ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016
ÎNSCRIS: 19.04.10
JUL-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Croaziera de vis (a-vis de...)

Inca de ceva multe luni am intrat intr-o agentie [***] cu gandul la concediu. Nu aveam in cap croaziera, dar domnisoara de la agentie ne-a convins.

(voi marca printr-un * chestiunile care nu au fost dupa cum ni s-a spus)

*"O sa aveti timp la intoarcere sa vizitati si Roma! " (revin...)

*"E o croaziera in care se vb si engleza"

Zborul cu Tarom, ok, avioane hartanite, asta e, a fost ok. Aterizarea pe Fiumicino, intalnire cu ghida (revin). Drum cammmm de 1 ora juma pana la Civitavecchia unde s-a facut imbarcarea.

Aici... primul soc (cultural). Dupa formalitatile de imbaracare, emiterea unui card ("tarjeta" pronuntata "tarheta" fara de care nu existi, nu debarci, nu te imbarci, nu cumperi, bla bla) iti dai seama ca echipajul cu care vii in contact vorbeste o pseudo engleza, adica mai mult NU! Stai la o mega coada ca sa iti "incarci" tarheta cu bani sau sa asignezi un card de credit, apoi te indrepti spre cabina ta, in fata careia te asteapta bagajele.

Cabinele sunt mici, ideal ar fi sa demontezi o masuta (e simplu, blatul sub pat, picioarele in dulap) ca sa aiba si bagajele loc.

Apoi pornesti la explorarea vasului

11 punti, cabinele sunt de la 2 la 9. la 3 e un restaurant, a la cart, neinteresant. la 4 e alt restaurant a la cart, restaurant la care vei manca seara si la pranz, tre sa intrebi la ce masa esti arondat, receptia si locul de unde iti rezervi excursiile) la 5 bar (ok!) la 7 gasesti "rendez-vous area" unde se tin diverse activitati seara si te incoloneaza dimineata inainte de excursii, apoi sala de spectacole unde, asa cum ii spune numele, se tin spectacole seara si de unde pleci (pe rand si pe randuri) in excursii, laa 8 discoteca, la 11 carciuma bufet, la 12 grill bar si carciuma cu bani si cam atat...

Sa incepem cu tocatul:

Camerele (cabinele) mici, dar ok. Curate, se face curat de 2 ori pe zi, dar nu schimba lenjeria! Are AC, grija ca termostatul e sensibil.

Ai un pseudo minibar (1 sticla de apa 1.10 euro, niste cipsuri si ceva de genul asta). Toata mancarea si apa din camera e pe bani, nu se completeaza.

Este un all-inclusive doar in restaurante (anumite) si doar pe perioada cat e masa.

Mancarea:

La restaurantele a la cart: putine feluri, in 5 seri le mananci pe toate si oricum nu toate sunt bune. Bauturile sunt jalnice, sucurile de la dozator, nimic natural, adica e si natural dar dai cu tarheta, 2 euro un pahar (mic) de suc de portocale. Apa e tinuta in niste... hardaie, cu gheata dar si cu gust tehnic.

Ai masa ta, ospatarul mesei, nu prea vorbeste engleza, nu prea vorbeste nici spaniola, ca sunt de prin tari ale Americii de Sud unde se vb portugheza.

La restaurantele bufet: JALE: mancare de tip junk food de cea mai joasa speta!

exemplu:

Dimineata: omleta inecata in ulei, bacon prajit (in prostie!) carnati prajiti, ciuperci prajite, mezeluri de tip marca nr 1 si... mancarea preferata de spanioli: ketch-up cu usturoi pe paine!

Fructele sunt fade, bananele se termina in 15 secunde (le iau fratii si le baga in punga).

Inghesuiala teribila, spaniolii sunt de o nesimtire sadica, revin!

Seara: cam same [...], plus niscai dulciuri si ceva mai multa carne si cartofi prajiti.

La grill bar (de la 11 la 19) pseudo pizza, pseudo hamburger, cartofi prajiti, ketchup, bere proasta si pseudo bauturi cocoficoase. A... apa de la hardau si sucuri de la dozator.

Piscinele de la bord

Cu apa de mare. Curate la ora 7 dimineata. NEGRE de jeg dupa amiaza. Spaniolii nu se spala. Intra cu bautura in piscina. Si cu mancarea. Pe care o varsa pe jos. Pe care o mananca de pe jos... revin!

Distractie:

Show-uri seara: un *** sinistru. Ca sunt doar in spaniola...n-ar fi o problema. Ca sunt ca pentru copii de 4 ani da. Ca "cantaretele" canta in engleza "chen li budi budauciu" ...da.

Karaoke. Acaparat de cateva spanioloaice grase si bete (pleonasm) si fara voce, care rag melodii de jale. Doar de jale. Una facea pe Shakira de ne-am rugat la Dumnezeu sa faca o minunte si sa ne scoata in cale un iceberg in Mediterana.

Excursiile:

Cum v-ati urcat pe vas tup! la rezervat excursii. Cum portul de imbarcare principal e Barcelona, cand va urcati a Roma, aaaa... teapaaa... excursiile pt Pisa si Florenta cica sunt full. Nitel scandal si se rezolva. Fara scandal NU!

Excursiile sunt cu traducere SI in engleza (pseudo) sau doar in spaniola. Sa nu credeti ca daca e spaniola, limba latina... bla bla... o sa intelegeti tot... Draci...

Ce excursii merita?

Ziua 1, port Livorno: Pisa si Florenta. Pe repede inainte, dar iti da o idee. Ghida ok, ghizii locali ok. Vorbesc de ghizii oferiti de Pulmantur, despre ghida de la [***]... nimic, ca nu exista! Adica exista dar... ca si cum nu ar fi.

Ziua 2. Toulon. Merita Avignon si Saint Tropez. Aici luati cu 11 euro o excursie cu barca prin golf, ca sa vedeti St Tropez-ul si de pe mare.

Ziua 3. Barcelona. Aici... de capul vostru. Un autobuz (4 euro dus intors) va scoate la piata Columb. De acolo incepe Rambla precum si statia unui autobuz hop on. 28 euro hop-on-ul.

Pentru Sagrada Famila si parcul Guel faceti rezervare DIN TIMP! cu cateva zile inaiinte! altfel... doar pe afara.

ziua 4 pe mare, incercati sa supravietiti nesimtirii iberice

ziua 5 Olbia: merita Costa Emeralda. Ghida in engleza e o catastrofa, vorbeste o engleza italicizata cu accent de vaslui, da' intelegi... flooding e "inundation" asa ca pricepi.

Ziua 6 Napoli. Nu va aruncati la Pompei, dupa 3 ore va intoarceti intr-un oras care va va face sa fiti mandri de Ferentari. E LUX pe langa Napoli. Luati excursia spre Amalfi. Dureaza mult, dar peisajele... cine o mai zice ca Romania e o tara frumoasa... mdaaa... ee... frumusica... dragutica, da' frumoasa NU!

Ziua 7, inapoi la Roma. Avionul la ora 15, daaar, "datorita" planificarii agenţiei, in loc sa plecam dracului de la 9 sa avem timp si de Roma, plecam la 10 juma, 11, ajungem la 12 12 si ceva in aeroport si aici... astepti... aaastepti nenicaaaaa la terminalu T3, langa Air Egypt, Turkish, si alte alea de numai atentate vezi in cap.

Ghida ***.

E dificil de comentat deoarece este o doamna tanara cu un handicap locomotor sever. Dar asta nu scuza faptul ca in timpul croazierei este inexistenta, cand o prinzi la masa iti raspunde de parca o deranjezi. Ca la plecare a durut-o in pix de alocarea locurilor la avion (check-in-ul il poate face doar ea) asa ca am facut permutari de x luati catre n ca sa stam unii langa altii

Pe cale de consecinta, din 7 zile 2 sunt pierdute. Prima cu imbarcatul. si ultima cu zacutul in aeroport.

Colocatarii:

Spaniolii. [****] Au o singura dambla, sa bea, oriunde, oricand, in orice pozitie, si sa joace bingo. Un [...] cumparase 20 de bilete a cate 5 euro (total 100 euro) cand premiul cel mare era de 72 euro. Dupa ce unu face bingo se opreste jocul asa ca...

Mananca precum [***], isi pun mancare si in cap, varsa bautura pe jos (ca isi iau cate 6 pahare pe cap [***] si fac un singur drum) varsa mancare pe jos, mesele sunt murdare si lipicioase... Galagiosi, invariabil se gaseste un mariachi cu chitara dar nu si voce... asa ca serile linistiite pe punte, in bataia vantului... NU!

Staff-ul.

Cel tehnic este majoritar roman. Adica ofiterii de punte, sau de la motoare. Cei cu care NU ai contact. Mai e un barman (Marian) si o vanzatoare de la genti.

In rest... To the Airport! Daca pricepeti aluzia. In afara de "Holla"... canci. Engleza canci, spaniola ce mai vorbesc.

ANmatoarele de la spectacole (aceleasi cu alea care te incloloneaza ca pe vite la plecarea in excursii) se poarta de parca ai fi handicapat mintal sau ele profesoare [***]

Exemplu: Biletul de excursie e format dintr-o parte mare (3/4 din bilet) care iti ramane tie si una mica (1/4) pe care tre sa o dai ghidului din autocar. Cand te urci in autocar. Cu 3 secunde inainte de a te urca, rupi partea mica, o dai ghidului si gata. E nu, astea urlau sa rupem inca din sala de teatru (puntea 7). Cum pana la puntea de debarcare (de obicei 1) mergeam pe jos de ameteam, multi, ca sa nu piarda bucata mica, nu o rupeau. E... intr-o zi, l-au ridicat pe un amarat de spaniol in picioare si urlau la el ca de ce nu a rupt biletul, sa sa il rupa acolo... de fata cu ele. Eu stateam ostentativ cu biletul intreg, rugandu-ma la Dumnezeu sa se ia si de mine... le aruncam in apa de pe puntea 7...

Ce merita vazut? Plecarea/sosirea in porturi.

Apusul de soare in mare.

A word of warning: Pe mare existe retea: Cellulara at sea. 4 euro minutul primit sau dat. Cum iesiti din port si daca nu face cabotaj... airplane mode ca altfel plangeti...

Costuri: 2100 Euro croaziera propriu zisa 610 euro excursiile, inca 500 euro sparti prin excursii (ca se mananca/bea pe banii fiecaruia)

Poze cand le descarc.

Trimis de geordan in 09.08.16 09:45:46
Validat / Publicat: 09.08.16 12:21:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 2853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geordan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Portavionul Charles de Gaulle. Oficial era in Syria. Neoficial zacea in spatele plaselor antitorpila in portul Toulon

[09.08.16 10:09:04]

@geordan - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

[09.08.16 12:37:50]

@webmaster26 - Ziua 1 a capitolului "Ce excursii merita? " mentioneaza agentia, astfel incat cred ca si de aici ar trebui stearsa

[09.08.16 12:41:05]

@mishu - Done, thx

[09.08.16 12:42:54]

@geordan - Este un articol scris putin cam la manie, dar in situatia in care esti mintit pe banii tai cred ca supararea este indreptatita. Am citit multe despre diferite croaziere si cred ca atunci cand voi alege croaziera nu ma va convinge nimic mai mult decat ce am citit aici pe AFA.

La felul in care ai povestit acum daca mi s-ar oferi aceasta excursie, nici macar gratis nu as merge.

Sper inca ca urmatoarea experienta cu o croaziera sa fie mai acceptabila.

Ca un PS - cu aceasta agentie am avut o experienta neplacuta in deplasarea cu autocarul pe ruta Bucuresti- Albena si retur, asa incat fata de ei am deja o bila neagra.

[09.08.16 18:57:23]

E bine sa citim si impresii realiste, care sa ne avertizeze inainte de a cumpara croaziera.

Majoritatea celor care merg pentru prima oara in croaziera sunt foarte entuziasmati. Abia la urmatoarele croaziere pot face comparatie. Insa dvs., desi ati fost nemultumiti in aceasta croaziera, nu renuntati, mai mergeti si in altele, dar alegeti compania de croaziere si vasul.

Pana acum am fost in croaziere cu cateva companii de croaziere, dar am ocolit Pullmantur, pentru ca are cele mai vechi vapoare, second hand, preluate de la Royal Carribean, cu varsta peste 20 ani, in cazul acesta vasul Sovereign are 28 de ani.

Prin urmare, la capitolul confort, si nu numai, Pullmantur sta mult mai prost decat alte companii de croaziere, poate la fel de prost ca si compania Celestyal, fosta Louis, sau Aida. Insa pretul la Pullmantur nu e mai ieftin, cum am crede avand in vedere vapoarele second hand, pentru ca se asigura all inclusiv cu bauturi alcoolice inclus in pret. Dar se pare ca acest all inclusive nu e chiar peste tot, si nu cu orice bauturi, asa ca bine ca ne informati ca sa stim la ce sa ne asteptam.

In ceea ce priveste excursiile cumparate de pe vapor, raman la parerea ca mai bine sa fie facute pe cont propriu, caci pretul lor e nejustificat de mare si in afara de aceasta, turistii sunt, cum ati spus, manati incolonati ca turma, si alergati de nu au timp sa vada mare lucru.

De asemenea, mai bine alegeti transportul pana la portul de imbarcare pe cont propriu, nu cu grup organizat, faceti rezervare o noapte la hotel inainte de croaziera si eventual cateva nopti dupa croaziera, ca sa vizitati portul de imbarcare si imprejurimile pe indelete.

Daca luati croaziera early booking, gasiti si bilete de avion ieftine, sau puteti merge cu masina personala pe care sa o lasati in parcarea portului.

[09.08.16 19:28:32]

@dianamea: Minunate completari, foarte bune de retinut.

Yolanda
[23.08.16 14:16:34]

VAI! eu am fost in aceasta croaziera in 2014 dar a fost mult mai bine. Am scris si eu un mic review si am atasat parca si poze cu feluri de mâncare si deserturi- care au fost delicioase.

Chef a fost Ulrich, acum se pare ca este altcineva... la masa à la carte sotul a baut un whiski rezonabil si eu un pahar de vin acceptabil, mâncarea bine gatita si daca nu ne placea, ne aduceau un alt fel de mâncare.

La barul de la piscine cocktailurile erau lungite tot din cauza spaniolilor, deh! compania care opereaza vasul e spaniola, e un program social de concedii pentru spaniolul de rând care nu a mai vazut atâta mâncare si bautura si de aici acest comportament...

am vizitat Pompeiul chiar daca ghida era spaniola, pur si simplu am închis microfonul si m-am bucurat de acest oras antic. Napoli l-am vazut din fuga autocarului in drum spre Vezuviu si Pompei si am aceeasi parere, doar cei de acolo au vrut sa ne trimita in tara gunoaiele lor, va mai aduceti aminte? Pacat!

In octombrie plec cu MSC Musica sper sa fie un voiaj reusit si pe care sa pot sa-l recomand!

Curaj pentru urmatoarea croaziera!

danuta25s*
[26.08.16 11:13:56]

Buna ziua"domnule", cred ca este evident, motivul pentru care am pus intre ghilimele!

In primul rand, va rog"domnule", sa invatati sa fiti respectuos, sa nu jigniti, sa va exprimati elevat, dar, din pacate [******], am constatat, ca stiti sa folositi doar argouri, nimic altceva, si sa jigniti oamenii, facindu-i handicapati,[*******], restul, deriva din continutul a ceeace ati scris.

Fata pe care ati jignit-o, are un suflet minunat, este o fata impecabila, din toate punctele de vedere! Am inteles, sinteti doar un om [********], care se razbuna pe ghizi, atunci cind vin in vacanta.

Am sa va raspund punctual:

Rezervarile la excursii, trebuiesc facute inca din prima ziu, tocmai pentru ca trebuie organizat totul foarte bine, astfel incit turistii sa stie imediat, cind si unde urmeaza sa mearga (dumneata, cind pleci de acasa, pleci fara rezervare la hotel, de exemplu? ... !)

Ghidul la care ati facut referire, stie perfect limba spaniola si vorbeste bine engleza si italiana, si desigur, nu este agramata in limba romana, deci daca doreati sa comunicati cu ghidul, o puteati face cu usurinta, doar ca, am constatat, caci [*******]. In tot ceeace ati scris, nu ati facut altceva, decit sa ai jigniti pe angajatii dupa vasul de croaziera, sa jigniti oamenii, ... am inteles, doar atit ati putut, [********] "domnule!

Bine ca ati remarcat-o pe vanzatoarea de la genti!

Si apoi, cum va permiteti sa deranjati oamenii, atunci cind maninca?!

Nu trebuie sa dati vina pe companie si pe ghizi, pentru ca dv. nu aveti curajul sa va bucurati de o vacanta!

Niciodata nu veti reusi sa va bucurati de vacanta, daca nu va veti schimba atitudinea!!!

[26.08.16 23:58:39]

@danuta25s: Dvs. sunteti angajata la agentia organizatoare sau ati fost turist in croaziera respectiva? Pot sa va spun ca se pot rezerva excursii oricand pana cu o zi inainte si nu am intalnit cazul in care sa nu mai fie locuri, se mai adauga inca un autocar daca sunt cereri. Nu o cunosc pe ghida, dar in principiu un ghid trebuie sa fie la dispozitia turistilor si in timpul mesei, daca turistii nu il pot gasi in alta parte cand au nevoie, iar turistului nu puteti sa ii reprosati ca de ce si a permis sa o deranjeze. Iar daca a remarcat_o pe vanzatoarea de la genti, care e problema, a remarcat_o pentru ca e romanca, e firesc.

[27.08.16 05:02:38]

@danuta25s: Ecoul scris de tine a fost editat iar tu primești avertisment.

Felul în care ai scris nu arată decât că și tu trebuie să înveți același lucru. Încearcă să îți exprimi punctul de vedere fără a jigni.

Dragoș_MD
[27.08.16 09:07:02]

@danuta25s:

Sincer, eu unul n-aș putea comunica defel cu ușurință cu o persoană care, fără a fi „agramată”, reușește să pună de atâtea ori virgulă între subiect și predicat ori înainte de conjuncția „și”.

Despre problemele cu lipsa totală de diplomație nici nu mai încape vorbă...

[27.08.16 22:13:18]

@webmasterX: Am cautat sa citesc ce a scris pana acum danuta25s. Nu a scris niciun fel de impresii ca turista, ci a avut un set de discutii contradictorii in care o jigneste pe cristinavo, discutii din care rezulta clar ca este angajata unei agentii si ca are o atitudine ostila fata de turisti. Cititi si dvs ce a scris. Inteleg ca pe acest site exista dreptul la replica, dar nu inteleg sa existe utilizatori reprezentanti ai agentiilor, care sa faca reclama agentiilor, ghizilor si locatiilor pe care le comercializeaza. Mai ales nu inteleg de ce reprezentantii agentiilor sa se situeze fata de turisti in tabere adverse. Cred ca pe acest site ar trebui ca utilizatorii sa fie doar turisti, care scriu impresii folositoare altor turisti.

danuta25s*, dianamea, mishu, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Sovereign Pullmantur: