ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2016
AUG-2016

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Un hotel de 3 spre 4 stele maxim

M- am intors duminica din Kemer -Tekirova unde am petrecut 8 nopti la Hotel Euphoria Tekirova.

Drumul

Am plecat in Turcia cu mașina personală cu noapte intermediara la Kutahia la hotel Gunes si am ales ca traseu București - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Târgoviște - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - Istanbul- Bilecik - Kutahia (in prima zi) dupa care mai departe catre hotel Afyon- Antalya- Kemer - Tekirova

Drumul bun cu mici exceptii o bucata de drum intre Razgrad si Targoviste care este cam rupta, bucata de drum de la iesirea din Bulgaria a fost reparata, iar trecerea prin Istanbul a fost sub orice critica timpul pierdut acolo fiind de 3 ore. In rest drum fara probleme si nu foarte aglomerat. Pe tot drumul nu am intalnit echipaje de politie care sa opreasca pentru control si nici alte incidente nu au fost.

La intoarcere am ales alt drum si anume cel cu trecere prin canakkale unde a fost mult mai bine. Cat am stat acolo au avut loc focuri de arma la circa 30 km de hotel dupa care prezenta personalului de paza era mai vizibla in resort decat pana atunci.

Cazarea

La hotel am ajuns in jurul orei 11.30 si m-am prezentat la recepție cu voucherul și pașapoartele, am completat formularul de cazare si ne-a fost inmanate cardurile pentru prosoape si ne au spus sa ne lasam bagajul afara in fata hotelului pana la cazare, si sa facem ce dorim prin resort. Cazarea efectiva s-a facut abia dupa ora 15 cand eram deja super obositi si transpirati intrucat aerul conditionat din tot hotelul are o problema majora.

Camera

Am avut o camera dubla cu pat suplimentar room nr. 1306, situată la etajul 3, cu vedere spre restaurant și spre mare. Camera curata si as zice destul de spatioasa.

In camera am avut 3 paturi de cate o persoana un birou sub care se afla si racitorul, un fotoliu, o măsuță, de cafea, doua noptiere care se aflau situate intre paturile, televizor cu ecran plat, suport de bagaje. Patul in care dormeam eu era destul de uzat si salteaua era lasata in partea unde stateai cu capul astfel incat diferenta intre patul sotului meu cand le-am unit era considerabila.

Minibarul conținea 2 sticle de apă plată de 0,50 cu doua cu apa minerala de 0.25 de o doza de pepsi si una de mirinda si 3 cutiute de suc cu pai de 0,20 ml, care puteau fii inlocuite numai contra cost. In fiecare zi barul era alimentat cu o sticla de apa 1,5 l

Pe holul de la intrare am avut un dulap cu trei uși glisante, o usa era cu rafturi, și 2 cu umerașe, destul de prost compartimentat. Seiful ocupa unul din cele 5 rafturi de haine.

Mai erau 10 umerase si cam atat, nu am gasit nici, încălțător și burete cu silicon halat de baie sau papuci (nu ca as fii avut nevoie de ele dar pentru cei care cauta asa ceva)... Pe jos era mochetă deschisa la culoare dar destul de curata, mai puțin în baie unde era gresie. Aerul condiționat era în sistem centralizat, cu reglaj individual dar care abia facea fata. Cat am stat acolo a fost pus pe 15 grade dar ziua si noaptea nu puteai sta de caldura.

Balconul era destul de mare, cu doua scaune și o măsuță, plus suportul de uscat rufe.

Baia a fost mare, cu o chiuveta, cada. Exista și uscător de păr, consumabilele de baie săpun solid, șampon, balsam, care au fost completate in ultima zi.

Curățenie în cameră s-a făcut chiar daca nu zilnic in primele doua zile a schimbat si lenjeria dupa care in urmatoarele doua zile nici macar gunoiul nu a mai fost luat din camera. Fiind foarte cald si aerul conditionat abia mergand se consuma multa apa si cosul de gunoi era plin de sticle goale. In una din zile am iesit eu si am dus cosul de gunoi afara pe hol si am cerut sa mi se schimbe prosoapele. Dupa a fost facut curat zilnic in camera si aproape zilnic a schimbat si lenjeria.

Curatenia se facea pana in ora 13 cu mici exceptii asa ca nu erai deranjat la prand daca doreai sa dormi

Room service este disponibil non stop, dar contra cost nu l am folosit.

Restaurantul

Programul restaurantului este : mic dejun 07.00-10.00, prânz: 12.30-14.30, cină: 19.00-21.30. cina tarzie 0.00-3.00. (care nu am vazut o niciodata neexistand de fapt)

Restaurantul se află la parter, dar este un restaurant destul de mic pentru capacitatea hotelului si a vilelor aferent acestui hotel. Daca mergeai la masa la ora de inceput trebuia sa faci fata puhoiului de oameni care astepta sa deschida restaurantul si care navaleau care incotro cautand o masa sa o acupe. Sau alta practica mesele erau ocupare peste gardul care incadra terasa restaurantului cu diverse obiecte puse pe masa. daca alegeai sa mergi la masa dupa 1-1.30 ore de la inceputul mesei nu gaseai nici o farfurie curata sau o gaseai dupa ce cautai tot restaurantul si la masa trebuia sa astepti sa iti aduca cineva tacamuri sau sa debaraseze masa de resturile celor dinainte.

Mincarea cam aceasi in fiecare zi,

Micul dejun: un fel de salam cam ciudat si o sunca presata, doua sortimente de cascaval si doua de branza, oua fierte si carnati prajiti, cereale lapte, ceai, cafea. Zilnic se facea omleta inecata in ulei dupa ce asteptai cam 45 de minute intrucat ori nu reuseau sa aprinda aragazul ori se lipea si o aruncau la gunoi si facea o omleta de 4 ori iar cand o primeai puteai sa faci baie in uleiul din farfurie care era din abundenta. la pranz gratar de curcan si peste. doua supe diferite, si ceva mancare gatita. Seara acelasi curcan la gratar si peste in doua seri chiftele si in alte doua peste ton la gratar. S-a mai gasit seara sushi, crochete de pui, pui pane, inele de calamar Fructe cam acelasi pepene mere piersici pere prune.

Daca doreai fresh de fructe proaspete puteai face contra cost.

Micul dejun târziu 10.00-11.00 continea acelasi chestii ca si la micul dejun normal.

Un mare minus al hotelului este ca in tot parterul si implicit restaurantul principal nu gasesti o toaleta. Singura care era o gaseai la etajul 1 compusa din 2 cabile vesnic aglomerate.

Desii cina era servita teoretic pana la ora 21:30 la ora 21 de cele mai multe ori se strangea mancarea.

Snack barul aflat langa piscina, programul acestuia fiind 09.00-18.00. Varietatea sortimentală fiind zilnic aceasi. hamburgeri, hot dog cartofi prăjiți carnea specifica de saorma ,,waffe cu ciocolata sau dulceata, o placinta cu branza (destul de rara branza, ayran răcoritor

Înghețata a fost zilnic intre 12-17, servita langa plaja de la mare dar care zilnic era atat de topita incat toata curgea pe langa cornetul de inghetata.

Există mai multei restaurante a la carte, cu rezervare prealabilă la biroul de relații cu clienții, pe 7 zile de sejur avand dreptul gratuit, odata la unul dintre restaurantele turcesc, mexican sau meditarean. restul fiind contra cost. Noi nu am fost la niciun restaurant intrucat rezervarea se facea dupa ce te inscriai pe o lista apoi asteptai sa vina duduia de la relatii cu clientii sa iti confirme rezervarea toate acestea durand cam 2 ore timp in care zilnic era un scandal mostru in receptie la rezervarea. Daca o familie avea mai multe camere trebuia sa fina pers din toate camerele sa faca rezervare. In urma scandalurilor la care am asistat doua zile consecutive am renuntat definitiv.

La capitolul prajituri cam acelasi zi de zi au fost acelasi feluri. Zilnic se gaseau cu baclava si saraile, diverse prajituri facute si chestii gelatinoase din care nu am gustat niciodata si de vreo 2-3 ori tort.

Desii resortul este ultra all inclusiv bauturile sunt numai autohtone cele straine fiind contra cost. Bauturile racoritoare la dozator, berea Efes la dozator si alte bauturi autohtone. Resortul nu are decat 2 baruei unde poti gasii bauturi cele de langa piscina si cel din receptie unde nu esti servit decat daca esti imbracat. La barul de la piscina era vesnic o mare de oameni intrucat barmanul de fiecare data isi gasea altceva de facut decat sa serveasca... Mai sunt doua mini baruri unde poti gasii apa sau sucuri unul langa Food court si unul langa plaja. In una dintre serii barmanul de la Bacchus Lobby Bar era atat de beat incat a cazut peste dozatorul de sucuri. (numai eu in vazusem in doua randuri cand in fata noastra si a pus Whisky cu cola si l a dat pe gat)

Pool barul, cu un program 10.00-00.30, este situat în zona piscinei. canm in fiecare seara era muzica live.

Apa plata era imbuteliata la sticle de 0.5 l si 0.33 l nu de putine ori nu era deloc apa sau cand o gaseai era calda... numai buna de facut dush cu ea

Piscina

Medie ca marime cu apa din mare (deci sarata) in care mai mereu era nisip, adancimea fiind aceasi de 140 cm.

șezlonguri find destul de multe dar care erau zilnic ocupate fiind, evident, rezervate cu prosoape.

Hotelul dispune si de un aqua parc cu trei tobogane situata in apropierea vilelor si o piscina interioara

Pentru copii există o piscina acoperita.

Plaja

Atat plaja cat si in apa se gaseste pietris astfel incat fara incaltaminte adevata este destul de dificil sa poti intra Există șezlonguri în număr suficient, mulți preferând distracția de la piscină. Șezlongurile sunt înșirate sub umbrele, la distanta unele de altele, însă cine dorea să stea mai aproape de apă își putea muta șezlongul după preferință, dar stătea în plin soare.

Apa marii foarte foarte calda.

Prosoapele pentru plajă se ridică de la chioșcul de prosoape, aflat langa piscina, în schimbul cardurilor primite în momentul cazării.

Internetul este activ in tot hotelul atat in camera cat si la plaja.

Ca mod de distractie pentru cei tineri exsita o discoteca in aer liber situata langa anfiteatru. Hotelul fiind situat la distanta destul de mare de oras nu este usor de ajuns in alta parte a orasului. Echipa de animatie destul de obosita si plictisitoare, cu diverse echipe de dansatori invitati dar destul de neatractive spectacolele lor.

Hotelul era plin de turisti turci (foarte galagiosi si care nu tineau cont pe a cui sezlong se aseara. Mai erau turisti din rusia, polonia si alte tari din fostul bloc sovietic. In tot resortul predomina limba rusa mai putin engleza.

Concluzie

Nu recomand acest hotel

Trimis de cristim10 in 30.08.16 20:13:01
Validat / Publicat: 30.08.16 20:45:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristim10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.16 20:29:19]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=72955

cristim10AUTOR REVIEW
[30.08.16 20:56:09]

@webmasterX: voi pune si cateva fotografii dar nu am ajuns sa le descarc. Am o rugaminte sa inlocuiti spatiul punctat de la noaptea intermediara cu denumirea hotelului "Gunes". Multumesc

[30.08.16 21:01:23]

@cristim10: S-a rezolvat

cu noapte intermediara la Kutahia la hotel Gunes

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

cristim10AUTOR REVIEW
[31.08.16 10:10:22]

@webmasterX: Acest hotel nu are nicio impresie scrisa si nici eu nu am reusit sa creez o rubrica aferenta lui. Daca ma ajutati cu mare placere am sa scriu.

[31.08.16 10:23:05]

@cristim10: Am creat noi rubrica.

Click aici pentru a scriew review

Pe viitor reține că nu poți crea rubrici dar poți scrie review accesând link-ul SCRIE REVIEW - foloseşte încărcarea în "rubrica tampon (buffer) " (opţiunea era afişată în pagina indicată mai sus, în partea dreaptă)

Ulterior ne ocupăm noi de mutare etc.

cristim10
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Diwa (ex. Euphoria Tekirova) Hotel [Tekirova]:

• pagină generată în 0.036696195602417 sec