ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
ÎNSCRIS: 02.02.15
JUL-2016
2 ADULȚI -- v: -

Hotel Kostas Ipsos

Am plecat spre in Corfu, în luna iulie a acestui an, cu multe semne de întrebare şi multe îndoieli privind acest hotel, deoarece nu am găsit decât foarte puţine informaţii despre locaţia de cazare.

Prin urmare, am ajuns la hotel, aproximativ la ora 14,00, şi după un drum nu tocmai uşor, proprietarul ne-a anunţat că trebuie să mai aşteptăm să fie pregătite camerele!!! Am aşteptat până la ora 15,00 să putem primi cele două camere rezervate.

Ne-am instalat în sfârşit, şi când am folosit duşul am avut parte de a doua surpiză, scurgerea era înfundată, iar apa băltea peste tot într-o baie extrem de mică. Am aşteptat până a doua zi, sperând că problema se va rezolva de la sine. Bineînţeles că în ziua următoare balta a fost şi mai mare, aşa că ne-am adresat proprietarului, iar problema s-a rezolvat, adică apa se scurgea dar, în baie, pe toată perioada sejurului am îndurat un miros foarte urât, datorat probabil faptului că apa se scurgea încet, nu exista geam de aerisire, şi inclinarea prost făcută, ducea apa într-un colţ al băii.

O altă dezamăgire a venit de la cealaltă familie cu care am fost, atunci când ne-au spus că nu au balcon. Adevărat, camerele din spate nu aveau decât un geam.

Prim urmare am să expun aici dezavantajeje dar şi avantajele alegerii acestei locaţii, aşa cum le-am văzut şi simţit eu în cele 12 nopţi petrecute la acest hotel.

Dezavantaje:

- baia extrem de mică şi mirosul urât al acesteia; trebuie să precizez că, în camera alăturată, adică cea din spate, baia era puţin mai mare şi nu au a existat acel miros urât;

- nu există plase de ţânţari, în condiţiile în care aceştia existau;

- curăţenia se făcea superficial, bateriile de la chiuvetă şi duş aveau foarte mult calcar depus, praful nu era şters cum trebuie, în balcon nu a fost şters pe jos niciodată în cele 12 zile..., în sfârşit, curăţenia lăsa de dorit;

- gălăgie mare, în special în timpul nopţii de la numeroasele atv-uri şi scutrere, folosite de tineri; nu se putea dormi decât cu balconul închis, din acest motiv;

- micul dejun :)... o comedie, în fiecare zi am primit câte un sandwich cald, cu brânză topită şi şuncă, la care se adăuga cafeaua cu lapte sau fără, două prăjiturele cumpărate din market, un pahar de suc care putea fi de mere, portocale, lămâie;

- camere fără balcone şi mă refer la toate camerele orientate în partea din spate;

Avantaje:

- amplasarea bună, apoximativ central, aproape de staţiile de autobuz, market-uri, magazine;

-foarte aproape de plajă, de care ne despărţea doar şoseaua care traversează staţiunea, şi care face legătura cu plaja Barbati, spre nord, şi cu staţiunea Dassia şi Corfu Town, spre sud;

- vedere la mare, pentru camerele de la şosea, şi acesta consider că este cel mai mare avantaj pe care îl are locaţia;

- copacul foarte mare din faţa hotelului asigura umbra şi o oarecare răcoare pe toată durata zilei, din acest motiv nu era necesar aerul condiţionat;

-proprietarii s-au străduit să fie drăguţi, cel mai mult mi-a plăcut soţia d-nului Kostas, proprietarul, care a fost foarte drăguţă şi cu zâmbetul pe buze tot timpul; ritmul în care se mişcau, specific grecilor, a făcut ca într-o dimineaţă, un turist care aştepta de ceva timp micul dejun, să atragă atenţia celor care se ocupau de asta, motiv pentru care, Kostas, un pic supărat a adresat turistului român, câteva cuvinte nu tocmai la locul lor, spunându-i că este în vacanţă, că nu trebuie să se grăbească, şi nici decum nu si-a cerut scuze în vreun fel; o fi procedat corect sau nu, grecul?

În concluzie, fără să mă plâng, am vrut să prezint realitatea în ceea ce priveşte Hotel Kostas, pentru ca cei care vor vrea să ajungă aici, să o facă în cunoştinţă de cauză. Dacă aş reveni, cu siguranţă, Corfu are multe de arătat, oraşul Kerkira superb, şi poatre chiar Ipsos, în luna iunie sau septembrie, când este mai liniştit, însă nu Hotel Kostas!!!

Trimis de iulia_ana in 09.08.16 11:40:41
Validat / Publicat: 09.08.16 13:07:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Skiathos, Zakinthos

VIZUALIZĂRI: 1305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulia_ana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Răsărit de soare pe plaja din Ipsos

[09.08.16 13:05:03]

@iulia_ana: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Kostas / Costas Beach Hotel [Ipsos], CORFU" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

----

Adăugat nota de cazare primită de la autor prin sesizare.

[09.08.16 13:11:47]

@iulia_ana - rog aruncă o privire peste următorul link goo.gl/maps/mxyG773LKYM2.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • flaviana77
    [09.08.16 13:15:58]

am vazut fotografiile si mi s-a facut tare dor de Ipssos si de Corfu in general anul trecut am fost acolo dar am stat la Hotel Jason care era undeva mai sus trebuia sa urci o panta destul de dificila dar s-a meritat din plin.

stiu hotelul si terasa unde ati stat treceam mereu pe acolo in drumurile noastre, am fost si la Barbati si ne-am luat dupa un grec care a zis ca sunt 2 km de mers pe jos pana acolo... dar ec sa vezi, am mers pe jos foarte foarte mult, caldura mare dar s-a meritat tot efortul ne-a placut foarte mult la Barbati unde era plin de greci fiind weekend si preturile de acolo maricele fata de statiunea Ipssos.

insa apa acolo, minunata... as reveni oricand in Corfu.

iulia_anaAUTOR REVIEW
    [09.08.16 14:44:23]

@webmaster26 - 39.699669,19.839058

[09.08.16 18:01:38]

@iulia_ana - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

calatorul
    [09.08.16 21:43:58]

@iulia_ana - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Am avut si noi o vacanta minunata in Corfu, la un hotel asemanator din Dassia, si norocul sa nu intampinam neplaceri de vreun fel. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

calatorul, flaviana77, iulia_ana
    Alte impresii din această RUBRICĂKostas / Costas Beach Hotel: