ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2016
ÎNSCRIS: 26.08.10
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 10, 13

Cetatea Fagaras

Prin Fagaras am trecut de zeci de ori, fie calatorind spre Sibiu, fie spre Transfagarasanu sau aiurea.

Stiam de existenta cetatii Fagaras, dar niciodata nu ma oprisem s-o vizitez. Asta pana cand nu a aparut un clasament facut in strainatate in care sus-numita cetate aparea pe o pozitie fruntasa in Europa.

Deseori minunatele noastre colturi de rai sunt mai intai invadate de turistii straini, apar in clasamente National Geografic sau Top Gear, iar apoi ne amintim si noi de ele.

Asa am patit si cu Delta Dunarii, cu Transfagarasanu si mai nou cu cascada Bigar si cu cetatea Fagaras.

Niciodata insa nu e prea tarziu! Veni, vidi!

Cetatea Fagaras a fost construita la sfarsitul secolului al 14-lea de catre voievozii si principii Transilvaniei.

Atacata de nenumarate ori, cetatea se spune ca nu a fost cucerita niciodata prin forta armelor.

Dupa 1696 a devenit garnizoana armatei austriece, apoi maghiare si romane. In perioada 1948-1960 a fost transformata in inchisoare comunista.

Infricosatoare ni s-a parut Sala de tortura, gravurile vremurilor si obiectele expuse folosite la tortura indemnandu-ne la o amara meditatie cu privire la dulcea soarta a infractorilor contemporani.

Frumoase ni s-au parut si Dormitorul Principesei cu al ei imens baldachin, Sala Tronului cu mobilier reprodus dupa stilul vremurilor, muzeul cu expozitii de arheologie, istorie medievala, port popular, etc.

Exteriorul cetatii e inconjurat pe cele 4 laturi ale sale de apa, accesul facandu-se si atunci ca si acum pe un pod.

Astazi pe luciul apei plutesc gratioase cca. 10 lebede foarte prietenoase, care te insotesc si pe iarba pentru o bucatica de paine. De asemenea pot fi vazute cateva testoase patruland prin apa.

Festivaluri, turniruri si concerte au loc aici ocazional, cetatea insufletindu-se in amintirea vremurilor trecute.

Vacante frumoase!

Trimis de raducondurache in 21.08.16 00:18:00
Validat / Publicat: 21.08.16 00:36:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FĂGĂRAȘ [BV].

VIZUALIZĂRI: 1140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 cetatea Fagaras

Zoazore
[21.08.16 10:22:16]

@raducondurache - Prima poză e demențială!

Aricolul mi-a plăcut!

nightwish
[07.09.16 16:46:30]

@raducondurache: Am vizitat cetatea prin 2013 cred, cand era inca in reamenajare, unele zone fiind inchise. Ma bucur ca acum totul este ok, si nu-mi ramane decat sa regret ca nu am vizitat-o din nou, deoarece acum 2 weekenduri am fost iar prin zona

nightwish, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Făgăraș: