ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2016
AUG-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Ponturi pentru Mirabilandia

Sa reactualizam informatiile despre parcul Mirabilandia. Am fost in perioada 22-24 august 2016, grupul a fost format din 2 persoane:eu si fiica de 13 ani. Nu descriu parcul, ci va dau niste ponturi, valabile in momentul in care am fost eu acolo. Sper sa va ajute si cand ajungeti voi pe acolo.

In primul rand, nu cumparati biletele online sau de la intrarea in parc, ci luati de la hotelurile partenere, cum ar fi Hotel Roma, unde am fost eu. Aici beneficiati de oferta de 3 zile consecutive in parcul de distractii la pret de 29,9E/pers. Celelalte iti ofera doar 2 zile.

Dupa intrarea in parc, primul lucru care trebuie facut este verificarea biletelor pentru a avea acces si zilele urmatoare, sunt automate, arati biletul, face poza si gata.

Puteti lua si mancare si bautura cat puteti cara, nu sunt restrictii, exista chiar spatii de picnic in interiorul parcului.

Depozitul pentru bagaje costa 5 E iar garantia este inca 5 E, pe care o iei inapoi cand predai cheia.

Este imperios achizitionarea de flashpass, gold sau regular pentru ca timpul de asteptare la atractii este foarte mare, chiar si 90 min., mai ales la cele de tip familiale. Flashpass gold este pentru toate atractiile nelimitat si costa 29E (luni) si 39E alte zile, iar regular este 20E (luni) sau 25E alte zile si ai un cartonas cu 30 de atractii la care ai prioritate. Nu sunt sigura ca asta e explicatia la diferenta de pret, banuiesc doar. Nici unul nu-ti garanteaza primul rand, pentru asta sunt cozi separate. Doar spre seara, adica dupa orele 20, se mai micsoreaza timpul de asteptare si aveti sanse sa va dati in cele extreme chiar si de mai multe ori.

Parcul se inchide la orele 23 in august, ultima cursa de bus este la 23,40. Sunt 2 bus-uri care ajung din gara Ravenna: 4B si 176. Primul merge doar pe timpul zilei, e un fel de suplimentar, dar e f. mic si e mai mult inghesuit. Preferabil este sa luati bus-ul 176 care vine la 10,45 si arata ca un autocar, are aer conditionat. Biletul costa 2,1E/pers/dus. Acesta vine si seara, aveti la 21,20 si la 23.40.

In interiorul parcului sunt multe restaurante, preturi foarte mari. Exista si un McDonald s in parc, dar nu au decat meniuri de la 8-9 E in sus. Recomand pastele Carbonara si lasagna Bolognesse la 4,8E portia, pizza Margherita la automate cu 5 E sau kebab sandwich cu 4,9E. Sunt automate de bauturi, apa plata sau minerala la 1,5E/500 ml sau sucuri la 3E/500 ml.

In ceea ce priveste atractiile, cele pentru toata familia, mai ales cele cu apa, sunt foarte cautate si au cea mai mare coada. Timpul de asteptare ajunge si la 90 min iar atractia nu dureaza mai mult de 3-5 minute. Nu scapi neudat indiferent cat de putin dureaza.

O sa va povestesc ce face fiecare atractie daca am timp si daca se doreste acest lucru.

In vacanta asta am facut 3 parcuri: PortAventura, Rainbow magic si Mirabilandia, la care mai adaug Zoomarine Roma.

Trimis de vacantamea2012 in 26.08.16 17:21:40
    Validat / Publicat: 26.08.16 20:49:08
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Lido di Jesolo

VIZUALIZĂRI: 7407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacantamea2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Parcul vazut din roata.

Jimmy1
    [27.08.16 10:25:27]

Bune și la obiect detaliile.

Jimmy1
    Alte impresii din această RUBRICĂMirabilandia (parc de distracții):