ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2016
ÎNSCRIS: 13.08.13
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Grecia - Creta - Chania

am stat la hotelul de mai sus 14 nopti, în perioada 28 iulie - 11 august 2016. un factor determinat in alegerea hotelului a fost aquaparcul, ce s-a dovedit o alegere inspirată. voi încerca sa fac o descriere cât mai detaliată în speranţa că va fi de folos şi altor persoane.

am ajuns in creta-chania in data de 28 iulie, undeva in jurul orei 16.00, formalităţile pe aeroport desfăşurându-se destul de repede. am ajuns la hotel pe la ora 17.30. transferul de la aeroport la hotel a fost ok, drumul pana la hotelul louis princess a durat vreo oră. când am ajuns la hotel nu a fost nimeni în faţă la recepţie pentru a ajuta cu transportul bagajelor in cameră. imediat ce am sosit ni s-a repartizat o cameră la etajul 4.

camera avea strictul necesar fără a excela ca dotări : un pat matrimonial, un pat alăturat pentru copil, un televizor cu posturi tv in toate limbile (mai putin română), uscător de păr, safe box (cheia contra cost 3,5 euro pe zi), dulapuri pentru haine, balcon (cu vedere spre mare) şi altele. pe toată durata sejurului s-a făcut zilnic curat în cameră.

imediat ce ne-am cazat am coborât la receptie, am luat 3 prosoape si ne-am îndreptat spre mare. plaja era plină de pietre, destul de mari, astfel încât fără încălţăminte adecvată nu poti călca. apa marii era destul de adâncă, de asemenea cu pietre astfel încât am făcut cale întoarsă şi am stat la piscină.

hotelul dispune de 3 piscine cu apă curată. pe toată perioada sejurului am stat numai la piscină si nu am păţi nimic (deci apa a fost tratată corespunzător). aqua parcul se deschidea la ora 10.00 si se inchidea la ora 18.00, avea destule piste de coborât si l-am folosit cu încredere alături de fiica mea.

mâncarea la restaurantul hotelului a fost bună, fiind diversificată. nu mi-a plăcut faptul că vesela nu era foarte bine spălată după ce servea masa prima tură de turisti, astfel am incercat sa mancam intre primii.

de asemenea prospoapele de plaja de schimbau la 3 zile, nu si duminica. sezlonguri erau la discretie, atat la piscina cat si la plaja.

intre mesele principale se puteau servi diferite produse la barul de langă piscină, de unde se puteau lua si bauturi.

ca si pont, hotelul organiza zilnic, gratuit, transportul turistilor până în oraşul chiania. dar pentru cei care nu vor sa respecte acest program, pretul unui bilet de autobuz pana in chania este de 2,60 euro de adult, si pana in platanias 1,80 euro.

pentru cei care vor să viziteze orasul chiania, vă recomand portul care este superb, indicat fiind să prindeţi apusul soarelui. sunt o groază de magazine pentru cumpăraturi, dar aveti grija că duminica sunt inchise.

Trimis de gigi56 in 22.08.16 13:00:02
Validat / Publicat: 22.08.16 13:42:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigi56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[22.08.16 13:41:53]

@gigi56 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 81&ridAnt=72511

Prețul trecut în caseta tehnică este exprimat în euro sau în lei?

gigi56AUTOR REVIEW
    [23.08.16 09:16:57]

@webmaster95 - pretul este exprimat in euro

[23.08.16 12:23:36]

@gigi56 - Mulțumesc, am adăugat și în caseta tehnică.

gigi56
    Alte impresii din această RUBRICĂLouis Creta Princess Hotel [Maleme]: