ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2016
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 12.10.08
AUG-2016

Cazare pe plajă

La sfarsitul lunii mai m-am apucat de cautat cazare in Sarti, doream o cazare cat mai aproape de plaja si am inceput cautarea pe Google Earth. Am trimis mailuri la vreo 6 pensiuni si singura care a avut camera libera in perioada solicitata de mine a fost House Katerina.

Am schimbat cateva mailuri, am primit toate informatiile necesare, inclusiv poze cu camera in care vom fi cazati, am platiti avans 75 eu si rezervarea era facuta. Camera cu chicineta la parter cu un pat matrimonial si un pat single.

Am pornit la drum in 14 august, Brasov- Ruse - Kardzali- Makaza-Kavala- Sarti, cu oprire de o noapte la Kardzali si doua nopti la Kavala. La plecarea din Kavala GPS m-a indrumat pe un drum mai scurt prin munti, dar care s-a dovedit a fi mai scurt cu vreo 5 km, dar care a durat cu 30 de minute mai mult.

Vila se afla pe malul marii, pe plaja Sarti, foarte usor de gasit. Am gasit parcare chiar in fata vilei.

Intrarea in camera se face prin terasa camerei, terasa ce are aproximativ 6 mp, si este dotata cu o masa si 4 scaune unde se poate servi masa., si un robinet cu apa rece unde sa te speli de nisip inainte de a intra in camera. Este acoperita cu o prelata rulou care se putea deschide si inchide in functie de nevoie.

Camera spatioasa, cu gresie pe jos, dotata cu AC, TV f mic, racitor silentios, chicineta, cafetiera. Baia este mare, cu cada, prosoape.

Curatenie s-a facut o singura data, prosoapele le-au schimbat tot o singura data.

Proprietarii sunt foarte discreti, locuiesc langa vila, detin beach barul din fata vilei.

Micul dejun l-am servit pe terasa camerei, langa vila exista o patiserie care deschidea la ora 6 si avea tot timpul produse de patiserie calde.

Restul meselor le-am servit in restaurantele din centrul statiunii si de pe malul marii.

Plaja din Sarti are o lungime de aprox 3 km, cu nisip fin, pe alocuri amenajata cu umbrele si sezlonguri, unde se poate sta doar daca consumi o bautura de la beach bar. Apa curata si limpede, cateva zile am prins valuri de aprox 30-50 cm.

In zona sunt foarte multe plaje frumoase, unele amenajate, altele salbatice. Ne-a placut mult Portokali beach, dar care este foarte murdara datorita campingului din apropiere. Aici nu exista toalete si nici pubele pentru gunoi.

Am mai vizitat Toroni Beach, Platinitsi Beach, Kalamitsi Beach.

Singura problema legata de cazare a fost faptul ca nu am putut achita cu card, doar numerar. Nu am fost anuntati in momentul in care am facut rezervarea, si am fost nevoiti sa scoatem de la bancomat numerar, cu un comision destul de mare, dar pe care l-a suportat proprietara.

Recomand Sarti mai ales familiilor cu copii.

Trimis de zsolt_tusnad in 28.08.16 09:52:07
Validat / Publicat: 28.08.16 11:22:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakinthos, Skiathos, Lefkada, Thassos

VIZUALIZĂRI: 3818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zsolt_tusnad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.08.16 10:38:27]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[28.08.16 15:27:29]

@webmaster45: pozitionarea este ok

calatorul
[05.09.16 19:17:44]

@zsolt_tusnad: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[05.09.16 21:36:34]

@calatorul: Multumesc.

[14.05.18 17:21:56]

@zsolt_tusnad: Puteti sa-mi spuneti cum este intrarea in apa in fata la Katerina House? Vreau sa rezerv o camera la o pensiune sau hotel in Sarti dar un prieten care a stat la Ostraco hotel, situat la 50 metri sud de Katerina house mi-a spus ca intrarea in apa nu este lina fiind format aproape de mal un jgheab cu o adancime de 1,5-1,7 m si o latime de 4-5 m. Abia dupa acest jgheab urmeaza apa cu adincime mica, potrivita pentru copii de 10 ani, care inoata, dar nu foarte bine.

[14.05.18 19:34:22]

@marinescudinu: bună seara. În dreptul hotelului la întrarea în mare s-a format o groapa lunga de 5m lata de 15 m si adâncă de 1.5 m. Dar după groapa apa avea 40 cm.

[14.05.18 19:47:38]

@zsolt_tusnad: M-ati convins sa mai merg inca o data in Siviri, unde chiar este intrare lina in mare, de data aceasta la Zefyros. Multumesc frumos.

[14.05.18 21:01:36]

@marinescudinu: anul trecut am fost acolo. Dar nu se compara cu Sarti. Plaja la Sarti are 2 km lungime și doar pe o porțiune de 15m e apa mai adâncă la mal.

[14.05.18 21:48:48]

@zsolt_tusnad: Scuze pentru insistenta, dar mai am o intrebare:la nord de Katerina House plaja este cu intrare lina in apa, asemanatoare cu intrarea de la Siviri, sau peste tot s-a format acel "jgheab" cu apa adinca? Insist cu intrebarea pt. ca intrarea lina este fff. importanta pt. sotie si copii, putând face diferenta intre un concediu ratat si unul reusit, si dvs. sunteti unul dintre norocosii care au fost pe ambele plaje, astfel avind o parere avizata. In sudul Sartiului stiu ca este intrare lina dar as vrea totusi in nord pt. a nu fi legat de masina pt. prinz si cina. Multumesc.

Adrian.TM
[16.05.18 10:52:15]

Buna ziua. Puteti sa-mi spuneti va rog daca toate camerele/studiourile de la Katerina House au balcon/terasa?

Din ce am observat din poze si descrierea locatiei - ar fi in total 7-8 camere distribuite - parter + etaj 1 + etaj 2.

Studiourile 7 si 8 par a fi la parter, si cred ca dvs ati fost cazat intr-unul din acestea.

Aveti idee ce camere exact sunt la etajele 1 si 2? Din pacate, de pe site-ul proprietarilor, nu reiese concret acest lucru. E neclar si cate etaje sunt - pe site e mentionat numai Ground Floor si 2nd Floor.

Multumesc.

[16.05.18 11:25:05]

@Adrian. TM: "Jgheabul" are 15 metri lungime, poate 20, plaja are 2 kilometri. I apropiere de Sarti mai sunt cel putin 10 plaje foarte faine, cu nisip.

Legat de camere, noi am stat la parter, am avut terasa mare, numai stiu ce numar aveam la camera, dar inca de când am rezervat, proprietara ne-a aratat poze cu camera.

In Sarti ai ce face seara, din aceasta privinta este mult mai bine decat in Siviri.

Adrian.TM
[16.05.18 12:08:23]

@zsolt_tusnad: Zsolt - ai mixat putin raspunsurile pt mine si pt @marinescudinu Dar nu e nimic - am inteles despre ce e vorba.

Noua ni s-a oferit camera N1 - care ar trebui sa fie undeva la etaj - dar nu e sigur daca e 1st floor sau 2nd floor. De pe site nu iti dai seama.

Am sa insist la proprietari sa primesc poze si amanuntele necesare. Am inteles ca, camerele au fost recent renovate...

[16.05.18 12:20:21]

Multumesc frumos.