ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
AUG-2016

Restaurantul D'Amici - este OK

În acest articol voi scrie despre restaurantul D’Amici din Râmnicu Vâlcea. Acest restaurant s-a deschis recent, anul acesta prin luna aprilie, din exterior arată foarte bine, aşa că ne-am hotărît într-o seară să vedem şi interiorul. Restaurantul D’Amici este amplasat pe locul unde mai demult era restaurantul Zimbru. În vechiul restaurant am făcut noi nunta, şi doream să vedem cum este noul restaurant.

Restaurantul D’Amici este amplasat în zona centrală a oraşului, are adresa General Magheru (fosta Ana Ipătescu) la numărul 17, iar coordonatele GPS sunt următoarele: N – 45.103279 şi E – 24.366768.

Dacă veniţi cu maşina să ştiţi că restaurantul nu are o parcare propie, dar în prejurul său şi peste drum sunt o mulţime de locuri pentru parcat.

Aşa că într-o seară de sâmbătă am intrat hotărâţi în restaurant, la intrare ne-a întâmpinat un băiat, care ne-a întrebat dacă avem rezervare, răspunsul a fost negative, atunci el ne-a spus că pe terasă toate mesele sunt ocupate, mai sunt mese libere în interior. Am luat loc la o masă din interior. Atunci am vazut că pe unele mese era pusă tăbliţa cu “rezervat”. Imediat am primit câte un meniu, acesta este bogat în preparate diversificate, icepe cu ciorbe, gustări reci, apoi se intrec în delicateţuri, scoici, raci, caracatiţă, preparate din carne de vită, porc, pui cu diferite sosuri, salate de multe feluri, peşte, pizza etc.

Am comandat soţia un preparat cu carne de vită, iar eu un preparat cu carne de porc. Până să vină comanda am admirat interiorul. Primul lucru care iese în evidentă este curăţenia şi bunul gust. Chiar lângă masa nostră se află amplasat un pian, la care din păcate în aceea seară nu a cântat nimeni, am înţeles că în weekend pianistul este liber. Mobilierul din interior îmbină noul cu vechiul, şi este bine pus în evidenţă. Bucătăria restaurantului este opan spice, deci vezi în timp ce stai la masă cum se prepară mâncarea. Pentru pizza şi alte preparate care necesită coacere, în bucătărie se află un cuptor cu vatră pe lemne (ca la bunici). După aproximativ o jumătate de oră au venit şi preparatele nostre, arătau demenţial.

Baia. Am fost şi la baie, eh după bere, acestă este făcută cu gust. Era o curăţenie de nedescris. În holul băi mobilierul este din lemn masiv, iar chiuvetele şi blatul dintre ele sunt din marmură. Pe pereţii băi sunt tablouri înrămate cu articole din ziare care au apărut în Italia din perioada celui de al doilea Război Mondial şi nu numai. În interiorul cabinei unde este wc, era curat, iar pe pereţi la fel ca şi în hol tablori cu ziare.

După ce am terminat de mâncat felul principal a venit şi desertul, care afost câte o porţie de papanaşi. Nu am precizat de la început, nu am fost singuri la restaurant ci impreună cu încă două personae (cumnata şi cumnatul). Am făcut acestă precizare pentru că după ce am mâncat am mai stat mult la câte un pahar (două, trei) de vorbă şi nu ne-a derajat nici un chelner cu vreo privire care să spună mai staţi, interveneua doar când erau solicitaţi.

Ca şi concluzie pot să vă zic că a fost o seară minunată, iar acest restaurant pot să vi-l recomand dacă aveţi drum prin acest oraş sua dacă sunteţi localnic.

Vă doresc concedii plăcute.

Trimis de zlatna in 23.08.16 10:36:00
Validat / Publicat: 23.08.16 13:50:57

VIZUALIZĂRI: 4301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 la un pahar de bere pana vine comanda

[23.08.16 13:54:11]

@zlatna: Un prim vot pentru o recomandare placuta. Felicitari.

[23.08.16 13:59:29]

@mishu: Multumesc.

mprofeanu
[23.08.16 14:01:40]

@zlatna: Am reușit votul nr. 2 bineînțeles după Mishu.

Este ceva deosebit pentru mine care mă urnesc mai greu.

Sunt în vacanță și am mai mult timp.

De ținut minte acest restaurant dat în folosință de curând. Prin Râmnicu Vâlcea mergem destul de des. De soț ce să mai spun, au fost ani întregi când a făcut naveta la Râmnicu Vâlcea, acum mai puțin.

Am spus că scriu mai încet. Până m-am decis eu deja au apărut și alți votanți și alte ecouri.

[23.08.16 14:03:16]

@mprofeanu: 2 l-am avut eu ca 1 e @tm67bru, dar in asemenea situatie pot spune totusi ca am fost nr 1

Hai ca am confundat, am prins totusi nr 1, e clar, trebuie sa ies in pauza, incerc sa fac o multime de lucruri in acelasi timp. Mi-as dori sa fiu o caracatita sa pot scrie la mai multe maini odata.

Safta Radu
[23.08.16 14:03:49]

Interesantă locaţia, de reţinut, când mai ajung în Vâlcea poate fi o opţiune. Problema este însă durata lucrărilor în centrul oraşului, ce au de gând autorităţile locale? În urmă cu două săptămâni, când am mers la pensiunea Terra Nova din Brezoi, am zis că innebunesc, aglomeraţie de nedescris, interdicţii pe unele străzi pe unde ştiam că pot să ies din oraş, întoarce, intră pe alte străzi, nebunie...

[23.08.16 14:44:15]

@mprofeanu: Va multumesc pentru votul nr. 2. Chiar este un restaurant cum ar trebui multe sa fie.

[23.08.16 14:48:43]

@Safta Radu: Lucrarile in centru dureaza de vreo doi ani si parca nu se mai termina. La sfarsitul lunii iulie s-a dat drumul la circulatie prin centru la cate o banda pe sens, dar cu mofificarile aduse pe celelalte drumuri, parca acum circulatia este mai greoaie, se cam incurca si localnici, ce să mai zic de cei din alte localitati. Chiar este haos in centru.

elviramvio
[23.08.16 14:55:37]

@zlatna:

Amici, amici dar nu-i o. k. deloc! Iar mancare, iar bautura, pai ce facem ca ne ingrasam rau.

Retinut totusi indicatia, acum drum sa fie spre acesti amici.

[23.08.16 15:24:49]

@elviramvio: cu papa bun ne ingrasam dar ce sa facem, daca e buna, iar berea pe caldura merge ca unsa.

elviramvio, mishu, mprofeanu, Safta Radu, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Rm Vâlcea?: