ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Foarte nemulțumit

Alton Towers Water Park - UK

Buna tuturor!

Tocmai ce am revenit acasa dintr-o scurta calatorie din scotia si implicit alton towers resort.

De scotia nu vorbim acum, desi am nulai vorbe de lauda la despre acest capitol, dar in drumul meu am trecut a 2-a oara si pe la alton towers, si anume la water parkul lor.

Acum 3 saptamani am fost la alton towers theme park, acolo unde sunt cascadoriile multe si ce pot sa zic, a fost ok. mare, frumos, lucruri de vizitat de nu-ti ajunge doar o zi, in schimb despre waterpark-ul lor... cam cu minus

In rpimul rand nu ai pancarde sau ceva sa te indrume. ai in schimb in fata la intrare, mare, o chestie cu multe tevi de curge apa sub forma de un monument-statue ceva. in fine... deduci ca acolo e intrarea.

Intri inauntru, dezorientare totala. nu stii incotro sa o apuci. intreb pe cineva de la o receptie (cred ca era pentru hotel desi intrarea hotelului era in alta parte) si mi zice sa urmez pasii cu albastru desenati pe jos. ok, ne tinem dupa ei, desi erau aplicati cam la 3 metrii distanta unul de celalalt. cred ca big foot sa ocupat de marcaje :))

Ajungem la intrare si stam la rand sa luam bilet. platim pentru bilet suma de 35 lire pt 2 persoane. zic ok ca pret...

Nimeni nu ne explica nimicmai departe despre vestiare sau alte chestii care ar trebui sa le stii de la inceput. intram inauntru, coada destul de mare dar am mers repede. in 10 minute eram la vestiar. si cand ne amintim ca n avem la noi decat cardul, no cash... deci a trebuit sa dam o fuga iar la masina sa luam bani.

Zis si facut... iesim cu greu ca stafful de la intrare era axat pe afluxul de oameni care intrau si nu cei care ieseau, si dupa 15 minute de dat din umeri si scuze domnu'... doamna reusim sa vorbim cu o doamna si sa ne lase sa iesim. luam de la masina portofelul, verificam si aveam si monezi de o lira.

Cand sa intram inapoi... beep beep nu ne da voie. ii explicam iar doamnei cu care am vb la iesire unde am fost si ca am vb tocmai cu dumneaei la iesire si zice ca nu si aminteste (timp de 10 minute daca trecuse...) in fine, ne scaneaza iar biletele la casa, zice ca au fost cumparate de dimineata de la ei, mai dau putin din umeri si pana la urma ne lasa sa intram, dar totusi suspiciosi.

Acum iar la vestiare... bag fisa si nu pot incuia... ma uit sa vad daca am priponit bine fisa si vad cu stupoare ca n am nimerit fisa buna. in general pe unde am mai fost in uk erau cu fise de o lira si am dedus si aici ca va fi lafel. de unde?! era de 20 P!

Zic nu mai ies sa schimb ca nu aveam deloc de 20. iau fisa de o lira, ma duc la o doamna si o rog sa mi dea o fisa de 20p. rade putin poate deducand patania si mi da una bucata fisa 20p care mi statea in cale de jumatate de ora sa ajung la vestitul parc acvatic si-mi refuza politicos fisa de o lira.

Intram noi la parc si hai sa facem un tur de recunoastere... ce sa vezi, mergand ca un mosneag sontorog in 10 minute puteai face turul cu spatele! asa mare era incinta. ceea ce nu sufar eu cel mai mult la astfel de parcuri de genul acoperite este mirosul insuportbil de clor. aici acoperisul fiind ca o sera mirosul se amplifica teribil de mullt!

aglomeratie ca la nebuni, copii parca scapati de la nebuni (cu riscul de a-mi lua injuraturi dar asa sunt copii de englezoi).

Hai sa incercam water rideurile.

Ma bag la primul... stau la rand 20 minute... ceva banal. 3 metrii de topogan. al 2. lea lafel. la a 3. lea, aptractia parcului... ce sa zic. era frumos, cu ceva jeturi de apa de te arunca inapoi la deal pe ici pe colo si cam atat.

Terminam si cu asta si mergem mai departe, mai nimeresc cu greu inca un set de topogane (3 la numar) care erau toate 3 lafel si cu plecare din acelasi punct. si asta parca de bebelusi. aungem repede jos si hai sa vedem unde sunt alea real deal, alea cu o dificultate mai mare, pt oameni maturi.

Ce sa vezi. asta a fost tot! wow... anglia, parc mecher, apare in recenzii in tot europa water parks... sukcs!

Pe la 1 parca ne rodea stomacul, hai sa mancam ceva. in incinta parcului era un fel de fast food, un fel de mahala tipic birturilor ieftine de pe la noi, cu masute din metal ieftin de la briko, autoservire si un meniu atat de bogat incat dupa fish&chips, burger si hot dog nu mai gaseai nimic. si o coada ca la nebuni... zic haide sus ca erau vreo 2 restaurante pe la intrare.

La iesire iau biletele cu mine, ii arat iar domnisoarei de la intrare cine suntem si ca iar avem o problema si pana la urma ne pune o stampila pe mana. nu pot spune sigur daca aia era procedura standard sau noi am fost exceptia ca eram tare plimbareti...

app, mereu cand ne perindam ne tot intrebam daca suntem si cazati. daca am fi fost cazati aveam un regim prioritar.

Cand am ajuns, inainte sa intram am vrut sa beau o cafea. sus de tot la intrare era un restaurant mare dar inchis, la un nivel mai jos pe unde era si intrarea spre parc un alt restaurant cu o coada infernala. vb cu tipa de la receptie ca vreau sa iau doar o cafea si sa plec afara sa pot sa trag si o tigare si mi zice ca daca nu sunt cazat la hotel sau n am VIP acces nu pot intra si sa astept ca in 10 min deschide barul de sus (cel care l vazusem eu restaurant)

Revenind la povestea cu mancarea, iesim noi cu stampila aferenta, urcam sus si vedem ca in afara de 2 mese cam totul era liber. Ma duc la bar si intreb pe tip ceva legat de mancare si observ ca l chema bogdan. intru in vb cu el ca era roman de al nostru si aflu ca locatia era bar si desi la intrare avea si o pancarda cu taverna pizza el habar n-avea ce e cu aia ca el de cand e angajat a servit doar bauturi si fara mancare. bem o cafea acolo si coboram jos la restaurant.

Stam la rand cam 3 minute si-i cerem doamnei de la receptie o masa pt 2. ne da frumos un meniu, vine un aghiotant de ne duce la o masa si ne explica el ceva acolo intr-o engleza groaznica... majoritatea angajatilor acolo erau tineri studenti care venise cu contract pe perioada determinata sa lucreze. respectivul nu stiu de und eera sau ce hram purta dar nu ne puteam intelege cu el. vedem pe urma ca toti se serveau de la un bufet central... era un bufet suedez cu autoservire! deci aveam la intrare o receptionista ca sa ma trimita la masa sa ma autoservesc! tare asta!

Mergem sa culegem ceva mancare si ca de obicei ca tot ce inseamna alton towers gama atat de bogata incat mori de foame. in afara de faptul ca aveau pizza, 2 feluri de paste care la baza erau acelasi fel doar ca aveau un topping diferit si 2-3 salate si alea erau pe terminate. in fine, mancam cateva laturi acolo si placem. n are rost sa vb si de nota de plata.

Ajungem jos la pool iar si in 30 minute ne da afara un angajat ca dupa ora 3 au acces doar cei cu card vip sau doar daca aveam si camera la hotel! frumos ce sa zic...

Ca idee sa nu mai o lungesc, cei care sunt in uk si vor sa mearga la parcuri de genul evitati alton towers waterpark. black pool sau splashdon din pool se merita, alton nu1

Trimis de vacaroz* in 11.08.16 06:22:14
    Validat / Publicat: 11.08.16 10:55:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 1507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacaroz*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [11.08.16 10:47:18] »

@vacaroz: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Alton Towers Water Park [Farley Ln, Alton], [ALTE ORAŞE sau ZONE]" (nou-creată pe sait)

vacaroz* [11.08.16 19:12:26] »

@webmasterX - da, pozitionarea pe harta este buna! in anglia se folosesc postcoduri pe gps, e mult mai practic si precis. daca doreste cineva sa ajunga sa introduca pe gps (ST10 4DB). indiferent ca foloseste un telefon sau gps profesional, toate vor recunoaste gps ul

vacaroz*