ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2010
ÎNSCRIS: 26.03.09
JUN-2008
2 AD. + 2 COPII

O seara tipic greceasca

In Creta, din multitudinea de excursii ale agentiei de turism locale am ales seara cretana. Dupa turul de rigoare pe la toate hotelurile din zona pentru a lua turistii la petrecere, am ajuns intr-un sat de munte, traditional grecesc. Satul Anopolis este situat dupa aqua-parcul din Creta - Watercity si incearca sa pastreze obiceiurile si traditiile grecesti nealterate. Localnicii ne-au intampinat cu cate un paharel de rachiu de strugure -tsipouro- o bautura obtinuta din distilarea reziduurilor strugurilor si ne-au invitat sa ne plimbam prin sat, pana la inceperea spectacolului. In magazinele deschise special pentru turisti am descoperit articole de artizanat confectionate manual - textile si lemn- si produse alimentare specifice: masline, ulei de masline, dulciuri traditionale, miere greceasca simpla sau cu fructe, condimente si plante aromatice.

La intrarea in taverna unde urma sa aiba loc spectacolul ne-au intampinat dansatorii, am facut poze cu ei si ne-au condus intr-o gradina de vara imensa, descoperita, unde erau aranjate mesele. Vreau sa va spun ca pozele facute la intrare le-am descoperit in timpul spectacolului pe un perete spre iesire, erau expuse pentru a fi cumparate cu 5 euro bucata.

Pentru cina festiva mesele erau aranjate in trepte si perpendicular fata de scena, ca intr-un amfiteatru, astfel toti turistii sa aiba posibilitatea de a urmari spectacolul (cam 600 de turisti).

In timpul cinei am descoperit ca au fost doua feluri de bilete: de 45 de euro pentru cei care erau serviti la mese si aveau meniul deosebit si de 35 de euro cu bufet suedez, unde trebuia sa stai la coada sa te servesti. Nu au lipsit de pe masa vinul alb si rosu, iar din bufetul suedez nu au lipsit preparatele specifice grecesti: salatele cu branza Feta, salata tzatziki, friptura de miel sau pui, garnituri cu legume si cartofi si ca desert: fructe proaspete.

Spectacolul a durat 2 ore si a fost un show de dansuri si muzica greceasca in care daruirea si pasiunea dansatorilor te uimea. S-a dansat urmatoarele dansuri traditionale grecesti:

- sirtaki sau dansul cunoscut sub numele de dansul lui Zorba Grecu este un dans care incepe lent si se termina in ritmuri alerte

- tsamikos - dans popular al barbatilor, de lupta, in care conducatorul grupului isi arata maiestria dansului prin sarituri acrobatice si demonstreaza calitatile lui de luptator

- Kalamatianos - un dans vesel in care femeile si barbatii danseaza in cerc, iar in mana flutura o batista

- Hasapiko - un sirtaki in care dansatorii stau in linie dreapta si danseaza cu grupuri de pasi in miscare alternativa.

Dansurile traditionale grecesti sunt dansuri tematice: pentru ocazii religioase, dansuri pentru razboi, dansuri pentru nunta sau sunt inspirate din mitologia antica. Toate dansurile se terminau cu lectii de dans in care turistii erau invitati sa invete pasii de dans. Bucuria si placerea cu care dansatorii doreau sa te invete dansurile lor era molipsitoare.

Asadar, va invit la dans: rog webmaster sa atase un sirtaki acestui review (daca se poate).

Trimis de corinne in 04.03.10 20:58:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu,Rhodos

VIZUALIZĂRI: 6923 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Straduta din satul Anopolis unde se strang turistii..

ileanaxperta* [04.03.10 22:16:59] »

Plec si eu in creta in iulie. Cred ca este foarte cald atunci, nu? Stii cumva ceva de hotelul Ilios? Pe aici n-a scris nimeni nimc si nici prin alte parti nu am gasit. O fi vreun hotel "fantoma"? ! cu toate ca prin agentia prin care vreau sa merg, are in fiecare an acest hotel in oferta... Vreau si eu la o seara cretana... si pt. ca mi-a placut cum ai descris, eu mai sus te punctez.

corinne [04.03.10 22:34:55] »

Pentru Ileanaxperta:

Hotelul Ilios am vazut ca este tot in statiunea Hersonissos in care am stat si eu, cam la 150m de plaja, are si piscina...Nu l-am vazut , probabil este in randul al doilea de hoteluri , nu pe faleza ( unde am facut foarte multe poze ) Cand am fost noi , in 2008 , nu erau turisti romani la acest hotel ( ne stiam din autocar , din excursii sau din avion )

Daca ai intrebari despre Hersonissos iti pot raspunde cu placere..

ileanaxperta* [04.03.10 22:51:08] »

Deocamdata sunt atat de entuziasmata, ca nici nu stiu ce sa te mai intreb. Stiu ca agentia face niste excursii la Matala, la Rethmno, Fodele si Chania si pe parcurs si la altele. CAnd ai timp si poti sa-mi povestesti, orice va fi asmilat de "sugativa" de pe creiesarul meu cel mic si dragalas. Deci, ai libera trecere sa-mi spui tot, dar absolut TOT! Te astept si acum noapte buna cu vise frumoase despre Creta (de ex.)

webmaster13 [04.03.10 23:36:34] »

Poftiti la dans !

corinne [04.03.10 23:39:55] »

Multumesc pentru dans, cautam si eu pe net , vazand ca nu vine...

biancuta [05.03.10 12:39:06] »

O descriere frumoasa a serii grecesti, pentru care-ti dau si eu un vot!

biancuta, corinne, ileanaxperta*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: