ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2010
ÎNSCRIS: 25.02.10
SEP-2008

Mi-a depasit asteptarile.

Ne-am hotarat noi intr-o sambata dimineata sa plecam pe valea Oltului, si sa ramanem unde vom nimeri. Asa am ajuns la Casa Roamneasca.

Camera curata, 2 paturi de 1 persoana, baia la fel de curata, nu mai tin minte daca avea aer conditionat sau nu... dar stiu ca fiind in septembrie oricum nu a fost nevoie. Mic dejun era inclus in pret - puteam sa comandam de la restaurant ce vroiam in valaore de o anumita suma. In camera am avut minibar (cu preturi foarte bune... adica comparabile cu un magazin de cartier, mult mai mici ca la un restaurant).

Cand am fost noi aveau doar cateva camere, acum am vazut ca au mai construit o cladire in spate.

Mie mi-a placut cum arata piscina termala, si mi-a parut foarte rau ca nu aveam costumele de baie la noi.

La restaurantl lor - adica la crama am mancat cel mai bun ciolan cu usturoi.

La resturant atmosfera era intretinuta de un ansamblu de muzica populara. Desi camera noastra era relativ deasupra camerei era liniste.

Trimis de iclaudiaisabela in 04.03.10 11:47:37

VIZUALIZĂRI: 4326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iclaudiaisabela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.03.10 12:01:18]

Stimata doamna,

pentru ca noi nu am mai fost de ceva vreme in zona, mi-ati putea spune cat de animate mai sunt statiunile in ultima vreme si daca o familie cu copil poate petrece un week-end in zona fara a se plictisi juniorul..

Multumesc.

[04.03.10 12:03:07]

Acum am vazut ca este un review din 2008; nu e nevoie de un raspuns daca nu ati vizitat zona recent.

Multumesc.

iclaudiaisabelaAUTOR REVIEW
[04.03.10 13:00:25]

Am mai fost pe acolo de curand dar doar ca sa vizitam Manastirea Cozia.

Eu niciodata nu stau mai mult de 1 noapte prin zona respectiva deoarece ma plictisesc. Din totdauna valea Oltului mi-a parut prea linistita.

Nu prea stiu in zona ce s-ar putea face decat vizita manastirea, barajul Vidra (barajul peste Lotru parca asa se numeste), de a admira peisajul sau de a face un gratar pe valea Lotrului/ Lotrisorului (inspre Voineasa sunt niste locuri bune de gratar).

Locuri de joaca pentru copii nu am observat si nici nu stiu ce ar putea face juniorul dumneavoastra acolo.

Oricum... peisajul este superb, zona este superba.

[04.03.10 15:40:50]

Multumesc pentru raspuns. Sunt de acord cu dumneavoastra din ambele puncte de vedere: si ca peisajul este superb dar si ca Valea Oltului este o zona mult prea linistita. Noi nu am mai fost de aproape 5 ani, motiv pentru care am crezut ca poate s-a mai schimbat ceva. Iar cum in acesti 5 ani din 2 am ajuns 3, va imaginati ca s-au schimbat si criteriile dupa care alegem o destinatie. Ramane o optiune pentru o deplasare foarte scurta...

libertango
[04.03.10 17:31:18]

Pentru Danaches...sunt din Ramnicu Valcea si am fost de cateva ori prin zona in ultimul timp. Ce pot sa-ti spun...depinde si de perioada in care vrei sa te duci...statiunea este destul de animata mai ales vara si acum de Paste mai mult ca sigur. Pentru cel mic nu sunt in masura sa ma pronunt, dar exista un parc frumos prin Caciulata cu zone de joaca pt copii, piscina cu apa termala cu intrare pt oricine doreste unde cel mic poate sa se balaceasca in voie. Eu am vazut foarte multe familii veniti cu copii, pentru un weekend eu zic ca sigur nu se va plictisi.

Ca atractii nu e nevoie sa mai spun de manastirea Cozia, dar iti recomand manastirea Turnu(pe partea cealalta a Oltului, la poalele muntilor)..este foarte frumos, niste chilii vechi din piatra foarte frumos realizate, peisajul superb. Mie unul imi place mai mult ca la Cozia. Ar mai fi cascada Lotrisor, cum mergi spre Sb, se face un drum de munte in partea stanga, foarte frumos si acolo. Nu e mult din Cozia, cativa km(merita). Inca o manastire de vizitat, dar nu in cazul tau pt ca esti cu cel mic, ar fi manastirea Stanisoara, vreo 3-4 ore de mers prin munte, pt cine are conditie fizica, dar va asigur ca n-o sa regretati!

Altceva...poate aveti timp sa dati o fuga pana la Voineasa sau chiar pana la Obarsia Lotrului. Pentru iubitorii de natura si de frumos este foarte foarte frumoasa zona.

Mult noroc..si iti stau la dispozitie pentru alte nelamuriri.

[09.03.10 09:51:52]

Multumesc foarte tare pentru informatiile suplimentare. Asa cum am si votat, ecoul mi se pare foarte bun si foarte folositor in cazul meu.Multumesc.

libertango
[09.03.10 12:23:35]

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos...sa ai vacante frumoase si numai vreme buna!

[06.07.10 20:58:04]

Se poate manca aici si daca nu esti cazat la pensiune?

Visan125
[08.07.10 00:19:59]

Sigur. Am verificat personal, restaurantul curat, servirea atenta, preparate prospete.( in oct.2009)

[08.07.10 07:39:57]

Spune-mi cum se ajunge aici dupa ce intru in statiune.

Visan125
[08.07.10 09:20:50]

venind din Bucuresti, treci de vesdtitele hoteluri Caciulata, Cozia, Oltul, si la o dist de cca 100m de manastirea Cozia pe partea stg.

[08.07.10 09:58:00]

Multumesc @savin512! O sa trecem pentru o pauza de masa...

abbilbal*
[11.07.10 12:16:46]

O prezentare frumoasă a unor locuri frumoase şi fotografii atrăgătoare spre locuri frumoase.

abbilbal*, danaches2003, iclaudiaisabela, libertango, magdalena, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Românească Hotel [Căciulata]: