ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUL-2016
4 AD. + 1 COPII

Doua locuri de servit masa in Baile Felix

Am lasat bucataria din dotare de la pensiunea unde am stat si am preferat sa gustam din preparatele pregatite de catre bucatarii din Baile Felix.

Casa Transilvania este primul loc ales de noi pentru a servi masa. Se afla in centrul statiunii este o terasa acoperita amenajata rustic cu mult lemn, partea spre strada este deschisa iar partea laterala este acoperita cu o copertina transparenta care se ridica la vreme frumoasa.

Meniul restaurantului:

Specialitatea casei 30-45 ron, Muschi de vita Transilvania costa 45 ron. Micul dejun costa 5-22 de la o omleta simpla pana la un platou.

Gustarile costa 3-22 ron, 3 ron fiind micii, iar 22 un platou cu branzeturi. Cele 8 feluri de ciorbe 10-12 ron, smantana, ardeiul iute, painea se plateste separat (0,5-3 ron).

Carnea de pasare preparate sub diferite forme ne scoate din buzunare intre 18-35 ron, varful fiind carnea de rata si curcan.

Porcul preparat in diferite forme costa tot 18-35 ron, acesta din urma fiind ciolan cu os pe pat de varza calita. Pestele costa 22-34 ron (pastrav, salau, somon, crap, fructe de mare)

Preparatele din carne de oaie 35-40 ron.

Carnea de vita merge pana la 45 ron, muschiul de vita fiind in varf de gama.

Garniturile pentru toate cele de sus 5-12 ron.

Salatele servite pe langa felul doi costa 5-7 ron, iar salatele aperitiv 15-25 ron.

Pastele 18-25 ron, iar pizza 16-36 ron costa in functie de sortiment si gramaj.

Sosurile langa pizza sau alte feluri de mancare costa 4-8 ron.

Desertul 10-12 ron, nu lipseste inghetata, prajitura tiramisu, galustele cu prune, papanasii sau salata de fructe.

La capitolul bauturi cafeaua 5-10 ron, sucurile 5-12 ron (12 ron fiind freshurile), berea 7-12 ron, butelia de vin de 0,7l 35-80 ron, vinul casei 0,5l 16 ron, tariile 8-14 ron.

Noi am servit ciorba de vacuta cu legume si ciorba de burta cu smantana, ardei iute, ceva tarii, iar felul 2 a fost piept de pui la grill cu orez, bere, apa, suc. Timpul de asteptare mi s-a parut mult, iar mesele nu erau cele mai curate. Dar avand in vedere calitatea preparatelor si sortimentul bogat indraznesc sa recomand. Chiar daca restaurantul nu este dintre cele mai ieftine este mereu plin. Zona de servit masa este compusa doar din terasa acoperita si ceva mese intr-o incinta inchisa acolo unde este si bucataria si toaletele.

Art Club este cealalta locatie de luat masa, este pizzerie si restaurant. Se afla langa Casa Transilvania dar spatiul de luat masa este mai generoasa. Dispune de terasa acoperita, terasa descoperita, restaurant inchis (in sezon deschis catre strada), loc de joaca pentru copii. Toaletele se afla la subsol. Abia am gasit loc aici, afara nici o sansa, inauntru s-a eliberat o masa. Chelnerii au un ajutor inedit, un ecran le arata ce mese mai sint ocupate si ce mese sint libere, rosu fiind mesele ocupate iar verde mesele libere unde clientul a platit deja.

Meniul Art Club :

Produsele de post si pastele care ocupa 2 pagini costa intre 10-41 ron.

Pizza in functie de sortiment si gramaj 23-28 ron.

Antreurile costa intre 8-24 ron, 24 fiind un platou cu de toate. Mancarea gatita ne costa 15-60 ron, 15 fiind de ex un cascaval pane sau un snitel parizian, iar 60 este un platou mare cu toate felurile de preparate cu carne diferita (pasare, porc, vita, etc)

Preparatele la gratar costa 8-13 ron, micii costand 8 ron/200 gr. Pestele 19-125, acesta din urma fiind un platou cu mai multe feluri de peste.

Ciorbele numai 6 feluri intre 6-8 ron.

Garniturile pentru felul 2 in functie de gramaj 3-8 ron. salatele, muraturile costa intre 3-29 ron acesta din urma este o salata mai speciala.

La tarii exista o diferenta mare de pret 6 ron costand un rom iar un coniac adevarat 100 ron/50 ml. Majotitatea se invarte la pretul de 7-10 ron/50 ml.

Butelia de vin 40-170 ron. dar exista o gama larga de vinuri (3 pagini de meniu)

Berea costa 4-10 ron, sucurile 4-17 ron acesta din urma freshurile.

Mai este cafea (7-10 ron, ceai 7,5 ron coctailuri fara alcool 7-11 ron.

Noi am servit gordon bleu (proaspat nu congelat) cu cartofi natur, salate, pizza diavolo (foarte picant) bere, apa, ceai. apa de 0,33 a costat mai mult decat berea de 0,5 (apa 5,5 ron, berea 4 ron, ceaiul 7,5 ron dar cu miere) Recomand pentru sortimentul bogat si calitatea preparatelor. Timpul de asteptare fata de celalalt restaurant mi s-a parut mai mic.

In afara de cele 2 locuri de luat masa nu trebuie sa uitam de placintariile din statiune. Gogoasa si placinta mai buna cred ca nu am mancat nicaieri, costa cca 3,5 ron. Recomand de potolit foamea pe moment.

Pofta buna pentru cei care ajung pe acolo.

Trimis de AZE in 09.08.16 23:50:46
Validat / Publicat: 10.08.16 09:10:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 8089 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Decor langa casa Transilvania
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

mishu [10.08.16 10:35:54] »

Interesant sistemul pomenit de tine "Chelnerii au un ajutor inedit, un ecran le arata ce mese mai sint ocupate si ce mese sint libere, rosu fiind mesele ocupate iar verde mesele libere unde clientul a platit deja. " si probabil eficient. Asa exista in Bucuresti parcari subterane unde locurile libere sunt marcate cu beculete verzi si cele ocupate cu rosu.

Cat despre preturi, cunoscand preturile de prin Bucuresti sunt rezonabile, iar in ceea ce priveste pretul apei comparativ cu bautura chiar ii spuneam celui mic " Mai bine iti dau o bere ca e mai ieftin"

Nu inteleg acest lucru (valabil pentru toate restaurantele), in fine asta e.

Felicitari, votat cu mare placere.

AZE [10.08.16 23:11:33] »

@mishu - Multumesc. Poate asa se explica timpul de asteptare mai mic pentru preluarea comenzii de catre chelneri, timpul de asteptare pentru masa si la urma nota de plata fata de alte locuri de luat masa. Un sistem eficient cu ajutorul calculatorului, benefic atat pentru angajati cat si clienti.

AZE, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Băile Felix și împrejurimi: