ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2016

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Ospitalitate de toata jena

Am fost cazat in august 2016 la acest hotel cu nume de manastire si reguli / obiceiuri comuniste. Am fost cu sotia si copilul de 2 ani si am avut parte de cea mai jalnica ospitalitate de pana acum.

In primul rand cand iti faci reclama ca pentru un copil sub 7 ani, cazarea este gratis, trebuie sa respecti asta. La fata locului se percepe 20 lei / tarc / noapte, adica intr-o saptamana il platesti de nou.

Am platit tarif maxim ofertat, cunoscand ce inseamna acest serviciu, in schimb la fata locului era o cantina cu bufet suedez, avand la dispozitie mancare si bauturi de tip Metro, mancare gatita prost, fara gust, aspect oribil (tocana, ciulama, macaroane, melcisiori, orez pilaf sau orez cu lapte, legume fierte, cartofi fierti...mai mult nefierti, sosuri cu carne - niste porcarii, copane de la bax prajite-duhneau de ulei, ciorba de dovleci / perisoare, salam, cascaval de post, oua fierte, omleta alba la culoare, ochiuri crude, posibil branza, unt ???, gem, marmelada, peste pangasius, pepene, prune, prajituri de duzina fara gust) scarba pot sa spun. Oricine a fost acolo poate sa spuna ca se debarasa/arunca 3 sferturi din mancarea luata de clienti la mese. Multa mancare, dar proasta calitativ si pe deasupra si prost pregatita, fara gust.

Personalul care debarasa mesele pareau a fi niste rromi, dupa fizionomie, imbracati cu niste tricouri galbene mototolite si patate de mancare pentru ca duceau farfuriile gramada pe niste tavi mici, in brate si le scapau pe jos cel putin o data pe zi la o masa. Erau distractivi. Nu aveau nici macar un carucior la dispozitie. Se puneau pariuri pe cel care le scapa pe jos, primul. Situatia era de toata jena.

Problema era ca tot acesti rromi cu unghii negre la maini, te serveau la bar, cu o posirca de bere la pahar sau vin de cea mai proasta calitate (cald). Li se scurgea berea pe degete cand iti puneau in pahar. Igiena zero. Or fi avand control medical facut sau mai bine zis, or fi lucrand cu contract de munca ?

Mesele nu aveau fata de masa. Nici nu le stergeau dupa ce le debarasau ca sa manance alti clienti.

Nu stiu cum e legal dar cred ca numarul locurilor la masa trebuie sa fie egal cu numarul locurilor de cazare, din moment ce era impus un program de masa de maxim 1 ora si 30 minute. Poate cineva dorea sa stea o ora si jumatate la masa.

Tacamurile erau tocite. Mirosul de cantina iti provoca greata. Aveau paznic printre mese. Cred ca s-au inspirat din puscariile vazute prin filme.

In concluzie, ospitalitate zero.

Sucurile puse la dipozitie erau marca Adria (am vazut cand completau recipientele). Asa ceva nu poti sa dai la un copil si nici macar la un adult care se respecta si care a platit o suma considerabila sa vina la mare.

Inghetata gratuita era o chestie minuscula la cornet/vafa mica, care ti se lipea pe cerul gurii, avand un gust oribil. Lumea vine la mare sa manance putin si bun si mai ales specialitati, daca tot plateste o caruta de bani.

Erau afise peste tot ca nu poti servi mancare, bauturi, fructe, etc in camera. Intrebarea este: la ce foloseste frigiderul din camera, pentru ca in anunt nu se facea distinctia dintre alimentele si bauturile personale si cele de la cantina lor. Toate erau interzise. Am fotografiat acel anunt.

Am patit chiar ceva care m-a dezgustat la maxim. In conditiile in care nu am dorit sa servesc masa intr-o seara, am mers la cantina in interiorul programului de cina si am luat 3 chifle mici intr-un servetel, i-am spus paznicului de la zoo (asa considera clientii, animale nu oameni) si am avut surpriza sa fiu refuzat, chiar daca i-am explicat ca nu am mancat la ei si vreau sa-i duc copilului sa manance in camera, pt ca am cumparat mancare din statiune, dar am uitat sa iau si paine. Mi-a picat greu de tot acest refuz si l-am intrebat pe patron daca reprezinta o problema asa de grava ca am luat 3 chifle sa-i duc copilului la camera. Surpriza, acesta a raspuns ca DA, completand ca daca nu imi convine sa ma duc in alta parte. Cu asta cred ca am spus tot despre ospitalitatea celor de la Tismana.

Camerele sunt foarte mici, iar baia e si mai mica... daca stai pe wc te sprijini cu genunchii in perete. Bazinele de la WC sunt de cea mai proasta calitate, curg in continuu in vasul de wc. Perdeaua la dus nu se mai poarta. Usa de la baie este putreda in partea de jos. Usa de la intrarea in camera este ingusta, avand dimensiunile celei de la baie, ambele din lemn de brad, vopsite, oribile. In camera este umezeala, nu ai unde sa usuci un slip sau un prosop.

Am primit camera fara balcon pentru aceeasi suma de bani care a platit-o si un coleg, care a primit in schimb camera cu balcon. Deci conditiile se schimba la fata locului, facandu-se diferenta intre clienti care au platit aceeasi suma, in aceeasi perioada. Jenant si jignitor!

Mai mult, dupa ce mi s-a dat o camera fara balcon, mi s-au mai cerut si bani in plus, motivand ca am bifat camera single. Ce importanta are ce am bifat sau n-am bifat daca am platit maximum de tarif, iar in acest sens am prezentat OP-ul. Tariful platit conteaza. Eu am platit o camera intreaga pt 2 adulti. Unde s-a mai pomenit sa te cazeze cu o persoana straina in camera.

Interesant era anuntul care l-am vazut afisat la receptie: pret / loc in camera. Am fotografiat si acest lucru. Toate hotelurile vand camerele, nu locurile in camere. Trebuia pret separat pentru mancare/persoana, la all-inclusive.

Piscina se inchidea la ora 18.00 pentru tratament. Se stie ca orice tratament nu dureaza mai mult de 6 ore. Alta regula care iti provoca sila. Omul a venit la mare sa petreaca si la piscina seara, dar la manastirea aceasta era interzis.

Nu a fost niciun spectacol muzical pentru adulti in nicio seara, cum se obisnuieste in alte locatii. Probabil ca se trezeau statuile din gradinile interioare ale hotelului. Statuile printre tuia reprezinta un kitsch/ de prost gust, dupa parerea mea.

In concluzie, NU RECOMAND hotelul Tismana.

Statiunea Jupiter este in schimb curata, placuta, iar nisipul pe plaja este curatat zilnic.

Trimis de dan41 in 08.08.16 13:23:41
Validat / Publicat: 08.08.16 14:28:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: litoral

VIZUALIZĂRI: 2754 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan41); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cu frigider in camera, alimentele cumparate pe banii clientului din afara locatiei nu se pot consuma in camera, ci doar la cantina hotelului.

[08.08.16 14:27:56]

@dan41: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂTismana Club Hotel [Jupiter]: