ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2016
AUG-2016
4 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

încărcat de pe telefon!

Parga - un Cinque Terre al grecilor

Buna tuturor. Ne-am intors din frumoasa Parga de o saptamana si deja ne este dor de locurile acelea.

Asa cum am mai specificat in alt articol, am apelat cu 3 saptamani inainte la o agentie din Parga de travel & accomodations, patronul fiind foarte prompt si oferindu-ne 5-6 variante de apartamente (noi fiind 4 adulti si un copil, avand nevoie de un apartament si 2 dormitoare) in diferite zone, unul fiind exact ce cautam,in fata plajei Krioneri desupra barului Motley. O vila cu 2 dormitoare, bucatarie, baie, balcon sea view, nu foarte modern dar nici vechi. Am batut palma, dat avans si dupa 3 saptamani am ajuns in Parga.

Prima intalnire a fost super, ne-a impresionat orasul, plaja din fata vilei si caldura ????. In cele 7 zile planul a fost asa: in ziua sosirii stam la Krioneri beach, apoi Valtos beach, Lichnos beach, Vrachos Loutsa beach si Sarakiniko. Promenada Pargai este superba cu taverne insirate cat este de lunga faleza iar la ancora in centru intri pe stradutele celelalte cu magazine, gelaterii si fast food-uri.

Am cinat cu placere la Bachos, Zorba, Gemini, To Kyma, si Stefanos. Nu stiu sa va spun care este mai ok, la toate incercand fructe de mare, sotul miel sau vita la cuptor. Platourile cu scoici si creveti de la Bacchos mai mult decat rezonabile, pastele cu fructe de mare, creveti in feta si rosii la toti le-am incercat. Super bune la toti. Cea mai mare agitatie la Bacchos mi s-a parut, ca titirezii se misca chelnerii si din cand in cand se danseaza pe Zorba si invita lumea la dans. Te serveste pana astepti sa se elibereze masa cu ouzo in fata. Taverna Stefanos super priveliste desupra plajei Valtos, mancare f. buna. Se rezerva mese din timp, am avut noroc in seara aceea ca tocmai plecau niste nordici. In jur de 50-60 euro 4 adulti am lasat in fiecare taverna.

Am ajuns si la The Green Bakery o super patiserie din 1934 unde baclavalele si foietajele cu pasta de masline ne-au dat gata. O gasiti pe strada care vine dinspre biserica pe dreapta tot inainte spre iesirea din oras. Achilleas bakery din centru imediat de la ancora in fata pe straduta este de neratat. Ce prajituri, ce profiterol, ce orange cake, ce baclavale vai si amar ca devii client fidel ????. Mai era o patiserie de la vila noastra in stanga, in fata hotelului Sole pe strada din spatele plajei Krioneri vsv de parcarea pt masini... super bun totul.

Valtos beach am vizitat-o de 3 ori. Are de toate: lunga cat vezi cu ochii, dusuri, beach baruri cu piscine (Tango si Vekios). 8 € -2 sezloange, apa de albastruie turcoaz foarte clara si curata. Este cu nisip. Ador plaja aceasta ????.Cu 4 euro pt.2 persoane te poti intoarce cu barcuta pana in Parga daca nu vrei sa faci miscare urcand prin spatele orasului pn la cetate si apoi sa cobori. Noi cu masina ne-am deplasat dar intr-o zi am luat barcuta.

Krioneri beach destul de aglomerata dar placuta. Fara valuri, cu nisip si pietris, 8 € -2 sezloange fara bautura inclusa, parea din poze mai mica dar in realitate e maricica si animata. Vsv de ea este barul Bianco unde se canta live seara.

Lichnos beach o plaja mare ,drumul foarte bun,se afla la 4 km de Parga, are apa curata vernil albastruie, pietris mic si 3 sau 4 taverne. 5 sau 6 € sezlongul fara bautura.

Vrachos Loutsa la 31 km ne-a atras atentia pt un viitor sejur avand unitati de cazare la fel ca si Valtos beach. Aici plaja este foarte mare, pietris fin si 6 € cu bautura inclusa, frape sau bere. Probabil ca seara nu e asa animatie ca in Parga la ambele plaje dar pt un sejur relaxant cu putina promenada este ok.

Am trecut si pana la Sarakiniko dar nu ne-a placut din 2 motive: drum greoi gen Lefkada cu urcusuri si coborasuri, curbe mari si pe un singur sens. Micuta mi s-a parut si cam ferita dar dotata cu sezloange si beach bar pt servit una alta.

De sfanta sarbatoare a Schimbarii la fata am asistat la trecerea icoanei din biserica din centru spre bisericuta de pe insula din fata Pargai. Un sobor de preoti au adus-o si au sfintit marea plimbandu-se pe o barca cu ea, apoi debarcand pe insulita in timp ce vaporasele din port clacsonau.

Seara am urcat pana la cetate, admirand privelistea de vis, transpirand putin la urcare????Pacat ca nu e mai bine restaurata dar merita sa o vizitezi macar pt panoramele orasului si plajei Valtos. Aglomerat seara orasul, toata lumea se plimba, mananca, zambeste este o placere sa bati faleza si imprejurimile. Am asemanat-o cu Cinque Terre datorita frumusetii si casutelor colorate asezate in amfiteatru.

Am plecat din Parga cu speranta ca o vom mai revedea. Nu am luat croaziera spre Paxos preferand o zi de leneveala pe frumoasa Valtos. Apoi destinatia a fost Nei pori in partea estica, gasind la o ora dupa sorire cazare un apartament superb, renovat recent vdv de mare in fata hotelului Agryra.

Multumesc de indrumari. M-au ajutat descrierile voastre si pozele. Sejururi placute sa aveti.

Trimis de dnip in 17.08.16 20:09:53
Validat / Publicat: 17.08.16 22:18:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada, Corfu, Thassos, Katerini, Skiathos

VIZUALIZĂRI: 3695 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dnip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Parga de sus de la cetate
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 26 voturi)

Ioan Raita
[17.08.16 23:44:45]

Frumos articolul, dar și pozele. Din 7.09.2016, mergem și noi. Am devenit nerăbdători după acest articol și mai ales duă ce am văzut fotografiile.

Voi tipări articolul la imprimantă și îl iau cu mine ca să vizităm și noi tavernele.

[18.08.16 09:27:53]

Foarte frumos totul, articol, destinatie, poze. Totul este minunat potrivit pentru un concediu reusit.

Felicitari, votat cu placere.

AdinaZ
[20.08.16 12:59:32]

Multumim frumos pentru detalii, sunt foarte utile

calatorul
[22.08.16 21:11:36]

@dnip - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, alegeri inspirate si vacante frumoase!

AndreeaPopi
[13.05.17 10:59:45]

Buna, am dori sa mergem si noi in Parga in acest an. Te rog frumos sa imi dai mai multe detalii despre cazare (nume, pret daca se poate si cum pot lua legatura cu proprietarul). M-am indragostit de privelistea de pe balconul camerei in care ati fost cazati. Multumesc anticipat

AdinaZ, AndreeaPopi, calatorul, Ioan Raita, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Parga: