ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 09.07.12
AUG-2016

Cazare de excepţie!

Am rezervat cazarea la începutul lunii August la Villa Ester, Ksamil. Rezervarea am făcut-o mai mult din teamă, fiind prima noastră vizită în Albania şi nedorind să avem surprize... La faţa locului, am constatat că aveam sute de oferte decente, la alegere, la bani ceva mai puţini...

De la bun început, gazdele au fost, însă, la înălţime. Valentina şi Cristina, două surori, au făcut tot posibilul să ne fie pe plac. Ne-au oferit un apartament enorm, de 5 persoane, cu vedere la mare, cu 2 dormitoare şi 2 terase, echipat complet (bucătărie, climă, LCD TV, free WiFi, parcare gratis în curte, inclusiv un pachet de bun venit, constând în apă, bere şi sucuri reci, fructe proaspete la frigider, îngheţată la conge, şamd, pe care nu au acceptat nicicum să le plătim).

În interior, apartamentul a fost impecabil! Aşternuturi apretate, plus prosoape din bumbac egiptean schimbate la 3 zile (ne-au spus că le pot schimba şi zilnic dacă vrem, dar am considerat că nu e nevoie), în toată vila curăţenie impecabilă. Ori de câte ori plecam sau veneam de la plajă, fetele, Valentina şi Cristina, patroanele, spălau pe jos ca să nu se vadă urme de nisip pe gresia impecabilă!

Preţul a fost de 750 EUR/ apartament de 5 persoane/ 3 persoane cazate/ 2 săptămâni, dar dacă am fi negociat direct, la faţa locului, ar fi fost de 675 EUR, mai mult decât decent. Nu postez nicio fotografie, întrucât cele de la Villa Ester, de pe booking.com sunt absolut corecte. Realitatea este peste ceea ce se vede în poze.

Tot sejurul am avut parte de linişte, eventual ceva muzică albaneză în surdină seara, ceea ce a picat excelent.

Gazda, Valentina, este şi un ghid excelent. Ne-a oferit indicaţii precise despre ce şi cum trebuie vizitat, care sunt restaurantele cele mai bune, de unde să facem cumpărăturile, etc.

Recomand cu căldură Vila Ester, pentru cei care doresc linişte, confort şi bun gust. Pentru cei care doresc viaţă de noapte, le recomand să îşi caute cazare în Saranda, la 5 Km spre Nord, nu aici.

Mulţumiri maxime siteului AFA, pentru al treilea concediu de excepţie făcut pe baza recomandărilor de aici!

Trimis de viorelpasca in 17.08.16 01:57:05
Validat / Publicat: 17.08.16 06:16:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 5365 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorelpasca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [17.08.16 06:14:43] »

@viorelpasca - Foarte bună recomandarea, mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Chiar dacă pozele de pe booking reflectă realitatea, ar fi utile și aici niște fotografii, dacă ai. Ar fi mai ușor pentru cei care se informează despre vilă să găsească toate informațiile într-un singur loc. Dacă ai poze de acolo, te rog ca în limita timpului disponibil să încarci câteva și aici, ești primul care scrie despre această vilă pe AmFostAcolo.

----

Mutat în rubrica "Vila Ester, KSAMIL" (nou-creată pe sait)

Mulțumesc!

webmaster26 [17.08.16 08:25:37] »

@viorelpasca - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

micutzu [17.08.16 21:09:43] »

@viorelpasca - Salut. Am votat cu placere reviewul tau si astept cu nerabdare un nou articol despre Albania, despre locurile vizitate si oamenii cunoscuti acolo. Dupa cum se stie aceasta tara nu este prea mediatizata pe siteurile de turism desi eu cred ca exista potential turistic. Va astept cu noutati. Stima

viorelpasca [18.08.16 12:46:22] »

@webmaster26 - Poziţionarea este ok. Nu am făcut poze la cazare din două motive. Primul este acela că pozele de pe booking.com sunt elocvente, nu sunt editate, mincinoase, etc. Al doilea motiv este acela că, pentru mine, vacanţa înseamnă, în principal, plimbare, peisaje, oameni, locaţii, plajă, înnot, samd, şi nu atât cazare. Dacă locul e curat, aerisit şi am un duş, totul e ok. Aici, la vila Ester, a fost peste aşteptări, dar exact ca în foto postate de gazde pe booking. O zi bună!

andreeavane [17.07.18 16:45:43] »

Buna, aveti cumva adresa de email a gazdei?

viorelpasca [17.07.18 17:33:33] »

@andreeavane:

V.M. K [editat, webmaster]

O găsiţi și pe fb dacă căutaţi Vila Ester Ksamil.

Puteţi spune că v-a fost recomandatâ de "Happy family from Romania". A promis că scade din tariful de pe Booking undeva la 20% pentru toţi pe care îi trimitem noi.

Vacanţă plăcută!

webmasterX [17.07.18 17:45:29] »

@viorelpasca: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

andreeavane, micutzu, viorelpasca