ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2016
DIN: Timișoara
ÎNSCRIS: 05.05.12
AUG-2016

Colt de Rai? Eu am gasit coltul opus

Citind impresiile de calatorie aici, am decid sa vizitez pentru o zi Dognecea. Imi imaginez cum fac baie in lac si plaja pe pontonul pensiunii Colt de Rai.

Drumul de la Bocsa, prin Ocna de Fier - Dognecea, un dezastru. Pe langa ca e plin de gropi, e extrem de murdar, si murdaria e afisata ca un fanion. Pe langa traditionalele gramezi romanesti de gunoaie, poti vedea zdrente agatate cu mandrie in copaci. O alta ciudatenie a locului este ca, pe drumurile inguste pe care nu are loc decat o masina, se aplica prioritatea de Dognecea: indiferent daca urci sau cobori, localnicii se infig, daca ai reflex franezi si iesi de pe drumulet.

Bunnnn... ajuns cu greu dupa 105 km facuti de la Timisoara, ma incadrez pe drumul forestier care duce la pensiune, o si vad pe partea opusa a lacului. Foarte aproape de destinatie, o duba cu insemnele cabanei blocheaza drumul. Soferul ma vede, dar nu pare impresionat si continua sa vorbeasca la telefon.

In cele din urma ii trimit un claxon scurt, imi face semn plictisit sa astept. Dupa alte cinci minute, ma intreaba din scurt, eludand orice forma de salut:

- Unde?

- La Bocsa, ii spun

- Bocsa e invers, raspunde el, aici e pensiunea Colt de Rai

- Da? Si atunci unde iti imaginai ca vreau sa ajung, daca drumul nu duce altundeva?

- e inchis, spune omul

- cum sa fie inchis, vad fum, oameni care fac baie

- e inchiriat, se razgandeste el

- e inchis sau inchiriat, decide-te, cum e?

- e inchiriat si e inchis, pluseaza paznicul.

Drept care fac cale intoarsa spre Timisoara, vremea devene urata si nu am vrut sa mai urc pana la Valiug, mi se taiase tot cheful.

Un minim bun simt sa puna un anunt in pagina web, in pagina de Facebook, o hartie pe pancarta care indica drumul spre pensiune, jos, in Bocsa sau macar in Ocna de Fier... de unde!?

Trimis de marijuan in 19.08.16 17:40:42
Validat / Publicat: 19.08.16 18:51:51

VIZUALIZĂRI: 1404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marijuan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.16 18:50:31]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi in Reșița și împrejurimi, REŞIŢA" (deja existentă pe sait)

mmihai*
[04.11.16 20:09:34]

@webmasterX: incearca sa vezi partea buna a lucrurilor... se putea si mai rau... eu am fost si din pacate pentru mine era deschis... servire sub orice critica... mancarea groaznica... daca as face un top al celei mai groaznice mancari cu siguranta ar fi nr 1... afara erau 35 grade si am fost servit cu o bere calda... cand am pus mana pe sticla era plina de unsoare... ciorba taraneasca fara pic de gust painea uscata ardeiul iute era plimbat de cateva zile pe la mese la felul cum arata... felul doi cartofi prajiti imbibati de ulei si gratarul plin de zgarciuri. pe langa toate astea la fiecare pas facut pe terasa iti sarea ciorba din farfurie.

marijuanAUTOR REVIEW
[05.11.16 21:03:03]

@mmihai: deci sunt norocos!

[26.03.19 08:37:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «O zi în zona Dognecea» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Pensiunea Colț de Rai]

mmihai*