ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2016
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2016

Pensiunea Cristian din Murighiol, relaxare si mancare gustoasa

Am ales cazarea la aceasta pensiune dupa ce am citit impresiile pozitive ale turistior care au fost acolo si am vazut notele mari ale acesteia pe site-ul de turism. O alta motivatie pentru alegerea acestei localitati din Delta Dunarii a fost accesul cu masina pe sosea, pana la pensiune, fara a fi nevoie de feribot.

Rezervarea am facut-o telefonic, domnul Cristian fiind foarte ambil, raspunzandu-mi la toate neclaritatile legate de unitatea de cazare, masa si excursiile in Delta.

Pensiunea este clasificata la doua stele si este structurata astfel:

-Corpul A este format din doua camere triple fiecare fiind dotate cu grup sanitar propriu, tv, frigider, aparate contra tantarilor;

-Corpul B este format din 5 casute din lemn, spatioase, duble fiecare, fiind dotate cu grup sanitar, tv, frigider, ventilator, aparate contra tantarilor;

-Corpul C este format din 4camere duble dotate cu grup sanitar, tv, aparat contra tantarilor.

-Capacitatea de cazare a pensiunii este de 24 locuri in 11camere, toate dotate cu grup sanitar propriu, tv, frigider, plasa de tantari la geam si aparate de tantari.

De la mare, in data de 30 iulie, din statiunea Mamaia Sat, am mers direct la Pensiunea Cristian din Murighiol, la care am ajuns dupa doua ore si jumatate, cu Gps-ul pornit si cu doua rataciri si reconfigurari pe alte stradute pustii si pline de cratere. Pensiunea se afla la capatul localitatii Murighiol, nu sunt indicatoare, localnicii pe care i-am intrebat pe strada, dupa ce am oprit masina de doua ori nu stiau nimic. A treia oprire a fost cu noroc, am primit indicatiile necesare si chiar aproape de pensiune a aparut pe marginea strazii si indicatorul cu Pensiunea Cristian, spre dreapta.

Curtea

Am urmat directia indicatorului, si am intrat intr-o curte cu pietricele, cu o parcare mare. Am coborat din masina, dupa ce am parcat-o la umbra, iar in fata noastra s-a dezvaluit o imagine cu multe alei cu flori, un car decorativ incarcat cu flori, ronduri cu flori colorate, salcii si multa verdeata (foto. nr. 1). Am inaintat pe aleea pavata si am ajuns in dreptul unei fantani arteziene din piatra (vezi foto. nr. 2).

De o parte si de alta a aleii, se afla cabanutele din lemn si din piatra. Mai in fata, mergand pe aleea incarcata pe lateral cu flori, am ajuns la o alta fantana arteziana, mai mare, cu cadere de apa pe pietre (foto nr. 3). In partea dreapta se intra in bucatarie iar frontal intr-o terasa mare la care se serveste masa (vezi foto nr. 4).

Terasa este aranjata cu multe mese si scaune la care se serveste mancarea pregatita la pensiune sau mancarea adusa de turisti. Terasa este acoperita, are doua laturi deschise, iar pe partile zidite sunt: un gratar/cuptor cu lemne zidit din caramizi, o vitrina frigorifica mare cu doua usi, in care turistii isi pot pastra alimentele care nu mai incap in frigiderul din camera, un dulap cu oale si vesela, chiuveta, aragaz, detergent de vase si tot ce este necesar pentru prepararea si servirea mesei (vezi foto. nr. 5). Pe celalalt perete este montat un televizor mare cu ecran plat. Mai este un frigider cu bauturi racoritoare si bere de unde se poate servi contra cost.

Terasa este decorata cu multe ghivece cu flori iar in interiorul acesteia este cuprins un copac, ceea ce mi se pare interesant (foto. nr. 6). De la terasa se continua cu o constructie din beton, cu patru camere duble (foto. nr. 7). Urmeaza un spatiu mare de joaca pentru copii, acoperit cu gazon si cu o groapa cu nisip, jucarii si casuta din plastic. Spre bucuria copiilor, trambulina, hamacul si doua balansoare sunt si ele prezente acolo (foto nr. 8). Tot aici se mai gaseste inca un gratar. In capatul curtii este un foisor supraetajat, amenajat cu banci si masa din lemn, de unde se poate admira peisajul spre pontonul care duce spre malul lacului Murighiol (foto nr. 9).

Pontonul

Din curte, pe o usa se intra pe un pod care duce la un ponton larg, pe care se poate sta pe scaune la pescuit sau de unde se poate lua barca pentru a merge la pescuit. Sunt doua barci care pot fi folosite gratuit de turistii cazati acolo (foto nr. 10).

Descrierea camerei

Noi am fost cazati intr-o incapere construita pe doua nivele, cu doua camere triple, cate una pe fiecare nivel. Camera in care am stat este cu trei locuri in doua paturi, cu doua noptiere, cu parchet si cu peretii cu tapet. In camera mai sunt: un aparat de aer conditionat pe care l-am folosit pentru ca era foarte cald, un frigider, un televizor cu ecran plat asezat pe frigider, o masa cu scaune, un dulap, un cuier montat pe perete, trei prosoape. La geamuri sunt perdele panglica de culoare albastra care se asorteaza cu zugravirea exterioara. Baia este cu gresie si faianta albastra. Baia este dotata cu cabina de dus, cu un suport cu gel de dus, chiuveta cu oglinda, sapun lichid, toaleta, hartie igienica. Camera si baia au fost curate. Usa si geamurile sunt din tamplarie PVC.

Mancarea

Proprietarii Cristi si Giani, sunt persoane sociabile, la dispozitia turistilor, gata sa le indepineasca cererile si dorintele legate de preferintele culinare si sa ofere cu amabilitate sfaturile legate de locurile de pescuit, plimbari in Delta, terase cu preparate culinare bune etc. Noi am rugat-o pe Giani sa ne gateasca peste pentru masa de pranz si am cerut icre de crap pentru cina. La pranz am mancat plachie de caras, foarte buna, dar cu prea multe oase... Icrele au fost de departe cele mai bune pe care le-am mancat noi vreodata. Portiile sunt foarte mari si mancarea este gustoasa.

Va recomand aceasta pensiune, atat ca loc in care sa va cazati confortabil cat si ca loc in care sa serviti masa. Se gateste doar daca va exprimati aceasta dorinta si ceea ce va doriti. De exemplu, noi dimineata cand am ajuns am povestit cam ce am vrea sa mancam si ei au cumparat icre ca sa le gateasca exclusiv pentru noi. Pentru un bors de peste trebuie sa anunti cu doua zile inainte ca sa cumpere pestii (ca sa iasa bun, pune mai multe feluri de pesti odata – asa ne-a spus Giani). Noi nu am avut sansa de data asta sa consumam bors de peste.

Un alt plus al pensiunii este spatiul mare, frumos decorat, in care va puteti relaxa, pontonul de pe care puteti pescui si admira frumusetile Deltei, locul de joaca pentru copii, WI-FI, si nu in ultimul rand ospitalitatea gazdelor sunt atuuri care ne-au convins ca am facut o alegere foarte buna cu Pensiunea Cristian, la care vom reveni, asa cum am promis cand ne-am luat ramas bun de la Cristi si Giani cand am plecat acasa.

Trimis de Dana2008 in 16.08.16 20:30:02
Validat / Publicat: 16.08.16 21:51:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MURIGHIOL.

VIZUALIZĂRI: 1883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Pensiunea Cristian, Murighiol, a doua fantana arteziana

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.08.16 23:11:03] »

Foarte bună recomandarea! De mai multă vreme tot caut câteva zile libere și o locație frumoasă în Delta Dunării pentru un minisejur acolo, iar ceea ce am citit și ce văzut în fotografiile atașate îmi place. Nouă ne-ar plăcea să ne cazăm la căsuțele acelea din curte, cred că ar fi o experiență faină pentru cel mic (Ai idee cât costa o astfel de cazare?)

Felicitări pentru minisejurul reușit și pentru articol!

P. S. : Cu cât timp înainte ați rezervat telefonic?

Dana2008 [17.08.16 08:11:13] »

@Crazy_Mouse: Am sunat cu o săptămână înainte sa merg la mare, deci cu doua saptamani. Noi am stat doar o noapte.

Mi-au spus că e ocupată pensiunea că rezervările sunt făcute cu o lună, doua înainte. Îți trimit pe privat numărul de telefon al patronului pensiunii să discuți personal prețul si să vezi anul acesta când are liber. Căsuțele din lemn sunt doar pentru două persoane si nu au spațiu pentru pat suplimentar. Îți recomand camera triplă pt. că diferența de preț e mică. E ideală pentru copii iar dacă prinde peștișori de pe ponton... să va puneți undiță pentru că nu știu dacă este acolo. Un sfat: când faceți rezervarea vorbiți cu Cristi să rețineți și o plimbare cu barca dacă nu-i prea scump doar pentru familia voastră așa cum am fost noi. Aveți ghidul la dispoziție să vă răspundă la întrebări legate de tot ce mișcă prin Deltă. Nu uitați să anunțați dacă vreți să mâncați acolo ce anume doriti să consumati pentru că se gătește doar la comandă. Succes și aștept review de acolo!

mulțumesc pentru aprecieri si vizită!

Dana2008
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Cristian: