ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
AUG-2016

Vila Izu - Eforie Nord

Fiind un weekend prelungit cu ocazia sarbatorii Adormirea Maicii Domnului, şi cum comncediul de anul acesta l-am petrecut la Praga, ne-am hotărât să megem pe litoral pentru 4 zile. Staţiunea aleasă a fost Eforie Nord.

Cazare nu am căutat prea mult pentru că ştiam de pensiunea unde doream să stăm din alţi ani cănd am mai fost în această staţiune. Nu ştiu dacă pensiunea o găsiţi pe vre-un site de specialiate, noi o ştim de pe FB pentru că are pagină acolo. Am sunat-o pe doamna pentru rezervare şi în două minute aveam rezervată o camera pentru douaă personae. La această pensiune am mai stat în 2013, ultima dată când am fost în Eforie Nord.

Pensiunea este amplasată în central staţiunii, pe strada Andrei Mureşanu, în spatele biserici otodoxe din localiate, în apropierea Teatrului de Vară. Locaţia are următoarele coordinate GPS: N – 44.066397 şi E – 28.634543.

Am ajuns în Eforie pe la 12:30, am sunat-o pe propietară, care ne-a dat cheile de la camera 5. Pensiunea are construite două etaje şi o mansardă. Nu ştiu dacă este dată toată în folosinţă. Când am fost noi în 2013, la mansardă încă se lucra (nu în timpul sejurulu, ci la toamnă după ce au plecat turiştii), iar acum nu am urcat mai sus de etajul unu unde se afla camera noastră. Pensiunea pe dinafară nu este zugrăvită doar tencuită, semn că mai sunt lucrări de făcut.

Parcarea, ca şi la majoritatea pensiunilor din staţiune se face în stradă, jur împrejurul locaţiei, deci nu este o parcare amenajată, dar aveţi asigurat locul de parcare.

Cum v-am spus camera pe care am primit-o se află la etajul 1 şi are numărul 5. Când am pătruns în cameră, am văzut ca aceasta are în dotare un aparat de aer condiţionat. In 2013 nu avea aşa ceva ân dotare. Din păcate era singura modificare în bine. De spun asta, în 2013 pensiunea era în construcţie şi în afară de lenjerie de pat, nu am primit nimic altceva, mă refer la prosoape, eventual un săpunel, ei nici acuma nu am primit aceste dotări minime (noroc că ne-am luat de acasă prosoape), sincer după doi ani mă aşteptam să le primim. Aşadar camera are în dotare un pat matrimonial, mare, pe care se află o saltea confortabilă. Din construcţia camerei, sau din cauza patului prea mare, nu au încăput două noptiere la capul patului ci una singură, care am cedat–o soţiei, eu m-am mulţumit cu peretele, pe care era pus un paravan din lemn. In faţa patului se află un birou care are mascat un mini frigider, în care am putut racii berea şi sucul. Deasupra biroului se afla o oglindă iar în stânga ei un televizor cu ecran plat dar cu diagonal mică (seamănă mai mult cu un monitor de PC). In dreapta biroului se află un sifonier. Mai sunt şi două tamburete. Cam acesta este mobilierul din cameră. Pe jos în toată camera se află gresie. In camera wi-fi mergea foarte bine şi este parolat.

Baia este destul de mare, are în componentă, chiuvetă, duş, coş de gunoi şi vas wc. Pereţii băii sunt faianţaţi, cu faianţă modernă cu o coloristică plăcută. Ca şi consumabile am primit hârtie igienică. Locul unde este amplasat duşul este format dintr-o cuva cu o bordură de vreo 10 centimetri, fară a avea o perdea să nu stropeşti în interiorul băi, şi tot timpul după ce făceai duş era apă în baie. Măcar dacă avea un mop cu ce să stergi după ce faci duş.

Camera noastră avea şi balcon (nu toate camerele au balcon), acesta este măricel, în el erau două scaune şi un uscător de rufe, dar dacă întinzi uscătorul nu prea mai ai loc în balcon. Inainte de a ajunge la pensiune se află o terasă unde pe un ecran uriaş (ca la cinema) se urmăresc meciuri de fotbal, iar cum balconul este orientat spre acest ecran am vazut liniştiţi cu o bere în faţa tot ce transmiteau la TV. Era un copac care cu trunchiul lui ne optura puţin imaginea dar nu ne-a încurcat prea mult. Din camerele de lângă sigur se vedea şi mai bine. Curăţenie în cameră nu s-a făcut în cele 4 zile cât am stat şi nici lenjeria nu s-a schimbat. Gunoiul l-am dus noi în toberoanele din curtea pensiunii. Pe holul pensiunii se află un coş în care sunt pungi de gunoi şi hârtie igienică, de unde te poţi aproviziona dacă ai nevoie.

