ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2016
ÎNSCRIS: 07.07.10
AUG-2016

Către satisfăcător

Un resort care promite… in viitor

Pentru inceput l-as ruga pe webmaster sa puna ca fond muzical melodia ZUMBA HE ZUMBA HA - Dj. MAM'S (REMIX 2012), aici este linkul de pe youtube - https://www.youtube.com/watch?v=FGLCESkr9cM.

M-am intors din acest resort pe data de 14.08.2016, dupa 2 zile obositoare de condus. Durata concediului a fost intre 06.08.2016 – 13.08.2016 si exceptand oboseala acumulata pe drum pot spune ca a fost binisor.

Intrucat multi useri au dat suficiente detalii despre Aquasis asupra carora nu voi mai reveni, incerc sa exprim aici si perceptiile mele, cu bune si rele... ASA CUM LE-AM SIMTIT.

Hotelul este foarte frumos, luxos, camere luminoase si mari. Am avut o camera Junior suite, mai mare ca una standard cu cca 30%.

Baia foarte mare prevazuta atat cu dus mobil cat si cu unul mare in tavan, avand in plus si o mica baie turceasca (sper ca se vede pe filmuletul pe care l-am facut). Toate camerele Junior Suite sunt pe centrul hotelului in partea semirotunda si au vedere la mare.

De asemenea toate camerele (inclusiv cele standard) sunt prevazute imediat cum intri in hol cu un mic panou de sticla electronic cu 3 butoane pe care se apasa dupa preferinta sau necesitati : “Do not disturb”, “ Make Up Room” si “Please Wait”. In afara camerei pe holul hotelului, exista un panou corespondent pe care apar culorile si mesajul apasat de dvs. astfel ca, nu veti fi deranjat sau camerista va sti sa vina sa va faca curat. Tot pe panoul de afara exista si butonul Bell (sonerie) … asa ca nu va mai fi nevoie sa se ciocaneasca in usa …

Camera este dotata cu dressing, seif, tv de 82 cm, minibar umplut zilnic (o bere Efess la 250 ml, o cola la cutie, o cola zero la cutie, o fanta, un sprite, 2 sucuri naturale si o sticla de 1,5 l de apa plata). Exista si un fierbator de cafea si ceai + 2 cani, precum si pliculete cu zahar, ness, cafea 2.1 Jacobs si ceai.

Balconul este suficient de mare, prevazut cu 2 scaune si o masuta cu scrumiera si uscator de rufe.

Saltelele paturilor foarte odihnitoare si relaxante… cam cum sunt in Turcia la toate hotelurile care se respecta.

Receptia e ok… am fost cazati repejor (si fara atentii in pasaport), mai ales ca am ajuns in hotel la 14.30, dar in alte zile am auzit si scandaluri facute de romanasii nostrii.

Lipsa de verdeata (la care ma asteptam de altfel) si-a spus insa cu desavarsire cuvantul… aveai impresia ca esti pe camp… noroc cu piscinele si cei cativa palmieri care mai infrumusetau peisajul. Senzatia este ca desi resortul are 200.000 mp… pare mic… fara nicio chestie care sa te surprinda…. arata totul din prima.

Unul din marile plusuri ale hotelului este ca plaja si apa marii sunt doar cu nisip fin… NICIO PIATRA si nici pestisori muscatori ca la Venosa (erau cativa pesti… dar cu alte treburi prin apa decat ciupitul picioarelor).

Apa de asemenea foarte limpede si … puteai merge destul in larg fara sa se adanceasca brusc… IDEAL PENTRU FAMILIILE CU COPII.

Punctul minus la apa… a fost ca era RECE, chiar si in mijloc de august nu avea mai mult de 22-23 de grade, dar… pt cine se obisnuia cu ea incet incet… mergea.

Mi-a devenit extrem de clar ca Marea Egee din Didim sau Kusadasi nu va fi niciodata la fel de calda ca Marea Mediterana ce scalda plaiurile Antalyei.

De asemenea un alt minus este ca apa in piscine este incalzita doar de soare… asa ca baie faceai cu placere doar dupa amiaza… pentru ca dimineata cam strangeai din dinti.

Aquapark-ul cu program (2 ore dimineata si 2 ore dupa amiaza), iar pe unul sau 2 din tobogane te puneau sa te cantaresti ca sa te poti da in tandem … asa ca m-am plictisit… nu m-am mai dat pe niciunul… astfel ca nu va pot da relatii. Sincer … preferam toboganele din alte resorturi… fara cozi la urcare… fara atatea reguli… erau mai pitoresti.

Mancarea a fost buna dar extrem de nediversificata… dupa 2-3 zile ma cam saturasem de genul acela de tocanite de pui sau curcan si de carnea de vita sotata cu diverse legume. A fost sub Venosa la acest capitol.

Au lipsit cu desavarsire gratarele si puiul rotisat asa cum am gasit in alte hoteluri. Este adevarat ca faceau ei afara din timp niste peste la gratar, dar il puneam in tavi la cald la peste 1-2 ore de la jar… ori nu e acelasi lucru.

Prajiturile erau cu prafuri sintetice si extrem de proaste la gust, exceptie facand baclavalele de toate felurile.

Fructe pentru toate gusturile: pepene rosu si galben, struguri, mere, piersici, smochine, prune, pere, nectarine, banana, portocale.

Trecem si la bauturi: contrar celor spuse de altii, mie mi-a placut berea (probabil ca fiind mai slab alcoolizata nu era asa amara ca in alte resorturi), vinul demisec a fost bunicel atat cel alb cat si cel roze.

Cockteilurile insa au fost praf… m-am prins tarziu sa le zic barmanilor sa puna double vodka la Sex on the beach sau altele asemanatoare… pentru un gust mai acatarii. Managerul resortului trebuie sa umble serios la capitolul asta. Si nimic strain…. totul local. Deci despre ce UAI vorbim in acest resort ?

Brandy … bunicel.

Sucurile la dozator : coca cola, fanta, sprite – bune, in schimb cele neacidulate erau cam apa indulcita cu arome.

Cafea gaseai la dozatoare atat pe plaja cat si la barul de la piscine sau restaurantul principal; exista si o patiserie unde se servea cafea si ceai, iar dupa ora 2 si inghetata.

In frigiderele de langa barul de pe plaja si de la barul de la piscine gaseai apa plata si ayran.

Tot pe plaja, barul se deschidea dupa ora 10 dimineata si ceea ce mi-a placut a fost ca serveau toate bauturile din lobby bar sau pool bar, adica si cockteiluri si vin si bere si whisky, s. a. m. d. De la ora 12 pana la ora 17 la barul de pe plaja (unde exista si snack bar) puteai servi kebab, hamburger de pui sau vita, pizza si cartofi prajiti… lucru ce constituie un plus al hotelului fata de alte locatii in care am fost.

Barul de la piscine avea program de la 10.00 la ora 00.00 (probabil si cel de pe plaja la fel… asa am auzit dar nu am verificat), iar lobby barul non-stop (prost era ca daca erai fumator trebuia sa traversezi toata partea de jos a hotelului ca sa iesi pe terasa… o chestie cam peste mana).

Ceea ce m-a dezamagit profund a fost entertainment-ul: animatorii total neprofesionisti si putini, iar ca si distractie seara (pe langa show-urile de la amfiteatru) erau unele formatii cu muzica live... vai de steaua lor ca voce si prezentare… nu a dansat nimeni (cu mici exceptii cand o dadeau pe turceasca). Au fost insa 3 seri in care managerul resortului a avut ca invitata formatia Gipsy Vagabonds din Spania (un fel de Gipsy Kings) care a cantat ok dar nu s-a putut dansa prea mult nici atunci pentru ca muzica era mult prea cu specific : merengues, salsa, flamenco, etc. Noroc ca intr-una din seri au venit niste dansatori din Venezuela si au mai animat putin atmosfera (voi pune niste filmulete) … in rest m-am plictisit de moarte, acesta fiind si motivul pentru care nu povestesc mai cu suflet despre acest resort, deoarece nu m-a impresionat cu mai nimic.

Desi am discutat aproape in fiecare seara cu Managerul care raspundea de entertainment (un tip simpatic -ALPAY) nu l-am facut sa inteleaga ca nu avea rost sa ai in resort doua locatii in care doar se priveste ( amfiteatrul si terasa de la pool bar)...lumea vrea sa mai si danseze. Deci... se astepta pana la ora 22 sa se termine show-ul de la amfiteatru, dupa care lumea venea buluc la terasa pool barului...ca sa priveasca...nu sa danseze (desi au tot incercat...insa muzica nu i-a ajutat).

In viitor e clar ca trebuie lucrat la cam toate capitolele, insa asa cum am spus si in titlu, data fiind marimea si nisipul fin in apa marii… este un resort care promite peste 5-6 ani cand va creste si verdeata.

Un alt plus al resortului este ca are wi-fi gratuit peste tot… ti se arata la receptie parola si userul (camera si ultimele 4 cifre din nr. pasaportului)

De asemenea trebuie lucrat si la numarul si mentalitatea angajatilor pentru a ajunge la nivelul celor din resorturile cu vechime...e diferenta intre cei de aici (din Didim...tinand cont ca am fost si la Venosa acum 3 ani) si cei din Antalya (e cu totul alta lume acolo).

Ca sa nu uit, au existat zile in care nu umpleau minibarul sau nu faceau curat in camera, insa cu putin scandal la receptie… se rezolva in cele din urma. Daca nu faci scandal… ramai cu problemele nerezolvate.

Sezloangele erau din aluminiu cu plasa… total inconfortabile si inguste (in lipsa saltelutei), iar umbrelele de mici dimensiuni nu te fereau mai deloc de soare. Curatenie pe plaja se facea, nu am gasit scrumiere sau oale de gunoi pline.

Este de retinut ca hotelul este self-service (adica te duci sa iti iei totul singur, nu esti servit de chelneri cu bauturi decat la inceputul meselor), insa in compensatie, este primul resort din Turcia in care nu am vazut vreo pisica.

Ceea ce m-a deranjat cel mai mult in acest resort (dar din pacate nu I se poate reproasa in vreun fel) este ca a fost populat de cei mai necivilizati roamani din cati mi-a fost dat sa vad pana acum. Cuvinte ca “fa” sau “traiti-ar nasule” erau la ordinea zilei atat pe plaja cat si la piscine... dar urlate la un volum de auzea absolut toata lumea. Cand plangea cate un copil stiai daca e roman sau nu… pt ca parintii il lasau sa faca tot ce isi dorea, incepand de la tavalitul pe jos cu racnetele de rigoare si pana la aruncatul cu mancare. Cireasa de pe tort a fost intr-una din seri cand romanasii nostrii pusesera pe terasa hotelului afara (sus la lobby bar) la ora 22 un cd player sau o boxa portabila de mare putere din care razbatea muzica populara de petrecere “Uite-asa imi fac eu banii, sa moara dusmanii… ”, ce mai … se auzea in tot resortul. Abia dupa vreo ora de reclamatii la receptie a incetat chinul. Pe langa cei 40% romani, au mai existat turci cam 30% (si acestia cam necivilizati), iar restul englezi, germani, si polonezi. Rusi daca am vazut 2 sau 3 cupluri.

In final, ca si concluzie, afirm ca a fost un resort obisnuit, cam scump pentru ceea ce a oferit ca servicii, insa foarte curat. Desi m-am plictist ingrozitor, nu am vrut sa fiu la fel de drastic ca si alti turisti care au postat pe acest site si sa nu recomand resortul, astfel ca incerc sa ii dau o sansa … poate in viitor se vor mai schimba lucrurile.

Voi atasa cateva poze si filmulete pentru a va forma o imagine de ansamblu.

youtu.be/hP1fsfNR4sM - prezentare camera Junior Suite

youtu.be/JlxDnDbT0mo - seara gipsy vagabonds si dansatori din Venezuela

Concedii placute tuturor.

Trimis de gioko in 30.08.16 09:36:02
Validat / Publicat: 30.08.16 10:27:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Rixos Lares (Lara Antalya), Concorde Resort (Lara Antalya), Venosa Resort (Didim), Limak Atlantis (Belek)

VIZUALIZĂRI: 3725 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gioko); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 In piscina principala

webmasterX [30.08.16 10:15:30] »

mishu [30.08.16 10:43:03] »

@gioko: Un articol foarte complex, cu de toate. Normal characteristic fiecarui user comentariile sunt conforme cu personalitatea fiecaruia asa cum ai spus si tu, dupa cum simte fiecare.

Insa, ai oferit foarte multe informatii, detalii care prezinta cat mai amanuntit fiecare "componenta" ca sa spunem asa din acest concediu.

Mi-a placut si prezentarea filmuletelor in care de asemenea elementele sunt prezentate pe puncte.

Felicitari, votat cu mare placere.

gioko [30.08.16 11:29:25] »

@mishu: Multumesc pentru aprecieri... daca mai sunt lucruri care mi-au scapat... voi reveni la solicitarea oricui.

codrin [30.08.16 12:05:47] »

Noi suntem aici, plecam sambata. Confirm multe din detaliile oferite in review.

Am avut parte de experiente inedite dupa multi ani de Turcia.

Impresia initiala: pare putin sub Venosa din primul si al doilea an de la deschidere, dar mai avem timp sa ne razgandim.

Nu stiu daca va fi un hotel bun in urmatorii ani. Poate daca maresc preturile (astfel se va face si trierea clientilor) si maresc standardele. Obligatoriu cele doua masuri sa se ia simultan!

La 100 eur camera pe noapte acum nu stiu daca ar fi putut face mult mai mult. Sau poate ca da!

gioko [30.08.16 12:19:30] »

@codrin: Avand in vedere ca plecati sambata... incercati sa va rezervati o cina la restaurantul A LA CARTE mediteranean (mai mult cu specific italienesc). Mancarea este foarte gustoasa iar singura seara de rezervare este vineri (cel putin asa a fost acum 2 saptamani in sejurul meu).

Mai exista si discoteca dinspre plaja AFTER ELEVEN cu program 11.30-02.30 (cu bauturi incluse) asta daca reusiti sa ramaneti treji si cu chef pana la acea ora... tinand cont de programul "artistic" din resort de pana atunci.

Zile frumoase in continuare.

narcisa [30.08.16 13:23:37] »

@gioko: mulțumim pentru sugestii. Pe la restaurantul mediteranian am trecut aseara.

adryana [30.08.16 13:29:42] »

@gioko, imi era dor de articolele tale scrise atat de complet si de bine incat ma gandesc ca daca macar jumatate dintre cei care scriu pe AFA ar scrie ca si tine ar fi atat de minunat. Ramai pentru mine un model, te felicit si pentru aceasta frumoasa vacanta in Turcia, pentru poze si filmuletele postate.

gioko [30.08.16 15:09:00] »

@narcisa: In sejurul meu (de sambata pana sambata perioada 6 aug. -13 aug.) singura rezervare la acest restaurant se facea vinerea... asta desi ma prezentasem inca de luni la guest relations. Sper ca a fost bine... noua ne-a placut.

gioko [30.08.16 15:18:10] »

@adryana: Iti multumesc pentru cuvintele frumoase... in general eu scriu un review din suflet... insa la acest resort sunt extrem de dezamagit de ceea ce mi-a iesit din stilou (pardon... tastatura).

Pe mine unul nu m-a impresionat ce am scris despre AQUASIS... iar explicatia este ca acest resort... desi este unul urias, opulent, luxos... nu a reusit defel sa ma impresioneze. In fiecare zi faceam aceleasi lucruri (plictisitoare) si in aceeasi ordine... pt ca nu aveai incotro.

Vezi tu, la Limak Atlantis (care nu era un hotel atat de luxos precum acesta si care avea o intindere mult mai mica decat Aquasis)... serviciile oferite acolo, modul in care era dispus resortul... in fiecare colt parca te astepta o surpriza... fiecare terasa sau bar te imbia sa poposesti macar o ora sa te odihnesti... cate un tobogan ici colo care te indemna... "te dai si pe mine"... ca sa nu mai vorbim de petrecerile dansante de seara... toate astea il fac incomparabil in opinia mea cu acesta.

Abia asteptam sa ma intorc din concediu in acel an ca sa povestesc cat de bine m-am simtit si distrat acolo. Tocmai acea INSUFLETIRE mi-a lipsit aici... pt ca nu a fost nimic special... iar din punctul meu de vedere, reviewul scris nu poate fi intitulat decat Nota de Constatare... si cam atat.

Vom vedea la anul... concedii placute!

gioko [30.08.16 17:37:12] »

@webmasterX: cu scuzele de rigoare pt intarziere... multunesc pt ilustratia sonora. Cu aceasta piesa se deschidea zilnic in resort programul de zumba la ora 17... era un fel de hit al resortului.

adryana, codrin, gioko, mishu, narcisa
    Alte impresii din această RUBRICĂAquasis Deluxe Resort & Spa: