ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2016

Sub orice critică
    Foarte nemulțumit
    Extrem de nemulțumit

Hotel Rachoni Bay, Skala Rachoni, Thassos - nota 2

Incep prin a va spune ca a fost cel mai urat concediu din ultimii 16 ani pentru toate cele 8 familii care am fost impreuna.

De cum am ajuns la ,,HOTEL'', la ora 10:20 min am fost intimpinati de patron care ca si vestimentatie avea la receptie doar pantalonii scurti pe el (noi am crezut ca este turist venit de la plaja) si a zis sa mergem la plimbare pana la ora 14 deoarece nu are camere libere si nu ne poate caza.

Am revenit la ora 13.30 si a zis sa ne intoarcem la ora 14.00, ca pana atunci nu ne cazeaza chiar daca are camere libere. La ora 13.58 am revenit si se uita de sus la noi spunindu-ne ca mai sunt 2 minute pina la ora 14.00, in acelasi timp vorbind ceva in greceste cu o receptionera (care ulterior am vazut ca era si camerista + femeie de serviciu la bucatarie).

Dupa ce am fost cazati in niste camere cum erau la caminele de nefamilisti pe vremuri cu usi de lemn care nu se inchid, sifonier la care aveau usile cazute, usile de la balcon blocate cu piroaie, wc fara capac si colac peste pupaza camera nu avea frigider.

Am mers la receptie sa cer frigider dar am asteptam sa termine patronul cearta cu 2 familii de romani care aveau rezervare din luna FEBRUARIE dar a zis ca nu mai are camere sa le dea zicandu-le sa mearga sa ia banii inapoi de la agentiile din Romania ca el nu are de unde sa le dea camere la ,,TIGANII ASTIA DE ROMANI''

Pina aici a fost cu cazarea, APA CALDA ERA CU PROGRAM DE LA ORA 19 LA ORA 20.30, prosoapele au fost schimbate de 2 ori in 8 zile, asternuturile nu au fost schimbate deloc in 8 zile iar cosul de gunoi se golea la 3 zile.

Am intrebat de prosoape si de asternuturi de ce nu se schimba si mi s-a ziz sa merg la hotel de 5 stele daca aici nu imi convine.

Ca si mancare la demipensiune am rabdat de foame. Dimineata erau 2 feluri de salam, 2 feluri de cascaval, oua fierte si lapte cu cereale, iar seara o supa lunga, macaroane fierte, orez fiert si cateodata chiftele, iar apa nu se da la masa, trebuie sa vii cu sticla dupa tinede la supermarket.

Mai sunt multe de spus dar ceea ce am spus cred ca v-a convins sa ocoliti acest CAMIN DE NEFAMILISTI.

P. S. -POZELE DE PREZENTARE SUNT IN FOTO SHOP DEOARECE PLAJA SI PISCINA SUNT JALNICE.

Trimis de danpepe* in 30.08.16 11:32:28
    Validat / Publicat: 30.08.16 12:05:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: halkidiki, hotel Simeon.

VIZUALIZĂRI: 4086 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danpepe*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[30.08.16 11:41:47]

@danpepe: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 08&ridAnt=72922

elviramvio
    [30.08.16 12:52:19]

@danpepe:

Nu ne spui cum ai facut rezervarea, ori mi-a scapat mie la citit? Si cum nu era prima vizita in Grecia, era de stiut ca nu prea e de luat cazare cu masa, este mai bine si mai ieftin de cele mai multe ori de pregatit micul dejun in camera iar restul meselor la diverse taverne, nu neaparat centrale sau pe plaja caci sunt mai scumpe. Daca nu era platit inainte, eu una plecam sa caut cazare la fata locului, desi august, sigur gaseati dar nu tot grupul in acelasi loc.

Daca citeati comentariile turistilor pe booking.com, sigur nu rezervati acolo, nota generala este sub 7 si cred ca ori au fost generosi turistii, ori mituiti, scriu majoritatea cam ce spui in articol. In rest, satucul nu-i asa rau, am trecut si eu in vara asta pe acolo, am poposit si facut poze.

Vacante placute in viitor!

adryana
    [30.08.16 13:39:11]

Se pare ca din 2011 nu s-a schimbat nimic in bine la acest hotel. Dupa trista mea experienta avuta de care am si scris, am sperat ca NU vor mai fi si alti turisti care sa se pacaleasca asa cum m-am pacalit eu dar se pare ca mai sunt.

Esti nou pe AFA, te inteleg atunci si probabil ca nu ai vazut cate articole sunt despre hotelul acesta si cati turisti NU recomanda hotelul.

Plaja totusi noua ne-a placut si marea, este intrarea lina si este numai nisip fin, fara stanci si arici de mare. E drept ca sunt multe alge dar totusi trebuie sa tinem cont ca alte hoteluri nu au nici macar atat.

danpepe*AUTOR REVIEW
    [30.08.16 14:26:52]

@adryana: In bine nu s-a schimbat si nici nu cred ca o sa se schimbe dupa cum am vazut eu de cine este patronat acest ,,HOTEL''.

Plaja era foarte murdara, putine sezlonguri mai erau intregi sau curate, curatenia pe plaja facandu-se de 2 ori in 8 zile cat am stat eu acolo

danpepe*AUTOR REVIEW
    [30.08.16 14:37:02]

@elviramvio: Rezervarea am facut-o la recomandarea unui tour operator in luna Februarie cand am platit integral biletul, atit eu cit si celelalte 7 familii.

Nu am fost prima data in Grecia, dar acum 5 ani parca nu era asa mizerabila. Pacat ca au si cateva locuri pe insula unde poti sa te simti bine, dar este nesemnificativ in raport cu ceea ce am gasit eu acolo.

Am uitat sa spun ca am plecat cu copiii de acolo cu dureri de burta si vomitau cu toate ca in ultimele 2 zile nu am mai mers cu ei la masa la hotel deoarece din a 4-a zi au inceput sa vomite si sa acuze dureri mari de stomac.

3 familii au plecat mai devreme cu 2 zile pentru ca nu au mai suportat conditiile de cazare si mancarea cu juramintul ca nu vor mai calca niciodata acolo Promit ca nici eu nu voi mai calaca pe acolo.

De la anul ma voi reintoarce la turci, unde am fost in ultimii 4 ani si am fost tratati regeste.

[30.08.16 14:39:31]

@danpepe:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

adryana
    [30.08.16 14:43:26]

@danpepe: ei, vezi, faci o greseala taind Grecia din lista doar ca nu ai stiut sa iti alegi o cazare buna pe Thassos. Grecia nu inseamna doar Thassos ci mult mai mult.

Nu stiu cat ai vazut din insula dar sunt locuri deosebite in toata Grecia asta si cazari asemenea care nu se compara cu ce ai trait la ,,minunatul'' Rachoni Bay. Nimeni nu te-a indrumat acolo, tu singur ai ales si ai ales prost de data asta.

Pentru viitor ai timp sa te informezi si sa citesti, pe Am Fost Acolo gasesti raspunsuri la toate intrebarile tale.

elviramvio
    [30.08.16 15:02:52]

@danpepe:

Nu cred ca poti face greseala asta. Grecia este atragatoare, eu deja ma tot gandesc cum sa ajung si anul viitor putin acolo. Si fara suparare, poate ca am parut ceva mai dura, eu nu iau rezervari prin agentii, iau prin Booking.com, imi aleg din timp ce zone vreau si caut sa nu trebuiasca platit avans - in Potos am platit avans dar dupa ce am studiat foarte atent comentariile si a fost foarte bine -, uneori nici sa-mi blocheze bani pe card. Pana acum n-am dat gres, in Thasos deja am o locatie la care am fost de doua ori si probabil ca si anul viitor rup 3 - 4 zile pe acolo, in paralia Katerini la fel si cred ca voi reveni la Ioannina la aceeasi locatie. Acum nu cred ca voi avea acelasi succes mereu daca voi mai putea colinda multi ani dar, de obicei, locatiile alese corespund notelor de pe booking.com (nu iau decat cu note peste 8, doar in Lefkada a fost sub 8, a fost corecta nota dar era singura din zona dorita de noi). Si le verific in paralel si pe afa, daca a scris cineva, daca nu pe alte site-uri.

Iti inteleg supararea, s-ar putea saptamana viitoare sa ma plang si eu de litoralul nostru, vad curand.

Deci nu te supara pe Grecia, patania de anul asta sa fie ultima si crede-ma ca nu toti patronii sunt ca cel la care ati fost. Noi am ajuns chiar la schimb de daruri cu grecii pe unde ne cazam, voi povesti poate mai pe iarna, doar fii atent la ce rezervi.

Chiar din toata inima va doresc vacante placute in viitor!

theo63
    [31.08.16 15:48:55]

@danpepe: Salutare!

Imi pare rau ca ti-ai stricat concediul dar este numai vina ta pentru toate cele intamplate. Ai mai fost in Grecia si trebuia sa stii cum se aleg cazarile si tipurile de masa!

O socoteala simpla ar fi asa: 8 familii x 2 persoane (cel putin) = 16 persoane, am dreptate? Din toti cei 16, nimeni nu a avut curiozitatea sa verifice locatia si pe alte site-uri decat pe cel care ati facut rezervarea.

Scuze, voi ati facut rezervarea prin agentie asa ca nu poate fi vorba de o verificare in plus fata de ce ti-a spus agentia.

Nu imi place s-o spun dar la cat s-a scris despre Thassos, cazare - plaje - taverne - obiective turistice, nu cred ca exista loc din insula fara o evaluare obiectiva a conditiilor oferite, sa pleci asa "orbeste " acolo da dovada de... naivitate, ca sa fiu mai bland in exprimare. Sunt de acord cu tine... sterge Grecia de listele de vacanta dar sa stii ca numai tu ai de pierdut.

M-am interesat mult despre Turcia, pe care tu o ridici in slavi, si am ajuns la concluzia ca nu se merita sa stau captiv intr-un resort cu mancare si bautura la discretie si apoi sa vin acasa si sa spun ce bine m-am simtit. Se poate face asa ceva si in Romania!

Deci ai fost 4 ani la rand in Turcia, unde ai fost tratat regeste dupa spusele tale, si nu ai povestit nimic pe AFA, ai fost anul acesta in Grecia, ai patit ce ai patit si gata plangerea pe AFA. Deci cand ne este bine nu povestim la nimeni, sa nu afle si altii de locurile noastre... chipurile, dar cand ne este rau hai sa afle si altii de patania noastra poate... nu o sa se mai intample.

Sa am scuze dar din 2012 si pana astazi, locatia are numai impresii negative si totusi ne ducem acolo! Deductie logica... ! Pe AFA exista, asta in caz ca nu stiai, experti pe relatia Grecia si pe Thassos in special, care te pot indruma catre un sejur perfect. Consulta-i inainte de a lua masuri drastice in ce priveste Grecia!

Sfatul meu, propriu si personal, este sa te duci singur, tu si familia, in vacanta pentru ca lucrul amestecat... nu da bine! O seara buna si vacante pe masura!

P.S. O poza face cat o mie de cuvinte !

calatorul
    [05.09.16 19:11:36]

@danpepe: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, cu parere de rau pentru neplacerile intampinate. Alegeri inspirate si vacanta frumoasa data viitoare!

adryana, calatorul, danpepe*, elviramvio, hlli, theo63
    Alte impresii din această RUBRICĂRachoni Bay / Sunrise Beach Hotel: