ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2016
ÎNSCRIS: 08.05.13
AUG-2016

Lumini şi umbre

In februarie am contractat oferta Early-Booking la Hotelul Flamingo Grand din Albena pentru perioada 7-16 august.

Desi ne-am fi dorit o oferta cu all-inclusive, nefiind disponibila, am luat varianta cu demipensiune.

Drumul Bucuresti-Albena

Am plecat din Bucuresti in jurul orei 10.30 si am ajuns in fata hotelului la fix 14.30.

Am mers pe ruta autostrada A2-Ostrov-Silistra-Dobrich-Albena. Am avut noroc la trecerea cu bacul ca imediat cum am ajuns am si urcat, fiind ultima masina care mai incapea pe platforma. Abia am avut timp sa platesc taxa 35 lei. Iar cand am coborat de pe bac, am fost a 3-a masina care a coborat, deci am ajuns repede in vama, la Silistra, unde n-am stat mai mult de 10 minute. Pana aici ok.

Dupa vama este un mic ghiseu cu vignete. Pentru ca sejurul nostru era de 9 nopti, aveam nevoie de o vigneta valabila mai mult de 7 zile (care s-a facut 15 leva!). Urmatoarea vigneta este pentru 1 luna si costa cat 2 vignete de 7zile (adica 30 leva). Doar ca la ghiseu zicea ca nu are vignete decat pentru 7zile si ca sa merg la o bezinarie Shell pentru vigneta pe 1 luna. OK. Am mers mai departe.

Prima benzinarie intalnita nu era, insa, Shell (si nici nu aveau vignete). Asa ca am mers... si am tot mers. Prima benzinarie Shell pe care am gasit-o a fost... abia in Dobrich, adica la aproape 90km departare de Silistra! . Pe toata aceasta distanta trecusem prin niste camere de supraveghere si verificare vigneta... drept pentru care-mi crescuse un „morcov” undeva. Ei bine, „morcovului” i-au crescut si frunze cand cei de la Shell Dobrich mi-au spus ca nu au vignete... Noroc ca la doar cateva sute de metri se vedea un Lukoil. Am incercat si acolo si am avut noroc, aveau vignete de toate tipurile.

Daca intre Silistra si centura orasului Dobrich drumul a fost bunicel de la centura, in tot interiorul orasului, drumurile sunt un infern : gropi ca dupa bombardament. Am pierdut aproape 45min cu vigneta prin Dobrich. Odata iesit din acel oras, reintrat pe centura, am reluat drumul bunicel spre Albena. O singura masina de politie am intalnit in tot acest drum, in afara localitatii, inainte de Tsarkvo (urmareau sa nu se depaseasca linia continua).

Am oprit in fata hotelului Flamingo Grand unde portarul ne-a descarcat bagajele si apoi ne-a parcat masina in parcarea hotelului. In timpul acesta noi am facut check-in-ul.

Ce nu mi-a placut la check-in, ba chiar m-a deranjat, a fost faptul ca am fost nevoit sa platesc o „garantie” de 60 leva pentru a primi cele 3 cartonase pentru prosoape... in cazul in care pierdeam sau deterioram un prosop imi retineau 20leva.

CAZAREA.

Camera era, cica, la etajul 4... care este, in fapt, etajul 2. Am fost placut impesionat de spatiul camerei, de finisaje si dotari : un pat 2mx1,8m si o canapea extensibila, un TV Samsung diagonala 102cm (cu 2 posturi Romanesti TVR Int’l si PRO TV Int’l) o baie cu cada dubla si 2 chiuvete, un wc de serviciu, masa si fier de calcat, seif, chicineta (cu plita, hota, chiuveta, frigider, plus farfurii, tacamuri, o oala si o tigaie, pahare etc). In camera mai era un minibar, suporturi pentru geamantane, dulap si o masa cu 4 scaune. Balconul era si acesta foarte spatios cu o masuta si 2 fotolii (si un uscator pliabil pentru rufe).

Referitor la serviciile de intretinere am avut unele nemultumiri in sensul ca dupa 3 nopti tot nu ne schimbasera lenjeria de pat (desi lasasem expres cartonasul pe pat, conform instructiunilor hotelului)... asa ca in dimineata urmatoare am scos toate cearceafurile si fetele de perna si le-am lasat gramada pe pat... Asa ni le-au scimbat (singura data in 9 nopti petrecute acolo!). Prosoapele le schimbau o data la 2 zile. Intr-o zi ne-au lasat cu gunoiul neridicat. Consumabile (sapun, gel de dus, sampon) nu ne-au mai adus in afara de cele 3 buc din prima zi... (or fi vazut ca are sotia "prea multe" cosmeticale si au considerat ca nu mai avem nevoie de altele?). Dar, ce sa zic : surpriza! , intr-o zi ne-au facut o "floricica" din prosoape pe pat...

PLAJA si PISCINA

Daca la piscina poti lua cate sezlonguri ai nevoie (nu te intreaba nimeni nimic), in schimb, la plaja fiecare camera are alocate doar 2 sezlonguri (fara saltele) si o umbrela. La piscina sezlongurile, saltelele si umbrelele sunt gratuite in timp ce la plaja orice sezlong suplimentar este 5 leva iar fiecare saltea este 2 leva.

Nu mi-a placut ca la piscina nu exista masute iar sezlongurile sunt inghesuite unu-ntr-altul de te atingi cu vecinul/vecina. Nu exista pool-bar, se poarta auto-servirea de la un mini-market al hotelului Flamingo de unde poti sa-ti iei un set de pahare de unica folosinta apoi o sticla de Schweppes 1,5l (3,5leva) si o sticla de gin 500ml (12,5leva) daca vrei sa-ti faci un gin-tonic (sau o sticla Coca-Cola cu o sticla rom pentru Cuba-Libre, dupa preferinta). Mai sunt si sticlute de 330ml cu cocteiluri deja pregatite (mojito, breeze, etc) la 5 leva... ideea e ca nu exista spatiu intre sezlonguri si ori le bei pe loc, ori risti sa se verse accidental...

La plaja exista o mica masuta in jurul umbrelei... dar, deasemenea, nu au un bar cu bauturi pe plaja. Sunt doar terasele de pe faleza sau... auto-servirea de la supermarket.

La piscina, daca vroiam sa prindem locuri „bune”, trebuia sa ne trezim dimineata si sa punem prosoapele pe sezlongurile dorite. Saltelele se gaseseau in spatele scaunului salvamarului care, insa, isi incepe (oficial) programul la ora 8... iar daca am vazut ca la acest hotel de 5* este la moda „autoservirea”...

Mi-a placut la plaja din Albena faptul ca dupa un sector privat urmeaza intotdeauna un sector „free” unde oricine doreste poate sta pe prosop (iar daca doreste, sunt disponibile de inchiriat umbrele de plaja si pentru acestia). Mi-a mai placut deasemenea ca in fiecare seara trece masina care curata plaja de resturi... lucruri care tin de „normalitate” pana la urma.

MASA

Dimineata, micul-dejun dureaza de la 7.30 pana la 10.30. Noi coboram pe la 8.30-9.00. Afara, pe terasa, jumatate din locuri erau in soare iar jumatate (cele ocupate) erau la umbra. In interior multe locuri sunt amplasate „in bataia aerului conditionat”... asa ca intotdeauna a fost dificil sa gasim locuri „bune”.

Cestile de la mese sunt doar cescute de cafea. Daca esti amator de ceai (iar noi suntem) esti nevoit sa improvizezi : te auto-servesti cu mai multe astfel de cescute in care pui cate un pliculet de ceai si astepti sa vina chelnerul cu apa fiarta si-l rogi sa puna in toate sau iti iei un pahar (de la zona de sucuri)... dar se incinge de la apa fiarta si n-are toarte.

In rest, probabilitatea de servi un mic-dejun copios este foarte mare tinand cont de multiplele variante oferite.

Seara, cina dureaza de la 18.30 pana la 21.30. La inceputul intervalului orar se formau mereu cozi. Astfel ca noi coboram dupa ora 20 ca sa evitam coada. Gasirea unui loc „bun” pentru luat masa, ramane o provocare si seara. Afara, pe terasa, nu mai este soare dar este destul de cald de peste zi. La interior e mai placut (ca este aer conditionat) dar sunt multe mese care se gasesc chiar sub gurile de aer conditionat.

Imediat ce te asezi la o masa, apare chelnerul cu „ce doriti de baut? ”. O sticluta (de plastic) de 330ml apa plata marca Devin este 2.20leva un tap de bere este 2.60leva o halba de bere este 3.80 leva iar un pahar de vin (100ml) este 6 leva. In majoritatea cazurilor am pus consumatia „pe camera” cu exceptia a 3 seri cand mi s-au parut chelnerii mai simpatici.

Intr-o seara, cu specific asiatic, s-a servit sushi. Curios sa vad cum e m-am asezat la coada. Primii isi puneau pe farfurie si cate 15-20 bucati. Doamna din fata mea a mai prins doar 8 buc... S-a uitat in spate : mai eram doar eu la coada. Si-a luat 6buc si mi-a lasat si mie 2 :-).

Bine, dupa 10 minute a mai fost adus un platou la care s-a facut iar coada insa nu m-am mai dus. Gustasem intre timp... si nu prea mi-a placut. Dar am observat pe cativa care isi umplusera farfuriile si la tura precedenta iar acum faceau „re-fill”. Si nu erau romani. Parol!

ANIMATIA

Animatorii de la Flamingo aveau programul lor (afisat) si il respectau. Nu erau o super-echipa sau ceva dar... existau. Am vazut momente in care nu au reusit sa angreneze pe niciun oaspete (la Zumba, de exemplu) dar au tinut momentele respective pana la sfarsit... doar ei :-). Un pic stanjenitor.

Cred ca cea mai mare problema a lor era „programul fara variatii”. Adica in fiecare zi, la ora O, pune melodia M si executa dansul D. Zi de zi... fix la fel.

In acel „mini-disco” pentru copii, care se desfasura intre 20.30 si 21.00, puneau fix aceleasi 5-6 melodii si faceau fix aceleasi miscari cu copii... seara-de-seara. Cam plictisitor :- (

La Hotelul Laguna Mare am observat un grup mare de francezi veniti cu agentia Look Voyages (cred ca ocupau tot hotelul) si care aveau all-inclusive cu tot cu animatori adusi din Franta, doar pentru ei. Intr-o dimineata pe plaja au avut o animatie care m-a amuzat : acoperisera fileul de volei cu cearceafuri ca sa nu se vada cele 2 echipe (formate din multe cupluri care se tineau fiecare de cate un prosop, de mbele capete). Animatorii le puneau in prosoape baloane cu apa. Ce animatie, ce haz, ce nebuneala se isca pentru ca unii trebuiau sa prinda in prosop baloanele cu apa aruncate de cei de dincolo de fileu, tot cu prosopul... fara sa le lase sa cada, ca se spargeau. In rest, doar ii auzeam ce mai strigau si radeau, toata ziua pentru ca animatorii ii tineau in tot felul de animatii care variau continuu. Iar seara am vazut si un spectacol la ei, terminat cu artificii. Deh, turism facut de agentii de turism profesioniste.

DIVERTISMENT

Cel mai mult am apreciat AquaPark-ul. Am mers de la „prima ora” (ceea ce se traduce prin ora 10 – ora de deschidere a parcului) gandindu-ne ca vom sta maxim pana la ora 14... dar a fost atat de placut iar sezlongurile destul de bine amplasate, incat am stat pana la final (adica ora 18 – ora de inchidere a parcului).

Pe plaja ofertele erau diverse : pescuit pe mare, skyjet, parasailing, hidrobicicleta, surf, plimbare cu vaporasul sau doar platforma cu mini-tobogan pe mare... vezi foto pentru detalii.

Seara, divertismentul oferit consta in diverse activitati pentru copii : bile umflate (in piscina Flamingo), sarituri cu corzile elastice, mini-hidrobiciclete, simulatoare video sau cinema 6D, mini-tiroliana (langa plaja), rodeo pe taur, masinute electrice etc... majoritatea cu 10leva!... Poate nu mai sunt eu „la curent” cu preturile de anul acesta dar imi aduc aminte ca anul trecut in satul de vacanta din Mamaia fiecare astfel de distractie era doar 10 lei...

Mai erau plimbarile cu masinutele de golf minim 20leva/30min sau plimbarile cu bicicletele cu 4 locuri... la acelasi pret. Nu-i de mirare ca erau preferate masinutele electrice :-).

Una dintre cele mai solicitate atractii erau fotografiile in costume retro (10leva / 1 persoana/ 1 fotografie). Iar pe faleza exista si varianta mai ieftina : fotografie cu papagali exotici (doar 10 leva fotografia).

Intr-una din zile am mers pana in Varna. Am ajuns pe la ora 12.10 la Delfinariu insa spectacolul incepuse la ora 12. In asteptarea urmatorului spectacol care incepea la ora 15, am plecat la Gradina Zoo (e la doar cateva sute de metrii mai departe). Acolo am gasit si o parcare cu plata (2 leva/ora).

Gradina Zoo din Varna este mult mai putin intinsa decat cea de la Bucuresti dar are destule animale. Intrarea este „simbolica” : 1,5 leva pentru adulti si 1 leva pentru copii.

Deasemenea, Delfinariul din Varna pare putin mai mic ca dimensiuni decat cel din Constanta dar are 4 delfini (din 5 initial) fata de cei 2 delfini ramasi la Constanta (din 3 initial). Programul artistic apreciez ca a fost destul de scurt (doar 30 min) iar pretul cam mare (35 leva/pers).

FARMACIE

O cutie de paracetamol de la farmacia de langa Flamingo a costat... 15 leva! adica de 20 ori mai mult decat dintr-o farmacie din Romania.

WI-FI

Conexiunea la Wi-Fi este gratuita iar de la check-in am primit numele retelei si parola de acces. Conexiunea, insa, este foarte lenta, se dezactiveaza repede... foarte proasta.

Drumul Albena – Balcik – Bucuresti

In drum spre casa am trecut si prin Balcik ca sa vizitam Gradina Botanica, adica gradina Castelului din Balcik al Reginei Maria. Am fost foarte incantati de aspect, culori, atmosfera. Am hoinarit 3 ore prin aceste gradini doar pentru ca ne „grabeam” spre casa. Altminteri au ramas destule poteci nestrabatute... poate vom avea ocazia si altadata sa mai mergem... :-)

De la Balcik la Dobrich drumul n-a fost chiar asa de rau cum ne asteptasem iar apoi am reintrat pe drumul de la venire Dobrich-Silistra. Am ajuns in Silistra pe la 16.30 si, de aceasta data, era o coada foarte mare de camioane, multe cu lemne (salcam de pus pe foc). Am depasit camioanele si m-am pozitionat in a doua coada (paralela cu prima dar mai scurta) de autoturisme. A durat, in total, 1h30 ore sa trecem de vama si sa traversam cu bacul. Apoi am fost surprins de cat de aglomerata era autostrada A2 in acea dupamiaza de marti... dar am observat ca erau multe masini cu suporteri care mergeau spre Bucuresti unde urma sa inceapa meciul Steaua-Mancester City.

Ca o colcluzie

Acest sejur pe litoralul bulgaresc ma face sa cred ca oferta turistica a Bulgariei s-a pastrat la acelasi nivel cu care ne-au obisnuit (rezonabil, decent) insa au crescut nivelurile preturilor cam pe toate palierele (servicii, alimentatie, divertisment, transport etc). Comparand experienta precedenta de la Duni – Hotel Marina Royal Palace 5* (vezi impresii) cu prezenta experienta de la Albena – Hotel Flamingo Grand 5*... Duni, chiar daca este ceva mai departe, ramane o varianta mai buna!

Trimis de myk007 in 24.08.16 17:15:13
Validat / Publicat: 24.08.16 18:42:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni - Marina Royal Palace

VIZUALIZĂRI: 4097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (myk007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P51 Capela

webmaster45 [24.08.16 18:37:17] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 31&ridAnt=72661

webmasterX [25.08.16 22:26:27] »

nightwish [13.09.16 11:36:11] »

@myk007: Mi se pare putin ciudat, ca desi nota finala a iesit 9, totusi nu ati recomanda locatia...

myk007 [15.09.16 09:21:39] »

@nightwish: Cand mergi la 5* ai, deobicei, niste asteptari mai inalte decat... autoservire de la supermarket.

Conditiile au fost ok, dar serviciile nu sunt de mai mult de 3*. Pretul insa a fost de 5*.

myk007, nightwish
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Grand Hotel: