ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2016
    DIN: Ploieşti
    ÎNSCRIS: 11.08.16
    JUL-2016

Thorpe Park Resort

ora 5 dimineata. plecam de acasa de dimineata cu frica sa nu prindem aglomeratia tipic londoneza pe autostrada M3 si soselele adiacente londrei.

vremea cam nasoala, inorat cu mici averse de ploaie, ploaie tipic mocaneasca la noi dar de durata scurta. am ales aceasta zi posomorata ca sa scapam de aglomeratie. la alton towers (alt parc de genul) am prins o minunata zi insorita si calduroasa dar aglomeratia era ceva de nedescris, desi era o zi banala de luni.

traficul a fost ok, cu cat ne apropiam de parc carca erau ceva mai multe masini, majoritatea mergand in aceeasi directie cu noi. parcarea imensa si bine organizata, aproape de intrare.

biletele le-am luat de pe net cu parcare inclusa. la intrare cateva cozi destul de lungi dar am mers repede.

cum trecem de poarta de intrare parca erau ceva averse de ploaie, totusi imi fac curaj si merg primul ride mai "nenorocit" care-l vad in fata, si anume THE SWARM! stau la coada, si in 10 minute ajung la dracovenie. eram primul in rand, eu urma sa ma dau!! cand colo... defectiune!! draci... trebuie sa asteptam. zic am inceput bine... ploua, rideurile se inchid... in fine. cam in 5 minute de misculatie si discutii prin statie a personalului ii da drumul.

bun... cand sa ma urc vine o domnisoara de acolo si mi zice daca vreau sa stau in fata ca e loc liber. zic ok!! go go! incepe balaurul sa se miste. de la inceput observ ca e un ride foarte lin, parca pluteam pe apa nu era ca celelalte de te zguduia din toate directiile, de faceai febra la gat. urcam sus si ajungem la prima bucla, cand sa coboare mastodontul vad ca ne si intoarce cu capul in jos. zic bine, acum sa ma tin ca incep zguduielile... prinde viteza caruta noastra, prima bucla, pe urma isi vede de traseu si zic wow. asta chiar zici ca pluteste!! in fine, ajungem la sfarsit cu o impresia frumoasa. ride ul a avut cam detoate, si rapid, si bucle dar cel mai important a mers brici!! in fine, inaintez spre urmatorul... nu stau sa le insir pe toate la care am fost ca scriu aici pana maine dimineata.

ajung la un turn, o schela inalta de 35 metrii si te cocota in varf si ti da drumul de acolo in gol. misto! ma pun la rand, si astept cam 15 minute. in toata aceasta asteptare ma uitam la cei care deja se dadeau. vedeam pe unii ca erau crispati de parca vazuse pe dracu in persoana, vreo 2-3 puradei plangeau... ascult eu acolo instructiunile si din boxe la fiecare cadere se auzea o numaratoare inversa si la sfarsit cand dadea drumul un "bomb away"!

urc in ride, ma cocoata sus acolo... ce sa zic. priveliste frumoasa... :d astept eu numaratoarea inversa si... dintr-o data o luam in jos puternic!!! fara sa mai aud numaratoarea nimic. mai nene dar nu era o cadere libera, cand am incepu caderea te si apasa cu putere de ti o lua scaunul in jos si ramaneai suspendat in aer... te chinuiai parca sa tii pasul cu scaunul. jur, in aer parca am facut 5 minute pana am ajuns jos!! am tipat ca din gura de sarpe, mai rau decat un copil!

in fine, ajng eu jos si cand ma dezmeticesc si incep sa pun tot cap la cap imi dau seama ca numaratoarea aia inversa se auzea doar de jos, sa se fereasca lumea etc. acolo sus nu mai auzeai nimic. si cum stateam eu relaxat cocotat acolo si asteptam numaratoarea... wow. chiar mi a placut. a avut si factorul surpriza care l cautam toti aventurierii si amatorii de senzatii tari.

deja ploaia se oprise, cerul inca era inorat dar nu mai ploua. aglomeratie totusi era, la majoritatea rideurilor aveai d easteptat intre 30 minute si o ora...

am luat pe rand pe urma mai multe rideuri

Rush este misto, o chestie ca un ciocan de te balanganeste ca pe saci.

urmatorul a fost nemesis inferno care te rostogoleste in spirala de uiti cum te cheama

din pacate saw era inchis...

am fost la colossus. un super ride foarte rapid si placut. te cam zgaltaie putin. destul de lung dar nu ca smiler de la alton towers...

am mai fost si la slammer. stai ca pe un bat, scaunele sunt la un capat si la celalalt. pe urma ridica batul ala si l invarteste de acum esti cu capul in jos si in urmatoarele secunde esti normal, cu fata in sus. foarte frumoasa senzatia!!

am mai fost si la storm surge. stai in niste barci gonflabile mari si te da ca pe un rau... nimic spectaculos... a trebuit sa merg ca eram cu fata si ea a fugit de cele mari si "periculoase" cum spunea ea...

am fost si la depth charge. stateai pe o salteluta si coborai cu ea pe niste topogane... destul de misto

rumba rapids tipic. aluneci intr o barcuta pe un rau

am incheiat cu tidal wave. genul de atractie care o vedeam in filme cand eram mic si mereu vroiam sa ajung si eu, si mereu cand m-am dat in astfel de ride am ramas impresionat. desi am fost facut fleasca din cap pana n picioare a fost super. cel mai bun din cate am incercat eu pana acum

si au mai fost ceteva dar nu stau sa le insir

din pacate atractia principala, anume stealth era inchis. cica atunci cand ploua e inchis mereu. acolo as fi vrut sa merg

mai era si chestia aia "sunt celebru, scoate ma de aici", dar nu am vrut sa intru, mai ales ca acolo era coada cea mai mare

per ansamblu parcul este unul bun, cu ride uri foarte misto si diverse, pt mine a avut si factorul surpriza, ride uri rapide si incitante. mancare aveai la discretie, incepand de la toate firmele de fast food pana la fish &chips si mancare la gratar

parcul este unul bine organizat, cu ride uri preponderat pt oameni maturi, dar si copii au destule atractii fara a se plictisi intr o zi intreaga.

pentru mine ramane parcul nr 1 din anglia de gen, sper sa mai ajung cat de curand!

Trimis de vacaroz* in 12.08.16 20:17:59
    Validat / Publicat: 12.08.16 21:42:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacaroz*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.08.16 21:41:19]

Mutat în rubrica "Thorpe Park Resort (parc de distracţii) [Chertsey], LONDRA" (nou-creată pe sait)

• SOCIALs