ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2010
ÎNSCRIS: 03.03.08
FEB-2010
2 AD. + 1 [11 ani] COPII

ARTICOL ARHIVAT

O revedere placuta, un sejur de multe stele!!!

Am ajuns la Ranca dupa intalnirea AFA din Poiana Brasov, duminica seara, odata cu chiar ultimele raze ale soarelui, ascuns putin mai devreme decat era cazul de o puternica furtuna, cu vant ce viscolea zapada avand rafale de peste 80 km/h.

Gazdele ne asteptau, stiind ca ajungem (din fericire le spusesem ca e posibil sa venim mai tarziu, altfel cred ca ar fi fost chiar ingrijorat, dat fiind vremea de afara). Am fost cazati imediat ce am sosit, camera era gata, si pana sa apuc sa schimb eu doua vorbe cu proprietarul, bagajele erau aproape toate duse in camera de catre "fetele mele". Mie mi-a ramas doar valizoiul cel mai mare. :)

Cand am urcat (camera era la etajul I), am vazut ca ni s-a repartizat exact aceeasi camera in care statusem si cu un an mai inainte. "Buna treaba" (mi-am zis eu in gand) "asa voi putea face o comparatie perfecta asupra evolutiei lucrurilor pe aici". Dar... nu prea aveam ce compara; totul era aproape cum era si cu un an in urma, ba chiar am vazut si cateva lucruri care au fost imbunatatie (de pilda fixarea mochetei pe pereti - inexistenta initial).

Curatenia era perfecta, asternuturile moi si pufoase, iar cand puiu' nostru s-a gandit ca vrea sa doarma pe canapea, a primit in cateva clipe asternut si pentru asta. (ea mai demult nu putea fi 'desprinsa' din bratele lui mami... si nu ne asteptsem, ca sa cerem dinainte).

Am ales sa beneficiem de servicii de masa tip pensiune completa si nu am regretat nicio clipa: manacarea era atat de buna si gustoasa, incat chiar ma suparasem (pe mine insumi) ca daca n-as fi avut aceasta idee, mai mult ca sigur n-as fi avut ocazia sa gust vreodata din toate acele bunatati. (dintre toate, mi-au ramas in amintire tochitura gorjeneasca, muschiuletul impletit la gratar si papanasii... Mmmmmmmmmm!!! un deliciu!!! ) Las', ca va pun poze, poate va fac pofta! Cat despre cantitate... ce sa mai vorbim? cu greu puteam noi cei mari sa golim farfuria! fata, desi avea juma' de portie (ca pentru juma' de buletin care este), n-a reusit decat la ciorba de burta, care e favorita ei. In zilele cand nu erau multi clienti in pensiune, micul dejun era servit direct la masa, insa imediat ce s-au adunat peste 10 oameni, s-a trecut la 'autoservire' in regim de bufet suedez.

Printre noutatile gasite: bazinul cu pastravi ce pot fi prinsi de catre clienti si gatiti pe loc (de catre doamna Ani, bucatareasa) ; desi am mancat odata si din ei, trebuie sa recunosc ca nici macar nu am asistat la prinderea lor, ca altfel mancam doar mujdeiul cu paine...

Dar nu vreau sa omit nici partea sportiva a pensiunii: sunt de inchiriat la preturile cele mai bune din statiune schiuri (cu tot cu clapari si bete, evident) si saniute; are o camera de "distractie" unde este o masa de ping-pong, iar in ajunul plecarii noastre tocmai sosisera si echipamentele pentru amenajarea partii de sala de fitness. Undeva, langa terasa cladirii, s-a amenajat un 'miniteren' de tenis de camp (pe suprafata de ciment) unde se vor putea face cateva seturi in zilele cand nu va mai fi acoperit cu zapada. Iar undeva intr-un loc ferit de intemperii, asteapta cam o duzina de "mountain-bikes" sa vina indraznetii calareti sa le mane pe coclaurii dimprejur.

Faptul ca proprietarii sunt foarte deschisi si tin din tot sufletul sa isi multumeasca clientii este insa (in opinia mea, cel putin) punctul forte al pensiunii. Conversatia cu Dl. Adelin este placuta si antrenanta (mai ales daca e stropita cu un pahar de zaibar din recolta proprie), povestile curg laolalta cu visele si dorintele de viitor. Din pacate, timpul, acest inamic public general, ne-a trimis intr-un tarziu la culcare.

Asa cum s-a spus si in alte locuri deja (dar tin sa subliniez la randul meu acest aspect), in interior este disponibil internet wireless gratuit. Am totusi o mica obiectie: eu personal nu as face plati printr-o astfel de conexiune (si nu-i sfatuiesc nici pe altii! ), mai ales necriptata. Dar pentru email si browsing, e perfecta!

Fiind cazati pe timpul saptamanii, linistea a fost desavarsita (nu ca in week-end ar fi mare haos, dar oricum, e ceva mai multa agitatie, la mai multi oaspeti).

Recomand calduros aceasta pensiune celor care vor sa petreaca mai multe zile la Ranca, pentru relaxare si ceva miscare in aer curat.

La final, dar nu in cele din urma, cred ca e important sa mai subliniez un aspect: Pensiunea este situata la doar 2-300 de metri de intrarea in statiune, fapt ce ii confera un plus de 'intimitate' si liniste, dar si acces facil chiar si in week-end, cand de multe ori drumul este efectiv blocat de lipsa parcarilor (nu e cazul la V. M. ! ) si de catre cei veniti cu masinile neechipate pentru conditii de iarna. (evident, daca vreti sa urcati acolo pe timp de iarna, nu porniti la drum fara lanturi si lopata!!! )

Cam asta ar fi... Abia astept sa revin!

PS: ca sa vedeti cat de mica e lumea: intrand noi in vorba, ca la munte, cu cealalta familie cazata impreuna cu noi acolo (inca de la inceput), ne-am dat seama in scurt timp ca suntem "colegi" de AmFostAcolo! salutari pe aceasta cale familiei rodik!

PS2: notele pentru "plaja/mare" se refera la partiile de schi! :)

Trimis de Dragoș_MD in 28.02.10 12:45:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 2030 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera, partea "culturala" :)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [28.02.10 12:46:45] »

PS scuze de eroare > sejurul a fost in Februarie 2010... rog corectati!

magdalena [28.02.10 14:42:14] »

Vad ca te-ai tinut de cuvat si ai scris un review!

Dar cum v-a venit ideea sa mergeti aici dupa intalnirea de la Brasov?

Deja ma mananca talpile sa ajung si eu...

Sa vina mai repede baba Dochia!!

Acuma m-am prins, vizavi de ce spusese si sanziana, cred ca de fapt rodik a povestit una alta despre cum a ajuns si de unde vine de a aflat si proprietarul de site si ca o sa scrie despre pensiune si uite asa si-a bagat proprietarul "coada" printre noi si ne-am ales si noi cu amanunte folositoare pentru care multumim!

Sanziana [28.02.10 16:34:43] »

e Magdalena, ai prins esenta la ce vroiam eu sa spun. Nu am carcotit ca ar fi ceva in neregula cu pensiunea, Doamne fereste, doar am subliniat ceva. ma bucur ca ati avut parte de gazde omenoase si primitoare, asta face toti banii. mai uiti de unele inconveniente marunte cand te simti ca acasa. Super pozele, doar ce m-am intors de la Borsa si mi-ai facut o foame...

Va rog nu punctati...

webmaster13 [28.02.10 16:42:42] »

nu stiu cat de inspirat am fost cand am ales aceasta melodie, dar nu este nici o problema daca nu-i place lui dragos, schimbam!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [28.02.10 16:48:40] »

pai... simplu: oricum aveam de gand sa iesim la zapada in anul asta, si cum n-apucasem inca... iar mai jos decat acolo deja se facea mai mult schi pe apa... (poate ati vazut cum era zapada in Poiana, nu?) am pus lucrurile cap la cap, am invoit pitica de la scoala si... iata-ne!

PS: proprietarul stia de saitul A.F.A. inca de data trecuta, de cand i-am spus ca in primul rand cele citite aici m-au determinat sa il aleg pe el dintre toti ofertantii de cazare din Ranca, desi nu avea cel mai atractiv pret (din punctul meu de vedere). iar de inscris, cred ca s-a inscris aici ca sa contracareze impresiile voit defaimatoare ale unei turiste supercarcotase (eu personal as cere retragerea punctajului de la acel review, pentru ca trage in jos in mod total nejustificat pensiunea).

valeamariei [28.02.10 22:06:02] »

Dragos, iti multumesc pentru initiativa, dar eu nu m-as simti satisfacut de acest lucru si chiar nu-mi doresc acest lucru;

Singuri care mi-as dori-o sa o faca ar fi chiar cei de la vila aceea; i-am invitat sa revina gratis si am facut-o public pe acest site.

Daca chiar nu dau curs invitatiei, cei care vor citi aceste impresii vor sti sa discearna;

oricum chiar eu spuneam ca nu exista perfectiune;

hai sa-i lasam pe ei sa fie cei care (-mi) inclina balanta...

cat pentru turistii care viziteaza acest site, fie membrii sau nemembrii, li-l parafrazez pe N. Iorga care spunea" Cine uita, nu merita" in felul urmator: cine nu are timp sa ne (va) citeasca si sa aleaga... ajunge la alta pensiune... ceea ce poate nu-i rau...

eu personal am si o mare doza de incredere si optimism fata de turismul romanesc, iar acest site si activitatea voluntara a membrilor sai ajuta din plin.

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    rodik [01.03.10 21:33:13] »

Privind pozele lui Dragos mi se face din nou foame... (apropo nu am povestit ca doamna care ne gatea, avand vesnic zambetul pe buze, venea des sa ne intrebe daca ne-a placut mancarea, si sa-i intrebe in primul rand pe copii ce si-ar dori la urmatoarea masa)... si dor de zapada... si de Ranca... si de tot ce am gasit acolo...

Subscriu parerii lui Dragos sa fie sters punctajul review-ului scris de cei de la Herculane... Consider ca nu merita cei de la Valea Mariei sa fie de cineva care nici macar nu a stat sa vada, dar a taxat imediat, in modul cel mai urat...

valeamariei [02.03.10 09:56:15] »

Multumesc pentru intervenitie!

Sincer sa fiu, la a doua interventie de genul asta (dupa cea a lui Dragos), mi-am aruncat iarasi privirea pe notatia celor de la Herculane si cu toate ca la data cand ei au scris acel review, eu m-am concentrat pe fondul problemei, am scapat un mic detaliu dar care evidentiaza subiectivitatea dansilor si mult mai mult... si anume notarea cu 0 puncte per ansamblu;

Domnule, in Irak sa fi fost, de bombe si panica speriati si cu nervii la pamant, si tot gaseai pe urma ceva placut in tot ce vazusesi acolo;

macar de bucurie ca scapasera din noroaiele alea de pe drum, si balustrazile alea au cazut de pe terase imediat dupa ce au plecat, exact ca-n filme cand sare cladirea in aer imediat dupa ce Mel Gibson iese din ea, si scapasera de invazia firimiturilor de pe lenjerie si a goangelor ca-n "Mumia" si tot dadeai un punctaj mai mare;

si la scoala cand elevul e bata si nu stie nimic, tot primeste o nota de patru...

Cred ca plecand de la acest caz, as sugera webmasterului sa faca un sistem automat in notare, similar celui cu care suntem toti obisnuiti, cel intanit in unitatile de invatamant, pentru ca turistii chiar asa percep si pe acest site media din dreptul fiecarei unitati.

Este o propunere! Poate subscriu si altii!

O unitate turistica, cat de rea o fi, pentru multitudinea problemelor cu care se confrunta cei care o administreaza, merita totusi sa nu fie sanctionati cu 0.

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [02.03.10 21:20:00] »

aaaa... mi-am adus aminte! are si o mare defectiune: daca aveti peste 1m85 inaltime si vreti sa iesiti/intrati pe/din balcon, musai sa purtati o casca de protectie sau sa va aplecati crestetul, ca al'fel patiti ca mine si va faceti un cucui de toata frumusetea!!!

magdalena [02.03.10 21:24:35] »

aoleu, noi suntem la 2 metri!!!!!!

valeamariei [02.03.10 22:35:19] »

Pai bine ma Dragos, tu acuma spui, dupa ce-i platii mesterului cu tocaria o caruta de bani? !

Stiu ca aici a fost o mica problema, in sensul ca tamplarul mi-a recomandat dupa ce se facusera golurile dupa proiect si dupa STAS adica la 2050mm, sa fac pragurile mai mari, ca șapele trebuie sa vina mai inalte catre interiorul terasei pentru ca apa sa se scurga in afara acesteia, iar daca pragurile nu sunt suficient de mari, la munte cand ploua cateodata oblic din cauza vantului, ma pot trezi cu apa peste turisti in camera.

Ce sa mai la deal la vale, explicatii si iar explicatii, care pe turisti nu stiu cat de mult ii intereseaza...

poate pe magdalena, daca-i mai arde de construit unitati turistice

Ideea e ca ai dreptate si chiar imi pare rau in primul rand ca te-ai lovit si in doilea rand ca a trebuit sa dai tocmai tu cu capul de pragul de sus ca sa-l vad eu pe cel de jos...

Acuma o sa trec pe chestionarul ala din camere aceasta atentionare si ca sa nu fie pomelnicul lung il pun in locul celui cu zonele unde se afla semnal gsm, ca nu mai e nevoie, ca "uitai sa va spui" cum zicea nea Marin, ieri venira doi bucuresteni si montara 4 antenute prin pensiune, de nu mai scapa Suca de telefoane nici aici si nici care venira "singuri" la munte de tzatza Veta.

Apropo: Culmea este ca nimeni nu a acuzat pana acum existenta semnalului gsm destul de slab in pensiune, pe alocuri inexistent...

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    ms65 [25.04.10 01:16:39] »

Am premiat si a venit si superbonusul....e binevenit review-ul mai ales pt cei care ne-am trezit premiati de Am fost acolo pt activitatea pe site...eu sper sa ajung luni ca azi e deja e prea repede pt cineva care nu stia de surpriza premierii...o sa revin si eu cu propriile impresii...apropo,o mai fi vreo urma de zapada???!!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.04.10 01:29:54] »

se prea poate; ai doua metode sa afli: fie dai un telefon la pensiune (ai pe pagina "tehnica" saitul, acolo sunt toate datele de contact), fie cauti cu google "ranca livecam" si sigur gesesti adresa camerei ce emite semnal 'live' de pe munte si vezi situatia "care este".

Andox [25.04.10 01:57:08] »

Zapada este sigur .

Duminica trecuta 18.04 se putea schia foarte bine .

magdalena, ms65, rodik, Sanziana, valeamariei
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: