ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2016
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 16.07.15
AUG-2016
2 AD. + 1 COPII

Croaziera insulelor ionice: dezamagitoare dar minunata!

Legat de excursiile care se pot face din Parga, noi am fost in croziera insulelor ionice intr-o zi de joi. Este intr-adevar o excursie care merita! Am colindat pe la mai multe agentii si am ajuns la concluzia ca toti erau intermediari pentru imbarcarea din Nidri, pe aceleasi vase Nidri Star.

Am plecat de la un pret de 45 euro de persoana si am ajuns in final la Agentia Skarpos la 38 euro, pentru ca am fost un grup mai mare. Am platit un avans cu doua zile inainte de ziua plecarii, restul dupa ce am urcat in autocar.

Plecarea a fost din Parga la ora 7 dimineata, din statia de langa supermarket-ul aflat in fata hotelului nostru, San Nectarios. Helen, ghida grecoaica care vorbea perfect engleza, ne-a cerut scuze ca nu vom merge in autocar cu ea si ne-a pasat in cel de-al doilea autocar in care se afla un grup de vreo 20 de unguri cu ghida lor proprie. Aceasta s-a dovedit a fi o draguta: la rugamintea lui Helen, desi nu era obligata, ne-a povestit in engleza cursiva ceea ce povestea in ungureste grupului ei (asa presupun). Autocarul a depasit asteptarile noastre! Deci ziua incepea bine!

Drumul este foarte frumos, cu leandri enormi de-o parte si alta a drumului, cei mai mari pe care i-am vazut vreodata! Am trecut tunelul, apoi podul plutitor spre insula Lefkada, am admirat iahturile si barcile fel de fel din portul Preveza si pe nesimtite am ajuns in Nidri.

Cat am vazut, Nidri nu mi-a placut, nici nu se compara cu Parga. Inghesuit, fara plaje, o insiruire de vile si case noi de-a lungul soselei. Imediat ne-am imbarcat pe Nidri Star I, in jur de ora 9. Din pacate am asteptat destul de mult plecarea, cred ca aproape o ora, timp in care pe vas tot urcau si urcau oameni … ulterior ni s-a spus ca suntem 500 de suflete! Aglomeratie, agitatie, cateva dispute pe locuri … in fine!

Am avut parte de vreme buna, un soare orbitor, o apa calma si de patru ghizi: capitanul care povestea in limba greaca, apoi Helen in engleza, draguta noastra unguroaica si apoi supriza! Daniela S., angajata a celebrei agentii romanesti [...]! Mentionez ca noi am cumparat cazarea de la aceasta agentie, dar patind numai lucruri urate anul trecut cu o excursie organizata de ei, am preferat transport individual si sa ne ghidam singuri! Am discutat ulterior cu ea, ne-a spus ca oricum agentia nu mai are ghid in Parga, ea ocupandu-se de Lefkada acum. Asa ca am avut parte de explicatii in limba romana, binevenite pentru unii dintre noi!

Mentionez ca ,,lunch"-ul grecesc oferit pe vas a fost mai ,,subtire" decat ne asteptam! Doua frigarui bune, dar foarte mici, cu putin tzatziki, plus doua felii de rosii sleite, cam rusinos pentru atata reclama! Plus o coada mareeee de fiecare data cand doreai sa cumperi ceva de la bar!

Am plecat din Nidri in aplauze, semn ca toata lumea isi pierduse rabdarea! Am inconjurat Lefkada si am acostat pe plaja Egremni unde am fost paziti sa nu ne apropiem prea mult de peretii verticali care stateau parca sa cada. Aici ne-a ajutat incaltamintea speciala de apa.

Porto Katsiki am vazut-o din mers, intr-adevar, cea mai frumoasa culoare a apei pe care am vazut-o vreodata! Am admirat farul din Lefkada, silueta muntoasa a insulei, vilele faimosilor Armani etc. pentru care se taiasera pur si simplu drumuri pe insula!

Am acostat apoi pe insula Kefalonia, in satul Fiskardo, aflat in punctul cel mai nordic al insulei si am gustat faimoasa inghetata. Nu mi s-a parut cea mai buna din Grecia, dar scumpa cu siguranta! Se vinde la kg, asa ca nu prea stii cat costa decat la final! Noi ne-am bucurat mai mult de o veche brutarie-patiserie, aflata in capatul extrem din stanga al portului.

Apoi NU am vizitat satul Kioni pe insula Ithaca, din pacate, dar am acostat aproape de o plaja cu pietricele albe, superba, unde ne-am bucurat din nou de apa extraordinara.

A urmat pestera Papanikolis de pe insula Meganisi, unde se ascundea submarinul aflat acum la Muzeul de Istorie din Atena. Capitanul a incercat ,,artistic" sa intre in pestera, s-a apropiat putin de intrare …. apoi a dat cu spatele.

Urmatoarea oprire a fost intr-un mic golf aproape de plaja ingusta unde a fost pozata Jackie Kennedy, pe Scorpios, pentru o prea scurta baie in apa foarte adanca aproape de mal. Pesemne capitanul se grabea sa ajunga acasa! Mentionez ca pentru cei care nu stiau sa inoate erau puse la dispozitie veste.

Am inconjurat apoi cele trei insule ale lui Onassis, care au fost concesionate de fapt pentru 99 de ani miliardarului rus Ribolovlev si am trecut pe langa insula Madouri, locul de nastere al poetului grec Aristotelis Valaoritis.

Am ajuns in Nidri in jur de ora 18.30, obositi si toropiti de caldura si ne-am grabit spre autocar, cu acelasi grup de unguri.

In Parga am ajuns pe acelasi traseu, la ora 20.40.

Desi excursia nu si-a atins toate punctele de atractie, consider ca merita! Poate mai buna ar fi deplasarea individuala pana in Nidri si apoi imbarcarea pe unul din vasele mai mici si mai rapide ce ofera aceasta croaziera.

Autocarul nostru a venit imediat si nu am avut timp sa aflu mai multe. Din cate am vazut, vasul nostru era tot timpul in urma altor doua mari (Nidri Star II si Makedonia Palace) si a altor cateva mai mici, unul dintre acestea intrand total in pestera Papanikolis!

Trimis de Cristofor in 25.08.16 22:19:55
Validat / Publicat: 25.08.16 23:17:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4293 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristofor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Plaja pe insula Ithaca

iulian68
[26.08.16 00:12:03]

@Cristofor: Îmi pare rău dar nu pot fi de acord cu tine ca Nidri nu e o stațiune frumoasa... Nici măcar nu ai avut ce sa vezi din ea!

Plaje? Pai sunt niște plaje foarte frumoase dar nu pot fi văzute din autocar!

Despre croaziera, ce pot spune? Doar ca aceeași din Nidri și cu același vas, Nidri 1, costa 25 € cu souvlaki cu tot sau 20 fără.

Nu s-a mai făcut de mult oprirea în satul Kioni tocmai pt ca ajung fff multe vase și nu mai e loc de acostare. Plaja Felass însă mi s-a părut splendida!!!

Da, deplasarea individuala în Nidri ar fi mult mai recomandata și mai ieftina, sa dai 13 € de persoana pt autocar deja e extrem de mult când o mașină închiriată toată ziua o găseai și la 30-35€.

Inchei nu înainte de a sublinia o părere comuna: Nidri e cea mai mare și mai frumoasa stațiune din Lefkada ...

Cris
[26.08.16 04:25:47]

@iulian68: Iulian, eu sunt de acord atât cu tine cât și cu @Cristofor. Nidri este cea mai mare și mai frumoasă stațiune din Lefkada, așa cum afirmi tu, dar nici nu se compară cu Parga, așa cum spune el.

În rest, ai perfectă dreptate, Nidri nu este o stațiune pe care să o evaluezi după ce o vezi din autocar, pe fugă și pe care se știe că nu o alegi pentru plajă (deși are). În plus, Nidri este o stațiune pe care e obligatoriu să o vezi și seara, când se trezește la viață și freamătă, nu numai dimineața, când e adormită.

@Cristofor: Frumoasă excursie ai făcut, mă bucur că ai scris despre ea. Am făcut-o și eu acum câțiva ani *cu plecare din Nidri) și mi-a făcut plăcere să mă plimb din nou prin acele locuri prin intermediul articolului tău.

Iar dacă vrei să vezi Lefkada mai pe îndelete, pentru plajele superbe și pentru apa de un albastru incredibil, nu exclude Nidri ca punct de plecare (cazare) datorită părerii pe care ți-ai făcut-o acum. Dă-i o șansă, dacă vei sta mai mult o vei vedea cu alți ochi.

[26.08.16 06:58:20]

@iulian68: Ma bucur ca am aflat denumirea plajei de pe insula Ithaca!

Da, poate m-am grabit cu aprecierea apropo de Nidri, avand in vedere ca am vazut doar o parte. Dar fata de ce auzisem eu despre Nidri, am fost dezamagita! Desigur, comparand cu Parga, care este un alt gen de oras!

Sper sa ajungem pe insula Lefkada candva, dar cu siguranta intr-o alta localitate.

iulian68
[26.08.16 09:17:05]

@Cristofor: Noi am văzut Parga doar în fuga asa ca o punem pe lista însă după Kefalonia care sper sa fie la anul... Însă Parga chiar mi-a plăcut chiar și la prima vedere. Despre Nidri pot să-ți spun ca seara e splendid! Sa te plimbi la dus pe strada principala care e înțesate de magazine de tot felul și la întoarcere sa mergi pe faleza plina de terase pana aproape de malul marii...

[26.08.16 10:59:38]

@Cristofor: Cum pana acum in Grecia nu am ajuns nu pot decat sa spun ca m-am bucurat de pozele oferite. Cat despre parerile fiecaruia depnde ce asteptari ai fata de ce ti-ai imaginat.

Avand insa in vedere cate articole minunate am citit despre diferite destinatii in Grecia imi va fi destul de greu sa ma hotarasc, dar va fi sigur.

Felicitari draga Cristofor, votat cu placere.

calatorul
[26.08.16 22:13:47]

@Cristofor: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Am vazut si eu aceste minunate locuri si am aproape aceleasi pareri, intr/o croaziera identica din Nidri, la 25 euro de persoana si fara masa pe vapor, dar nici nu ne/am dorit asta. Am stat sa mancam in Ithaka pentru ca in Fiskardo era prea aglomerat, un port de altfel incantator. Felicitari pentru croaziera, alegeri inspirate si vacante frumoase!

[26.08.16 23:55:10]

@iulian68: E clar Iulian! Tu oftezi dupa Nidri, eu dupa Parga! Asa ca de abia astept sa-ti citesc postarea dupa ce revii din Parga! Iti doresc sa ajungi cat mai repede acolo! Noi ne propunem ca anul viitor sa ajungem in Zakynthos!

[27.08.16 00:07:11]

@mishu: Multumesc pentru aprecieri! Iti doresc sa ajungi cat mai repede in Grecia! Eu imi aleg destinatia intotdeauna atent, culegand multe informatii. De obicei plecam o singura data pe an din tara si atunci vreau ca totul sa fie cat mai perfect!

[27.08.16 00:09:33]

@calatorul: Multumesc! Ma bucur ca v-a placut postarea mea!

ovidiuyepi
[08.09.16 10:39:09]

Felicitări pentru cele trăite si scrise cu multă pasiune. Am fost anul trecut, în august, în această croazieră, ghid fiind aceeași doamna Daniela S. Totul identic. Copie la indigo.

Anul acesta, tot în august, am efectuat croazieră în Ithaca plecând din portul Sami/Kefalonia. O să scriu cât de curând despre aceasta (inclusiv punctele de oprire Vahti, Kioni, Stavros).

Încă odată felicitări pentru impresii și numai bine.

[10.09.16 23:15:28]

@ovidiuyepi: Multumesc! Am incercat sa redau cat mai fidel croaziera cu bune si rele.

De abia astept sa citesc despre Ithaca mai multe! Mi s-a cam aprins imaginatia pe acea plaja micuta!

Multe calatorii interesante va doresc!

calatorul, Cristofor, iulian68, mishu, ovidiuyepi
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] 'Opționale' din Parga: