ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2016
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 SI 6

Cazare hotel Garden, Radhime, Vlore

Buna.

Dupa multe cautari si adunat de informatii de pe diverse situri chiar si de pe AFA, am hotarat sa ne petrecem concediul in Albania.

Asadar am cautat pe Booking hoteluri si dupa ce ne-am hotarat asupra unuia am inceput o cautare paralela (doar cu denumiirea hotelului si surpriza, dupa discutia pe Facebook cu proprietarii am obtinut un discount de 50 euro fata de Booking. Dansii au emis o factura proforma pe care noi am achitat-o prin banca, restul s-a platit la fata locului.

Dupa un drum nu foarte lung (Arad-Radhime 1050km) dar foarte obositor care a durat 19 ore din cauza traseului destul de dificil (prin Serbia-Macedonia-Albania), am ajuns la hotel unde am fost primiti foarte bine.

Cu proprietarii te poti intelege in engleza doar cu fiul patronului restul vorbind fluent italiana (majoritatea au lucrat in Italia si de asemenea au foarte multi turisti italieni).

Hotelul este unul de 3 stele care ofera si mic dejun (destul de bogat dar cam acelasi in fiecare zi - cu mici variatiuni, dar la cerere se oferea gratuit cafea care de altfel este exceptionala, lapte pentru copii, suplimente la nutela sau unt, )

Curatenia in hotel se face zilnic, tot odata schimbandu-se si prosoapele si lenjeria de pat +completare consumabile.

Pentru celelalte mese (pranz+cina) am apelat cu incredere la serrviciile restaurantului din hotel care este cotat pe siturile de specialitate din Albania cu punctaj foarte mare. Ca si exemplu la fiecare masa am avut peste marin (levrak, dorada, biban, peste unditar, tot felul de fructe de mare pregatite in multiple modalitati si nu reuseam sa depasim echivalentul a 8 euro pe portie (care este imensa). Binenteles ca fiecare portie venea cu garnitura de rigoare. Mancarea traditionala cum ar fi carnea la gratar su preparata (porc, pui, vita) cu garnitura de cartofi sau orez sau spaghetele (in foarte multe combinatii) se situau ca ecchivalent intre 3 si 6 euro. Tot aici se face si o multitudine de tipuri de pizza (identica cu cea din Italia) la preturi de 3-5 euro.

Ca si fapt divers pentru informarea clientului se venea cu o prezentare de peste crud cu o zi inainte sau cu cateva ore (la pranz se prezenta pentru seara iar seara se prezenta pentru pranzul de a 2-a zi pestele si se alegea garnitura, se stabilea ora aproximativa a sosirii la masa si dupa 10 min in care ai sosit pestele era servit (stim cu totii ca anumite tipuri, in special cele care sa fac la cuptor se pragatesc in 2-3 ore, deci este imposibil sa-l comanzi si sa mananci ceea ce ai comandat la aceiasi masa).

In timpul meselor, in special serveam un vin alb sec albanez (nu este fenomenal). intr-o seara am atras atentia fiului patronului ca vinul prezinta un miros nespecific. Am vazut agitatie la bar imediat dupa aceea, au scos tot vinul si m-au anuntat ca vor schimba furnizorul, binenteles ca si-au cerut scuze.

A doua zi stupoare. Baiatul patronului impreuna cu chelnerul se prezinta echipati cu tot echipamentul traditional servirii vinului si m-i se prezinta o sticla de vin italian. Sunt intrebat daca sunt de acord sa o degust cu tot ritualul servirii vinului (mirosit de dop, turnare cativa stropi de vin in pahar pentru "analiza"olfactiva si gustativa. Dupa ce am dat verdictul ca este OK mi s-a oferit acea sticla in mod gratuit ca compensare pentru neplacerea consumului de vin cu"probleme"Ei aici eu spun ca aceste gesturi fac diferenta intre un restaurant (afacere familiala) care se respecta si respecta si clientii si celelalte.

Restaurantul ca nota bene este situat la etajul 3 al hotelului (adica pe acoperis) oferind o panorama minunata asupra Adriaticii.

Binenteles ca hotelul dispune si de un lift modern de la subsol (unde se afla parcerea) si pana sus la restaurant.

Proprietarii nu ezitau nici un moment sa te salute (la fiecare intalnire) si sa zambeasca larg.

Plaja proprie dotata cu sezlonguri gratuite se afla la 50 metri de hotel.

Langa hotel se afla si o mica alimentara de unde poti cumpara strictul necesar la preturi ridicol de mici.

Trimis de gabi.77 in 27.08.16 12:10:47
Validat / Publicat: 27.08.16 17:21:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 4402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabi.77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja cu pietris dar cu apa limpede

webmaster45 [27.08.16 17:20:40] »

Mutat în rubrica "Garden Hotel [Radhime], VLORE" (nou-creată pe sait)

gabi.77 [27.08.16 17:53:11] »

@webmaster45: ok

martie65 [01.08.17 14:08:16] »

@gabi. 77: Buna ziua, In acest an in August ajung in vlora, Ce-mi recomandati in aceasta localitate si imprejurimi? Multumesc!

gabi.77 [01.08.17 15:13:19] »

@martie65: Vlora este un oras mare si modern, aglomerat si cam scump. Poti vizita siteul arheologic din Orikum, o excursie cu vaporul (corabie motorizata) pe peninsula Karaburun. Pasul LLogara este foarte frumos (Transfagarasanul Albaniei) iar la coborare dati in Dhermi care are una dintre cele mai spectaculoase plaje din Albania (dar si foarte scump). Concediu placut si atentie la condus (e cam haotic) si la viteza legala (nu o depasiti).

gabi.77, martie65