ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2010
ÎNSCRIS: 22.04.09
DEC-2009
2 AD. + 1 COPII

Un hotel dragut, personal amabil, aproape de centru

O hotel dragut, foarte aproape de zona istorica. Cred ca in 5 minunte ajungeam la Topkapi, la Biserica Sf Sofia.

Noi am fost cu masina, la inceputul lui dec.

Turcia are niste sosele extraordinare (chiar mi-a parut rau ca nu am rams sub dominatia lor:))

In Istanbul se conduce cu viteza, in oras 120km/h Nu au obiceiul sa semnalizeze, doar se baga si destul de in scurt. Nu exista nici un ambuteiaj. Pt cei ce stiu Bucurestiul, am parcurs distanta Piata Sudului-Gara de Nord (poate chiar mai mult), fara sa ne oprim la nici un semafor. , deci cand e verde, e verde.

Nu exista locuri de parcare pt ca stradutele sunt ff inguste, deci o data pacata masina, cam acolo ramane.

Noi am facut rezervare pe booking si am mentionat ca venim cu masina, deci vrem si un loc de parcare. Cheile la masina le-am lasat la un baiat de la hotel, care tot misca masinile in fiecare zi, in functie de care mai pleca.

Hotelul dragut, camera micuta (dar cam asa sunt toate in centrul istoric). Curat, faceau ordine si curatenie in fiecare zi. Nu era mirobolant de curat, dar era bine.

De mentionat ca acolo barbatii fac curatenie, cam ca in toate tarile arabe, deci...

Mancarea la micul dejun a fost buna, dar cam aceeasi, nici o variatiune. Am avut omleta, oua, gemuri, paine de mai multe feluri, halva, caise uscate, masline, castraveti, rosii, uneori niste cremwursti prajiti. Ceai, cafea, lapte, etc

Fructe nu prea au fost, desi ma asteptam sa abunde in fructe.

In zona sunt ff multe terase, restaurnate, deci aveti unde manca si unde va poetrece timpul.

Prin fata hotelului trece un tramvai cu care puteti ajunge si la Marele Bazar si la Sf Sofia, Mocheea Albastra, Palatul Dolmabahce. Cam toate intrarie sunt in jur de 10-12E. Doar Moscheea Albastra are intrare libera.

Recomand sa vizitati Palatul Dolmabahce (este f spectaculos) si bine intretinut, cam prafuit (dar ei sustin ca vor sa conserve totul intact). Acsta nu se viziteaza decat 1-2 zile pe saptaman, nu le mai stiu exact, dar interesati-=va. Noi am prins un tur in engleza, pe la ora 13.

Va mai recomand o plimbare cu vaporasul pe Bosfor (aveti grija ca sunt vaporase care doar traverseaza si unele de plimbare).

Chiar recomand din inima hotelul.

Trimis de iriss27 in 04.03.10 12:24:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iriss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la geam (nu sunt balcoane)

ancamariagadea*
[04.03.10 12:38:43]

Imi poti spune, te rog, care este tariful pentru o noapte si cat v-a costat 5 nopti? Multumesc.

pepsi70ro
[04.03.10 14:50:11]

Acelasi lucru intentionam sa intreb si eu, pentru ca majoritatea hotelurilor amplasate in centrul istoric sunt scumpe.

In ceea ce priveste viteza de 120 km/h, mi se pare mult exagerat, se merge intr-adevar mai in forta pe bulevardul Kennedy, intre aeroport si centrul orasului, am mai vazut acelasi lucru in partea asiatica a metropolei, pe bulevardul Bagdad.

In rest un cosmar sa te plimbi prin Istanbul, aglomerat, nu se respecta regulile de circulatie, desi sunt o gramada de politisti, locuri de parcare putine. Cel mai bine pentru cineva aflat la un hotel din Istanbul, este sa lase masina la hotel si sa aleaga alt mijloc de transport.

ancamariagadea*
[04.03.10 15:39:57]

Intr-adevar, din punctul meu de vedere pepsi70ro are dreptate. Din ceea ce am vazut si eu in Istanbul, este ingrozitor sa circuli cu masina si regulile nu se prea rspecta (adica deloc). Ma refer aici la zonele turistice, cea istorica, vestitul Taksim). Si eu recomand mijloacele de transport si piciorusele

iriss27AUTOR REVIEW
[04.03.10 16:06:19]

Pretul nu l-am scris pt ca nu mi-l aminteam exact.

Am vazut acum, pe booking.com ca pt 5 nopti costa 430E/camera. Banuiesc ca tot cam pe acolo a fost pretul, stiu ca in jur de 400E/camera cu MD inclus.

ancamariagadea*, iriss27
Alte impresii din această RUBRICĂRomance Hotel: