ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2016
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUL-2016

Ospitalitate, linişte şi aer curat la Vila Veveriţa

Anul trecut am vizitat pentru prima oară Borsecul (vezi impresii) şi cum nu am avut timp, în cele 2 zile petrecute aici, să-i colind şi împrejurimile, am revenit anul acesta cu o cazare la o vilă situată aproape de centrul oraşului, Vila Veveriţa.

M-am oprit la această unitate de cazare ca urmare a celor trei stele de clasificare, al scorului bun (8,2) stabilit de notele date de turişti şi nu în ultimul rând al preţului.

Amplasarea

Aşa cum arătam mai sus, Vila Veveriţa se află la nici 200 de metri de centrul fostei staţiuni balneo-climaterice (şi-a pierdut acest statut prin 2003 sau 2004, odată cu închiderea vechii baze de tratament), adică de Aleea 7 Izvoare, loc de promenadă cu parcuri pline de flori şi verdeaţă, alei laterale dotate cu bănci pentru odihnă. Pârtia de schi se află la 800 de metri de Veveriţa.

Adresa vilei se află pe strada Jokai Mor la nr. 3, însă ea se află, de fapt, pe o străduţă laterală de aproximativ 50 de metri, pe lângă Vila Riki, mult mai vizibilă din strada Jokai şi mult mai cunoscută în oraş.

Prin capătul de nord-est al străzii se poate ajunge foarte uşor la izvoarele 10 şi 11 (de la care noi am luat apă minerală), în Poiana Zânelor şi de aici la celelalte obiective şi trasee turistice din jurul oraşului. La Aleea 7 Izvoare se poate ajunge pe o potecă ce pleacă din dreptul vilei Riki sau din strada Jokai Mor (un traseu un pic mai lung).

Vila

Este o construcţie din lemn cu fundaţie din beton situată într-o zonă liniştită, într-un mic pâlc de brazi. Accesul se face din parcare pe nişte trepte din beton (luminate noaptea), ceea ce nu-i tocmai uşor cu bagajele după tine, însă cadrul natural te face să uiţi de oboseală.

În curtea vilei sunt facilităţi pentru grătar, iar la parter există o bucătărie utilată cu tot ce trebuie. La intrare în vilă se află o terasă pentru servirea mesei şi un living dotat cu canapele din piele şi un televizor mare cu LCD.

Camera

Camerele vilei, ferestrele, podeaua, uşile, dulapul, mesele, toate sunt din lemn de brad sculptat. Între baie şi dormitor se află un mic living, ornat cu lambriuri, de unde se poate ieşi într-un balcon tot din lemn. Din dormitor se poate ieşi în alt balcon (ceva mai mic), ambele cu imagini frumoase asupra munţilor din jur.

Noi am avut o cameră la etajul I, foarte frumoasă, cu un pat dublu mare, cu lenjerie nouă şi apretată. Am avut câte o masă, unde să putea mânca atât în micul living, cât şi în balcon.

Semnalul la internet a fost foarte bun, router wireless-ul era montat chiar în faţa camerei. Deşi ziua era destul de cald, iar construcţia camerei din lemn, noaptea era una destul de răcoroasă pentru luna lui cuptor.

Baia

Se află pe una din laturile livingului, nu este chiar mare, dar curată şi dotată cu articolele de toaletă trebuincioase. Apă caldă non stop, instalaţiile sanitare în bună stare de funcţionare. Oglinda pentru toaletă mare şi bine luminată.

Parcare şi restaurant

Parcarea nu este una amenajată, se află la baza treptelor de urcare la vilă, la umbra unor brazi falnici. Tot pe un teren viran erau parcate şi maşinile vilei de vis-a-vis.

Vila nu are un restaurant propriu, dar se poate mânca foarte bine la cel de la Vila Riki aflat la 50-60 de metri de Veveriţa. Noi am mâncat aici, am fost serviţi cu tot am cerut din meniu, iar preţurile sunt apropape la fel cu cele de la mai cunoscutul restaurant Roua aflat în capătul aleii principale a oraşului.

Personalul

Personalul vilei este compus din... domnul Vlad (sper să nu fi greşit numele), un om deosebit de amabil, cu care am stat mult de vorbă pe teme turistice şi chiar particulare. Aşa am aflat că vila aparţine unui cetăţean din Chişinău, Republica Moldova, de origine evreiască, care locuieşte acum în Ierusalim.

Domnul Vlad, tot de origine evreiască, era administratorul şi făcea cam de toate la această unitate de cazare. Este originar din Bălţi, fost profesor de sport, actualmente pensionar cu... 50 de euro/lună. Soţia încă mai lucrează în oraşul Bălţi, ca profesor universitar, şi primeşte 60 de euro pe lună.

La restaurantul de la Vila Riki am aflat că şi aceasta aparţine tot unui cetăţean din R. Moldova (tot de origine evreiască) şi mai sunt şi alţii din această parte a Europei care au investit la Borsec. Din păcate, afluxul de turişti se lasă încă aşteptat, deşi din 2011 primăria a demarat un plan de reabilitarea a Borsecului, pentru ca acesta să-şi redobândească vechiul statut de staţiune balneo-climaterică şi „regină a apelor minerale”.

Recomand Vila Veveriţa pentru iubitorii de munte, de linişte şi aer curat.

Vacanţe cât mai frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 25.08.16 19:36:45
Validat / Publicat: 25.08.16 20:35:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORSEC.

VIZUALIZĂRI: 2347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Vila Veveriţa din oraşul Borsec văzută din zmeurişul aflat la nord de oraş.

[25.08.16 20:35:34]

Mutat în rubrica "Vila Veveriţa, BORSEC" (nou-creată pe sait)

crismis
    [25.08.16 20:49:11]

@traian. leuca: Am trecut si noi prin Borsec in urma cu vreo 2 saptamani, intorcandu-ne din Maramures. Ne-am plimbat putin si ne-a placut, deci vom reveni.

Vila Veverira pare sa fie o alegere buna!

[25.08.16 20:59:13]

@webmasterX: Coordonatele sunt ok!

tata123 🔱
    [25.08.16 21:00:47]

@traian. leuca: Frumos, frumos... am trecut de la Boul Roșu la un animăluț drăgălaș: veverița. E bine că totul se învârte în jurul naturii.

[25.08.16 21:33:03]

@crismis: Dacă v-a plăcut mica plimbare prin zona centrală a Borsecului, sigur că o să vă placă şi în împrejurimi.

@ tata123:Iubesc natura şi sunt un mare iubitor de animale. Îmi plac veveriţele, m-am jucat cu ele pentru prima oară la Buziaş în urmă cu... 38 de ani.

La ţară, unde am moştenit o casă modestă de vacanţă, am una care vine în grădina, unde am nişte aluni, dar e tare fricoasă, nu vrea să comunice cu mine.

Pe 27 septembrie merg iar în UK şi abia aştept să le dau alune la veveriţele din Hyde Park (sunt cele mai blânde din lume).

Vă mulţumesc amânduror pentru vizită!

Carmen Ion
    [26.08.16 09:08:37]

@traian. leuca: Bună recomandare pentru o altă zonă (a câta oare?) pe care îmi propun de ani de zile să o revizitez.

[26.08.16 10:00:53]

@traian. leuca: Un loc placut si relaxant si cred ca fiind mai retrasa ofera exact acea placuta liniste. Felicitari pentru locul ales.

[26.08.16 15:20:54]

@Carmen Ion, @mishu- Mulţumesc pentru vizită!

Da, Borsecul este un loc liniştit care merită vizitat.

crismis, mishu, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Veveriţa: