ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2016
ÎNSCRIS: 10.03.13
AUG-2016

încărcat de pe telefon!

Pensiunea Ioana - surpriza pt ochi si suflet!!!

Hm, Pensiunea Ioana! :)

Cum am ajuns acolo!?!? Sincer, am vrut sa ajungem in Borsec, dar planurile ne-au fost incurcate de... Zilele Borsecului (5-7.08.2016, ghinion devenit...NOROC!!!).

Asa ca, ne-am reorientat!

Am sunat la Pensiunea Ioana, dl Gabriel S. a fost deosebit de amabil si parolist, revenind in foarte scurt timp, cu un telefon dupa verificarea cazarilor pt a-mi confirma disponibilitatea pt 4-7 august - respectiv cam 7.

Am plecat din Bucuresti pe la 7.30 si am ajuns in jur de 12.00 (Bacaul - infernal, aproape ca si Bucurestiul), ghidonati putin la intrarea in Ruginesti, de o doamna vesela, tanara si frumoasa, care ne-a indicat drumul cu precizarea "V-ati informat la cine trebuie, sunt copiii mei!!!".

OK! Pensiunea Ioana!!!

Asadar, este in Ruginesti, com Hangu/jud. Neamt, pe dreapta cum vii dinspre Bicaz. Este o cladire solida (cred din beton) dar cocheta, pe doua nivele, cu balcoane spatioase din lemn, cu muscate vesele-n jardiniere, cu vederea spre lacul de acumulare Bicaz. Este chiar la drum/strada, dar acest fapt nu s-a dovedit a fi un inconvenient, fiind dotata cu termopane de foarte buna calitate + un trafic "timid"...

Pensiunea are o parcare special amenajata de 4 locuri (este un "intrand" sub vila, cu deschidere spre strada) + este in curs de finisare (de fapt, e aproape gata) o alta parcare - mai spatioasa - in curtea din spate.

Buuun, am ajuns!!! Am fost intampinati de Ana - o doamna tanara, frumoasa (dupa mine, seamana cu Sarah Jessica Parker :) ) si plina de spirit (cum am constatat apoi cand a facut "onorurile" la servirea mesei) - care ne-a prezentat camera si, evident, ne-a cazat.

Camera 7 este situata la etajul 2, pe laterala vilei, catre rasarit, lacul Bicaz fiind insa vizibil undeva in dreapta. Are balcon, cu masuta si 2 scaune, plus jardiniera cu muscata aferenta, specifica zonei. Camera este simpla/austera, insa foarte eleganta, decorata cu bun gust - are un pat matrimonial, cu saltea foarte buna (important!!!) si cu noptiere aferente, o canapea (zdravana) extensibila si comoda, LCD montat pe perete, oglinda (deasupra canapelei), spatiu util - 2 scaune si un "banc" cu doua "sertare" deschise sub LCD, dulap; baia este foarte frumoasa - cu geam termopan si oscilobatant + plasa contra tantarilor, cabina de dus foarte ok, chiar si sapunel de buna calitate la wc!!!

Foaaaaarte, foarte curat - niciun fir de praf pe mobilier/LCD, prosoape si lenjerie imaculate si calcate!!!

Evident, am cunoscut si proprietarii, oameni tineri si frumosi la chip, dar mai ales la suflet - Ioana si Gabriel S. De fapt, am relationat mai mult cu Ioana - o minune de fata, frumoasa, cu ochi verzi, pisicesti, permanent vesela, insuflandu-ti pofta de viata si sentimentul de... acasa, implicata total in managerierea pensiunii, punand "osu'" efectiv la treaba (inclusiv la bucatarie, cum ar fi prepararea vestitelor "poale-n brau") si fiind preocupata de a imbunatati (sunt in plan frigidere) si de a tine pasul cu noutatile.

Asaaaa, ca veni vorba de placinte... Pensiunea are si restaurant - bucate delicioase, preturi accesibile (din cate am vazut, este frecvent "calcata" chiar si de localnici) si ce ne-a impresionat in mod deosebit - grija si talentul pt prezentarea farfuriilor, demne de Master Chef!!!

Masa poate fi servita in interior sau pe terasa pensiunii - raiul florilor, cu decoratiuni minimaliste, dar foarte inspirate pe mese (mici felinare, mini-kalanchoe in ghivece mini-stropitori...), iar fetele - Ana si Elena- deosebit de amabile si placute, te fac sa te simti ca-n familie...

De altfel, la aceasta pensiune se pare ca s-au strans muuulti sfintisori - Ioana, Gabriel, Ana, Elena... am auzit si de Petru... :)

Apropo de sfintisori - sunt relativ aproape de vizitat Manastirile Durau (cu picturi de Tonitza), Sihastria, Secu, Petru Voda...

Ce sa va mai spun?!? RECOMAND DIN TOATA INIMA, aceasta pensiune frumoasa, cu o vedere de senzatie la lacul de acumulare, cu oameni tineri, deosebit de frumosi la chip si mai ales la suflet!!! Avem nevoie de astfel de oameni si imbucurator e faptul ca DA, SE POATE si in Romania, intr-un coltisor nu prea stiut de lume (cel putin pt noi :) ) !!!

Doar pt managerii site-ului: Avand in vedere impresiile de la diverse "gazde", cred ca ar fi foarte utila crearea unei aplicatii similare, ceva de genul Au fost aici/la noi, referitoare la turisti. Nu o data am auzit si chiar vazut cum se comporta anumite persoane in spatiile de cazare... Poate asa, reusim o responsabilizare mai mare si a turistului, nu doar a "hotelierilor"! Multumesc!!! Succes pe mai departe!!!

Trimis de DaniO in 15.08.16 08:33:08
Validat / Publicat: 15.08.16 10:41:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BICAZ & IZVORU MUNTELUI.

VIZUALIZĂRI: 2297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DaniO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Vorbe de duh a la "Ioana" - din cate am constatat, chiar aplicate la pensiune... :-)

[15.08.16 10:36:12]

@DaniO: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

DaniOAUTOR REVIEW
[15.08.16 15:59:10]

@webmaster26: Cu scuzele de rigoare, nu folosesc GPS! Sunt de moda veche, cu harta "in traista"... si documentare buna premergatoare deplasarilor... Sorry!!!

DaniO
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ioana [Hangu, NT]: