ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 ani + 4 ani

Un hotel bun

Buna,

Desi ma uit des dupa recenzii pe Amfostacolo.ro, din lipsa de timp, inspiratie si alte scuze nu am mai postat nici un review. Citind ceva comentarii negative chiar inainte sa plec spre Gergana Albena, m-am pregatit sufleteste pentru un sejur cu probleme si neajunsuri. Realitatea a fost insa cu totul alta, minusurile hotelului fiind mult exagerate. Nu ma voi axa neaparat pe minusuri pentru ca fiecare le va vedea si percepe in mod diferit, depinde la ce anume se raporteaza si cu ce compara.

Noi calatorim in special noaptea din cauza copiilor, am plecat din IASI la ora 2 si la 8.30 eram in Mangalia, traseul a fost IASI- Vaslui – Barlad – Sendreni – Braila – Viziru stanga -Harsova – Centura Constanta-Mangalia – Albena. Am schimbat in Mangalia 100LEVA cu 235RON (la receptia hotelului ar fi fost 250RON) si apoi am plecat spre Vama Veche unde am luat contact cu nisipul. Plaja murdara, multe alge pe mal, greu tare cu locul de parcare, destul de aglomerat. Am baut un suc, prietenii nostri (am fost 4 familii) au asteptat 45 minute pentru o omleta apoi am plecat spre vama. Ne asteptau doar vamesii romani si un rand de aprox 20masini. Rovinieta s-a scumpit- se face imediat dupa vama, este 15 Leva pentru 7 zile, noi pentru ca am stat 8 zile am fost nevoiti sa luam una de 30zile = 30Leva. La dus nici o masina de politie, la intoarcere erau 3 pe traseu – nu ne-au oprit.

Cam intr-o ora, respectand toate regulile de circulatie eram in Albena. La intrare se ia un ticket ce se achita la plecare la receptia hotelului (6 Leva) sau la automatele de la intrare.

Am ajuns cam la 13.30, am gasit usor 3 locuri de parcare - parcarea era plina, dar poti parca si mai departe de hotel pentru inceput. La receptie un tip amabil ne-a cazat imediat, camerele erau pregatite. Nu stiu din ce motive atat noi cat si o alta familie am primit o camera cu vedere partiala la mare desi am platit amandoi park view (adica spre parcare/rezervatie). Ni s-au dat doua carduri de acces. Dupa cazare am fost si am vorbit cu seful de sala despre programul de masa – seara existand doua ture si masa cu numar. Ni s-a acceptat rugamintea sa mancam de la 19.30 pentru toti dupa ce i-am explicat politicos ca noi nu avem treaba cu cei de la Slavuna care mancau seara tot aici…

Camerele sunt OK, noi am stat la etajul 1 (nivelul 2 la ei), am avut un pat de 2x2, saltele cu memory foam si un pat supraetajat pentru copii. O alta familie cu park view a primit o camera la parter (nivelul 1 la ei), chiar in marginea dinspre mare. Televizoare LED Samsung diagonala 66 cred, 40posturi din care romanesc doar ProTV International. Baia are cada, presiune suficienta la apa, ventilatie centralizata. La noi in camera nu a mers sau nu facea fata ventilatia - le-am sesizat asta de vreo 3 ori in zadar. Pe jos mocheta era OK cu precizarea ca mocheta din holul de acces avea mirosul caracteristic unei machete vechi. Curatenia cam slaba, nu ni s-a aspirat niciodata – dar aici cred ca daca puneam cartonajul cu make my room sau discutam cu camerista se rezolva. Depinde ce camerista nimeresti – fiecare corp/nivel avea alte angajate. Seif in camera contra cost. Sunt 2 lifturi + unul pentru angajati. Noi am folosit doar scarile dar am observat un lift stricat 3 zile.

Plaja foarte curata, fara alge, cam la doua zile o curatau cu un tractoras. Sezlongurile se ocupau in stil romanesc – adica te trezeai mai devreme si puneai un prosop pe ele. Nu sunt nici impotriva nici deacord cu aceasta practica, noi ne-am adaptat situatiei si ne-am trezit mai devreme. Vremea destul de schimbatoare a facut ca si apa marii sa fie destul de rece. Multe scoici, melci de mare (ii gaseai doar la 5.30AM), crabi adusi de valuri peste noapte… Pozitia destul de retrasa a hotelului – fiind ultimul din statiune, facea ca in mare sau pe plaja sa nu fie foarte mare agitatie si asta era uneori plictisitor pentru noi 

Piscina foarte OK, 1.7m adancime maxima, zona pentru copii cu topogan si zona cu jacuzzi.

Baruri – Lobby Bar la receptie, Pool Bar langa piscina, Bar langa restaurant in partea dinspre sezlonguri, Bar in fata restaurantului. Fiind All Inclusive bauturile erau bulgaresti, dar sunt in regula. Berea a fost in regula cu precizarea ca in pahare de sticla are alt gust decat in cele de plastic/carton... mult mai bun. Nu ma intrebati de ce  Cocktailuri la 4.5Leva bune…

Langa pool bar de la ora 11 pana la ora 16 gaseai inghetata, foietaje cu finetti, gogosi si pizza. Noi ne-am facut contra cost (9-10Leva) o pizza umpluta cum trebuie... cele standard facute de ei, erau un blat subtire cu ceva cascaval de obicei, putin salam sau kaiser – bune ca si gustare.

Restaurantul - mancarea cred ca e punctul forte al hotelului – un restaurant mare, bine pus la punct, cu foarte multe angajati care strangeau mesele. Seful de sala era mereu la costum indiferent de temperatura. Aveau o problema cu vesela – uneori nu gaseai o ceasca pentru cafea sau o lingurita pentru desert… si trebuia sa astepti sa le spele.

La micul dejun aveau binecunoscutele clatite cu finetti plus omleta/oua/ cremwursti/salamuri/branzeturi/dulceturi/etc. Dupa doua zile de oua am trecut pe niste foietaje cu branza si lapte cu cereal, seminte chia, in, dovleac, alune padure, curmale si altele.

Pranz/cina – mancare diversificata, cu toate tipurile de carne (oaie, vita/porc/pui-curcan/peste, rata, iepure). Copiii aveau bufet separat in special cu pireu/paste/snitele sau parjolute. In interior erau doua plite – pe una se faceau legume – varza/ardei, pe a doua se prajea carne incepand de la pulpe pui/porc/somon/coaste de oaie. Afara era un gratar imens ce gatea in permanenta vinete/dovlecei/ ardei kapia si carne (peste kefal, ceafa porc, pulpe pui, etc). Pe tot timpul alocat meselor ai la dispozitie dozator de vin/sucuri/inghetata/cafea. Dulciuri bune, variate. Fructe la discretie – piersici/nectarine/pepene rosu/galben/ banane/portocale. Poti sa mananci o masa la diverse restaurante prin oras – gasesti locatiile pe pliantul pe care il primesti la cazare, noi nu ne-am dus. La pranz si seara exista o mica formatie (2persoane) care iti canta pe fundal.

Sala de forta destul de bine dotata – doua biciclete, banda alergare, stepper, etc.

Animatorii draguti, vorbareti, dar parca neinspirati.

Statiunea Albena mi s-a parut destul de animata, hotelul fiind la 10-15minute de mers pe jos, de zonele de distractie, existand si varianta de biciclete sau trenulet.

Recomand hotelul celor care vor sa stea linistiti, pe plaja, sa manance bine, fara prea multa agitatie in jur si fara fite. Noi am mai stat la Mimosa in Nisipuri si Boryana in Albena.

Trimis de Winwin in 09.08.16 23:57:31
Validat / Publicat: 10.08.16 08:53:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Mimosa - Nisipurile de Aur Boryana - Albena

VIZUALIZĂRI: 3202 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Winwin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Plaja si apa e relativ libera pana la Boryana. Mai departe e destul de aglomerat intrucat de acolo incepe statiunea si vin de la toate hotelurile care au sau nu plaja lor.

anca2001
    [13.08.16 21:20:00]

@Winwin - buna, noi vom pleca la albena saptamana viitoare.

Tot am auzit diverse persoane care au facut gastro enterite acolo, in albena, la alte hoteluri.

ati auzit de ceva similar la gergana?

WinwinAUTOR REVIEW
    [15.08.16 21:15:05]

@anca2001: Buna,

Nu am auzit nimic cat am stat pe acolo.

Pot exista probleme la alte hoteluri mai mici, dar aici fiind ocupat 100%, avand 25% din turisti nemti veniti prin TUI (erau intr-o zi reprezentanti la receptie) si multi ani de experienta nu cred ca se joaca cu mancarea.

Pot in schimb sa te sfatuiesc sa nu umpli farfuria cu varf si sa va feriti de tocaturi.

Mancarea a fost foarte buna, nu-ti fa griji din cauza asta.

Dupa ce te cazezi mergi si stabileste ora de masa pentru seara... fiind doua ture si masa fixa.

anca2001
    [15.08.16 21:33:43]

@Winwin: ok. mersi. oricum imi iau o groaza de masuri de precautie ptr ca sunt medic, dar... totusi sunt in concediu .

WinwinAUTOR REVIEW
    [17.08.16 23:56:05]

@anca2001: da... si noi am luat ceva masuri, am avut cu noi ser, branule, antibiotice, etc. si multa Smecta Dar nu am avut nevoie de nimic.

anca2001, Winwin
    Alte impresii din această RUBRICĂGergana Hotel: