ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2010
ÎNSCRIS: 02.03.10
FEB-2010
DURATA: 7din 8 nopți

Către satisfăcător

Pe afara vopsit gardul...

Dupa o noapte petrecuta la Hotel Royal Grand Azur, am ajuns in cele din urma la hotelul noastru. Drept bonus pt. disconfortul creat cei de la receptie ne-au dat o camera suit junior in loc de camera superior. Toate bune si frumoase, nu ne-au lasat sa ne ducem noi bagajele la camera, le-au transportat ei cu o masinuta, la predarea bagajelor la camera cei care le-au adus nu au plecat de langa usa pana nu le-am dat 5 $, ne-am cazat in jurul orei 15. 00, camerele erau dotate cu mobilier nu foarte intretinut, mocheta neaspirata, lenjeriile uzate, la prieteni nu functiona aerul conditionat (a durat 2 zile sa il repare).

Plaja frumos amenajata.

La restaurant, meniul foarte diversificat, ospatarii te intampinau in limba rusa si de servit cu bauturi la masa trebuia sa te rogi de ei pe cand turistii rusi erau serviti si bagati in seama. Mancarea foarte condimentata, prajituri erau pt. toate gusturile. Pt. rezervare la restaurantele a la cart trebuia sa te duci la ora 10, stateai la coada pt. un vaucer pt. a doua zi. Ca sa fii servit in loby cu o cafea sau o bautura racoritoare/alcoolica trebuia sa recompensezi ospatarul ca al doilea rand nu il mai primeai.

Lenjeria si prosoapele au fost schimbate dupa 3 zile cu toate ca in prezentare era trecut zilnic. In grila de programe tv nici un program romanesc (la Hotel Royal aveau TVR international). La piscine apa rece ca ghiata, noroc au avut copii ca aveau amenajat o piscinuta cu apa mai calduta.

Spatiu verde foarte frumos amenajat si diversificat. La centru SPA din 2 saune functiona numai una si te bagau acolo precum sardelutele, jacuzi (2 la nr) erau jegoase iar apa din piscina interioara foarte rece. In hotel erau cazati rusi in prop... de 90 %.

Toata lumea vorbea ruseste de la cel care matura aleile pana la cei ce supravegheau bunul mers al hoelului. In afara complexului tigania de pe lume, mormane de gunoaie, toti comercianti trageau de noi sa le trecem pragul si ne vorbeau in ruseste. In excursia care am facut-o cu vaporasul cu fund de sticla (batiscaf) in oferta aveam toate bauturile nonalcoolice gratuite, dupa ce am vizionat reciful pe punte echipajul a servit grupul (aprox. 20 persoane) cu 1 sticla de suc gen cola si aceeia inceputa. Am fost si la un spectacol 1001 de nopti cu cina inclusa, bauturile nonalcoolice incluse. La finalul cinei ne-am trezit cu nota de plata pt. apa comandata. Am cumparat statuiete de bronz, soc, cand am ajuns acasa una din ele era rupta din cauza transportului, inauntru un material gen ipsos poleit cu alama.

Oricum pt. familia mea a fost primul si ultimul sejur pe meleaguri egiptene. Pentru cei care doresc sa testeze le doresc succes si nervi de otel.

Trimis de lili catalin in 02.03.10 11:07:30

VIZUALIZĂRI: 2680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lili catalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

magdalena
[02.03.10 11:54:15]

La 5 stele a fost in halul asta? Am mai citit eu de egipteni, dar hotelurile ok, rau era dupa ce ieseai din complex...

Si cat te-a costat?

lili catalinAUTOR REVIEW