ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2016
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
AUG-2016

La pas prin Brașovul vechi... (I)

Hai să mergem la plimbare prin Brașov! Da, asta a fost o propunere din partea unor musafiri, pe care i-am găzduit o vreme și nu a fost o idee rea. Acum ce să zic, noi mergem destul de des prin Brașov, dar cu alte treburi și nu neapărat în calitate de turiști și mai ales nu prin centrul vechi. Așadar ne-am bucurat și noi de aceste plimbări, pentru a revedea unele obiective. M-am documentat puțin înainte, că doar trebuia să fac pe ghida, am căutat date noi, despre cele pe care le știam mai puțin și prin urmare vă invit la pas... prin Brașovul vechi. :)

Municipiul Brașov, este situat în inima țării, în curbura Carpaților, în Depresiunea Brașovului, la o distanță de 161 km de București. Brașovul, sau Brassó în limba maghiară, sau Kronstadt în limba germană, este după mine unul din cele mai frumoase orașe din țară. Potrivit cronicilor vremii, se pare că anul 1203 ar fi anul „în care s-a inceput zidirea orașului”. Alte documente o atestă mai târziu, dar cert e că Biserica Sfântul Bartolomeu , din cartierul Bartolomeu, e una din cele mai vechi clădiri din Brașov, construită în sec. XIII, aproximativ prin anul 1260. Și pentru că noi vom merge prin orașul vechi, să spun câte ceva despre Fortificațiile Brașovului. Acestea sunt construcții militare, cu rol de apărare a locuitorilor Brașovului de năvălirile turco-tătare. Conform Wikipedia, ele au fost construite între sec. XIII-XIX și cuprindeau zona dintre Șchei, Tâmpa și Dealul Warthe. Începând cu sec. XV, diferitele bresle meșteșugărești, încep să ridice bastioane, care ofereau spațiu pentru depozitarea mărfurilor, iar la vreme de război, devin fortărețe de apărare. Au fost în total 8 bastioane, azi fiind doar trei, alte trei sunt reconstruite sub altă formă. Cetatea Brașovului avea patru turnuri și se pare că mai exista încă unul, pe locul Cetățuii de azi, apoi desigur și porțile de intrare în oraș, din care mai există doar una (Poarta Ecaterina).

Plimbarea noastră a început de la Casa Armatei , o frumoasă clădire, cu o arhitectură deosebită construită în perioada interbelică, aici am admirat cea mai veche fântână arteziană din Brașov, undeva din sec. XIX, deteriorată în decursul timpului, iar cea de acum este o replică din 2007, realizată din bronz și este situată în Parcul Rudolf , în fața Casei Armatei. O privire înapoi, spre Parcul N. Titulescu și zărim peste clădiri, pe deal, Cetatea, sau Cetățuia , măreață și mândră. În față o altă clădire simbol a orașului, actualmente Rectoratul , ridicată în anul 1884, pe vremuri aici fiind Prefectura. Sigur că nu poți să pierzi din vedere muntele Tâmpa , cu literele mari, care îți amintesc încă o dată pe unde te afli, BRAȘOV , care se ridică peste clădiri, invitându-te parcă spre a o descoperi. Până acolo însă, pornim spre Livada Poștei , locul de unde se poate merge și spre Poiana Brașov, în stânga descoperim Casa Baiulescu , construită în 1888 pe locul Bastionului Curelarilor și este locuința primului primar român al Brașovului, după Unirea din 1918, astăzi este o secție a Bibliotecii Județene, dar și Centru Cultural Englez și Francez. Peste drum, la baza Dealului Warthe, Biblioteca Județeană George Barițiu , o altă superbă clădire, construită între anii 1927-1929, în stil neoromânesc și având inițial destinație Camera de Comerț, apoi din 1969, este bibliotecă, cu un număr impresionant de volume, poartă numele istoricului și publicistului român George Barițiu, care a fondat „Gazeta de Transilvania” , primul ziar din Ardeal, și a cărui statuie este chiar în fața intrării. De aici o luăm spre stânga, pe strada După Ziduri și după cum o spune numele, este chiar pe lângă zidurile cetății, având la dreapta micul pârâu Graft și copacii ce acoperă Dealul Warthe . Mergând la umbra răcoroasă a zidurilor, dar și a copacilor, admirăm alte clădiri vechi și frumoase, cum ar fi Liceul „Áprill Lajos” înființat în 1837 ca gimnaziu romano-catolic de băieți. Puțin mai încolo descopăr o altă clădire ce adăpostește sediul Crucii Roșii și astfel ne apropiem de Bastionul Graft , construit prin sec. XVI și care avea rolul de a asigura legătura cu Turnul Alb , (aici cândva existând un pod) aflat în dreptul acestuia, dar și de a întări apărarea cetății pe latura de nord. Astăzi este aici o secție a muzeului de istorie, unde sunt prezentate arme folosite pentru apărarea cetății. Am întâlnit multă lume la plimbare pe aici, care pot sta pe băncuțe, la umbra binevenită în zilele de arșiță. Un pod peste pârâu și un indicator, care arată drumul spre Turnul Negru , unul din cele patru turnuri de observație, înalt de 11 metri, ridicat undeva prin 1521, a suferit multe distrugeri de-a lungul timpului, ultima restaurare făcându-se în 1996, azi fiind tot un punct muzeal. La ieșire de pe strada După Ziduri, avem în dreapta clădirea Maternității din Brasov, iar în stânga Arhivele Statului , pe locul Bastionului Fierarilor . Traversăm și ajungem pe Șirul Beethoven , lângă Parcul Gheorghe Dima , o oază de liniște și verdeață, cu Biserica Reformată în dreapta, apoi Colegiul Andrei Șaguna , una din cele mai vechi școli din Brașov. În stânga, peste drum de parc, Facultatea de Silvicultură, apoi o altă clădire ce adăpostește sediul arhitecților din Brașov, apoi Poarta Ecaterina . Aceasta a fost construită pentru a ușura intrarea șcheienilor spre Brașov și a suferit multe distrugeri în lunga trecere a vremii, ce a rămas acum e doar o parte din ea; este situată în capătul străzii Caterina, nume luat de la o fostă mânăstire de măicuțe ce a existat în aceea zonă. Astăzi turnul renovat găzduiește expoziții de artă și istorie. În micuțul parc de la intrarea spre Poarta Ecaterina, întâlnim mulți arbori și plante etichetate, lângă poartă fiind și Ocolul Silvic Brașov. La câțiva metri, avem Poarta Schei , construită în anul 1827, inițial tot pentru locuitorii din Schei, are forma unui arc de triumf; trei arcuri, două mai mici, pentru pietoni, unul mai mare pentru mașini. Este construită din piatră și cărămidă, iar inscripția în latină dezvăluie anul construcției și marchează vizita împăratului Francisc I în Brașov, în anul 1817. Aici lângă poarta Schei, pe strada Prundului, vedem o clădire frumoasă, declarată monument istoric, reabilitată, astăzi a devenit Casa Junilor Brașoveni, dar și un punct de informare turistică. Noi am pornit de aici spre Aleea Tiberiu Brediceanu , pe lângă Liceul cu program sportiv, cu terenul de sport imens din spatele ei, care se întinde până sus, la baza sportivă Olimpia. Nu putem să nu admirăm în stânga peisajul de poveste cu acoperișuri roșii, case vechi cu multă istorie în urmă, turnurile bisericilor, dar și pe dreapta cu case tot vechi, în stil brâncovenesc, Muzeul Poetului Ștefan Baciu , numit poetul orașului, iar drept în față muntele Tâmpa, cu adieri răcoroase, de copaci ale căror ramuri se lasă ușor peste alee, invitând la odihnă pe băncuțele amenajate frumos. Ne bucurăm de tot ce vedem, dar mai ales de răcoarea și mireasma copacilor. Semeț stă în fața noastră Bastionul Țesătorilor , poate cel mai bine păstrat, cu două turnuri de strajă, cu o formă hexagonală, o arhitectură unică se pare, în sud-estul Europei. Pe interiorul zidurilor sunt galerii de trei și patru nivele, clădirea este folosită și la manifestări culturale, festivaluri istorice. Aici este amenajat Muzeul Țării Bârsei . Începând de aici, plimbarea de sub Tâmpa poate continua pe aleea de jos, chiar lângă ziduri, sau pe promenada de sus, chiar sub ramurile leneșe ale copacilor. În imediata apropiere este Turnul Artelor , chiar în spatele bazei de agrement. Acesta este vechiul Turn al Olarilor , acum găzduiește opere de artă. Mergem pe lângă ziduri mai departe, pe lângă frumoșii trandafiri de pe marginea aleii, oprim puțin la Turnul Vânătorilor , un alt turn cu rol de apărare, aici sunt expuse arme de vânătoare din vremurile vechi ale cetății, dar nu am avut noroc de vizită, toate fiind închise. :((Aici în spatele centrului de agrement, este o scară ce poate fi accesată pentru a putea urca pe zidurile acoperite acum de iederă, dar poate altădată, pentru că și aceasta era blocată. Mi-ar fi plăcut să mă cocoț puțin să văd peisajul. :)) Urmează apoi Bastionul Funarilor sau Frânghierilor , consemnată în documente încă din 1416, cu rol în apărarea laturii de sud a cetății, a suferit în urma unor incendii, apoi a fost reconstruită și a devenit depozit de materiale, acum include și o casă ce este locuită. În dreptul acestui turn, se pot urca scările spre aleea de sus, de unde este și stația spre telecabina ce duce spre vârful Tâmpa. Dacă nu ne-am dus acolo, mergem mai departe spre Bastionul Postăvarilor , ridicat de breasla aurarilor, un bastion de formă circulară, ce mie mi-a plăcut cel mai mult, cu un diametru de 16m, patru nivele și 19 m înălțime. Lipit de el printr-o galerie este Bastionul Cojocarilor sau Tăbăcarilor , cu o formă semicirculară, construit undeva prin 1452. Putem merge așa pe lângă aceste ziduri încărcate de istorie până ajungem la magazinul Star, de aici putând s-o luăm înspre centru către clădirile frumoase ale actualei Prefecturi, fostul Palat de Justiție , Primăria, Fostul Palat al Finanțelor , sau Palatul Poștei , Palatul Telefoanelor (construit pe locul fostei vile Schuller ), pe bulevardul Eroilor. În stânga este vestita stradă Republicii , pe care nu trebuie s-o ratați la o vizită în Brașov, cu multele terase, cafenele, magazine și care este o stradă pietonală și duce exact în Piața Sfatului , locul de altădată al Festivalului Cerbul de Aur . În capătul străzii Republicii, clădirea Modarom, unde pe vremuri era Vila Kertsch , a inginerului Christian Kertsch și mai înainte de asta era poarta principală a orașului, de unde și vechea denumire de Strada Porții (Kapuútca în limba maghiară). Dincolo de Modarom, Palatul Asociației Meseriașilor , din 1902, iar din 1970, Muzeu de Artă , cu colecții importante de pictură, grafică, sculptură, artă românească modernă și contemporană, care organizează multe manifestări culturale. În aceeași clădire există și Muzeul de Etnografie . Nu pot să nu pomenesc de Teatrul Dramatic „Sică Alexandrescu” care organizează Festivalul de Dramaturgie Contemporană , iar lângă clădirea teatrului, impunătoare este statuia lui Andrei Mureșianu, autorul imnului național.

O altă variantă de luat în calcul, pentru a străbate străduțele înguste ale vechii cetăți, este pe Suișul Castelului , o străduță cochetă ce coboară în strada Castelului, cu case vechi și frumoase, una din cele mai fotografiate din Brașov. Ajunși și în Piața Sfatului , admirăm priveliștea și în orice direcție ne-am uita avem ceva de văzut, în centru tronează Casa Sfatului , cu stema orașului, actualmente Muzeu de Istorie și fostă primărie până în 1876, în stânga clădirea Hirscher ( după numele soției judelui Brașovului, Apolonia Hirscher ) sau fosta Casă a negustorilor , azi un cunoscut restaurant, dar și galeriile Corona. În dreapta se văd peste acoperișurile caselor, cu o arhitectură deosebită cu statuete și mici ornamente, vechi palate, Palatul Czell , cum au fost denumite multe din clădirile construite de Czell, un industriaș bogat, Turnul Alb și Turnul Negru. Una din cele mai frumoase clădiri din piața Sfatului este cea de care pomeneam, palatul Czell, actualmente sediul Băncii Naționale și o farmacie.

Dacă mergem mai departe de casa Hirscher, pe strada cu același nume, pe lângă terase și magazine, avem pe dreapta clădirea Reduta , o veche sală de spectacole, centru cultural încă din sec. XVIII, azi fiind organizate aici foarte multe spectacole. Ne-am plimbat și pe aici, pe aceleași străduțe înguste, am ajuns la vestita strada Sforii , Sinagoga , apoi pe toate străduțele laterale de pe dreapta, vedem câte o porțiune din Biserica Neagră, care ne „însoțește” parcă peste tot. Am putea continua drumul spre Poarta Schei, sau putem să mergem să admirăm Biserica Neagră , monument impozant, construit în sec. XIV-XV, în stil gotic. Denumirea vine în urma pagubelor produse de marele incendiu din 1689. Se cunosc multe despre acest edificiu, nu voi repeta prea multe, amintesc doar că în turn se află cel mai mare clopot din bronz, din România, ce cântărește 6 tone, iar cele 110 covoare orientale frumos colorate decorează minunat interiorul bisericii, concertele de orgă sunt renumite, sunt cam trei pe săptămână pe perioada verii. Ca și o curiozitate numele original al bisericii era Sfânta Maria , fiind biserică catolică, iar din 1542, în urma reformei lui Johannes Honterus devine luterană, de rit evanghelic. Statuia lui Johannes Honterus, este chiar lângă biserică, deasemenea și liceul care îi poartă numele.

Sigur că ar mai fi foarte multe de spus, oricare clădire de aici poartă în spate o istorie, pomenesc numai de Casa Mureșenilor , mai noul Muzeu de Civilizație Urbană al Brașovului , bisericile Adormirea Maicii Domnului , biserica franciscană Sfântul Ioan , Sfânta Treime , Catedrala Catolică . Pe fosta stradă Mânăstirii sau a Vămii , (Kolostorútca în limba maghiară), astăzi strada Mureșenilor, unde de altfel era și una din porțile orașului, Poarta Vămii , era pe vremuri o mânăstire dominicană, acum pe acel loc s-a înălțat catedrala catolică, o clădire în stil baroc, iar lângă ea se află o altă vilă Czell. Vizavi de Rectoratul de azi, fostul Palat al Pensiilor , mai apoi prefectură, este una din cele mai frumoase vile Czell, Palatul Soarelui , cum i se mai spunea, sau Groapa cu bere, în trecut, acum restaurant. O altă poartă, Poarta Străzii Negre , azi strada N. Bălcescu, ascunde una din clădirile cetății, fostă Cazarma Mare , azi Corpul K al Universității Transilvania. Mai exista și Închisoarea , pe strada Castelului, azi liceu.

Pentru o altă dată zona Schei, cu ale ei povești. Trebuie doar timp și dorință de a ști și vedea. :)

Mulțumesc pentru răbdare, sper ca pozele să vă ajute la întregirea tabloului descris de mine. :)

Trimis de maryka in 10.08.16 17:09:07
Validat / Publicat: 10.08.16 18:31:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 2459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Bastionul Graft și vegetația bogată din dreapta.

[10.08.16 19:46:38]

[10.08.16 19:53:19]

@webmaster -

Mulțumesc frumos!

mprofeanu
[10.08.16 20:31:02]

@maryka - Felicitări pentru review și pentru frumoasele poze pe care le-am văzut în tihnă!

Brașovul este orașul meu de suflet de acum mulți ani în urmă când veneam acolo cu copiii, de 2-3 ori pe an, nelipsind magazinul Star și excelenta cofetărie de lângă Piața Sfatului care acum nu mai este.

Astăzi Brașov este mai mult decât atunci, pentru că am acolo 2 nepoței, fata mea și soțul ei.

Cum să nu-ți placă Brașovul?

elviramvio
[10.08.16 20:47:09]

@maryka -

Mă bucur că superbonusul a venit de la mine. Ultimele zile din iulie le-am petrecut în orașul tău - chiar am un articol aproape de a-l termina cu impresii, 95% bune, așa cum am văzut noi cetatea ca turiști și nu localnici. Am preferat în ultimul moment să venim fără mașină pentru a nu fi tentați să plecăm prin împrejurimi și să lăsăm neterminată zona istorică - oricum tot neterminată a rămas. A fost o alegere inspirată. Este un oraș superb, vreau să revin tot pentru zona istorică și cu o listă de întrebări. Poate atunci ne vom întâlni cumva la o cafea.

Mihai18
[10.08.16 22:16:17]

Gând la gând cu bucurie, pentru că după ce am citit reviewul voiam să-i sugerez lui Web să-l încadreze ca MiniGhid Am Fost Acolo. Am intuit bine pentru că la fel a gândit și Web și așa l-a încadrat. Bravo Marika și un FB meritat.

Dar motivul scrierii ecoului a fost altul. M-a uimit pur și simplu calitatea lentilelor obiectivului aparatului tău de fotografiat. Imaginile sunt Full HD 100%. Rar am întâlnit imagini cu o asemenea claritate. Nu degeaba ai fost la Koln, probabil aparatul este de acolo, lentile Zeiss.

Cu bine

Dan&Ema
[11.08.16 06:57:53]

Foarte foarte foarte bun articolul acesta! Brasov prezentat pe larg asa cum se cuvine intr-un ghid.

Cochetam cu gandul revizitarii Brasovului pe indelete, dar tot amanam. Articolul acesta ne aminteste inca o data de intentia noastra.

Brasovul este unul din orasele frumoase romanesti care noua ne plac. Este bine inclus si in planurile turistice ale romanilor si ale strainilor.

M-as bucura sa se gaseasca si o solutie de deplasare rezonabila cu masina catre Brasov din Bucuresti. Sunt unele zile cand traficul pe Valea Prahovei este infernal.

Brasov, vom veni si noi!

Asteptam povestile Scheii...

dan_gina2006
[11.08.16 08:54:13]

Foarte frumos prezentat Brasovul. Anul acesta mi-am propus sa merg in Brasov in concediu si citind tot itinerariul tau m-ai convins ca trebuie sa calc si eu pe aici. In Brasov nu am mai fost de cand eram eleva si scoala ne ducea in excursii. Imi este de folos ce ai povestit aici si va MULTUMESC.

[11.08.16 09:27:52]

@mprofeanu -

Mulțumesc frumos pentru aprecieri! Ce bine că există motive în plus pentru a veni în Brașov! E un oraș frumos, care îmbină perfect vechiul și noul.

Știu de acea cofetărie, de multe ori mergeam acolo după servici! Făceau cele mai bune savarine din oraș.

O vară frumoasă pe mai departe!

[11.08.16 09:35:04]

@elviramvio -

Abia aștept să citesc articolul, eu am fost de multe ori pe acolo, pot doar să fac comparații, știu că acum arată mult mai bine față de anii trecuți, pentru că s-au făcut reabilitări. Ce nu mi-a plăcut e că era închis la toate obiectivele. Fără nici o explicație. Eu am timp și e aproape pentru a mai veni, dar turiștii... Sigur că mai sunt multe de spus, tot timpul mai rămâne ceva de vizitat, sunt atât de multe străduțe, cu case încărcate de istorie, de aceea am lăsat zona Șchei pentru un alt articol. Oricum, mă bucur că sunt în apropierea unui așa oraș frumos.

Și da, poate ne întâlnim la o cafea!

[11.08.16 09:52:58]

@Mihai18 -

Mulțumesc pentru aprecieri! Mă bucur că v-au plăcut pozele mele! Încerc să fac fotografii cât mai bune, pentru amintiri frumoase!

[11.08.16 09:59:08]

@Dan&Ema -

Mulțumesc frumos! Mă bucur că am readus Brașovul în intențiile multora de a-l vizita. Merită! Cu traficul e mai greu într-adevăr, poate cândva...

Despre Șchei, în curând!

[11.08.16 10:02:02]

@dan_gina2006 -

Mulțumesc! Mă bucur am putut fi utilă și concediu plăcut la Brașov! Aștept impresii.

tata123 🔱
[11.08.16 10:20:25]

@maryka - Felicitări! brașovul e un oraș inepuizabil din punct de vedere turistic. Există atât de multe zone superbe în Centrul vechi, muzee interesante și locuri de unde putem admira orașul de la înălțime.

Chiar anul acesta am trecut prin zone descrise în articol: Piața Sfatului, zona Bastionului Țesătorilor, Strada Sforii. În vizitele mai vechi am admirat Aleea de sub Ziduri, Bastionul Graft și Turnul Alb, am urcat cu telecabina pe Tâmpa etc.

Îmi doresc o ascensiune la Cetățuie și o zi - două alocate vizitării unor muzee. Abia aștept...

Noha
[11.08.16 18:09:15]

@maryka - Foaarte bun, de printat si de urmat, nu mai e nevoie de ghid local, multumesc.

[11.08.16 19:01:55]

@tata123:

Mulțumesc! Așa e! Despre Brașov se pot scrie multe lucruri, se pot vizita la fel de multe locuri. Timp să avem! Toate cele bune!

liviu49
[12.08.16 21:05:34]

@maryka - Minunat articol! Am reusit sa aflu multe lucruri noi despre Brasov, obiective noi pe care nu le-am vizitat inca. Ceea ce inseamna ca, pe langa partile negative, mai am si lipsuri. Intr-un fel ma bucura cand vad oameni care s-ar putea, dupa varsta sa-mi fie copii, unii chiar nepoti, care sunt interesati de cunoasterea lucrurilor cu adevarat importante despre localitatile sau zonele in care traiesc. Citind articolul si ecourile, mai ales, mi-am amintit ca dupa ce mancam o friptura la Cerbul Carpatin mergeam la cofetaria de care vorbeste @mprofeanu, unde luam o savarina si un profiterol, chiar si in miezul iernii. Imi amintesc ca in 1984, intr- o delegatie la BJATM, ca de obicei, l-am luat cu mine pe baiatul cel mic, care avea 5 ani, sa-l plimb prin Brasov. Dupa ce am mancat, ca de obicei la Cerbul Carpatin, am traversat piata si am mancat cate o savarina la cofetaria mentionata mai sus. Daca aveam aparatul de fotografiat cu mine as fi reusit o poza cu un baietel cu niste mustati ca ale lui Mos Teaca. Dupa aceea am vrut sa-l urc pe Tampa cu telecabina, dar pentru ca si atunci eram in Romania, in timpul saptamanii telecabina nu functiona. Prezenta in parculetul de la statia de telecabina a unor veverite jucause i-au oprit plansul din care eu nu-l puteam opri in nici-un fel. Am urcat de mai multe ori pe Tampa pe o poteca si imi aduc aminte de niste urme ale cetatii. Stiti cumva daca mai exista poteca si daca, mai ales mai urca cineva pe ea?

Sunt multe de vorbit despre Brasov, dar si mai multe de aflat.

Numai bine si calatorii placute!

PS. Din ce imi aduc eu aminte, in cladirea rotunda, din dreapta, din poza P40, functiona Casa de Mode, de unde cumparam pentru sotie sau sora ei multe confectii deosebit de frumoase, dar mai ales ieftine. Ce mai este acolo acum?

[13.08.16 10:21:34]

@liviu49 -

Mulțumesc frumos pentru aprecieri. Văd că multă lume are amintiri frumoase legate de acest oraș, știu că atât acum cât și în trecut era foarte vizitat. Există și acum trasee spre Tâmpa, cel mai dificil se spune că ar fi Treptele lui Gabonyi, încă nu l-am parcurs, dar urmează.(voi scrie atunci un articol pe larg). Despre clădirea Modarom, are cam aceeași destinație și acum, e centru de modă, se fac rochii de ocazie, bijuterii deosebite, în plus, centru de afaceri, se pot organiza mese rotunde. Cred că se vede mai bine în poza 46.

Toate cele bune și vacanțe frumoase!

Yersinia Pestis
[23.11.16 14:12:11]

Frumos oraș, frumos articol!

Încă mai avem, eu și Adriana, ideea să ne mutăm în Brașov., unul dintre primele orașe ale țării, ca frumusețe și putere economică. Dar. știi cum se spune, când ai idei, te așezi și stai liniștit și aștepți să-ți treacă!

Îmi place ghidul tău despre ce e de văzut și, așa cum ți-am mai spus, îmi plac și fotografiile aferente.

Deci, da, o să stau geană pe contul tău, așteptându-ți scrierile!

[23.11.16 17:04:18]

@Yersinia pestis:

Mă bucur că am putut fi utilă, Brașovul este un loc unde nu prea te poți plictisi, indiferent de anotimp. Eu stau la câțiva km de Brașov, merg des acolo dar nu-l privesc totdeauna cu ochii unui turist, cum am făcut astă vară. Îmi place însă și acum îmbrăcată în culorile toamnei. Și iarna stă să vină... Alte culori... Mi-ar lipsi mult de aș fi departe. În legătură cu mutatul - niciodată nu se știe.

danaeldreny*
[03.09.17 23:52:48]

În Brașov am stat 7 zile, ultima săptămână din octombrie 2004 la congresul gnosticilor care se întâmpla la Aro Palace, și care avea program compact, până noaptea târziu, ziua sesiuni de conferințe, seara – programe mai relaxante…

Mai fugeam de la program când mă mai plictiseam și mă mai învârteam prin oraș, am fost pe Strada Sforii, la Biserica Sfântul Nicolae unde am văzut și mormântul lui Nicolae Titulescu, am mai fost prin Șchei fleandura…

La Biserica Neagră am avut program cu toată lumea de la congres, am avut concert de orgă.

Spre sfârșitul săptămânii am urcat și pe Tămpa…

De atunci am mai fost prin Brașov doar în trecere…

[04.09.17 08:48:16]

@danaeldreny:

Păi atunci zic eu e momentul de o reveneală la Braşov. Toamna poate fi aşa frumoasă aici. Mai ales Braşovul vechi, luat la pas, e minunat, poate fi admirat de jos, de sus, din Poiană, sunt locuri romantice, eu aşa le văd. Deşi sunt aşa aproape şi vin des aici, rareori o fac, ca un turist. Asta e, viaţa cotidiană, tot timpul în viteză... Dar când o fac totuşi, ridic capul, privesc clădirile, acoperişurile, mă minunez de tot ceea ce văd, de parcă le-aş vedea prima oară! Îmi place mult acest oraş!

Dan&Ema
[04.09.17 09:35:19]

@maryka:

Excelent acest ghid - partea I.

De cand imi spun ca trebuie sa aloc timp vizitarii Brasovului. Vizitarii si nu stationarii sau tranzitarii.

Am citit cateva articole deosebite despre Brasov, iar acesta este unul dintre cele speciale.

In plus are amprenta brasoveana, Ghimbavul fiind pentru Brasov precum Chiajna pentru Bucuresti.

Cu mentiunea in plus pentru Ghimbav care merita si el vizitat, are ce arata la randul lui turistilor.

Pozele sunt superbe, de calitate.

Uneori e interesant sa vezi schimbarile in timp ale locurilor cunoscute de o viata.

Nu stiu daca gresesc, dar prin Poarta Schei parca trecea troleibuzul candva, asta ca exemplu.

Super, super, super! Felicitari!

danaeldreny*
[04.09.17 21:37:12]

@maryka: Dam, ceea ce este foarte corect!

În ultimii ani am fost doar La Plăcinte-n Brașov

De ne facem niște rezervări ne dați ghidaj moca ?

Nu de-alta da' parcă s-au mai risipit norii și-mi aduc aminte că mâncam și hoinăream mai bine-n gașcă decât în intimitatea noastră selectă și prețioasă

Mi-amintesc de studenție și vreau să fiu iar student, la categoria de vârsta ne încadrăm că făcând o medie ajungem la 19 frumoasă vârstă, ă?

[04.09.17 22:00:18]

@Dan&Ema:

Mulțumesc mult! Da, din perspectiva, localnicului, mă rog, aproape, voi mai scrie din când în când despre ultimele noutăți sau schimbări... așa cum am scris ieri despre cele două turnuri Alb și Negru, pe care mă bucur să spun, am avut ocazia să le văd deschise vizitatorilor cu ocazia Festivalului Amural.

Cât despre Poarta Șchei, mai trec și acum câteva autobuze! Cele care vin din Schei. Și câteodată cai, la Juni!

[04.09.17 22:12:16]

@danaeldreny:

Bune și plăcintele! Cele pe care le știam eu, langoșii, unele din cele multe, doamne parcă le simt gustul și acum... Dar astea nu mai suntÎn schimb vom găsi acum alte bunătățuri pe vestită stradă Republicii, Hirscher sau Michael Weiss, inclusiv clătite delicioase!

De vârstă... 19, cum spui, tinerețe, nu? suntem mai tinere ca niciodată, nu? eu așa simt, deci hoinăresc bine, preferabil fără nori!

Dan&Ema, danaeldreny*, elviramvio, liviu49, maryka, Mihai18, mprofeanu, Noha, tata123 🔱, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Brașov:

• pagină generată în 0.1319260597229 sec