Curtea pe care o au turişti la dispoziţie nu este mare, în ea sunt două mese unde puteţi sta la un pahar de vorbă. Am uitat pe holul pensiunii se află un tonomat de cafea. Un lucru bun, pentru că dimineaţa nu trebuie să mai ieşi din pensiune pentru o cafea. Seara şi cîteodată ziua curtea se închide, turişti primesc cheia de la curte şi de la pensiune, odată cu cheia de la cameră.

Concluzia mea este următoarea: pensiunea este frumoasă, bine poziţionată, gazdele oameni de treabă, dar ar trebui să mai facă mici investiţii pentru confortul turiştilor, să puna tv-uri cu ecran mai mare, să doteze camerele cu prosoape, în baie să pună cabină de duş. Totuşi vă recomand să vă cazaţi la acestă pensiune, dar să ştiţi la ce să vă aşteptaţi.

Vă doresc concedii plăcute.

Trimis de zlatna in 18.08.16 09:17:48
Validat / Publicat: 18.08.16 10:30:20

VIZUALIZĂRI: 4067 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 biroul si tamburetul aferent

webmasterX [18.08.16 10:25:47] »

Mutat în rubrica "Vila Izu [Ef. Nord], EFORIE NORD/SUD" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

zlatna [18.08.16 10:32:47] »

@webmasterX: Ok

mishu [18.08.16 10:58:23] »

Locul cu bune si mai putin bune arata totusi ok, se vede ca vor sa faca, dar mai exista un mic simt de economie.

Vazand si pozele nu se poate spune ca nu arata civilizat iar faptul ca v-ati relaxat conteaza. Pretul insa mi se pare destul de maricel (180 lei/ noapte) poate e dat de perioada.

Felicitari, votat cu placere.

Zoazore [18.08.16 14:31:04] »

@zlatna - SB! Si mie mi se pare decenta locatia. Noi ne luam prosoapele de-acasa, si sapunurile, ca am eu "piticei". Cabinele de dus nu le suport. Am senzatia ca ma sufoc daca inchid usa (eu fac dus cu apa foarte calda).

De rest, un articol marca ZLATNA, adica frumos, documentat si cinstit.

zlatna [18.08.16 15:04:34] »

@mishu - Multumesc pentru vot. Si mie mi s-a parut pretul cam mare, dar find in plin sezon si cum l-am negociat de la 190 lei/noapte pana la urma l-am acceptat. Nu am spus ca nu arata civilizat ci ca are cateva lipsuri, peste care se poate trece.

Cum noi am mai stat in 2013 la aceasta pensiune, eu ma asteptam ca aceste lipsuri sa nu mai fie.

zlatna [18.08.16 15:07:44] »

@Zoazore - multumesc pentru votul acordat. Sotia ia intodeauna prosoape, sampon, sapun. Pana anul trecut cand am inceput sa scriu serios pe acest site, nici nu ma interesa daca la hotelurile sau pensiunile pe unde mergeam aveau in dotare asa ceva, eu gaseam prosopul pus de sotie ma stergeam si mergeam mai departe. Dar acum am devenit si eu mai atent, pentru ca trebuie sa fiu obiectiv in articolele pe care le scriu.

Zoazore [18.08.16 15:20:26] »

@zlatna - De discutat n-ai discutat cu gazdele despre micile neajunsuri?

zlatna [20.08.16 12:14:44] »

@Zoazore - Scuze de intarzierea cu care raspund, dar abia astazi am vazut acest comentariu. Cu gazdele nu am discutat despre aceste lipsuri, pentru ca am vorbit cu alti turisti care erau cazati in pensiune si ei au spus ca au aceleasi lipsuri in camere si atunci am considerat ca lipsa prosoapelor si a consumabilelor din baie, este o regula a pensiunii.

mishu, zlatna, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂVila Izu: