner" iar pe poza se imprima viteza de alunecare (austriecii astia au habar cum sa-ti scoata banii din buzunar dar si sa faca turism). Turul minei 14 euro.

La 5 km de Hallstatt sunt pesterile de gheata de la Dachstein. Desi le-am vizitat, nu insist, m-i s-au parut scumpe, undeva la 40 euro telecabina + tur pestera (se urca la ele cu telecabina). Pestera Ursilor de la Chiscau sau pestera Postojna sunt mult mai frumoase.

In concluzie: da Hallstatt e o carte postala care confirma, cine are drum prin zona ar fi pacat sa nu-i aloce 1-2 zile. Pentru detalii va stau la dispozitie.

Rog webmasterul sa nu puncteze acest review. Calatorii placute!

Trimis de piti in 07.03.10 03:46:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 5370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (piti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o dimineata linistita din camera hotelului Gruner Baum

georgiana [07.03.10 09:02:36] »

Sunt si eu prima care iti dau votul! Pentru mine este foarte util,deoarece nu e foarte departe!

Mi-a placut, ma si imaginez negociind cu bunicuta aceea de 75 de ani, care vorbeste perfect limba engleza, dar si admirand lebedele pe lac!

Ce norocosi suntem, cei din vest, ca putem fugi mai usor decat restul, in cateva ore doar, peste hotare!

In zona Salzburg e ,nu?

Vad ca e primul tau review....iti doresc sa ne incanti cu cat mai multe!

Urmeaza si niste poze?

krondia* [07.03.10 09:25:07] »

De ce sa nu fie punctat reviewul? Mie mi-a placut. Este bine realizat, detaliat, concis in acelasi timp, se vede faptul ca te-ai straduit sa faci un lucru de calitate. Felicitari, ai un vot!

webmaster77 [07.03.10 09:53:09] »

mutat la sectiunea "Excursie Hallstatt" - sectiune deja existenta pe site. sters noua sectiune creata.

Cristian_h* [07.03.10 10:30:42] »

Piti, in sfarsit ai spart gheata, ce bine ca nu esti la fel de zgarcit la vorbe ca si Mariana, propun ca de acum inainte tu sa te ocupi de impresii si Mariana de poze, nu poate sa fie decat combinatia castigatoare! 400... si nu pentru incurajare!

biancuta [07.03.10 10:40:53] »

Un review intr-adevar util, descris cu multa pricepere. Ai sesizat foarte bine care sunt detaliile placute ale localitatii si lacului. In plus, intr-adevar, peisajul este superb, asa cum spui, numai bun pentru o carte postala, pentru care te punctez cu maximum de pma.

webmaster13 [07.03.10 10:46:07] »

din pacate eu beau cafeaua, ma uit pe geam si admir... blocurile, dar exista muzica si cu ajutorul ei si a randurilor scrise de piti m-am binedispus!

dar putem schimba daca este o alta propunere!

cat despre depunctare sa-ti iei gandul draga piti!

Alex_Macedo [07.03.10 10:59:27] »

oooooooooooooooo,Maestru'Piti !!! In sfarsit dupa indelungi asteptari uite ca am placerea sa te citesc !! Bravos! Stiam ca dimineata asta la cafea voi avea ceva bun de citit cand te-am zarit cu postarea!

De la mine 400 chiar daca as vi vrut mai mult.....sincer as fi vut sa fiu eu la rand sa "dau" bonusu'!! sper comunitatea sa bage un ochi aici si sa lovesti super-bonusul si sigur o va face!!

....si cei aia ca sa nu se puncteze!!!....da' de aia cu "doua propozitii",ce sa ma zic? fugi dom'le de aici !!

Bravos Piti,inca odata !! Te mai asteptam si cu altele

piti [07.03.10 11:09:35] »

@georgiana

Multumesc pentru aprecieri. Hallstatt este in zona Salzkammergut, totusi foarte aproape de Salzburg (89 km).

@krondia

Motivul pentru care nu vreau puncte e simplu: mariana e sotia mea, participarea ei la concurs ma obliga pe mine sa stau deoparte (asa cred ca e fair play)

@cristian h

Sunt inscris pe site din 2009 dar il urmaresc din 2008 de cand s-a inscris mariana. Uneori cred ca e mai util sa stai o vreme pe margine, sa rumegi un timp despre ce e vorba pe aici si apoi sa postezi. Corect ar fi ca eu sa nu postez si asa cred ca o sa procedez.

@biancuta

Multumirile mele merg spre Tg. Mures un oras tare drag mie.

@webmaster13

Am pe masa o marmota jucarie ce canta la o harmonica o polca asemanatoare cu cea din ilustratia muzicala, achizitionata din Zell am See. Pe langa blocuri in Timisoara noi avem si soare ceea ce nu e putin lucru azi. Multumesc.

piti [07.03.10 11:30:14] »

@Alex Macedo

Maestru esti tu, eu un biet ucenic. Daca nu se strica vremea, la ora asta ne-am fi baut cafeaua impreuna in Oradea. De tigari nu pomenim nimic, ca nu da bine la populatie.

geni [07.03.10 11:34:32] »

Si uite asa stand pe site lista destinatiilor pentru vacanta creste...creste ...si nu se mai opreste!

Piti,la mai multe...

Cristian_h* [07.03.10 13:02:13] »

cred ca este gresit ce ti-ai propus, asa vei dezamagi pe multa lume inclusiv pe subsemnatul, poate va ganditi sa semnati amandoi impresii din calatoriile efectuate, nu este mai bine asa? O lasi pe Mariana sa scrie si apoi redactezi si tu completarile, in fond marii scriitori au fost si sunt barbatii, ca si in celelalte domenii, gradinarit, bucatarie, etc.

Stati usor doamnelor si domnisoarelor... glumesc! Si fiindca tot este in ajun de 8 Martie, va urez la toate La Multi Ani!

mili1983 [07.03.10 15:22:30] »

Multumim Cristian...

PITI...te asteptam si cu alte impresii la fel de frumoase....deci...punctele va rog!!!

Diaura* [07.03.10 17:04:31] »

Asa webmaster13, sa nu te lasi influentat de cereri nefondate. ..ce fiecare e de capul lui aici? Regula e clara ; munceste omul, scrie bine, frumos si atragator...? primeste puncte.

Felicitari piti.

pepsi70ro [08.03.10 11:53:00] »

Eu chiar ma bucur ca nici un WBM n-a dat curs invitatiei tale de a-ti "reteza" punctele.

Este foarte util si sincer eu l-am citit pe nerasuflate, mai ales ca mi-ai trezit curiozitatea de a admira "pe viu" aceasta frumusete. Un vot si un sincer bravo! Asteptam impresii noi!

lizuk [08.03.10 12:01:00] »

piti, sunt si eu de acord cu colegii: fiind mult mai darnic in detalii decat mariana, fa-ti un obicei din a ne povesti (si) tu despre locurile in care ajungeti. Vezi bine ca puteti fi sursa de inspiratie pentru vacantele altora!

Arinuca [08.03.10 12:21:55] »

Daca asa arata inceputul... astept cu nerabdare urmatoarele impresii postate de tine.

Din partea mea ai punctaj maxim!!!

In mod sigur, cand vom merge in Austria, neaparat vom vizita Hallstatt!!!

Bravo!

mirelopodu* [24.03.10 21:08:23] »

Superbă locaţia, sugestivă descrierea! Încă un vot.

mariaHDR [09.04.10 10:36:36] »

Multumesc pentru aceste impresii.

Mi-am adus aminte de ce m-am indragostit de Austria.

Am trait frumoasa experienta a savurarii unei cafele aburinde pe o terasa privind cum se ridica ceata... nimic nu ma binedispune mai mult decat aceasta amintire.

prisad [09.05.10 23:43:21] »

Frumos review. Am sa atasez si eu niste fotografii cu lebedele de acolo.

danakikibo [08.08.10 13:46:40] »

As vrea sa merg o saptamana la Hallstatt in septembrie , as avea ce sa fac pe acolo ? Te rog , astept un raspuns .

cristi_an3000 [08.08.10 13:49:26] »

citeste tot ce s-a scris la sectiunea asta si o sa-ti raspunzi singura la intrebare

cristi_an3000 [08.08.10 14:02:16] »

de fapt si sectiunea aceasta cred ca iti va fi de ajutor

lizuk [30.06.11 16:25:43] »

eram prin austria si am intrat pe site sa vad ce mai pot vizita in zona. am dat peste textul tau, cel de mai sus, si a doua zi am mers si eu la hallstat: -) am avut senzatia de deja-vu, asa bine ai descris totul. am dat si peste rulota cu pui la rotisor, dar cum aveau doar doua mese alaturi si erau deja ocupate a trebuit sa mergem sa mancam in alta parte.

merci ca m-ai trimis intr-un loc frumos (a doua oara, dupa elvetia de anul trecut)

Alex_Macedo, Arinuca, biancuta, danakikibo, Diaura*, geni, georgiana, krondia*, lizuk, mariaHDR, mili1983, mirelopodu*, piti, prisad
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Hallstatt-Obertraun: