ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2016
ÎNSCRIS: 11.05.11
AUG-2016

Soho Beach Club Belek Antalya

Am sa incerc sa fac o analiza scurta prin prisma impresiilor personale.

Am avut un sejur de 7 nopti unde am ales a ajung cu Blue Air (puteam alege si Tarom) deoarce cursa pleca dimineata devreme spre Antalya iar la retur cursa era dupa amiaza.

Un alt motiv pentru care am ales Blue Air a fost recomandarea unui coleg care mi-a spus ca Tarom-ul ajunge la amiaza in Antalya si din cauza curentilor de la acea ora poti experimenta uneori niste turbulente cam zguduitoare.

Transferul de la aeroport la hotel a durat mai mult de o ora deoarece la Soho era ultima oprire (majoritatea au coborat in Lara).

Hotelul este ceea ce ai platit, adica firma ce a vandut pachetul l-a recomandat de 4 stele si nu de 5 cum il promovau altii. Asta nu inseamna ca am fost dezamagit.

Nu este un hotel cu o cladire imensa in stilul obisnuit ci are mai multe vile cu un etaj imprastiate printre alei cu verdeata ceea ce iti da o sensatie de intimitate. Am vazut si niste bungalouri dar acolo cred ca stateau angajatii.

Camera de hotel este ca scoasa din cutie, nu e foarte mare dar are tot confortul unei camere de 4 stele.

Doua probleme ridic: aerul conditionat batea direct pe pat (dar m-am descurcat prinzand un prosop de capacul rabatabil, deh romanul se descurca). A doua problema: la baia nou nouta (asa pare totul, parca hotelul a fost costruit recent) uneori venea un usor miros de mucegai de pe aerisire.

Camera noastra a fost la etajul 1, iar tipul de camera standard are balcon frantuzesc adica e mic si nu poti sta pe un scaun la o cafea. Camerele de la parter au un balcon mai mare dar sunt si vile cu balcon la etajul 1.

Apropo de balcon, chiar daca afara sunt 40 de grade, noaptea nu se usuca nimic pe balcon din cauza umiditatii mari.

Cam atat cu hotelul (va recomand sa cereti la receptie 2 carduri de acces, unul sa-l lasati in camera in locasul lui ca sa mearga aerul conditionat, astfel incat atunci cand reveniti in camera sa aveti racoare).

Vilele sunt aproape de restaurant si de plaja.

Plaja cu nisip, ingrijita, sezlonguri cu saltele si un "umbrar" general. Intrarea in apa lenta (apa avea cam 29 de grade). Bar pe plaja de unde iti iei bautirile incluse inclusiv cocktailuri ceva.

M-a dezamagit cafeaua (de fapt un ness) dar daca vroiai o cafea buna, contra cost, te duceai la barul de la receptie.

Deoarece gradul de ocupare era cam de 30-40% (ghida ne-a spus ca asta a fost gradul de ocupare al hotelurilor din cauza lipsei rusilor) erau cateva facilitati in paragina (restaurantul a la carte si o terasa langa plaja, precum si discoteca).

La clubul copiilor era uneori activitate dar mi s-a parut cam "plictisita". Desi pe plaja era un tip care venea in fiecare zi sa propuna activitati sportive nu se gaseau amatori. Intr-o singura zi s-au gasit amatori de aruncat bile pe nisip. Volei si polo la piscina mare... canci.

Niciun angajat nu stie limba engleza! cativa stiu 2-3 cuvinte si cam atata. In schimb stiu mai multa rusa.

Piscinele erau in regula, apa curata, intretinute in fiecare seara. Am vrut sa ma racoresc la piscina (in apa marii ca supa nu te racoreai) dar si apa din pisicina era calda (era ff cald afara).

Pentru amatori, erau si niste tobogane dar n-am avut curiozitatea sa ma dau (erau si pt adulti unele).

Romani nu prea erau (perfect!) iar atunci cand apareau stia tot restaurantul sau toata plaja ca au venit romanii... In rest liniste si relaxare.

La restaurant gaseai sa mananci ce vroiai, oricat de pretentios ai fi fost.

In afara de cafeaua care m-a dezamagit am fost de asemenea dezamagit ca printre zeci si zeci de feluri de prajituri nu au dat macar o singura zi o baclava sau o sarailie.

Coordonate luate de pe plaja N 36 gr 50 min 34.728 sec E 31gr 4min 30.144 sec.

Urmeaza sa pun si cateva fotografii.

Ca optionale am ales un hamam (baie turceasca) cu 25 de euro - vi-l recomand cu tot sufeltul, si o croaziera cu corabia piratilor dar pe care nu vi-o recomand, nu merita 50 de euro si ar fi fost placuta si relaxanta daca nu ar fi fost de fapt o croaziera 99% ruseasca (abia daca au facut 2 anunturi in lb. engleza), plina de copii galagiosi iar programul de distractie a fost facut numai pentru ei. Deci boxe la maxim, copii urland si un DJ care tipa si el pe masura. Daca ghida ne-ar fi spus la ce sa ne asteptam nu ne-am fi dus.

Trimis de tony67ro in 31.08.16 15:53:59
Validat / Publicat: 31.08.16 16:32:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, fostul hotel Polat

VIZUALIZĂRI: 3710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tony67ro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Alta parte a plajei, spre Voyage

[31.08.16 16:53:03]

@tony67ro: Un review interesant si placut. Despre transportul cu Blue Air asta am inteles si eu ca are program de zbor mai avantajos decat Tarom. In rest mi se pare ca ai prezentat cu obiectivitate totul si de asemenea stiam ca mai degraba stiu rusa decat engleza, si daca n-or mai veni rusii oare la ce alta limba in afara de turca vor trece? Ca si eu sunt de parere ca acolo unde merg romanii in afara se cunoaste.

Felicitari, votat cu mare placere.

tony67roAUTOR REVIEW
[31.08.16 17:48:11]

@mishu: "Din pacate" Putin a ridicat interdictia charterelor rusesti catre Antalya asa ca probabil iar se va umple regiunea de rusi. Acum era plin de ucrainieni, uzbeci, kirkizi si alte foste republici sovietice.

mishu, tony67ro
Alte impresii din această RUBRICĂArmas Belek Hotel (ex Soho Beach) :