ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2016
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2016

Vila Maria din Mamaia Sat, în dreptul plajei ZANZIBAR, în zona El Comandante

Am găsit această unitate de cazare pe un sait de intermediere cazări românesc, avea note mari iar recenziile erau pozitive, asa ca am telefonat si am făcut rezervarea direct la proprietar. Am primit confirmarea rezervării sub forma unui voucher după ce am achitat un avans de 30% din valoarea sejurului.

Vila Maria este situată in statiunea Mamaia Nord, str. D5, nr. 62, la circa 150 metri de plaja ZANZIBAR, in zona El Comandante. Fotografiile de pe net corespund cu realitatea.

Pe imobil scrie Vila Alex. Denumirea este neschimbată pe cladire de anul trecut, anul acesta fiind închiriată de un alt proprietar sub denumirea de vila Maria. Probabil anul viitor, aceeași clădire va avea un alt chirias și o altă denumire.

Am să descriu vila, cred că numele pe care îl poartă nu este atât de important, dacă introduceți pe Gps adresa, o veți găsi cu siguranță. De pe strada D12 din Mamaia Nord, mergeti inainte în direcția spre mare, pe partea stanga, la capătul ei, apare o bisericuta si acolo se termina si asfaltul. De acolo se intră, pe partea dreaptă, înainte de parcarea uriașă care duce spre plajă, pe strada neasfaltata D5. Înaintați aproximativ 100m. si pe partea dreaptă găsiți o clădire galbenă cu doua etaje, vila Maria, la nr. 62 scris pe stâlpul gardului.

Vila este împrejmuita de un gard din fier prin care se poate vedea în interiorul curții. Curtea este largă dar mașinile se parchează în stradă lângă gard, in perimetrul vilei. În curtea pavata sunt două mese cu umbrele și scaune, un loc amenajat cu un robinet cu apă rece în care se spală, la intoarcerea de la plajă, picioarele și șlapii de nisipul lipit de ele. Tot in partea stângă a curții este construit un grătar din cărămidă care poate fi utilizat de turiștii cazați acolo. Mai sunt ronduri cu flori în partea stânga a curții. De o parte și alta a scărilor, în partea frontală, la intrarea pe terasă, sunt trandafiri cățărători rosii și tufe ornamentale, stilizat tunse.

Pe terasă sunt mese cu umbrele și scaune. De pe terasă se intră în vilă iar în partea dreaptă mai este o intrare, prin care se ajunge în bucătărie.

La parterul vilei este o incapere mare împărțită în două de scările care duc la etajele superioare. În prima parte pe partea stângă este o canapea cu două fotolii și o masa încadrate de plante decorative uriașe, frumoase si un tablou mare.

După scări, in partea doua a holului este o canapea cu trei fotolii, o măsuță, un televizor cu ecran plat, tablouri, unitatea de aer condiționat cu telecomanda la dispozitie, un palmier, o feriga uriașă și o baie de serviciu. La parter mai este o cameră fără balcon, chiar langa bucatarie. Pe jos este gresie.

Cum am ajuns, la ora13, am fost cazați și am primit o legătură cu trei chei (de la poartă, de la intrarea în pensiune și de la cameră).

Noi am fost cazați la etajul unu, în camera cu numărul 1. Camera nu este mare ca dimensiune. Am avut un pat matrimonial de 1,60m. și am cerut un pat pliant pentru copil care a fost taxat separat, pentru noi 20lei/zi pentru că aveam 7 nopți de cazare. Nu vă recomand varianta cu patul pliant pentru că scârțâie foarte tare și e deranjant. Așadar la intrarea în cameră pe partea stângă erau paturile și a mai rămas spațiu până la perete doar pentru o noptieră. Aceasta este lățimea camerei, aproximativ 3m. Deasupra paturilor este un tablou mare și în lateral încă unul, foarte frumoase. De asemenea, in camera sunt două noptiere cu două veioze.

Pe partea dreaptă este un dulap înalt cu oglinzi pe uși iar în interior cu rafturi și bară cu umerașe. Urmează apoi un frigider de mici dimensiuni încadrat într-un dulap pe care este așezat un televizor. În continuare, se face un culoar de unde se intră în baie. In față este o masă cu un scaun, tava cu pahare iar deasupra pe perete este montată unitatea de aer condiționat.

Baia este incăpatoare, pe stânga se află o cabină de duș care se închide cu uși culisante si etanse. La ieșirea de la duș este un carpet antiderapant din plastic. Pe lângă: vasul de toaletă, chiuvetă, oglindă, poliță, cuier și coșul de gunoi în baie erau și consumabile: două mini-săpunuri, doua plicuri cu gel de duș, doua bucăți de hârtie igienică. Acestea erau imediat înlocuite dacă se consumau. Baia sclipea de curățenia care se făcea zilnic, dimineața, după ce plecam pe plajă. În cameră este parchet, nu sunt: covoare sau mochetă...

La intrarea în cameră, frontal, se observă balconul cu tâmplărie din termopan. Geamurile sunt acoperite de jaluzele panglică verticale de culoare roșie. Balconul este mare, și are montat în perete un uscător de rufe. Acesta este poziționat chiar deasupra intrării în vila și are vedere spre mare printre cladirile din fata.

Din balcon se observă și parcarea care duce spre plajă, cu localurile la care se poate servi masa, despre care am sa vorbesc în alt articol. Se vede si clubul El Comandante de la care se aude intre orele 23-05 muzică pentru toate gusturile din toate genurile muzicale foarte bine mixate de Dj- ii clubului, cu o sonorizare foarte buna... Pe balcon este gresie, care este curatata zilnic. Pe balcon nu sunt scaune și nici masă.

Bucătăria se află la parterul vilei, in care se intră și din interior și de pe terasă. Aceasta este spațioasă, foarte bine utilată cu aparatură: hota, microunde, sandviș-maker, aragaz, cafetiera cu filtre de cafea, două frigidere mari, congelator dar si cu: veselă, prosoape de bucătărie, hârtie de bucătărie, oale, pahare, cani, detergent, bureti si lavete etc.

Toată vila este împodobită cu tablouri și plante ornamentale foarte frumoase.

Recomand această vila pentru curățenie în primul rând și pentru poziția față de plaja larga cu nisipul foarte fin și proximitatea față de unitățile de servit masa. Sunt cateva alimentare la mica distanta, de la care vă puteți aproviziona cu cele necesare fără a mai mișca mașina.

Daca doriti distractie, clubul El Comandante, care este o terasa deschisa la care se danseaza chiar si pe plaja, este foarte aproape. Acesta este situat lângă aleea de promenadă de-a lungul plajei ZanziBar, frumos luminată și amenajată cu bănci.

O mică paranteză, fiindcă veni vorba despre plaja ZanziBar, aceasta este foarte lată, cu nisip ca făina de fin, curată, zilnic intră pe plajă utilajele și o curăță și o afâna. Pe plajă este loc la orice oră să întinzi cearșaful, mai aproape sau mai departe de mal, cu toate că este multă lume. Exista de asemenea mai multe rânduri de șezlonguri cu umbrele din paie. Prețul acestora este de 15lei/zi în timpul săptămânii și de 20lei/zi in week-end. Sunt palmieri și un bar de la care se aude muzica care nu este data la un nivel tare, deranjant.

Intrarea în apă este lină, apa este mică pe o distanță mare de la țărm, fiind ideală pentru copii.

Un minus pentru litoralul românesc sunt acele persoane care umblă tipand cu tot felul de produse alimentare și nealimentare de vânzare printre cearșafuri.

Punctul forte al vilei este curățenia de calitate care se face zilnic în întreaga unitate (sunt doar 9 camere), atât în camere, balcoane, băi, bucătărie, hol, cât și în exterior pe terasă și in curte. Prosoapele sunt câte doua de persoană, unul mic si unul mare de baie și au fost schimbate la trei zile odată cu așternuturile. Internetul wireless funcționează foarte bine în cameră. Televizorul are programe pe cablu, fără Hbo.

P.S. Și ca o bârfă, am vorbit cu alte persoane cazate la vile mult mai luxoase care au spus că nu s-a făcut deloc curat cât au stat acolo.

Statiunea este in dezvoltare, strazile laterale nu sunt inca toate asfaltate.

Trimis de Dana2008 in 08.08.16 21:05:53
Validat / Publicat: 08.08.16 22:28:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAMAIA

VIZUALIZĂRI: 5953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 plaja Zanzibar, Mamaia Nord

[08.08.16 22:23:06]

Mutat în rubrica "Vila Alex/Maria [Mamaia Nord], MAMAIA" (nou-creată pe sait)

[08.08.16 22:44:02]

@Dana2008 - rog aruncă o privire peste următorul link goo.gl/maps/gPR19K5qn1p.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Dana2008AUTOR REVIEW
    [08.08.16 23:12:34]

@webmaster26 - google.ro/maps/@44.304600 ... m/data=!3m1!1e3

asa cred eu, dar maine am sa-l intreb si pe sotul meu ca sa fie sigur ca e corect.

[09.08.16 07:34:47]

@Dana2008 - 44.300965,28.623218

[09.08.16 08:19:01]

@Dana2008 - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

tata123 🔱
    [09.08.16 11:10:06]

@Dana2008 - Un vot maxim acordat pentru un articol complet și pentru câteva fotografii reușite. Am trecut și eu în două zile diferite prin stațiunea estivală Mamaia, și nu numai, și nu am fost foarte încântat - voi povesti. Doream să văd noua promenadă spre Năvodari dar nu am mai ajuns până acolo. Contează însă marea cu valurile sale înspumate, aerul sărat și pescărușii neobosiți.

[09.08.16 13:15:28]

@webmaster26 - Multumesc frumos! Coordonatele sunt corecte, confirmate si de sotul meu. Cred ca este vorba despre o noua statiune, se construieste, totul e nou, dar pe net vila Maria apare in statiunea Mamaia Nord cand de fapt este Mamaia Sat. Intre Mamaia Nord si Tabara de la Navodari estre Mamaia Sat. Sa schimbam localizarea vilei in articol? Mai am un articol cu localurile din Mamaia Nord sau din Mamaia Sat? Cum sa localizez unitatile de servit masa si vila Maria ca sa fie corect? Multumesc anticipat.

p. s. Daca considerati ca este corect Mamaia Sat, idee spre care tind si eu, va rog sa corectati dumneavoastra ca sa nu producem confuzie pe site.

[09.08.16 13:20:42]

@Dana2008 - am corectat localizarea în Mamaia Sat

[09.08.16 13:51:27]

@tata123 - Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri! Despre aleea de promenada pot spune ca a fost o surpriza placuta pentru noi. Este noua, nu stiu daca e finalizata sau nu pentru ca noi "nu am avut timp! " sa o strabatem. Pentru ca am prins 8 zile foarte calduroase, am stat pe plaja si in apa pana tarziu, 20:30 iar la pranz la umbra si odihna. Astfel ca pe cand ne intorceam la plimbarea de seara pe faleza era deja in jurul orei 21:30, cam tarziu! Daca prindeam vreme poioasa si racoroasa "am fi avut timp" si pentru aleea de promenada. Aleea e cu multe banci compozite si banci cu spatar, stalpi de iluminat, panou informativ electronic care in zona noastra afisa ca ne aflam in Navodari.

Si apropos de valuri, au fost doar in 3 zile din 8.

Daca vrei mai multa liniste pe o paja din Mamaia iti recomand zona in care am fost noi.

[09.08.16 13:54:17]

@webmasterX - Multumesc frumos!

Pe pliantul terasei Lotca scria ca punct de reper pentru localizare ca este situiata in zona El Comandante, de aceea am preluat informatia si am inclus-o in titlul articolului.

Zoazore
    [09.08.16 22:27:29]

@Dana2008 - Și, pentru curățenia articolului, un mare SB de la mine! Frumos și complet articol!

[11.08.16 07:58:15]

@Zoazore: Mulțumesc frumos pentru vot si aprecieri!

Dana2008, tata123 🔱, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Alex/Maria [Mamaia Sat]: